Tabriz team powers to stage win

Iranians dominate Indonesian opener

Full Results
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:15:00 
2Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team  
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
5Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:28 
7Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team  
8Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team  
9Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team  
10Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:35 
11Kazuki Aoyonagi (Jpn) Japan National Team0:01:02 
12Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team  
13Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team  
14Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:01:03 
15Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team  
16Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team  
17Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:01:08 
18Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team  
19Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:14 
20Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta  
21Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
22Matnur (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:16 
23Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:18 
24Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:01:21 
25Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice  
26Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice  
27Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:01:28 
28Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
29Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
30Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
31Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
32Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:33 
33Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
34Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
35Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
36Tomas Martinez (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:34 
37Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
38Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
39Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:01:35 
40Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club  
41Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
42Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club  
43Parno (Ina) Customs Cycling Club  
44Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:01:40 
45Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
46Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
47Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut  
48Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:42 
49Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:44 
50Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:01:45 
51Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:01:47 
52Mohammed Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Cycling Team  
53Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team  
54Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team  
55Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team  
56Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:01:51 
57Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia  
58Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia  
59Dadang Juanda (Ina) Araya Indonesia  
60Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia  
61Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut  
62Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
63Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
64Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
65Kwang Min Cho (Kor) Korean National Team  
66Jin Woo Yoo (Kor) Korean National Team  
67Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team  
68Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:01:56 
69Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
70Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
71Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
72Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:05 
73Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:02:12 
74Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:02:14 
75Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:02:15 
76Puguh Admadi (Ina) Giant Dki Jakarta  
77Yudiansyah (Ina) Giant Dki Jakarta  
78Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta  
79Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:02:28 
80Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:02:34 
81Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:02:42 
82Kriswo (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
83Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
84Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:02:50 
85Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
86Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung  
87Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:03:30 
88Mark Ferguson (Aus) Plan B Racing Team0:04:11 
89Andri Prawata (Ina) Giant Dki Jakarta0:04:32 
90Tommy Dasjar (Ina) Bbc Kota Bandung0:05:54 
91Iwan Kurniawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:06:51 
92Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:31:00 
DNFJeong Ho Kim (Kor) Korean National Team  
DNFMohammod Loha (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
DNFJeong Ho Kim (Kor) Korean National Team  
DNFMohammod Loha (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
Teams
1Tabriz Petrochemical Team0:15:00 
2Azad University Iran Pro Team0:00:28 
3Japan National Team0:01:02 
4Plan B Racing Team0:01:03 
5D.I. Jogjakarta0:01:14 
6Poligon Sweet Nice0:01:21 
7United Bike Kencana Kota Malang0:01:28 
8Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:33 
9Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:34 
10Customs Cycling Club0:01:35 
11Dodol Picnic Garut0:01:40 
12Malaysian National Cycling Team0:01:47 
13Korean National Team0:01:51 
14Philippine Lpgma Cycling Team  
15Araya Indonesia  
16Bintang Kranggan Cycling Club0:01:56 
17Giant Dki Jakarta0:02:15 
18Kutai Timur Cycling Team0:02:42 
19Bbc Kota Bandung0:02:50 
General classification after stage 1
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:15:00 
2Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team  
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
5Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:28 
7Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team  
8Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team  
9Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team  
10Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:35 
11Kazuki Aoyonagi (Jpn) Japan National Team0:01:02 
12Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team  
13Mosakozi Ito (Jpn) Japan National Team  
14Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:01:03 
15Douglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team  
16Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team  
17Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:01:08 
18Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team  
19Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:14 
20Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta  
21Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta  
22Matnur (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:16 
23Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:18 
24Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:01:21 
25Roman Krasilnikow (Rus) Poligon Sweet Nice  
26Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice  
27Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:01:28 
28Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
29Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
30Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
31Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang  
32Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:33 
33Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
34Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
35Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung  
36Tomas Martinez (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:34 
37Sherwin Diamsay (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
38Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team  
39Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:01:35 
40Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club  
41Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club  
42Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club  
43Parno (Ina) Customs Cycling Club  
44Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut0:01:40 
45Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut  
46Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut  
47Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut  
48Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:42 
49Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:44 
50Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:01:45 
51Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:01:47 
52Mohammed Shahrul Mat Amin (Mas) Malaysian National Cycling Team  
53Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team  
54Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team  
55Mohammed Najmee Wan Mohammed (Mas) Malaysian National Cycling Team  
56Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:01:51 
57Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia  
58Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia  
59Dadang Juanda (Ina) Araya Indonesia  
60Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia  
61Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut  
62Ronnel Hualda (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
63Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
64Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team  
65Kwang Min Cho (Kor) Korean National Team  
66Jin Woo Yoo (Kor) Korean National Team  
67Seong Ho Lee (Kor) Korean National Team  
68Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:01:56 
69Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
70Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
71Teddy Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
72Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:05 
73Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:02:12 
74Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:02:14 
75Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:02:15 
76Puguh Admadi (Ina) Giant Dki Jakarta  
77Yudiansyah (Ina) Giant Dki Jakarta  
78Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta  
79Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:02:28 
80Marculio Jr. Ramos (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:02:34 
81Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:02:42 
82Kriswo (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
83Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team  
84Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:02:50 
85Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung  
86Memet Bachtiar (Ina) Bbc Kota Bandung  
87Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:03:30 
88Mark Ferguson (Aus) Plan B Racing Team0:04:11 
89Andri Prawata (Ina) Giant Dki Jakarta0:04:32 
90Tommy Dasjar (Ina) Bbc Kota Bandung0:05:54 
91Iwan Kurniawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:06:51 
92Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team0:31:00 
Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team0:15:00 
2Azad University Iran Pro Team0:00:28 
3Japan National Team0:01:02 
4Plan B Racing Team0:01:03 
5D.I. Jogjakarta0:01:14 
6Poligon Sweet Nice0:01:21 
7United Bike Kencana Kota Malang0:01:28 
8Putra Perjuangan Kota Bandung0:01:33 
9Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:01:34 
10Customs Cycling Club0:01:35 
11Dodol Picnic Garut0:01:40 
12Malaysian National Cycling Team0:01:47 
13Korean National Team0:01:51 
14Philippine Lpgma Cycling Team  
15Araya Indonesia  
16Bintang Kranggan Cycling Club0:01:56 
17Giant Dki Jakarta0:02:15 
18Kutai Timur Cycling Team0:02:42 
19Bbc Kota Bandung0:02:50 
Back to top