Nazaret prevails in Rio Das Ostras

Suarez remains in leader's jersey

A daring attack after a long day in the break earned Brazil’s Magno Nazaret (Funvic-Pindamonhangaba) the win on Stage 4 of the Tour do Rio, a 193km trek from Teresopolis in the mountainous northwest to Rio das Ostras on the coast to the north of Rio de Janeiro.

The stage resulted in a mild shake-up of the top 10 riders on general classification, with Juan Suarez (EPM-UNE) extending his overall lead to 27 seconds, while his teammates Jaime Castaneda, Edward Beltran and Javier Gomez now all make up the top four with the previous best-placed Brazilian rider, Rafael Andriato (Petroli Firenze-Cycling Team), dropping down to 14th overall after he lost 11:20.

The day was highlighted by long, winding ascents and steep descents which for the most part was tempered by a headwind before the race finally hit the flat with approximately 60 kilometres remaining. Jamis-Sutter Home’s Eric Schildge again attempted an early breakaway with Marco Coldan (Trevigiani) before being brought back before the first climb of the day – but this was just the warm-up.

The hair-raising descent resulted in a group of 12 riders including Nazaret, Antonio Nascimento, Adelio Silva (Funvic / Pindamonhangaba), Tyler Wren (Jamis-Sutter Home), Castaneda, Gomez, Suarez, Flavio Reblin (GRCE Memorial / Pref. De Santos / Giant), Ibon Zugasti, Josep Constantino (MMR), along with Robigzon Oyola and Edward Beltran (EPM-UNE) to escape from the splitting pack, with Wren’s teammate Jamie Driscoll slightly further ahead.

The second climb of the day saw Nascimento jump from third in the KOM classification into first. The polka dot jersey holder heading into today’s stage, Renato Seabra (Clube Dataro de Ciclismo / Foz do Iguacu), was forced to abandon following his second crash of the day which was far more serious than the first. The Brazilian collided with a barrier on the descent which saw him being taken to hospital with serious cuts to his hip and upper leg.

By the base of the second climb the break’s lead was extended to five and then nine minutes as the escapees were aided by a tailwind heading to the coast.

Fading in the second major group was all-rounder Andriato (Petroli Firenze), who was finally broken by the climbs, despite coping well on the previous stage.

This was again a day for the Colombians, however, and with 10 kilometres remaining Nazaret made his move, if only for what resulted in a 10-second gap on his breakaway companions. Meantime, with approximately three kilometres remaining on the zippy suburban finish, Driscoll attacked setting up Wren for the US team’s first and deserved podium at the Tour do Rio.

Sunday's fifth and final stage sees the Tour do Rio peloton head back to Rio de Janeiro with a 197.6 kilometre run down the coast with four sprint primes on offer with Edgardo Simon (Caloi) and Andriato set to battle it out for the green jersey.

