Rogina scores another for Loborika

Podgornik keeps the lead over Filippov

Full Results
1Radoslav Rogina (Cro) Loborika4:47:38 
2Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor  
3Ian Mcleod (RSA) MTN Energade  
4Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:04 
5Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 10:00:28 
6Andréa Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team  
7Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team  
8Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan  
9Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade  
10Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A  
11Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team  
12Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria  
13Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin  
14Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo  
15Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo  
16Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team  
17Ismail Aksoy (Tur) Brisapor  
18Fahti Atunsi (Lba) Libya  
19Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin  
20Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub  
21Masaaki Kikuchi (Jpn) Team Nippo  
22Omar Hassanin (Syr) Syria  
23Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor  
24Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir  
25Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C  
26Yalmaz Habach (Syr) Syria  
27Dean Podgornik (Slo) Loborika  
28Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir  
29Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team  
30Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A  
31Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C  
32Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan  
33Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda  
34Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A  
35Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
36Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team  
37Soufiane Haddi (Mar) Morocco Espoir  
38Mohamed Samahi (Syr) Syria  
39Mert Mutlu (Tur) Brisapor  
40Nazir Jaser (Syr) Syria  
41Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir  
42Driss Hnini (Mar) Morocco B  
43Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria  
44Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team  
45Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub  
46Youssef Boundi (Mar) Morocco C  
47Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub  
48Lahcen Saber (Mar) Morocco C  
49Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria  
50Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team  
51Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda  
52Ismail Ayoune (Mar) Morocco B  
53Ahmed Mohamed (Syr) Syria  
54Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub  
55Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda  
56Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda  
57Ismail Lalouchi (Alg) Algeria  
58Darko Blazevic (Cro) Loborika  
59Dylan Girdlestone (RSA) MTN Energade  
60Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin  
61Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin  
62Abdelmalek Madani (Alg) Algeria  
63Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A  
64Ahmed Abdalla (Lba) Libya  
65Ali Ali (Egy) Egypt  
66Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir  
67Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin  
68Osama Asran (Egy) Egypt  
69Yasser Aly (Egy) Egypt  
70Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade  
71Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team  
72Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda  
73Ugur Marmara (Tur) Brisapor  
74Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team  
75Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C  
76Adil Jelloul (Mar) Morocco A  
77Mohame Alshehri (KSA) Saudi Arabia  
78Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir  
79Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia  
80Kristijan Durasek (Cro) Loborika  
81Amr Mahmoud (Egy) Egypt  
82Valery Grinkovsky (Rus) Katyusha Continental Team  
83Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan  
84Ali Mohamed (Lba) Libya  
85Mickaël Creed (USA) Team Type 1  
86Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team  
87Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B  
88Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team  
89Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda  
90Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia  
91Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A  
92Amin Alkilani (Lba) Libya  
93Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia  
94Zineddine Merabet (Alg) Algeria  
95Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team  
96Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team  
97Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin  
98Karim Jendoubi (Tun) Tunisia  
99Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team  
100Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B  
101Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team  
102Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub  
103Aymen Brini (Tun) Tunisia  
104Ahmed Belgasem (Lba) Libya  
105Faysal Alsharaa (Lba) Libya0:00:57 
106Carol Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:01:26 
107Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade0:00:28 
108Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
109Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia0:03:28 
110Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade0:04:29 
111Abdeljalil El Madkouri (Mar) Morocco B  
112Winter Nicolas (Swi) Team Nippo  
113Ahmed Ahmed (Egy) Egypt  
114Adnane Aarbia (Mar) Morocco B  
115Mohamed Mohsen (Egy) Egypt0:04:38 
116Christopher Jones (USA) Team Type 10:07:36 
117Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub0:11:58 
118Ahmed Majrashi (KSA) Saudi Arabia  
119Bader Alyasin (KSA) Saudi Arabia0:13:35 
DNSAli Riza Tanriverdi (Tur) Brisapor  
DNFBilel Saada (Alg) Algeria  
