Kudentsov kicks for a sprint win in Purwokerto

Sohrabi extends overall lead at primes

Results
1Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice3:21:24 
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
3Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia  
4Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team  
5Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team  
6Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club  
7Parno (Ina) Customs Cycling Club  
8Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice  
9Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team  
10Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
11Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team  
12Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
13Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team  
14Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta  
15Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
16Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
17Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
18Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club  
19Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team  
20Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice  
21Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
22Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
23Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
24Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team  
25Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team  
26Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
27Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta  
28Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
29Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
30Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
31Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
32Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
33Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
34Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
35Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut  
36Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
37Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia  
38Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team  
39Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
40Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team  
41Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
42Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
43Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia  
44Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team  
45Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
46Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
47Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut  
48Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
49Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team  
50Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
51Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
52Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
53Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team  
54Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team  
55Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut  
56Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team  
57Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team  
58Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team  
59Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta  
60Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
61Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice  
62Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
63Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
64Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:02:03 
65Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:01:18 
66Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:02:04 
67Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice  
68Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:01:16 
69Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:01:18 
70Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia  
71Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team  
72Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:08:54 
73Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
74Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung  
75Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta  
76Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
77Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
78Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
79Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
DNFKazuki Aoyonagi (Jpn) Japan National Team  
DNFTomas Martinez (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
DNFJin Woo Yoo (Kor) Korean National Team  
DNFKwang Min Cho (Kor) Korean National Team  
DNFMohammed Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Cycling Team  
DNFMatnur (Ina) D.I. Jogjakarta  
Sprint - Banjar Police station at 38.8km, 48m
1Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team5pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
3Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta2 
4Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1 
Mountain - Banyumas at 94.5km, 177m, Cat.4
1Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
3Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team1 
Teams
1Poligon Sweet Nice10:04:12 
2Customs Cycling Club  
3Tabriz Petrochemical Team  
4Putra Perjuangan Kota Bandung  
5Philippine Lpgma Cycling Team  
6United Bike Kencana Kota Malang  
7Plan B Racing Team  
8D.I. Jogjakarta  
9Bintang Kranggan Cycling Club  
10Araya Indonesia  
11Japan National Team  
12Dodol Picnic Garut  
13Azad University Iran Pro Team  
14Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
15Malaysian National Cycling Team0:01:18 
16Bbc Kota Bandung0:26:42 
General Classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team6:03:03 
2Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:00:14 
3Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
4Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
5Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
6Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:42 
7Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team  
8Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team  
9Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team  
10Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:49 
11Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team0:01:16 
12Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team  
13Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team0:01:17 
14Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team  
15Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team  
16Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:01:21 
17Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:01:22 
18Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team  
19Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:28 
20Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
21Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:32 
22Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice0:01:35 
23Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice  
24Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:01:39 
25Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:01:42 
26Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
27Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
28Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
29Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:01:47 
30Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
31Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
32Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
33Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
34Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:48 
35Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
36Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:01:49 
37Parno (Ina) Customs Cycling Club  
38Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
39Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
40Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:01:51 
41Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:01:54 
42Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
43Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
44Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:01:59 
45Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:02:01 
46Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:02:05 
47Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia  
48Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
49Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
50Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut  
51Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut  
52Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team  
53Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:10 
54Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
55Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
56Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
57Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:02:26 
58Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:02:28 
59Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:02:29 
60Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:02:48 
61Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:03:16 
62Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:03:23 
63Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:03:44 
64Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:03:59 
65Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:04:46 
66Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:07:08 
67Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:07:12 
68Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:08:30 
69Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:10:22 
70Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:11:58 
71Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
72Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:14:15 
73Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:16:57 
74Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
75Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team0:18:31 
76Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:18:57 
77Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:25:11 
78Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung0:27:11 
79Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:31:14 
Points Classification
1Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang5pts
2Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team5 
3Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
4Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club3 
5Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta2 
6Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team2 
7Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1 
8Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team1 
Mountains Classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team10pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team7 
3Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team5 
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
5Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta3 
6Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team2 
7Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club1 
Teams Classification
1Tabriz Petrochemical Team Tpt17:39:51 
2Azad University Iran Pro Team Azd0:00:28 
3Japan National Team Jpn0:01:02 
4Plan B Racing Team Plb0:01:03 
5D.I. Jogjakarta Jog0:01:14 
6Poligon Sweet Nice Psn0:01:21 
7United Bike Kencana Kota Malang Kcn0:01:28 
8Putra Perjuangan Kota Bandung Ppj0:01:33 
9Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:34 
10Customs Cycling Club Ccc0:01:35 
11Dodol Picnic Garut Dpg0:01:40 
12Araya Indonesia Ary0:01:51 
13Philippine Lpgma Cycling Team Plm  
14Bintang Kranggan Cycling Club Bkg0:01:56 
15Malaysian National Cycling Team Mas0:03:05 
16Bbc Kota Bandung Bbc0:44:45 
Indonesian Rider Classification
1Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta6:04:31 
2Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
3Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:00:04 
4Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice0:00:07 
5Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:00:11 
6Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:00:14 
7Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
8Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
9Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
10Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:00:19 
11Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
12Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
13Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
14Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
15Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:00:21 
16Parno (Ina) Customs Cycling Club  
17Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
18Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club  
19Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:00:23 
20Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:00:26 
21Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
22Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
23Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:00:31 
24Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:00:37 
25Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut  
26Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut  
27Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:00:42 
28Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
29Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
30Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
31Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:01:01 
32Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:01:55 
33Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:02:16 
34Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:02:31 
35Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:05:44 
36Dadang Ina1985 Juanda Araya Indonesia0:07:02 
37Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:08:54 
38Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:10:30 
39Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
40Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:15:29 
41Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
Back to top