Illesic nabs another in Brazil

Battered Alberio holds on for final victory

Aldo Ino Ilesic won his second stage at the Tour do Rio Sunday as teammate Chris Jones finished second overall. Italy’s Tomas Alberio (Trevigiani Dynamon Bottoli) claimed the general classification victory having lead the event since his win on the opening stage.

"This was really a successful trip," Team Type 1 director sportif Vassili Davidenko said. "It was logistically tough, but successful and today was a great example of that."

With two kilometers to go in Sunday's 161 km race from Cabo Frio to Rio de Janeiro, a pair of Brazilian riders from the Cesc Sao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star squad enjoyed a seemingly safe 20-second lead. But unbeknownst to them, the charging field were rapidly closing the gap.

"As we were coming into the last 150 metres and I was starting my sprint, I saw four motorbikes behind those two guys spread all across the road," Hanson said. "They had sat up and were holding up their hands in the last 50 meters. I went left and and had to zig-zag through people standing at the finish line. Aldo was able to go wide on the right and get through."

Officials ruled Kenneth Hanson (Team Type 1) was fourth – behind the Brazilian pair and ahead of a referee's motorcycle – moving him up to fifth overall in the final standings.

"I've never been more frustrated leaving a race," Hanson said. "Yesterday, I thought I was going to win but a guy knocked me off Aldo's wheel when I wasn't expecting it. I cracked my bike, tumbled on my back and scraped up my knee."

