Panizo secures solo stage win

Brazil rider moves into overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo1:45:57 
2Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:15 
3Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:01:17 
4Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:53 
5Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:02:02 
6Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:03:22 
7Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:03:37 
8Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
9Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA  
10Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:03:59 
11Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:04:49 
12Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:04:51 
13Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:04:54 
14Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
15Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea  
16Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
17Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
18Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
19Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
20Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
21Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
22Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
23Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
24Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:06:44 
25Wagner Alves (Bra) São José dos Campos0:07:05 
26Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:07:16 
27Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:07:31 
28Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:08:24 
29Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:08:27 
30William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
31Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
32Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
33Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
34Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
35Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:08:34 
36Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:09:34 
37Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:09:52 
38Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:10:08 
39Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:11:02 
40Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:11:18 
41Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:11:28 
42Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:11:56 
43Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:12:01 
44Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:12:53 
45Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile0:13:16 
46Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
47Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile  
48Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:13:50 
49Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:13:53 
50Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:13:56 
51Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:14:07 
52Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:14:12 
53Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:14:14 
54Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:14:30 
55Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:15:17 
56Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:16:08 
57Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
58Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea  
59Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
60Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
61Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:16:19 
62Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
63Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
64Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
65Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:17:29 
66Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:17:52 
67Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:18:30 
68Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:18:33 
69Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:18:37 
70Armando Camargo (Bra) São José dos Campos  
71Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
72Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:18:54 
73Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:18:58 
74Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA  
75Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
76Robson Dias (Bra) São José dos Campos0:19:09 
77Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:19:37 
78Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
79Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
80Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos  
81Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:21:31 
82Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:22:41 
83Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:22:55 
84Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:23:03 
85Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:23:52 
86Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:24:04 
87Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:24:59 
88Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
89Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:25:04 
90Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
91Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:25:18 
92Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:25:25 
93Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos  
94Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
95Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
96Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile  
97Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina  
98Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
99Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile  
100Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
101Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:25:37 
102Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:25:47 
103Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:25:49 
104Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:26:01 
105Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
106Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:28:35 
107Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:29:04 
108Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile0:29:58 
109Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
110Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
111Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:35:18 
DNF
#Rider Name (Country) TeamResult
DNFRoberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
DNFHector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
DNFMarcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
DNFAgeu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
DNFDanubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea  
General Classification after Stage 8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo23:51:14 
2Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:54 
3Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:59 
4Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:01:18 
5Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:58 
6Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:03:27 
7Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:03:32 
8Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:03:55 
9Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:04:02 
10Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:04:14 
11Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA0:04:21 
12Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:04:23 
13Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:06 
14Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:05:37 
15Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:05:54 
16Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:06:08 
17Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:06:25 
18Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea0:06:32 
19Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:06:42 
20Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:08:03 
21Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:08:44 
22Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:08:45 
23Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:08:57 
24Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:09:16 
25Wagner Alves (Bra) São José dos Campos0:09:17 
26Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:09:36 
27Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:09:42 
28Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:09:52 
29Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:46 
30Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:11:04 
31Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:11:09 
32Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:11:10 
33William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:11:17 
34Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:11:30 
35Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
36Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:14:16 
37Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:14:57 
38Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:15:12 
39Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:15:32 
40Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:16:23 
41Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:16:36 
42Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:16:39 
43Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:16:57 
44Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:17:04 
45Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:17:23 
46Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:17:24 
47Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:17:37 
48Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:17:46 
49Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:17:59 
50Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:18:18 
51Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:18:25 
52Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:18:45 
53Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:19:24 
54Armando Camargo (Bra) São José dos Campos0:20:00 
55Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:20:39 
56Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:20:46 
57Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:21:04 
58Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:21:11 
59Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile  
60Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:21:35 
61Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:22:36 
62Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:22:41 
63Robson Dias (Bra) São José dos Campos0:23:24 
64Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos0:23:31 
65Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:23:40 
66Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA0:23:59 
67Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:24:10 
68Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:25:17 
69Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:25:39 
70Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:25:49 
71Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA0:26:21 
72Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:26:33 
73Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:28:33 
74Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
75Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:28:57 
76Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:29:16 
77Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:29:22 
78Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:29:24 
79Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:30:23 
80Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:30:24 
81Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:30:46 
82Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:31:00 
83Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:31:05 
84Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
85Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:31:24 
86Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea0:32:09 
87Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:32:16 
88Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:32:24 
89Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:32:34 
90Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile0:33:38 
91Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:33:42 
92Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:34:08 
93Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:34:11 
94Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:34:27 
95Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:34:28 
96Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:35:47 
97Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile0:36:20 
98Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:36:52 
99Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:37:26 
100Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:37:54 
101Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:38:19 
102Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:39:08 
103Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:39:26 
104Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:40:02 
105Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:41:17 
106Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:41:40 
107Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:45:37 
108Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:49:10 
109Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:50:40 
110Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:56:29 
111Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:59:48 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant18 pts
2Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand17 
3Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo14 
4Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos13 
5Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo11 
6Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
7Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC10 
8Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo9 
9Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand5 
10Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
11Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 
12Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
13Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle4 
14Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec4 
15Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF4 
16Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3 
17Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
18Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3 
19Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3 
20Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda38 pts
2Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant25 
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22 
4Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA17 
5Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant15 
6Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile15 
7Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos14 
8Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo13 
9Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda12 
10Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA11 
11Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos10 
12Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand10 
13Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10 
14Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec10 
15Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany10 
16Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec8 
17Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8 
18Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF8 
19Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS7 
20Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo7 
21Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC6 
22Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6 
23Robson Dias (Bra) São José dos Campos5 
24Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo5 
25Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5 
26Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos5 
27Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS4 
28Wagner Alves (Bra) São José dos Campos4 
29Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant3 
30Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
31Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant3 
32Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
33Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
34Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
35Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile2 
36Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
37Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
38Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany2 
39Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo2 
40Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro2 
41Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clube DataRo de Ciclismo71:40:52 
2Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:54 
3GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:03:22 
4São José dos Campos0:08:34 
5Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:12:38 
6Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:14:12 
7Velo/Seme Rio Claro0:14:38 
8Seleção Paulista0:21:00 
9Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:30:00 
10Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:31:21 
11São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:32:09 
12Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:36:33 
13RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:38:04 
14Altolim/Assis-Amea0:44:58 
15Jamis Sutter Home - USA0:45:25 
16Equipe OGM - Chile0:58:15 
17Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:59:50 
18Start Cycling Team - Argentina1:06:59 
Back to top