Mangel wins in Langogne

Feillu takes over race lead

Results
1Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun3:47:31 
2Tomasz Marczynski (Pol) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
3Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel  
4Alexander Rybakov (Rus) Russian National Team  
5Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:04 
6Sebastien Duret (Fra) Bretagne-Schuller0:00:09 
7Valery Kaikov (Rus) Russian National Team  
8Rudy Molard (Fra) CR4C Roanne  
9Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne0:00:20 
10Nicolas Baldo (Fra) Continental Team Differdange0:00:59 
11Romain Feillu (Fra) Agritubel0:01:20 
12Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole  
13Romain Bardet (Fra) Thüringer Energie Team  
14Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro - A Style  
15Edwin Carvajaljaramillo (Col) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
16Jonathan Thire (Fra) Auber 93  
17Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team  
18Nadir Haddou (Fra) Auber 93  
19Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
20Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
21Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic  
22Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
23Christophe Laurent (Fra) Agritubel  
24Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
25Georges Lestage (Fra) AVC Aix-En-Provence  
26Julien Simon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
27Julien Mazet (Fra) Auber 93  
28Gael Malacarne (Fra) Bretagne-Schuller  
29Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - A Style  
30Fredrik Ericsson (Den) Team Capinordic  
31Jeremie Galland (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
32Artur Ershov (Rus) Russian National Team  
33Miguel Minguezayala (Spa) Orbea  
34Stephane Bonsergent (Fra) Bretagne-Schuller  
35Freddy Bichot (Fra) Agritubel  
36Lilian Jegou (Fra) Bretagne-Schuller  
37Pasquale Muto (Ita) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
38Yoann Barbas (Fra) Midi Pyrenees  
39Alexander Mironov (Rus) Katyusha Continental Team  
40David Rosch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
41Jean Marc Marino (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
42Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
43Sebastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange  
44Dmitri Puzanov (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
45Nicolas Morel (Fra) AVC Aix-En-Provence  
46Alexander Ryabkin (Rus) Russian National Team  
47Carlos Torrenttarres (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
48Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix-En-Provence  
49Jerome Mainard (Fra) CR4C Roanne  
50Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
51Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
52Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
53Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne  
54Anthony Soares (Fra) CR4C Roanne  
55Pierre Bonnet (Fra) CR4C Roanne  
56Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - A Style  
57Colin Menc Molina (Fra) AVC Aix-En-Provence  
58Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange  
59Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole  
60Florian Guillou (Fra) Roubaix Lille Metropole  
61Guillaume Bourgeois (Fra) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
62Carl Naibo (Fra) Midi Pyrenees  
63Noan Lelarge (Fra) Bretagne-Schuller  
64Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
65Maxime Mederel (Fra) Auber 93  
66Dominik Eberle (Ger) Continental Team Differdange0:01:33 
67Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
68Raul Garcia De Mateo Rub (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
69Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole  
70Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic  
71Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:01:36 
72Massimo Giunti (Ita) Miche-Silver Cross-Selle Italia0:01:42 
73Jaume Rovirapous (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
74Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team  
75Angel Vallejo Dominguez (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
76Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A Style  
77Johan Mombaerts (Fra) Auber 93  
78Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A Style0:01:49 
79Brice Feillu (Fra) Agritubel0:01:51 
80Jochen Vankerckhoven (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team0:01:20 
81Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:02:48 
82Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team0:03:55 
83Fabien Patanchon (Fra) Entente Sud Gascogne0:04:31 
84Romain Maksimon (Rus) Russian National Team  
85Dmitry Kosyakov (Rus) Katyusha Continental Team  
86Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea  
87Vincent Dauga (Fra) Entente Sud Gascogne  
88Mikel Ilundain Tirapu (Spa) Orbea  
89Jeremy Grimal (Fra) Midi Pyrenees  
90Remi Badoc (Fra) Entente Sud Gascogne  
91Diego Alejandr Tamayo Martinez (Col) Carmiooro - A Style  
92Leonid Krasnov (Rus) Russian National Team0:06:16 
93Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
94Frédéric Vernet (Fra) Selection Auvergne  
95Pierre Delort (Fra) Selection Auvergne  
96Aymeric Moreels (Fra) Midi Pyrenees0:08:16 
97Benat Urain Epelde (Spa) Orbea0:08:28 
98Tim Haex (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team0:15:50 
99Stig Broeckx (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
100Andoni Blazquez (Spa) Orbea0:15:58 
101Eneko Echeverzcarte (Spa) Orbea  
102Guillaume Tourret (Fra) Selection Auvergne0:28:11 
103Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne-Schuller  
104Stephane Gay (Fra) Selection Auvergne  
105Hendrik Van Den Bossche (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
DNFAitor Aznar Torres (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
DNFMorgan Chedhomme (Fra) Auber 93  
DNFKallé Kriit (Fra) AVC Aix-En-Provence  
DNFRémi Sarreboubee (Fra) AVC Aix-En-Provence  
DNFSylvain Cholleton (Fra) CR4C Roanne  