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Aldo Ilesic (Slo) Team Type 13:23:57 
2Patrique Azevedo (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
3Patrick Oyakaua (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
4Kenneth Hanson (USA) Team Type 1  
5Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
6Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
7Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
8Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
9Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
10Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
11Diego Milan (Spa) MMRBikes.com  
12Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL  
13Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz  
14Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG  
15Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL  
16Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling  
17Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
18Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG  
19Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli  
20Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com  
21Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL  
22Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
23Jose Diniz Jr. (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
24Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis  
25Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
26Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
27Josimar Sacramento (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
28Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG  
29Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
30Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz  
31Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com  
32Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
33Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
34Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL  
35Christopher Jones (USA) Team Type 1  
36Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com  
37Mauricio Knapp (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
38David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz  
39Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL  
40Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG  
41Manuel Miranda (Chi) Start Cycling  
42Jair Santos (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
43Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
44Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
45Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
46Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
47Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis  
48Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel  
49Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro  
50Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
51Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
52Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
53Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
54Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
55Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
56William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
57Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli  
58Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
59Rodnei Oliveira (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
60Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
61Jose Medina (Chi) Start Cycling  
62Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
63Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote  
64Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com  
65Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
66Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
67Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
68Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
69Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
70Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli  
71Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
72Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel  
73Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis  
74Diego Ares (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
75Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
76Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
77Charles Eldridge (USA) Team Type 1  
78Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com  
79Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG  
80Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz  
81Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:00:52 
82Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:21 
83Fabio Calabria (Aus) Team Type 10:01:51 
84Massimo Coledan (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:01:57 
85Jhon Cunto (Per) JMR Chimbote0:05:16 
86Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:07:02 
87Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
88Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel  
89Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
DNFRogerio Silva (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba5 pts
2Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC3 
3Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli2 
2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC5 pts
2Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba3 
3Kenneth Hanson (USA) Team Type 12 
3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba5 pts
2Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto3 
3Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana2 
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli18:08:31 
2Christopher Jones (USA) Team Type 10:00:18 
3Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC0:00:24 
4Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com0:01:06 
5Kenneth Hanson (USA) Team Type 10:01:13 
6Diego Milan (Spa) MMRBikes.com  
7Patrique Azevedo (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS0:01:14 
8Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
9Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
10Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC0:01:15 
11Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL0:01:16 
12Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
13Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL0:01:17 
14Mauricio Knapp (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
15Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
16Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:01:19 
17Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL  
18Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com  
19Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
20Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL0:01:20 
21Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL  
22Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis  
23Jair Santos (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS  
24Marcos Novello (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
25Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
26Marcelo Moser (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba  
27Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli  
28Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo  
29William Solera (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana  
30Matias Medici (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
31Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli0:05:38 
32Patrick Oyakaua (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS0:08:11 
33Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC0:08:14 
34Josimar Sacramento (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS0:08:17 
35Soelito Gohr (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC0:08:18 
36Maicke Pereira (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG0:08:54 
37Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:11:53 
38Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:12:02 
39Lourismar Silva (Bra) Seel/Para/Fumbel0:13:33 
40Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant0:22:49 
41Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant0:22:50 
42Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
43Patricio Almonacid (Chi) JMR Chimbote  
44Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto0:22:56 
45Anderson Echeverria (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
46Luiz Amorin (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC  
47Jose Medina (Chi) Start Cycling  
48Raul Cançado (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto  
49Tiago Fiorilli (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba0:25:02 
50Diego Ares (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS0:25:14 
51Andre Pulini (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant  
52Fabio Calabria (Aus) Team Type 10:26:21 
53Pedro Milan (Spa) MMRBikes.com0:28:18 
54Daelson Santos (Bra) Seel/Para/Fumbel0:28:42 
55Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:31:14 
56Renan Maia (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:33:32 
57Luciano Pereira (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:33:49 
58Aldo Ilesic (Slo) Team Type 10:34:51 
59Hugo Prado Neto (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG0:35:17 
60Lauro Chanan (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant0:37:15 
61Thiago Damasceno (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto0:37:51 
62Massimo Coledan (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:38:22 
63Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis0:40:42 
64Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba0:40:48 
65Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:40:56 
66David Silva (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:41:34 
67Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis0:42:19 
68Carles Torrent (Spa) MMRBikes.com0:42:47 
69Joseba Leon (Spa) MMRBikes.com0:43:45 
70Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto0:45:12 
71Wangner Marques (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:46:19 
72Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba0:48:09 
73Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:49:00 
74Anderson Rita (Bra) Seleção do Rio de Janeiro0:50:22 
75Agustin Fraysse (Arg) Start Cycling0:52:22 
76Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz0:52:51 
77Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG0:55:16 
78Jean Silva (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana0:59:24 
79Raimundo Monteiro (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG1:00:12 
80Ivan Gomes (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG1:00:21 
81Rauny Gonsalvez (Bra) Clube Dataro de Ciclismo1:03:16 
82Jhon Cunto (Per) JMR Chimbote1:05:06 
83Rodnei Oliveira (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS1:07:40 
84Rafael Borges (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto1:08:20 
85Marcelo Lima (Bra) Seel/Para/Fumbel1:17:44 
86Charles Eldridge (USA) Team Type 11:21:31 
87Jose Diniz Jr. (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana1:23:02 
88Manuel Miranda (Chi) Start Cycling1:25:43 
89Jose Ronaldo Silva (Bra) Seleção do Rio de Janeiro1:33:57 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomas Alberio (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli55 pts
2Kenneth Hanson (USA) Team Type 151 
3Matteo Pelucchi (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli32 
4Aldo Ilesic (Slo) Team Type 130 
5Diego Milan (Spa) MMRBikes.com29 
6Hector Aguilar (Uru) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba29 
7Andre Mourato (Por) ASC/Vitoria/RTL28 
8Michel Garcia (Cub) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant27 
9Fabiele Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant26 
10Gerardo Fernandez (Arg) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto23 
11Patrique Azevedo (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS22 
12Sergio Casanova (Spa) MMRBikes.com21 
13Bruno Tabanez (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana21 
14Nelson Sousa (Por) ASC/Vitoria/RTL20 
15Fabiano Mota (Bra) Memorial/Prefeitura de Santos/Giant20 
16Joao Vieira (Bra) Altolim/Assis18 
17Breno Sidoti (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba18 
18Patrick Oyakaua (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS18 
19Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL17 
20Christopher Jones (USA) Team Type 117 
21Raphael Serpa (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana17 
22Carlos França (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto16 
23Bruno Borges (Por) ASC/Vitoria/RTL15 
24Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo14 
25Francisco Chamorro (Arg) Scott/Marcondes Cesar/SJC13 
26Mauricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC12 
27Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli10 
28Roger Ferraro (Bra) ASC/Vitoria/RTL9 
29Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC8 
30Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo6 
31Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli6 
32Daniel Soeiro (Bra) Funvic/Sundown/Pindamonhangaba6 
33Pedro Barbosa (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz6 
34Mauricio Knapp (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS5 
35Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC5 
36Jair Santos (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS4 
37Alvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Amazonas Bike/Tres Rios/Trotz4 
38Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto3 
39Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com2 
40Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis2 
41Josimar Sacramento (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS2 
42Diego Ares (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS2 
43Wolney Morais (Bra) X-Pro/IB Factoring/Uniao Ciclistica MG2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucas Onesco (Bra) Sao Lucas/Giant/Cicloravena/Americana18 pts
2Eduardo Pereira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo12 
3Micael Isidoro (Por) ASC/Vitoria/RTL9 
4Renato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo8 
5Mauricio Knapp (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS8 
6Rafael Andriato (Bra) Trevigiani Dynamon Bottoli6 
7Fabricio Morandi (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC6 
8Patrique Azevedo (Bra) CescSao Caetano/Cawamar/Kuruma/R. Star/DKS4 
9Alexandre Mantovani (Bra) São Francisco Saude/KHS/Rib Preto4 
10Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani Dynamon Bottoli4 
11Magno Nazaret (Bra) Scott/Marcondes Cesar/SJC2 
12Ruben Menendez (Spa) MMRBikes.com2 

 

Back to top