Full Results
1Magno Nazaret (Bra) Funvic-Pindamonhangaba4:41:15 
2Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:00:10 
3Tyler Wren (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling  
4Jaime Castaneda (Col) EPM-UNE  
5Javier Gomez (Col) EPM-UNE  
6Juan Suarez (Col) EPM-UNE  
7Flávio Reblin (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant  
8Ibon Zugasti (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
9Josep Constantino (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
10Adélio Silva (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
11Robigzon Oyola (Col) EPM-UNE  
12Edward Beltran (Col) EPM-UNE  
13James Driscoll (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling  
14Rafael Abreu (Col) EPM-UNE0:00:22 
15Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:09:56 
16Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
17Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda Cycling Federation0:10:02 
18Alessandro Mazzi (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team0:10:07 
19Filippo Fortin (Ita) Trevigiani0:11:08 
20Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani  
21Fabiele Mota (Bra) FW Engenharia-Amazonas Bike-Três Rios  
22Renan Maia (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant0:11:16 
23Alcides Vieira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:11:18 
24Edgardo Simon (Arg) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:11:20 
25Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
26Raphael Serpa (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
27Tiago Nardin (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
28Daniel Rogelin (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale  
29Murilo Affonso (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
30Dario Mantelle (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team  
31Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
32Eric Schildge (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling  
33Marco Prodigioso (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team  
34Anibal Borrajo (Arg) Jamis-Sutter Home Pro Cycling  
35Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda Cycling Federation  
36Andrei Nechita (Rom) Trevigiani  
37Simone Fruini (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team  
38Breno Sidoti (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
39Alex Diniz (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos  
40Kléber Silva (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos  
41Gonzalo Gonzalez (Chi) R2-Bianchi  
42Roberto Pinheiro (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
43Jonathan Guzman (Chi) R2-Bianchi  
44Rafael Andriato (Bra) Petroli Firenze-Cycling Team  
45Ruben Menendez (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
46Edgar Nohales (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
47William Chiarello (Bra) Velo-Seme Rio Claro  
48Douglas Bueno (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
49Tiago Fiorilli (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
50Flávio Santos (Bra) Funvic-Pindamonhangaba  
51Mirko Tedeschi (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team  
52Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:13:20 
53José Eriberto Medeiros (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:15:12 
54Marco Coledan (Ita) Trevigiani0:09:56 
55Edoardo Costanzi (Ita) Trevigiani0:16:55 
56Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani  
57Bruno Petroucic (Bra) Velo-Seme Rio Claro0:18:08 
58Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda Cycling Federation  
59Gustavo Costa (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:22:04 
60Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda Cycling Federation  
61Adriano Martins (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:23:52 
62Marcos Novello (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant  
63Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos  
64Guido Palma (Arg) Jamis-Sutter Home Pro Cycling  
65Willian Solera (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
66Felipe Delai (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
67Maurício Morandi (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale  
68Armando Camargo (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale0:39:44 
69David Leite (Bra) FW Engenharia-Amazonas Bike-Três Rios  
70Pedro Milan (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
71Lauro Chaman (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant  
72Bruno Tabanez (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
73Luis Nova (Chi) R2-Bianchi  
74Mauricio Frazer (Arg) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
75Jean Uwimana (Rwa) Rwanda Cycling Federation  
76Rodrigo Melo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
77Ricardo Picoli (Bra) Velo-Seme Rio Claro  
78André Pulini (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
