Ares takes the stage

Rodrigues on top with one to go

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant1:42:22 
2Jorge Montenegro (Ecu) Panavial0:00:08 
3Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea0:00:10 
4Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial  
5Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:14 
6José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:00:36 
7Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
8John Ebsen (Den) Danish National Team0:00:43 
9André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
10Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:00:47 
11Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:00:50 
12Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:00:57 
13Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:01:01 
14Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:01:08 
15Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
16Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial0:01:34 
17Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:01:36 
18Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:02:25 
19Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:02:48 
20Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:02:53 
21Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:03:04 
22José Luis Ibarra (Ecu) Panavial0:03:24 
23Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers0:05:25 
24Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:05:27 
25Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:05:38 
26Juan Pozzo (Ecu) Panavial  
27Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:05:45 
28Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:05:52 
29Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:05:57 
30Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:06:00 
31Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:06:08 
32Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana  
33Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:06:50 
34Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:06:57 
35Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:07:06 
36Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:09:03 
37Michel Sandstod (Den) Danish National Team0:09:37 
38Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:09:41 
39Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:10:02 
40Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:10:07 
41Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
42Mariano Fino (Uru) Uruguay  
43Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
44Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF  
45Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
46Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto  
47Calixto Bello (USA) Start Cycling  
48Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea  
49Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:10:51 
50Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:11:04 
51Keld Fjord (Den) Danish National Team0:11:11 
52Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos0:12:27 
53Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:12:47 
54Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile0:13:13 
55Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:13:42 
56Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
57Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift  
58Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:13:52 
59Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:13:56 
60Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
61Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:14:07 
62Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:09 
63Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:13 
64Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:14:19 
65Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:25 
66Lassi Iversen (Den) Danish National Team0:14:36 
67Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:14:43 
68Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos0:14:55 
69José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:15:07 
70Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:15:28 
71Soren Petersen (Den) Danish National Team  
72Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile0:15:31 
73Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:15:34 
74Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:15:37 
75Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:17:09 
76Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:18:08 
77Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos0:18:13 
78Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:18:54 
79David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:19:46 
80Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:20:01 
81Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:20:28 
82Franco Martins (Arg) Start Cycling  
83Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers0:20:36 
84Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:20:38 
85Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:21:53 
86Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea0:22:52 
87Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:23:42 
88Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:24:01 
89Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:25:13 
90Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:25:16 
91Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:25:19 
92Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling0:25:37 
OTLDanubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea0:25:54 
OTLKleber Silva (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:26:22 
OTLWalter Miguel Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:26:25 
OTLMaurício Carvalho (Bra) Altolim/Assis/Amea0:27:53 
OTLEliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:28:22 
OTLRicardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:29:56 
OTLGeovane Andriatto (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:31:55 
OTLAdriano Martins (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos  
OTLBruno Petroucic (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:31:59 
OTLFrancisco Chamorro (Arg) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:32:42 
OTLIago Marinelli (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:36:54 
OTLPablo Caicedo (Ecu) Panavial0:38:38 
DNFGabriel Brizuela (Arg) Start Cycling  
DNFAlvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike  
DNFJoel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba  
DNSAdélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba  
DNSFabricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba5 pts
2Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto3 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Panavial5:08:58 
2Funvic / Pindamonhangaba0:00:06 
3São Lucas Saúde/Giant/Uac/Americana0:02:56 
4Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:07:01 
5Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:07:45 
6Velo/Seme Rio Claro0:10:48 
7Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:11:02 
8Altolim/Assis/Amea0:14:17 
9Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:15:08 
10Danish National Team0:19:39 
11São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:22:44 
12Adf Liniers0:26:57 
13Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:27:24 
14Fw Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:33:47 
15Avaí/Fme Florianópolis/Apgf0:36:16 
16Pm Suzano/Trotz/Microshift0:39:44 
17San Luis Somos Todos0:43:43 
18Start Cycling0:54:20 
General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos21:27:43 
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:42 
3Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:03:21 
4Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:03:31 
5André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:11 
6Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:19 
7Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:51 
8Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:05:12 
9Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:05:14 
10Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:05:39 
11John Ebsen (Den) Danish National Team0:06:08 
12Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial0:06:25 
13Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:06:30 
14Jorge Montenegro (Ecu) Panavial0:07:23 
15Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:08:06 
16Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:08:27 
17Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:08:42 
18Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:09:56 
19Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:10:01 
20Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:10:23 
21Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:10:33 
22Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:10:36 
23Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:11:38 
24Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:12:01 
25Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:12:44 
26Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:13:25 
27Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:13:44 
28Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:33 
29Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:14:34 
30Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:14:46 
31Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:14:54 
32Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:14:58 
33Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:16:13 
34Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:16:19 
35Calixto Bello (USA) Start Cycling0:16:30 
36Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:17:29 
37Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:17:42 
38Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:18:04 
39Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos0:19:40 
40Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:20:10 
41Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:20:18 
42José Luis Ibarra (Ecu) Panavial0:20:50 
43Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea0:21:15 
44Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:21:16 
45Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:21:19 
46Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial0:21:59 
47Michel Sandstod (Den) Danish National Team0:22:10 
48Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers0:22:20 
49Juan Pozzo (Ecu) Panavial0:23:26 
50Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:24:00 
51Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos0:25:58 
52José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:26:23 
53Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:27:57 
54Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:28:57 
55Mariano Fino (Uru) Uruguay0:29:10 
56Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:30:33 
57Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:30:57 
58Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:31:10 
59Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:32:20 
60Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:32:34 
61Keld Fjord (Den) Danish National Team0:32:44 
62Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:33:15 
63Lassi Iversen (Den) Danish National Team0:33:19 
64Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:34:39 
65Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:34:51 
66Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea0:36:08 
67Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos0:37:01 
68Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:37:45 
69Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:38:02 
70Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:40:49 
71Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile0:41:58 
72Soren Petersen (Den) Danish National Team0:42:23 
73Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:42:52 
74Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:43:08 
75Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:43:51 
76Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:44:38 
77Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:44:53 
78Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile0:44:55 
79Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:45:34 
80Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:45:37 
81Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:46:20 
82Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:46:57 
83David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:47:32 
84Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:49:09 
85Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:49:46 
86Franco Martins (Arg) Start Cycling0:51:47 
87Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea0:52:44 
88Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling0:53:47 
89Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:56:48 
90Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:58:41 
91Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF1:04:12 
92Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers1:36:31 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba42 pts
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba28 
3Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos24 
4Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba22 
5José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos13 
6Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba13 
7Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant10 
8Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro10 
9Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers10 
10Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale10 
11Jorge Montenegro (Ecu) Panavial7 
12Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant7 
13Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos7 
14Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba7 
15Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto5 
16Calixto Bello (USA) Start Cycling5 
17Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos5 
18Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana5 
19John Ebsen (Den) Danish National Team5 
20Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu5 
21Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea5 
22Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba4 
23Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto4 
24Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial3 
25Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu3 
26Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3 
27Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana3 
28Juan Pozzo (Ecu) Panavial3 
29Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto3 
30Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3 
31Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu2 
32Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Funvic / Pindamonhangaba64:29:26 
2São Lucas Saúde/Giant/Uac/Americana0:07:59 
3Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:09:56 
4Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:16:57 
5Panavial0:17:18 
6Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:18:33 
7Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:25:13 
8São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:38:52 
9Velo/Seme Rio Claro0:42:34 
10Danish National Team0:45:28 
11Avaí/Fme Florianópolis/Apgf0:46:36 
12Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:55:00 
13Altolim/Assis/Amea0:58:27 
14San Luis Somos Todos1:00:35 
15Pm Suzano/Trotz/Microshift1:08:42 
16Start Cycling1:17:31 
17Fw Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike1:27:54 
18Adf Liniers2:06:20 
Back to top