Tabriz duo dominate stage four

Mizbani wins stage, Sohrabi remains in race lead

Results
1Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team5:18:09 
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:02:40 
4Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:02:41 
5Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:44 
6Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
7Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:09:57 
8Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:09:59 
9Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice  
10Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team  
11Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:12:04 
12Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:12:05 
13Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club  
14Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:12:08 
15Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta  
16Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
17Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:12:13 
18Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:14:04 
19Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
20Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team  
21Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team  
22Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
23Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia  
24Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
25Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia  
26Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice  
27Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
28Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
29Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
30Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
31Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team0:14:10 
32Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
33Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
34Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta  
35Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
36Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
37Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
38Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team  
39Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
40Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
41Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
42Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:14:18 
43Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:14:19 
44Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
45Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
46Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team  
47Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia  
48Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team  
49Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut  
50Parno (Ina) Customs Cycling Club0:14:28 
51Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:17:34 
52Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:23:23 
53Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
54Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
55Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia  
56Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
57Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
58Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club  
59Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
60Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
61Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:23:26 
62Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta  
63Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
64Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team  
65Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:23:28 
66Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:23:29 
67Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:23:32 
68Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
69Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:23:34 
70Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:23:37 
71Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team  
72Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice  
73Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team  
DNFMarculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
DNFSeong Ho Lee (Kor) Korean National Team  
DNFMemet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung  
DNFUsman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
DSQRoman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice  
DSQMohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team  
Sprint 1 - Pemaland A Yani Mosque, 80.4km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
3Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
4Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
Sprint 2 - Batang, 119km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
3Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
Mountain 1 - (HC) 35.7km
1Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team12pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team10 
3Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team8 
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team6 
5Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team5 
6Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
7Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung2 
8Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team1 
Mountain 2 - (Cat. 3) 153.7km
1Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team3pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
Teams
1Tabriz Petrochemical Team15:57:07 
2Azad University Iran Pro Team0:22:13 
3Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:35:31 
4Plan B Racing Team0:35:41 
5D.I. Jogjakarta0:35:43 
6Araya Indonesia0:37:32 
7Japan National Team0:37:42 
8Customs Cycling Club0:37:57 
9Putra Perjuangan Kota Bandung0:39:38 
10Bintang Kranggan Cycling Club  
11Dodol Picnic Garut0:39:59 
12Poligon Sweet Nice0:44:57 
13United Bike Kencana Kota Malang0:56:14 
14Philippine Lpgma Cycling Team0:58:13 
15Malaysian National Cycling Team0:58:22 
General classification after stage 4
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team11:20:59 
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:10 
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:03:03 
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:03:10 
5Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:03:34 
7Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team0:10:54 
8Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:11:29 
9Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice0:11:47 
10Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:11:58 
11Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:13:08 
12Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:13:43 
13Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:13:46 
14Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:14:03 
15Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:14:07 
16Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:14:08 
17Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team0:15:14 
18Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:15:21 
19Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team0:15:33 
20Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team0:15:34 
21Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team0:15:39 
22Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team0:15:45 
23Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:15:48 
24Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:15:51 
25Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:15:55 
26Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:16:04 
27Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
28Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:16:06 
29Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:16:11 
30Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:16:16 
31Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:16:17 
32Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
33Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:16:19 
34Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
35Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
36Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:16:22 
37Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
38Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:16:26 
39Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:16:27 
40Parno (Ina) Customs Cycling Club0:16:30 
41Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:16:33 
42Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
43Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:16:45 
44Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:17:01 
45Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:17:31 
46Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:19:52 
47Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:19:53 
48Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:21:29 
49Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:23:47 
50Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:25:11 
51Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:15 
52Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:18 
53Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:25:23 
54Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:25:25 
55Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:25:32 
56Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:25:40 
57Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:25:41 
58Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:25:46 
59Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
60Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:25:47 
61Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:26:59 
62Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:27:25 
63Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:27:31 
64Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:27:50 
65Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:28:20 
66Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:30:53 
67Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:30:58 
68Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:31:04 
69Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:37:43 
70Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
71Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:39:10 
72Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:42:36 
73Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:55:04 
Points classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team13pts
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team6 
3Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team5 
4Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang5 
5Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
6Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
7Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club3 
8Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta2 
9Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1 
Mountains classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team20pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team20 
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team15 
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team9 
5Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team6 
6Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team5 
7Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
8Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta3 
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung2 
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club1 
Indonesian rider classification
1Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice11:32:46 
2Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:59 
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:02:16 
4Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:02:20 
5Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:02:21 
6Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:04 
7Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:08 
8Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:17 
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:04:19 
11Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:04:29 
12Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:04:30 
13Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
14Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:32 
15Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
16Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
17Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:04:35 
18Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:04:39 
19Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40 
20Parno (Ina) Customs Cycling Club0:04:43 
21Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:46 
22Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
23Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:05:14 
24Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:05 
25Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:08:06 
26Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:09:42 
27Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:12:00 
28Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:28 
29Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:31 
30Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:13:36 
31Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:13:38 
32Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:45 
33Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:13:59 
34Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:14:00 
35Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:15:12 
36Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:15:38 
37Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:11 
38Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:17 
39Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:25:56 
40Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
41Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:27:23 
Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team33:36:58 
2Azad University Iran Pro Team0:22:41 
3Plan B Racing Team0:36:44 
4D.I. Jogjakarta0:36:57 
5Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:37:05 
6Japan National Team0:38:44 
7Araya Indonesia0:39:23 
8Customs Cycling Club0:39:32 
9Putra Perjuangan Kota Bandung0:41:11 
10Bintang Kranggan Cycling Club0:41:34 
11Dodol Picnic Garut0:41:39 
12Poligon Sweet Nice0:46:18 
13United Bike Kencana Kota Malang0:57:42 
14Philippine Lpgma Cycling Team1:00:04 
15Malaysian National Cycling Team1:01:25 

Related Articles

Back to top