79Jean Silva (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana  
80Geovane Andriatto (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant  
81Antoelson Bruno (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
DNFRenato Seabra (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
DNFNelson Correa Junior (Bra) Velo-Seme Rio Claro  
DNFTiago Damasceno (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
DNFFabiano Mota (Bra) FW Engenharia-Amazonas Bike-Três Rios  
DNSLuis Amorim (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
Sprint 1
1Marco Coledan (Ita) Trevigiani5pts
2Eric Schildge (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling3 
3Rafael Andriato (Bra) Petroli Firenze-Cycling Team2 
Sprint 2
1Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba5pts
2Juan Suarez (Col) EPM-UNE3 
3Jaime Castaneda (Col) EPM-UNE2 
Mountain 1
1Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba10pts
2Ibon Zugasti (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling8 
3Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu5 
Mountain 2
1Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba6pts
2Ibon Zugasti (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling4 
3Edward Beltran (Col) EPM-UNE2 
Teams
1Funvic/Pindamonhangaba14:04:05 
2EPM-UNE0:00:10 
3Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:11:20 
4MMR - Spiuk P/B Start Cycling  
5Trevigiani0:31:52 
6Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:32:14 
7Petroli Firenze - Cycling Team0:32:27 
8Padaria Real/Caloi/Ceu Azul/Alimentos0:33:40 
9GRCE Memorial/Pref. De Santos/Giant0:34:58 
10Rwanda Cycling Federation0:39:10 
11São Lucas/Giant/Cic.Ravena/Americana0:46:12 
12São Francisco Saúde/Ribeirão Preto1:00:40 
13R2 - Bianchi1:02:04 
14Velo/Seme Rio Claro1:08:52 
15Clube Cic. S.J. Dos Campos/Cannondale1:14:36 
General classification after stage 4
1Juan Suarez (Col) EPM-UNE14:50:56 
2Jaime Castaneda (Col) EPM-UNE0:00:27 
3Edward Beltran (Col) EPM-UNE0:00:30 
4Javier Gomez (Col) EPM-UNE0:00:43 
5Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:00:57 
6Robigzon Oyola (Col) EPM-UNE0:02:01 
7Tyler Wren (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:02:33 
8James Driscoll (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:02:37 
9Rafael Abreu (Col) EPM-UNE0:02:49 
10Ibon Zugasti (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling0:02:54 
11Josep Constantino (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling0:04:06 
12Flávio Reblin (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant0:05:55 
13Adélio Silva (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:09:29 
14Rafael Andriato (Bra) Petroli Firenze-Cycling Team0:11:27 
15Magno Nazaret (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:12:34 
16Andrei Nechita (Rom) Trevigiani0:13:13 
17Marco Coledan (Ita) Trevigiani0:13:31 
18Edgardo Simon (Arg) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:14:42 
19Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto0:15:41 
20Douglas Bueno (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:15:59 
21Raphael Serpa (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana0:17:05 
22Tiago Nardin (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto  
23Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu  
24Simone Fruini (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team  
25Dario Mantelle (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team0:17:45 
26Alcides Vieira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:20:39 
27Daniel Rogelin (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale0:20:41 
28Roberto Pinheiro (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:20:57 
29Mirko Tedeschi (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team0:21:04 
30Anibal Borrajo (Arg) Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:22:17 
31Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:22:35 
32Marco Prodigioso (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team0:22:36 
33Filippo Fortin (Ita) Trevigiani0:23:31 
34Kléber Silva (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:25:12 
35William Chiarello (Bra) Velo-Seme Rio Claro0:26:21 
36Renan Maia (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant0:27:52 
37Edoardo Costanzi (Ita) Trevigiani  
38Tiago Fiorilli (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:27:56 
39Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda Cycling Federation0:28:34 
40Nathan Byukusenge (Rwa) Rwanda Cycling Federation0:28:43 
41Alex Diniz (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:28:44 
42Ruben Menendez (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling0:28:55 
43Gonzalo Gonzalez (Chi) R2-Bianchi0:28:58 
44Cristian Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:30:10 
45Alessandro Mazzi (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team0:30:29 
46Murilo Affonso (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:31:29 
