Yates claims solo stage win

Santos stays in race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand3:18:49 
2Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:17 
3Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:00:22 
4Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
5Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:26 
6Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA  
7Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
8Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
9Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
10Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
11Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
12Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
13Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
14Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:00:32 
15Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA0:00:34 
16Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:00:39 
17Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:00:41 
18Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
19Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
20Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
21Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
22Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea  
23Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
24Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
25Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
26Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
27Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
28Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
29Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:00:50 
30Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
31Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
32Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:00:52 
33Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
34Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
35Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
36Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
37Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:00:55 
38Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
39Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
40Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
41Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
42Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
43William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
44Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
45Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
46Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
47Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
48Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:01:01 
49Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
50Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
51Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile  
52Armando Camargo (Bra) São José dos Campos  
53Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile  
54Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile0:01:05 
55Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile  
56Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
57Robson Dias (Bra) São José dos Campos  
58Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:09 
59Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
60Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina  
61Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
62Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
63Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
64Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
65Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
66Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea  
67Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
68Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista  
69Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
70Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
71Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
72Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista  
73Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
74Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea  
75Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:01:20 
76Wagner Alves (Bra) São José dos Campos  
77Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
78Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
79Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
80Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
81Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
82Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista  
83Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
84Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
85Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
86Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
87Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
88Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
89Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA  
90Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
91Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:01:32 
92Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
93Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
94Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
95Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:01:40 
96Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:01:44 
97Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
98Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
99Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
100Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
101Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
102Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
103Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos  
104Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea  
105Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
106Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:01:51 
107Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:00:41 
108Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:02:11 
109Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
110Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:02:22 
111Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos  
112Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:02:47 
113Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:41 
114Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:03:02 
115Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:05:13 
116Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:00:41 
DNFJoaquim Pereira (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
DNFHernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 pts
2Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
3Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS2 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 pts
2Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda3 
3Wagner Alves (Bra) São José dos Campos2 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo5 pts
2Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany3 
3Wagner Alves (Bra) São José dos Campos2 
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand7 pts
2Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 
3Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle4 
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand7 pts
2Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
3Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF4 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1GRCE Memorial/Pref Santos/Giant9:57:45 
2Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:15 
3Clube DataRo de Ciclismo0:00:28 
4RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:30 
5Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:00:32 
6Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:00:35 
7Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:44 
8São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:00:45 
9Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:50 
10São José dos Campos  
11Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:00:54 
12Jamis Sutter Home - USA0:01:02 
13Velo/Seme Rio Claro0:01:05 
14Seleção Paulista0:01:10 
15Start Cycling Team - Argentina0:01:13 
16Altolim/Assis-Amea0:01:41 
17Equipe OGM - Chile0:01:49 
18Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:02:41 
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda17:49:31 
2Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:14 
3Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:33 
4Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:00:48 
5Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:50 
6Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:51 
7Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:12 
8Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:01:27 
9Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:32 
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
11Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:33 
12Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:01:40 
13Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:01:44 
14Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:45 
15Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:47 
16Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:05 
17Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA0:02:06 
18Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:11 
19Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:02:14 
20Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:02:18 
21Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
22Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos0:02:22 
23Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:02:26 
24Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:02:28 
25Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:02:33 
26Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:02:36 
27Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:02:38 
28Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista0:02:41 
29Armando Camargo (Bra) São José dos Campos0:02:45 
30Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:51 
31Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
32Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:02:52 
33Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:53 
34Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:02:58 
35Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea0:03:00 
36Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:03:10 
37Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:03:11 
38Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:14 
39Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:03:27 
40Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:03:32 
41Wagner Alves (Bra) São José dos Campos0:03:34 
42Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:03:38 
43Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista0:03:39 
44Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile0:03:41 
45Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
46Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:03:44 
47Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:03:46 
48Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:58 
49Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:04:04 
50Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:04:05 
51Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:04:09 
52William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:12 
53Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:17 
54Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:23 
55Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile0:04:25 
56Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos0:04:39 
57Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:04:57 
58Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:02 
59Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:05:05 
60Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:05:06 
61Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:05:12 
62Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:05:13 
63Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:05:16 
64Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile0:05:18 
65Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:05:20 
66Robson Dias (Bra) São José dos Campos0:05:37 
67Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:40 
68Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:05:41 
69Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:06:07 
70Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:06:10 
71Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:22 
72Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA0:06:23 
73Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:06:27 
74Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:06:50 
75Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:06:56 
76Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:02 
77Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
78Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:07:14 
79Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:07:18 
80Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:07:28 
81Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:07:43 
82Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:08:03 
83Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:08:13 
84Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:08:15 
85Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:08:35 
86Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:08:42 
87Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:08:45 
88Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:09:03 
89Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:09:22 
90Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:09:47 
91Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:09:56 
92Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:10:04 
93Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:10:15 
94Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:10:31 
95Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:10:42 
96Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:10:51 
97Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:10:53 
98Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:12:43 
99Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:12:49 
100Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:13:11 
101Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:13:44 
102Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:13:52 
103Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:14:29 
104Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:14:44 
105Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:15:22 
106Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:15:26 
107Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:16:06 
108Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea0:17:23 
109Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:20:43 
110Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:24:22 
111Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:25:07 
112Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:25:55 
113Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:28:19 
114Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:28:22 
115Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:38:18 
116Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:40:35 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda28 pts
2Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda22 
3Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda20 
4Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant15 
5Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile15 
6Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda13 
7Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant12 
8Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos12 
9Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA11 
10Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
11Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand10 
12Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA10 
13Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos10 
14Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10 
15Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec10 
16Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany10 
17Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec8 
18Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8 
19Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS7 
20Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6 
21Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo5 
22Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF5 
23Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5 
24Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS4 
25Wagner Alves (Bra) São José dos Campos4 
26Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant3 
27Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3 
28Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
29Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
30Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
31Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
32Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
33Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF2 
34Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
35Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand2 
36Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand14 pts
2Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant13 
3Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
4Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo9 
5Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8 
6Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand5 
7Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
8Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant5 
9Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
10Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF4 
11Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec4 
12Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle4 
13Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
14Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo3 
15Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3 
16Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3 
17Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2 
18Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda53:29:53 
2GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:54 
3Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:36 
4Clube DataRo de Ciclismo0:03:52 
5Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:04:19 
6São José dos Campos0:05:14 
7Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle0:06:09 
8Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:06:51 
9São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:07:17 
10Jamis Sutter Home - USA0:07:21 
11Velo/Seme Rio Claro0:07:36 
12Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:08:35 
13Seleção Paulista0:09:26 
14Equipe OGM - Chile0:10:01 
15RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:10:43 
16Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:15:02 
17Start Cycling Team - Argentina0:16:20 
18Altolim/Assis-Amea0:17:33 
Back to top