Santos snags solo victory in São Carlos

Ribeiro a close second

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda4:23:00 
2Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:08 
3Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:59 
4Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile  
5Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos  
6Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
7Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
8Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
9Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
10Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
11Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
12Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
13Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
14Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
15Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
16Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
17Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
18Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
19Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
20Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea  
21Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
22Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
23Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista  
24Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
25Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
26Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
27Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
28Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
29Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile  
30Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
31Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
32Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
33Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
34Armando Camargo (Bra) São José dos Campos  
35Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA  
36Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
37Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
38Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
39Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
40Wagner Alves (Bra) São José dos Campos  
41Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
42Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
43Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA  
44Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
45Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
46Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
47Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea  
48Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
49Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
50Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos  
51Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
52Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
53Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
54Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
55Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
56Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
57Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile  
58Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
59Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
60Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
61William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
62Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:01:11 
63Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
64Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:00:59 
65Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista  
66Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista  
67Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista0:02:00 
68Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
69Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
70Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
71Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
72Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
73Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:02:06 
74Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
75Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:00:59 
76Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:02:06 
77Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
78Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
79Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
80Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
81Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
82Robson Dias (Bra) São José dos Campos  
83Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
84Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
85Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
86Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
87Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
88Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:02:15 
89Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:02:18 
90Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:29 
91Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:31 
92Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:02:34 
93Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:02:37 
94Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:02:45 
95Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:59 
96Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
97Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
98Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:03:00 
99Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista  
100Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:03:03 
101Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:03:07 
102Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:03:09 
103Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:03:48 
104Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA0:00:59 
105Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:03:59 
106Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:01 
107Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile0:00:59 
108Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
109Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:05:16 
110Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:05:31 
111Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:05:57 
112Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:06:06 
113Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:08:30 
114Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:11:20 
115Antonio Gomes (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
116Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:14:10 
117Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:14:22 
118Joaquim Pereira (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:34:22 
119Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:00:59 
DNFGustavo Costa (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
DNFGilson Souza (Bra) Seel/Pará/Fumbel  
DNFRaphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
DNFAlexandre Mantovani (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
DNFCarlos França (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
DNFGonzalo Gonzalez (Chi) Equipe OGM - Chile  
DNFAndrew Barlow (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
DNFWillian Ferreira (Bra) Seleção Paulista  
DNSEdson Ponciano (Bra) Seleção Paulista  
DNSJerre Souza (Bra) Altolim/Assis-Amea  
DNSOliver Hack (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
DNSLucas Carluccio (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
DNSWashington Rodriguez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
DNSRoderyck Asconeguy (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
General Classification after Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10:00:16 
2Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:16 
3Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:00:58 
4Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile0:01:05 
5Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:09 
6Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:10 
7Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC0:01:13 
8Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:14 
9Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
10Fabiano Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:01:15 
11Armando Camargo (Bra) São José dos Campos  
12Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
13Alejandro Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
14Nicolas Frey (USA) Jamis Sutter Home - USA  
15Michel Garcia (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
16Gregolry Panizo (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
17Thiago Damasceno (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
18Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis-Amea  
19Rafael Gerhard (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
20Augustin Fraysse (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
