K√ľng gets one for Switzerland

Mathiesen seals overall win

#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefan Küng (Swi) Switzerland2:54:29 
2Soren Kragh Andersen (Den) FYN0:00:16 
3Simon Bigun (Den) FYN  
4Frederik Thalund Jensen (Den) Denmark  
5Jérémy Maison (Fra) Bourgogne  
6Frederik Lind Plesner (Den) FYN  
7Simon Mateju (Cze) Czech Republic  
8Petr Hampl (Cze) Czech Republic  
9Daniel Auer (Aut) Austria  
10Martijn Tusveld (Ned) Holland Nord  
11Romain Barroso (Fra) Bourgogne  
12Mike-Aaron Egger (Ger) Germany  
13Colin-Chris Stüssi (Swi) Suisse Orientale  
14Silvan Dieterich (Swi) Zurich-Rmvzol  
15Gianluca Ocanha (Swi) Tessin  
16Roland Thalmann (Swi) Switzerland0:00:24 
17Reto Stäuble (Swi) Lucerne  
18Tom Bohli (Swi) Switzerland  
19Kilian Frankiny (Swi) Suisse Romande  
20Aimé Degendt (Bel) East Flanders  
21Lukas Gerber (Swi) Suisse Nord Ouest  
22Michael Taferner (Aut) Austria  
23Seppe Verschuere (Bel) Anvers  
24Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord Ouest  
25Valentin Baillifard (Swi) Switzerland  
26Peter Mathiesen (Den) Denmark  
27Niklas Kjaer Runliden (Den) Denmark  
28Martin Gron (Den) Denmark  
29Kevin Goulot (Fra) Bourgogne  
30Roberto Pasi-Puttini (Swi) Tessin  
31Samuele Cariboni (Swi) Tessin  
32Daniel Gregory (USA) United States Of America  
33Théry Schir (Swi) Switzerland  
34Matthias Gut (Swi) Lucerne  
35Nico Denz (Ger) Germany  
36Taco Van Der Hoorn (Ned) Holland Nord  
37Sven Fritsch (Lux) Luxembourg  
38Rob Leemans (Bel) Anvers  
39Paul Lynch (USA) United States Of America  
40Lukas Spengler (Swi) Suisse Orientale  
41Mathias Moller Nielsen (Den) Denmark  
42Nick Albrecht (Swi) Suisse Orientale0:00:33 
43Dylan Jaspers (Bel) East Flanders  
44Arend Keller (Swi) Zurich-Rmvzol  
45Micha Steiner (Swi) Zurich-Rmvzol  
46Christophe Braun (Lux) Luxembourg  
47Domenic Weinstein (Ger) Germany  
48Martijn Degreve (Bel) East Flanders  
49Nicolai Brochner (Den) Denmark  
50Lars Schnyder (Swi) Vaud Mixte  
51Gilles Heymes (Lux) Luxembourg  
52Austin Boswell (USA) United States Of America  
53Tom Schwarmes (Lux) Luxembourg  
54Kenn Nuyts (Bel) Anvers  
55Niels Knipp (Swi) Vaud Mixte0:00:41 
56Manuel Boog (Swi) Suisse Orientale0:00:42 
57Manuel Rudaz (Swi) Suisse Romande0:00:46 
58Jo Biehl (Lux) Luxembourg  
59Alexandre Pacot (Fra) Bourgogne0:00:54 
60Birger Vandael (Bel) East Flanders  
61Patrick Bosman (Aut) Austria  
62Victor Gerbault (Fra) Bourgogne  
63Vaclav Viktorin (Cze) Czech Republic0:01:04 
64Pascal Ackermann (Ger) Germany0:01:14 
65Matthew Lipscomb (USA) United States Of America  
66Whytic Priem (Bel) Anvers0:01:20 
67Daniel Biedermann (Aut) Austria0:01:28 
68Ulisse Fieschi (Swi) Tessin0:01:30 
69Maxime Froidevaux (Swi) Suisse Romande0:01:43 
70Frank Pasche (Swi) Vaud Mixte0:02:00 
71Gregor Mühlberger (Aut) Austria  
72Thomas Wrona (USA) United States Of America0:02:24 
73Alexander Geuens (Bel) Anvers0:02:33 
74Steve Arbault (Fra) Bourgogne0:02:53 
75Yuriy Vasyliv (Ger) Germany  
76Fabian Lienhard (Swi) Switzerland0:00:24 
77Sebastiaan Pot (Ned) Holland Nord  