DNFAgshin Ismaylov (Aze) Azerbaijan  
General classification after stage 2
1Dean Podgornik (Slo) Loborika8:17:30 
2Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team  
3Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1  
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:01:48 
5Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor  
6Ian Mcleod (RSA) MTN Energade  
7Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:01:52 
8Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade0:01:59 
9Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 10:02:16 
10Andréa Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team  
11Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team  
12Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria  
13Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan  
14Ismail Aksoy (Tur) Brisapor  
15Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A  
16Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team  
17Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo  
18Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team  
19Masaaki Kikuchi (Jpn) Team Nippo  
20Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin  
21Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub  
22Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C  
23Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A  
24Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan  
25Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A  
26Soufiane Haddi (Mar) Morocco Espoir  
27Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade  
28Yalmaz Habach (Syr) Syria  
29Fahti Atunsi (Lba) Libya  
30Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir  
31Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C  
32Nazir Jaser (Syr) Syria  
33Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir  
34Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team  
35Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin  
36Driss Hnini (Mar) Morocco B  
37Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir  
38Ismail Ayoune (Mar) Morocco B  
39Adil Jelloul (Mar) Morocco A  
40Darko Blazevic (Cro) Loborika  
41Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team  
42Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda  
43Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
44Ismail Lalouchi (Alg) Algeria  
45Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team  
46Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria  
47Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team  
48Omar Hassanin (Syr) Syria  
49Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda  
50Osama Asran (Egy) Egypt  
51Lahcen Saber (Mar) Morocco C  
52Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo  
53Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub  
54Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda  
55Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda  
56Mert Mutlu (Tur) Brisapor  
57Youssef Boundi (Mar) Morocco C  
58Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor  
59Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria  
60Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin  
61Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin  
62Mohamed Samahi (Syr) Syria  
63Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team  
64Kristijan Durasek (Cro) Loborika  
65Amr Mahmoud (Egy) Egypt  
66Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir  
67Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team  
68Dylan Girdlestone (RSA) MTN Energade  
69Karim Jendoubi (Tun) Tunisia  
70Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia  
71Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub  
72Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia  
73Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub  
74Ali Ali (Egy) Egypt  
75Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir  
76Mickaël Creed (USA) Team Type 1  
77Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A  
78Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia  
79Abdelmalek Madani (Alg) Algeria  
80Ahmed Abdalla (Lba) Libya  
81Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin  
82Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C  
83Valery Grinkovsky (Rus) Katyusha Continental Team  
84Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A  
85Amin Alkilani (Lba) Libya  
86Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team  
87Ahmed Belgasem (Lba) Libya  
88Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B  
89Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin  
90Ugur Marmara (Tur) Brisapor  
91Ali Mohamed (Lba) Libya  
92Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B  
93Zineddine Merabet (Alg) Algeria  
94Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team  
95Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team  
96Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team  
97Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team  
98Aymen Brini (Tun) Tunisia  
99Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade  
100Faysal Alsharaa (Lba) Libya0:02:45 
101Carol Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team0:03:14 
102Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia0:05:16 
103Abdeljalil El Madkouri (Mar) Morocco B0:06:17 
104Adnane Aarbia (Mar) Morocco B  
105Winter Nicolas (Swi) Team Nippo  
106Christopher Jones (USA) Team Type 10:09:24 
107Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub0:14:38 
108Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan0:24:08 
109Ahmed Mohamed (Syr) Syria0:25:48 
110Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda  
111Yasser Aly (Egy) Egypt  
112Mohame Alshehri (KSA) Saudi Arabia  
113Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda  
114Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub  
115Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade0:29:49 
116Ahmed Ahmed (Egy) Egypt  
117Mohamed Mohsen (Egy) Egypt0:29:58 
118Ahmed Majrashi (KSA) Saudi Arabia0:37:18 
119Bader Alyasin (KSA) Saudi Arabia0:38:55 
Back to top