21Andre Benoit (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
22Mauricio Knapp (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
23Flavio Reblin (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
24Adelio Silva (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
25Andre Pulini (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
26Jeremy Yates (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
27Rodrigo Lopes (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
28Douglas Bueno (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
29Eduardo Pereira (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
30Wagner Alves (Bra) São José dos Campos  
31Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA  
32Jorge Giacinti (Chi) Equipe OGM - Chile  
33Jose Jr Diniz (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
34Luiz Ortiz Jr (Bra) Seleção Paulista  
35Marcos Novello (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant  
36Verinaldo Vandeira (Bra) Seleção Paulista  
37Gilberto Goes (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
38Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
39Renato Seabra (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
40Tiego Justo (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
41Jose Jailson Diniz (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec  
42Tyler Wren (USA) Jamis Sutter Home - USA  
43Adriano Martins (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
44Daison Mendes (Bra) Clube DataRo de Ciclismo  
45Walter Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
46Raul Cançado (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto  
47Fabricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
48William Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro  
49Wilian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
50Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
51Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
52Mauricio Morandi (Bra) São José dos Campos  
53Ramiro Gonzalez (Uru) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
54Matias Medici (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
55Andrew Guptill (USA) Jamis Sutter Home - USA  
56Marcelo Moser (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
57Magno Nazaret (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda  
58Soelito Gohr (Bra) São José dos Campos  
59Luis Tavares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
60Marcus Kuhn (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
61Antonio Cabrera (Chi) Equipe OGM - Chile  
62Luis Sepulveda (Chi) Equipe OGM - Chile  
63Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:24 
64Renato Santos (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:27 
65Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista0:01:33 
66Jose Eriberto Rodrigues (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda0:01:39 
67Bruno Silva (Bra) Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
68Murilo Afonso (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:01:49 
69Marcus Martino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:02:16 
70Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
71Tomas Gil (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
72Sean Joyce (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
73Weslen Oliveira (Bra) Seleção Paulista  
74Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:21 
75Isaac Tomborelli (Bra) Seleção Paulista0:02:22 
76Rogerio Silva (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
77Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
78Robson Dias (Bra) São José dos Campos  
79Richard Mascaranas (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai  
80Patrique Oyakaua (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
81Diego Ares (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
82Mattheu Sillars (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand  
83Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:02:42 
84Eduardo Pinheiro (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:02:45 
85Richard Rodriguez (Chi) Equipe OGM - Chile0:02:55 
86Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:03:27 
87Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos0:03:30 
88Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
89Mauricio Carvalho (Bra) Altolim/Assis-Amea0:03:45 
90Logan Mort (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:04:06 
91Hernan Cline (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:17 
92Bjorn Thurau (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:04:30 
93Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:04:31 
94Juliano Silva (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:04:37 
95Jose Astiasaran (Arg) Start Cycling Team - Argentina  
96Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling Team - Argentina0:04:39 
97Rene Carvalho (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:04:55 
98Ricardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:05:01 
99Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo0:05:31 
100Josimar Sacramento (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
101Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:05:43 
102Christian Pimentel (Bra) Seleção Paulista0:05:55 
103Rodinei Oliveira (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS0:06:22 
104Francisco Chamorro (Arg) São José dos Campos0:06:40 
105Philipp Mair (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:07:14 
106Vanderlei Melchior (Bra) Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF0:07:53 
107Florian Tenbruck (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany0:08:01 
108Fraser Bermingham (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:09:28 
109Eliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:10:52 
110Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis-Amea0:11:25 
111Fabiele Mota (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:11:36 
112Julio Santos (Bra) Altolim/Assis-Amea0:12:38 
113Antonio Gomes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:14:15 
114Brad Tilby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:14:38 
115Deyvison Menezes (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:14:51 
116Danubio Alencar (Bra) Altolim/Assis-Amea0:16:23 
117Ageu Silva Filho (Bra) Seel/Pará/Fumbel0:18:27 
118Juan Villamayor (Par) Start Cycling Team - Argentina0:19:23 
119Joaquim Pereira (Bra) Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:39:51 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edgardo Simon (Arg) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda23 pts
2Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda20 
3Gonzalo Miranda (Chi) Equipe OGM - Chile15 
4Hector Aguilar (Uru) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 
5Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista10 
6Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec10 
7Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC8 
8Roberto Pinheiro (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda7 
9Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany6 
10Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5 
11Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos5 
12Glauber Nascimento (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec5 
13Anibal Borrajo (USA) Jamis Sutter Home - USA4 
14Jean Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC3 
15Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
16Renato Ruiz (Bra) Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS2 
17Lauro Chaman (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant2 
18Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flavio Santos (Bra) Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda10 pts
2Antonio Nascimento (Bra) GRCE Memorial/Pref Santos/Giant8 
3Louis Crosby (NZl) Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand5 
4Peter Schmid (Ger) RSC Komet Ludwigsburg - Germany5 
5Geraldo Souza Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC5 
6Felipe Delai (Bra) Clube DataRo de Ciclismo4 
7Fabio Ribeiro (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec3 
8Sidnei Santos (Bra) Seleção Paulista3 
9Daniel Rogelin (Bra) São José dos Campos3 
10Bruno Tabanez (Bra) São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC2 
11Leonardo Lima (Bra) Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec2 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Funvic/Marcondes Cesar/Gelog/Pinda30:03:34 
2Suzano/Ecus/GTK/Ciclomania/Protec0:00:08 
3GRCE Memorial/Pref Santos/Giant0:00:59 
4Jamis Sutter Home - USA  
5São Lucas Saúde/Giant/Ciclo Ravena/UAC  
6Cesc São Caetano/PZ Racing/Kuruma/DKS  
7Equipe OGM - Chile  
8São José dos Campos  
9Clube DataRo de Ciclismo  
10Seleção Paulista  
11Velo/Seme Rio Claro  
12Avaí F.C/FME Florianópolis/APGF  
13Padaria Real/Ceu Azul Alim./Cannondalle  
14RSC Komet Ludwigsburg - Germany  
15Blackpeloton/Cicloravena/Lan-New Zealand0:01:11 
16Alas Rojas de Santa Lucia - Uruguai0:03:07 
17Start Cycling Team - Argentina  
18Altolim/Assis-Amea0:05:44 
19Seel/Pará/Fumbel0:33:11 
20Sao Francisco Saude/KHS/SME Rib. Preto0:37:01 
Back to top