78Athanasios Markos (Cze) Czech Republic  
79Ondrej Ponikelsky (Cze) Czech Republic0:08:13 
80David Tschan (Swi) Suisse Nord Ouest0:08:36 
81Steeve Pannatier (Swi) Suisse Romande  
82Jeroen Kaldenbach (Ned) Holland Nord0:08:38 
83Stephan Weder (Swi) Suisse Orientale0:08:47 
84Christoph Inauen (Swi) Zurich-Rmvzol  
85Dany Amstutz (Swi) Lucerne0:09:02 
86Matthias Reutimann (Swi) Suisse Orientale0:10:29 
87Maximilian Beyer (Ger) Germany0:11:29 
88Matteo Beghelli (Ita) Emilie Romagne0:11:41 
89Alex Benerecetti (Ita) Emilie Romagne0:12:18 
90Casper Folsach (Den) FYN0:16:28 
91Joachim Clausen (Den) FYN  
92Florent Thiebaud (Swi) Suisse Romande  
93Rick Theis (Lux) Luxembourg  
94Jens Geerinck (Bel) East Flanders0:16:48 
DNFMatteo Mattarozzi (Ita) Emilie Romagne  
DNFAlberto Giuseppe Grillo (Ita) Emilie Romagne  
DNFAdrian Wagner (Ger) Suisse Nord Ouest  
DNFMaxime Magne (Fra) Vaud Mixte  
DNFRoberto Gamberini (Ita) Emilie Romagne  
DNFAntonio Giulio Fornieri (Ita) Emilie Romagne  
DNFMaarten Vantrijp (Ned) East Flanders  
DNFYannick Van Dyck (Bel) Anvers  
DNSDavid Trachsel (Swi) Suisse Nord Ouest  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Suisse8:44:14 
2Fyn0:00:01 
3République tchèque0:00:08 
4Bourgogne0:00:09 
5Hollande-Nord0:00:16 
6Danemark0:00:17 
7Tessin  
8Allemagne0:00:26 
9Suisse Orientale  
10Anvers0:00:34 
11Etats-Unis  
12Zurich-Rmvzol0:00:35 
13Flandre Orientale0:00:43 
14Luxembourg  
15Autriche0:00:47 
16Suisse Romande0:02:06 
17Vaud Mixte0:02:27 
18Suisse Nord Ouest0:08:37 
19Lucerne0:09:03 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peter Mathiesen (Den) Denmark8:23:37 
2Soren Kragh Andersen (Den) FYN0:01:18 
3Stefan Küng (Swi) Switzerland0:01:38 
4Michael Taferner (Aut) Austria0:01:44 
5Jérémy Maison (Fra) Bourgogne0:01:53 
6Frederik Thalund Jensen (Den) Denmark0:02:03 
7Fabian Lienhard (Swi) Switzerland0:02:05 
8Valentin Baillifard (Swi) Switzerland0:02:39 
9Nico Denz (Ger) Germany0:03:14 
10Aimé Degendt (Bel) East Flanders0:03:20 
11Martin Gron (Den) Denmark0:03:36 
12Martijn Degreve (Bel) East Flanders0:03:51 
13Lukas Spengler (Swi) Suisse Orientale0:04:08 
14Tom Bohli (Swi) Switzerland0:04:12 
15Silvan Dieterich (Swi) Zurich-Rmvzol  
16Sebastiaan Pot (Ned) Holland Nord0:04:31 
17Lukas Gerber (Swi) Suisse Nord Ouest0:05:07 
18Frederik Lind Plesner (Den) FYN0:05:13 
19Gilles Heymes (Lux) Luxembourg  
20Paul Lynch (USA) United States Of America0:05:19 
21Matthew Lipscomb (USA) United States Of America0:05:21 
22Kilian Frankiny (Swi) Suisse Romande0:05:33 
23Rob Leemans (Bel) Anvers0:05:36 
24Petr Hampl (Cze) Czech Republic0:05:55 
25Kevin Goulot (Fra) Bourgogne0:05:57 
26Niklas Kjaer Runliden (Den) Denmark0:06:01 
27Martijn Tusveld (Ned) Holland Nord0:06:05 
28Simon Mateju (Cze) Czech Republic0:06:11 
29Mike-Aaron Egger (Ger) Germany0:06:18 
30Seppe Verschuere (Bel) Anvers  
31Taco Van Der Hoorn (Ned) Holland Nord  
32Romain Barroso (Fra) Bourgogne0:06:22 
33Austin Boswell (USA) United States Of America0:06:37 
34Tom Schwarmes (Lux) Luxembourg0:06:46 