DNFFabien Rey (Fra) Entente Sud Gascogne  
DNFJonathan Genthon (Fra) Midi Pyrenees  
DNFLudovic Vasseur (Fra) Midi Pyrenees  
DNFTimothy Stevens (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
DNFBenjamin Olivier (Fra) Selection Auvergne  
DNFMartin Pedersen (Den) Team Capinordic  
DNSPhilipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team  
General classification after stage 2
1Romain Feillu (Fra) Agritubel7:35:29 
2Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro - A Style  
3Romain Bardet (Fra) Thüringer Energie Team  
4Edwin Carvajaljaramillo (Col) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
5Christophe Laurent (Fra) Agritubel  
6Emanuele Sella (Ita) Carmiooro - A Style  
7Jeremie Galland (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
8Julien Simon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
9Julien Mazet (Fra) Auber 93  
10Fredrik Ericsson (Den) Team Capinordic  
11Miguel Minguezayala (Spa) Orbea  
12Yoann Barbas (Fra) Midi Pyrenees  
13Pasquale Muto (Ita) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
14Freddy Bichot (Fra) Agritubel  
15Jean Marc Marino (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
16Sebastien Harbonnier (Fra) Continental Team Differdange  
17David Rosch (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
18Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix-En-Provence  
19Carl Naibo (Fra) Midi Pyrenees  
20Sebastien Duret (Fra) Bretagne-Schuller0:03:54 
21Massimo Giunti (Ita) Miche-Silver Cross-Selle Italia0:14:14 
22Tomasz Marczynski (Pol) Miche-Silver Cross-Selle Italia0:18:26 
23Laurent Mangel (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
24Alexander Rybakov (Rus) Russian National Team  
25Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel  
26Pierre Cazaux (Fra) Roubaix Lille Metropole0:18:30 
27Valery Kaikov (Rus) Russian National Team0:18:35 
28Rudy Molard (Fra) CR4C Roanne  
29Nicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne0:18:46 
30Nicolas Baldo (Fra) Continental Team Differdange0:19:25 
31Florian Vachon (Fra) Roubaix Lille Metropole0:19:46 
32Jonathan Thire (Fra) Auber 93  
33Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team  
34Nadir Haddou (Fra) Auber 93  
35Georges Lestage (Fra) AVC Aix-En-Provence  
36Lilian Jegou (Fra) Bretagne-Schuller  
37Fredrik Johansson (Swe) Continental Team Differdange  
38Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Capinordic  
39Krzysztof Szczawinski (Pol) Miche-Silver Cross-Selle Italia  
40Artur Ershov (Rus) Russian National Team  
41Nicolas Morel (Fra) AVC Aix-En-Provence  
42Nico Schneider (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
43Alexander Mironov (Rus) Katyusha Continental Team  
44Yannick Eijssen (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
45Florian Harbig (Ger) Thüringer Energie Team  
46Gael Malacarne (Fra) Bretagne-Schuller  
47Alexander Ryabkin (Rus) Russian National Team  
48Stephane Bonsergent (Fra) Bretagne-Schuller  
49Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange  
50Dmitri Puzanov (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
51Damien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne  
52Jerome Mainard (Fra) CR4C Roanne  
53Guillaume Bourgeois (Fra) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
54Janick Wisler (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
55Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange  
56Frank Scherzinger (Ger) Atlas-Romer's Hausbäckerei  
57Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - A Style  
58Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole  
59Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
60Carlos Torrenttarres (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
61Anthony Soares (Fra) CR4C Roanne  
62Colin Menc Molina (Fra) AVC Aix-En-Provence  
63Florian Guillou (Fra) Roubaix Lille Metropole  
64Pierre Bonnet (Fra) CR4C Roanne  
65Noan Lelarge (Fra) Bretagne-Schuller  
66Maxime Mederel (Fra) Auber 93  
67Jochen Vankerckhoven (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
68Dominik Eberle (Ger) Continental Team Differdange0:19:59 
69Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic  
70Raul Garcia De Mateo Rub (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
71Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole  
72Cyril Bessy (Fra) Besson Chaussures - Sojasun  
73Yannick Talabardon (Fra) Besson Chaussures - Sojasun0:20:02 
74Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team0:20:08 
75Jaume Rovirapous (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
76Johan Mombaerts (Fra) Auber 93  
77Angel Vallejo Dominguez (Spa) An Dorra-G Ran D Valira  
78Sergio Pardilla Bellon (Spa) Carmiooro - A Style  
79Aristide Ratti (Ita) Carmiooro - A Style0:20:15 
80Brice Feillu (Fra) Agritubel0:20:17 
81Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic0:21:14 
82Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team0:22:21 
83Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea0:22:57 
84Diego Alejandr Tamayo Martinez (Col) Carmiooro - A Style  
85Jeremy Grimal (Fra) Midi Pyrenees  
86Mikel Ilundain Tirapu (Spa) Orbea  
87Fabien Patanchon (Fra) Entente Sud Gascogne  
88Dmitry Kosyakov (Rus) Katyusha Continental Team  
89Romain Maksimon (Rus) Russian National Team  
90Vincent Dauga (Fra) Entente Sud Gascogne  
91Remi Badoc (Fra) Entente Sud Gascogne  
92Lukas Rohner (Swi) Atlas-Romer's Hausbäckerei0:24:42 
93Frédéric Vernet (Fra) Selection Auvergne  
94Pierre Delort (Fra) Selection Auvergne  
95Leonid Krasnov (Rus) Russian National Team  
96Aymeric Moreels (Fra) Midi Pyrenees0:26:42 
97Benat Urain Epelde (Spa) Orbea0:26:54 
98Stig Broeckx (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team0:34:16 
99Tim Haex (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team  
100Eneko Echeverzcarte (Spa) Orbea0:34:24 
101Andoni Blazquez (Spa) Orbea  
102Hendrik Van Den Bossche (Bel) PWS-Eijssen Cycling Team0:46:37 
103Guillaume Tourret (Fra) Selection Auvergne  
104Stephane Gay (Fra) Selection Auvergne  
105Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne-Schuller  
Back to top