Shipilevsky speeds to stage 5 win

Loborika maintains hold on GC lead

Full Results
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team2:42:31 
2Abdelmalek Madani (Alg) Algeria  
3Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade0:00:27 
4Driss Hnini (Mar) Morocco B0:00:32 
5Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin0:00:39 
6Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan0:00:51 
7Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria0:01:08 
8Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B  
9Adnane Aarbia (Mar) Morocco B0:02:00 
10Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team0:04:33 
11Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade  
12Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
13Ian Mcleod (RSA) MTN Energade  
14Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
15Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin  
16Dean Podgornik (Slo) Loborika  
17Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor  
18Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A  
19Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A  
20Adil Jelloul (Mar) Morocco A  
21Mickaël Creed (USA) Team Type 1  
22Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia  
23Soufiane Haddi (Mar) Morocco Espoir  
24Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team  
25Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
26Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A  
27Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team  
28Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A  
29Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan  
30Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
31Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir  
32Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda  
33Kristijan Durasek (Cro) Loborika  
34Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team  
35Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor  
36Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team  
37Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo  
38Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda  
39Mert Mutlu (Tur) Brisapor  
40Fahti Atunsi (Lba) Libya  
41Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team  
42Omar Hassanin (Syr) Syria  
43Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team  
44Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin  
45Amr Mahmoud (Egy) Egypt  
46Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team  
47Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia  
48Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia  
49Yalmaz Habach (Syr) Syria0:04:54 
50Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team  
51Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C  
52Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A  
53Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria0:05:02 
54Christopher Jones (USA) Team Type 1  
55Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda0:05:10 
56Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria  
57Youssef Boundi (Mar) Morocco C  
58Nazir Jaser (Syr) Syria  
59Osama Asran (Egy) Egypt  
60Ugur Marmara (Tur) Brisapor  
61Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C  
62Ahmed Belgasem (Lba) Libya  
63Lahcen Saber (Mar) Morocco C  
64Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda0:05:17 
65Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir  
66Ismail Ayoune (Mar) Morocco B  
67Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team0:05:25 
68Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir0:05:31 
69Karim Jendoubi (Tun) Tunisia0:05:37 
70Ismail Lalouchi (Alg) Algeria  
71Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team  
72Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team  
73Zineddine Merabet (Alg) Algeria0:05:44 
74Yasser Aly (Egy) Egypt  
75Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team0:05:49 
76Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir  
77Ahmed Abdalla (Lba) Libya  
78Ahmed Mohamed (Syr) Syria  
79Faysal Alsharaa (Lba) Libya  
80Ali Mohamed (Lba) Libya0:06:02 
81Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia  
82Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team  
83Mohamed Samahi (Syr) Syria0:06:19 
84Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo  
85Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade  
86Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub  
87Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub  
88Amin Alkilani (Lba) Libya0:06:28 
89Ali Ali (Egy) Egypt0:06:37 
90Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin0:06:41 
91Darko Blazevic (Cro) Loborika0:06:46 
92Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 10:06:58 
93Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C0:07:02 
94Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin0:07:52 
95Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub0:08:00 
96Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub0:08:58 
97Andréa Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team  
98Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda0:11:13 
99Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub0:12:49 
100Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub0:13:23 
101Ahmed Majrashi (KSA) Saudi Arabia0:20:18 
102Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B0:25:03 
103Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade  
104Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan0:25:17 
105Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir0:25:31 
106Mohamed Mohsen (Egy) Egypt0:25:43 
107Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin  
108Bader Alyasin (KSA) Saudi Arabia  
109Mohame Alshehri (KSA) Saudi Arabia0:39:24 
DNFAymen Brini (Tun) Tunisia  
Points
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team15pts
2Abdelmalek Madani (Alg) Algeria12 
3Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade10 
4Driss Hnini (Mar) Morocco B8 
5Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin6 
6Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan5 
7Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria4 
8Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B3 
9Adnane Aarbia (Mar) Morocco B2 
10Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team1 
KOM, km 64 - Zagota
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team5pts
2Abdelmalek Madani (Alg) Algeria4 
3Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan3 
4Driss Hnini (Mar) Morocco B2 
5Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria1 
Teams
1Morocco B8:11:13 
2Algeria0:02:38 
3Katyusha Continental Team0:05:26 
4MTN0:05:53 
5C.A CASTELSARRASIN0:06:05 
6Loborika0:09:59 
7Morocco A  
8Brisapor  
9Tusnad Cycling Team  
10Team Type 10:10:28 
11Rwanda0:10:36 
12Morocco Espoir0:10:43 
13Syria0:10:49 
14Tunisia0:11:03 
15MoroccoC0:11:34 
16Egypt0:11:47 
17LIBYA TEAM0:11:52 
18RSC Komet Ludwigsburg0:11:55 
19Cyklisticky Klub0:16:58 
20Azerbaijan0:27:01 
21Saudia Arabia0:46:54 
General classification after stage 5
1Dean Podgornik (Slo) Loborika17:30:37 
2Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
3Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:01:48 
4Ian Mcleod (RSA) MTN Energade  
5Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:01:52 
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade0:01:59 
7Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan0:02:16 
8Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A  
9Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin  
10Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team  
11Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A  
12Adil Jelloul (Mar) Morocco A  
13Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo  
14Fahti Atunsi (Lba) Libya  
15Mickaël Creed (USA) Team Type 1  
16Kristijan Durasek (Cro) Loborika0:02:28 
17Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A  
18Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:02:51 
19Abdelmalek Madani (Alg) Algeria0:07:40 
20Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade0:08:07 
21Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin0:08:19 
22Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team0:09:57 
23Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan0:10:47 
24Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria0:11:04 
25Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B  
26Christopher Jones (USA) Team Type 10:11:20 
27Driss Hnini (Mar) Morocco B0:11:27 
28Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A0:12:13 
29Amr Mahmoud (Egy) Egypt  
30Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia  
31Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team  
32Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team  
33Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team0:12:34 
34Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria0:12:58 
35Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor0:14:01 
36Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir0:14:29 
37Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor  
38Omar Hassanin (Syr) Syria  
39Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda  
40Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia  
41Osama Asran (Egy) Egypt0:15:06 
42Ismail Ayoune (Mar) Morocco B0:15:29 
43Ugur Marmara (Tur) Brisapor0:16:05 
44Darko Blazevic (Cro) Loborika0:16:42 
45Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade0:18:30 
46Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team0:20:23 
47Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin  
48Mert Mutlu (Tur) Brisapor  
49Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:20:39 
50Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C0:21:00 
51Ismail Lalouchi (Alg) Algeria0:21:27 
52Zineddine Merabet (Alg) Algeria0:21:34 
53Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team0:21:54 
54Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo0:22:09 
55Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 10:22:48 
56Soufiane Haddi (Mar) Morocco Espoir0:24:21 
57Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C0:24:58 
58Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A0:25:10 
59Lahcen Saber (Mar) Morocco C0:25:26 
60Karim Jendoubi (Tun) Tunisia0:26:09 
61Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team0:26:23 
62Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda0:26:27 
63Yalmaz Habach (Syr) Syria0:26:48 
64Youssef Boundi (Mar) Morocco C0:27:04 
65Ahmed Belgasem (Lba) Libya  
66Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team0:27:19 
67Ali Ali (Egy) Egypt0:27:24 
68Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir0:27:27 
69Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team0:27:47 
70Adnane Aarbia (Mar) Morocco B0:27:55 
71Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia0:28:23 
72Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir0:29:05 
73Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team0:34:10 
74Nazir Jaser (Syr) Syria0:34:23 
75Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda0:34:50 
76Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team  
77Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B0:34:59 
78Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir0:35:07 
79Faysal Alsharaa (Lba) Libya0:35:49 
80Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team0:35:58 
81Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team0:36:11 
82Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin0:36:18 
83Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin0:37:29 
84Andréa Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team0:38:35 
85Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C0:41:13 
86Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria0:41:42 
87Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia0:42:00 
88Ahmed Abdalla (Lba) Libya0:42:48 
89Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub0:42:51 
90Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub0:43:44 
91Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub0:45:57 
92Mohamed Samahi (Syr) Syria0:48:52 
93Amin Alkilani (Lba) Libya0:51:12 
94Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir0:55:43 
95Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub0:56:06 
96Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub0:57:45 
97Ali Mohamed (Lba) Libya0:58:42 
98Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda0:58:44 
99Ahmed Mohamed (Syr) Syria1:04:40 
100Yasser Aly (Egy) Egypt1:06:41 
101Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin1:08:06 
102Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade1:13:19 
103Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda1:25:24 
104Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub1:28:27 
105Mohamed Mohsen (Egy) Egypt1:31:19 
106Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan1:39:49 
107Ahmed Majrashi (KSA) Saudi Arabia1:47:26 
108Bader Alyasin (KSA) Saudi Arabia2:08:42 
Points classification
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team36pts
2Dean Podgornik (Slo) Loborika35 
3Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade28 
4Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 127 
5Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan19 
6Andréa Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team19 
7Ian Mcleod (RSA) MTN Energade16 
8Radoslav Rogina (Cro) Loborika15 
9Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 114 
10Abdelmalek Madani (Alg) Algeria12 
11Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor12 
12Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade10 
13Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team10 
14Tomislav Danculovic (Cro) Loborika8 
15Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A8 
16Driss Hnini (Mar) Morocco B8 
17Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team6 
18Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin6 
19Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A5 
20Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan5 
21Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria4 
22Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A4 
23Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo3 
24Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B3 
25Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor2 
26Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade2 
27Adnane Aarbia (Mar) Morocco B2 
28Adil Jelloul (Mar) Morocco A1 
29Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria1 
Mountains classification
1Adil Jelloul (Mar) Morocco A19pts
2Ian Mcleod (RSA) MTN Energade18 
3Abdelmalek Madani (Alg) Algeria10 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika9 
5Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B6 
6Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika6 
7Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team5 
8Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 14 
9Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo4 
10Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria3 
11Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan3 
12Driss Hnini (Mar) Morocco B2 
13Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A2 
14Ismail Ayoune (Mar) Morocco B2 
15Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade2 
16Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria1 
17Ismail Aksoy (Tur) Brisapor1 
Teams classification
1Loborika52:35:31 
2Team Type 10:01:33 
3Morocco A0:03:08 
4MTN0:08:14 
5Katyusha Continental Team0:26:10 
6C.A CASTELSARRASIN0:27:18 
7Morocco B0:29:48 
8Algeria0:36:04 
9Brisapor0:39:19 
10Tunisia0:49:11 
11Tusnad Cycling Team0:49:19 
12Egypt0:50:10 
13Syria0:50:19 
14Morocco Espoir0:50:39 
15RSC Komet Ludwigsburg0:53:26 
16LIBYA TEAM1:01:00 
17MoroccoC1:07:28 
18Rwanda1:11:55 
19Azerbaijan1:28:15 
20Cyklisticky Klub1:51:10 
21Saudia Arabia4:21:21 
Back to top