35Patrick Bosman (Aut) Austria0:06:49 
36Athanasios Markos (Cze) Czech Republic0:06:55 
37Arend Keller (Swi) Zurich-Rmvzol0:06:57 
38Sven Fritsch (Lux) Luxembourg0:07:13 
39Birger Vandael (Bel) East Flanders0:07:22 
40Daniel Gregory (USA) United States Of America0:07:48 
41Mathias Moller Nielsen (Den) Denmark0:07:49 
42Lars Schnyder (Swi) Vaud Mixte0:07:55 
43Reto Stäuble (Swi) Lucerne0:07:56 
44Domenic Weinstein (Ger) Germany0:08:22 
45Colin-Chris Stüssi (Swi) Suisse Orientale0:08:46 
46Simon Bigun (Den) FYN0:09:02 
47Manuel Rudaz (Swi) Suisse Romande0:09:03 
48Kerin Barhoumi (Swi) Suisse Nord Ouest0:09:26 
49Micha Steiner (Swi) Zurich-Rmvzol0:09:30 
50Nicolai Brochner (Den) Denmark0:09:32 
51Pascal Ackermann (Ger) Germany0:09:50 
52Manuel Boog (Swi) Suisse Orientale0:10:23 
53Alexander Geuens (Bel) Anvers0:11:32 
54Théry Schir (Swi) Switzerland0:11:33 
55Roland Thalmann (Swi) Switzerland0:12:35 
56Victor Gerbault (Fra) Bourgogne0:12:38 
57Frank Pasche (Swi) Vaud Mixte0:14:11 
58Matthias Gut (Swi) Lucerne0:14:17 
59Christophe Braun (Lux) Luxembourg0:14:20 
60Gianluca Ocanha (Swi) Tessin0:14:44 
61Niels Knipp (Swi) Vaud Mixte0:15:22 
62Daniel Auer (Aut) Austria0:15:32 
63Jo Biehl (Lux) Luxembourg0:15:49 
64Vaclav Viktorin (Cze) Czech Republic0:16:12 
65Dylan Jaspers (Bel) East Flanders0:16:16 
66Alexandre Pacot (Fra) Bourgogne0:16:22 
67Roberto Pasi-Puttini (Swi) Tessin0:16:44 
68Thomas Wrona (USA) United States Of America0:16:57 
69Maxime Froidevaux (Swi) Suisse Romande0:17:29 
70Samuele Cariboni (Swi) Tessin0:17:45 
71Daniel Biedermann (Aut) Austria0:17:47 
72Kenn Nuyts (Bel) Anvers0:19:05 
73Steve Arbault (Fra) Bourgogne0:21:06 
74Jeroen Kaldenbach (Ned) Holland Nord0:22:24 
75Matteo Beghelli (Ita) Emilie Romagne0:22:41 
76Maximilian Beyer (Ger) Germany0:23:34 
77Jens Geerinck (Bel) East Flanders0:25:00 
78Nick Albrecht (Swi) Suisse Orientale0:26:24 
79Gregor Mühlberger (Aut) Austria0:27:39 
80Yuriy Vasyliv (Ger) Germany0:28:49 
81Ulisse Fieschi (Swi) Tessin0:31:12 
82Steeve Pannatier (Swi) Suisse Romande0:32:09 
83Whytic Priem (Bel) Anvers0:33:19 
84Sjors Dekker (Ned) Holland Nord0:34:38 
85Alex Benerecetti (Ita) Emilie Romagne0:36:28 
86Ondrej Ponikelsky (Cze) Czech Republic0:37:47 
87Stephan Weder (Swi) Suisse Orientale0:37:56 
88Matthias Reutimann (Swi) Suisse Orientale0:38:46 
89David Tschan (Swi) Suisse Nord Ouest0:39:30 
90Joachim Clausen (Den) FYN0:43:10 
91Rick Theis (Lux) Luxembourg0:44:02 
92Dany Amstutz (Swi) Lucerne0:44:21 
93Christoph Inauen (Swi) Zurich-Rmvzol0:47:13 
94Florent Thiebaud (Swi) Suisse Romande0:51:05 
95Casper Folsach (Den) FYN1:02:00 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Danemark25:16:04 
2Suisse0:00:03 
3Flandre Orientale0:08:41 
4Bourgogne0:08:54 
5Fyn0:09:45 
6Etats-Unis0:11:06 
7Hollande-Nord0:11:36 
8Allemagne0:12:05 
9République tchèque0:13:23 
10Luxembourg0:13:36 
11Zurich-Rmvzol0:15:26 
12Anvers0:16:12 
13Suisse Orientale0:17:50 
14Autriche0:17:59 
15Suisse Romande0:23:26 
16Vaud Mixte0:32:13 
17Suisse Nord Ouest0:33:54 
18Tessin0:43:44 
19Lucerne1:01:09 
Back to top