47Edgar Nohales (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling  
48Andrea Dal Col (Ita) Trevigiani0:31:40 
49Eric Schildge (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:32:31 
50Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana0:32:32 
51José Eriberto Medeiros (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:32:55 
52Flávio Santos (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:33:50 
53Fabiele Mota (Bra) FW Engenharia-Amazonas Bike-Três Rios0:34:38 
54Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda Cycling Federation0:35:59 
55Felipe Delai (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:38:39 
56Jonathan Guzman (Chi) R2-Bianchi0:39:23 
57Bruno Petroucic (Bra) Velo-Seme Rio Claro0:42:09 
58Eugert Zhupa (Alb) Trevigiani0:43:04 
59Breno Sidoti (Bra) Funvic-Pindamonhangaba0:43:53 
60Emmanuel Rudahunga (Rwa) Rwanda Cycling Federation0:45:35 
61Willian Solera (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana0:47:37 
62Guido Palma (Arg) Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:50:26 
63Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos0:50:29 
64Maurício Morandi (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale0:51:55 
65Antoelson Bruno (Bra) São Francisco Saúde-Ribeirão Preto0:55:59 
66Marcos Novello (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant0:57:21 
67Rodrigo Melo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu0:59:38 
68David Leite (Bra) FW Engenharia-Amazonas Bike-Três Rios  
69André Pulini (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana1:04:21 
70Armando Camargo (Bra) Clube Cic. S.J. Dos Campos-Cannondale1:06:18 
71Adriano Martins (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos1:07:26 
72Gustavo Costa (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos1:10:20 
73Jean Silva (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana1:15:04 
74Lauro Chaman (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant1:15:29 
75Pedro Milan (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling1:16:29 
76Jean Uwimana (Rwa) Rwanda Cycling Federation1:16:33 
77Geovane Andriatto (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant1:19:39 
78Ricardo Picoli (Bra) Velo-Seme Rio Claro1:24:31 
79Bruno Tabanez (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana1:25:32 
80Mauricio Frazer (Arg) MMR-Spiuk P/B Start Cycling1:25:47 
81Luis Nova (Chi) R2-Bianchi1:29:36 
Points classification
1Edgardo Simon (Arg) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos24pts
2Rafael Andriato (Bra) Petroli Firenze-Cycling Team19 
3Jaime Castaneda (Col) EPM-UNE15 
4Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba14 
5Juan Suarez (Col) EPM-UNE13 
6Magno Nazaret (Bra) Funvic-Pindamonhangaba10 
7Mauricio Frazer (Arg) MMR-Spiuk P/B Start Cycling10 
8Marco Coledan (Ita) Trevigiani10 
9Tyler Wren (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling8 
10Jean Silva (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana6 
11Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu5 
12Alessandro Mazzi (Ita) Petroli Firenze-Cycling Team5 
13Edward Beltran (Col) EPM-UNE5 
14Javier Gomez (Col) EPM-UNE5 
15Roberto Pinheiro (Bra) Funvic-Pindamonhangaba5 
16Robigzon Oyola (Col) EPM-UNE3 
17Anibal Borrajo (Arg) Jamis-Sutter Home Pro Cycling3 
18Eric Schildge (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling3 
19José Eriberto Medeiros (Bra) Padaria Real-Caloi-Ceu Azul-Alimentos3 
20James Driscoll (USA) Jamis-Sutter Home Pro Cycling2 
21Andrei Nechita (Rom) Trevigiani2 
22Filippo Fortin (Ita) Trevigiani2 
23Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana2 
24Rodrigo Melo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu2 
25Lauro Chaman (Bra) Grce Memorial-Pref. de Santos-Giant2 
Mountains classification
1Antonio Nascimento (Bra) Funvic-Pindamonhangaba26pts
2Ibon Zugasti (Spa) MMR-Spiuk P/B Start Cycling12 
3Juan Suarez (Col) EPM-UNE10 
4Rafael Abreu (Col) EPM-UNE8 
5Edward Beltran (Col) EPM-UNE7 
6Jaime Castaneda (Col) EPM-UNE6 
7Andrei Nechita (Rom) Trevigiani6 
8Jean Silva (Bra) São Lucas-Giant-Cic.Ravena-Americana6 
9Renato Santos (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu5 
10Mauricio Frazer (Arg) MMR-Spiuk P/B Start Cycling4 
11Javier Gomez (Col) EPM-UNE2 
12Gregolry Panizo (Bra) Clube Dataro de Ciclismo/Foz do Iguaçu2 
Teams classification
1EPM-UNE44:34:08 
2Funvic/Pindamonhangaba0:06:59 
3Jamis-Sutter Home Pro Cycling0:26:11 
4MMR - Spiuk P/B Start Cycling0:34:20 
5Petroli Firenze - Cycling Team0:43:21 
6Trevigiani0:47:24 
7Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:49:04 
8Padaria Real/Caloi/Ceu Azul/Alimentos0:58:35 
9GRCE Memorial/Pref. De Santos/Giant1:22:53 
10São Francisco Saúde/Ribeirão Preto1:27:25 
11Rwanda Cycling Federation1:27:34 
12São Lucas/Giant/Cic.Ravena/Americana1:35:55 
13Clube Cic. S.J. Dos Campos/Cannondale2:16:20 
14Velo/Seme Rio Claro2:20:23 
15R2 - Bianchi2:36:17 
Back to top