Malaysians net the top two steps

Jaya stays in the overall ascendancy

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team4:21:58 
2Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team  
3Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
4Alexander Smyth (Aus) Power Move Srilanka  
5Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
6Moezedin Seyed Rezaerkhormz (Irn) Vali Asr Kerman  
7Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
8Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
9Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
10Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi  
11Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
12Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team  
13Abadi Mohammad Zangi (Irn) Vali Asr Kerman  
14Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
15Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club  
16Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club  
17Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
18Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
19Alvin Firlandi (Ina) Dki Jakarta  
20K. Yonata Pungky (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
21Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team  
22Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
23Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
24Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
25Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
26Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
27Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
28Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
29Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka  
30Yudiansyah Yudiansyah (Ina) Dki Jakarta  
31Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
32Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
33Alex Malone (Aus) CCN - Colossi  
34Andri Prawita (Ina) Dki Jakarta  
35Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
36Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
37Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
38Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka  
39Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
40Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
41Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
42Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
43Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
44Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
45Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
46Saeid Nateghi (Irn) Vali Asr Kerman  
47Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
48Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
49Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
50Nathan Dahlberg (NZl) CCN - Colossi  
51Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda  
52Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
53Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
54Jalil Eslami (Irn) Vali Asr Kerman  
55Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team  
56Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
57Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
58Faujiansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
59Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
60Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi  
61Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
62Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan  
63Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
64Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:00:10 
65Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
66Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Cycling Team  
67Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team  
68Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team  
69Iman Suparman (Ina) Dki Jakarta  
70Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan  
71Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
72Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
73Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan  
74Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda  
75Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:00:54 
76Rizky P Anugerah (Ina) Dki Jakarta0:01:35 
77Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:01:48 
78Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:05:00 
79Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:05:07 
80Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:06:06 
81Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:07:33 
82Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:11:43 
DNFEdi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
DNFFerinanto (Ina) United Bike Kencana Team  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia National Team13:05:54 
2Polygon Sweet Nice  
3Tirta Cycling Team Solo Raya  
4Bintang Kranggan Cycling Club  
5Vali Asr Kerman  
6United Bike Kencana Team  
7Power Move Srilanka  
8Customs Cycling Club Indonesia  
9Dki Jakarta  
10Binong Baru Club  
11CCN - Colossi  
127 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
13Kutai Kartanegara Cycling Team  
14Putra Perjuangan  
15Araya Indonesia Cycling Team  
16Team Jabar Muda  
17Eddy Hollands Bicycle Services0:00:10 
18Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:06:06 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice22:01:03 
2Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:14 
3Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:00:23 
4Moezedin Seyed Rezaerkhormz (Irn) Vali Asr Kerman0:00:25 
5Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
6Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:01:00 
7Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines0:01:24 
8Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team0:01:36 
9Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:41 
10Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:50 
11Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi0:02:03 
12Nathan Dahlberg (NZl) CCN - Colossi  
13Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:04 
14Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:02:14 
15Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:02:21 
16Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:02:26 
17Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:02:40 
18Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:43 
19Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:02:49 
20Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines0:03:03 
21Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:12 
22Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:03:13 
23Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:03:17 
24Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:25 
25Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team0:04:18 
26Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka0:05:14 
27Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:05:31 
28Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:05:39 
29Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:05:45 
30Abadi Mohammad Zangi (Irn) Vali Asr Kerman0:06:00 
31Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:06:07 
32Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:06:10 
33Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:24 
34Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:06:27 
35Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
36Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines  
37Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines0:06:29 
38Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:06:32 
39Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:06:35 
40Alvin Firlandi (Ina) Dki Jakarta0:06:36 
41Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi0:06:37 
42Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:06:41 
43Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:06:42 
44Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:06:44 
45Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:06:45 
46Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
47Iman Suparman (Ina) Dki Jakarta  
48Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda0:06:55 
49Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:07:04 
50Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:07:05 
51Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
52Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:07:11 
53Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team0:07:56 
54Rizky P Anugerah (Ina) Dki Jakarta0:08:11 
55Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:46 
56Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:08:56 
57Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:10:15 
58Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:15:25 
59Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:17:28 
60Saeid Nateghi (Irn) Vali Asr Kerman0:19:40 
61K. Yonata Pungky (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:19:48 
62Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:20:11 
63Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:20:14 
64Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:20:41 
65Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team0:20:50 
66Faujiansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:21:12 
67Alex Malone (Aus) CCN - Colossi0:24:30 
68Andri Prawita (Ina) Dki Jakarta0:25:31 
69Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:25:53 
70Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:27:01 
71Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka0:28:39 
72Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:29:12 
73Alexander Smyth (Aus) Power Move Srilanka0:31:14 
74Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:35:02 
75Jalil Eslami (Irn) Vali Asr Kerman0:36:58 
76Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines0:38:26 
77Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:41:05 
78Yudiansyah Yudiansyah (Ina) Dki Jakarta0:41:08 
79Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:49:34 
80Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Cycling Team0:56:17 
81Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services1:08:44 
82Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services1:14:29 
Best Indonesian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice22:01:03 
2Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:14 
3Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
4Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:01:00 
5Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:41 
6Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:50 
7Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:04 
8Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:02:14 
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:02:21 
10Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:02:26 
11Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:02:40 
12Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:43 
13Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:02:49 
14Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:12 
15Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:03:17 
16Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:25 
17Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:05:39 
18Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:05:45 
19Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:06:07 
20Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:06:10 
21Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:24 
22Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:06:27 
23Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
24Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:06:32 
25Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:06:35 
26Alvin Firlandi (Ina) Dki Jakarta0:06:36 
27Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:06:41 
28Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:06:42 
29Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:06:44 
30Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:06:45 
31Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
32Iman Suparman (Ina) Dki Jakarta  
33Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda0:06:55 
34Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:07:04 
35Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:07:05 
36Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
37Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:07:11 
38Rizky P Anugerah (Ina) Dki Jakarta0:08:11 
39Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:46 
40Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:08:56 
41Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:15:25 
42Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:17:28 
43K. Yonata Pungky (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:19:48 
44Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:20:11 
45Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:20:14 
46Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:20:41 
47Faujiansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:21:12 
48Andri Prawita (Ina) Dki Jakarta0:25:31 
49Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:25:53 
50Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:27:01 
51Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:29:12 
52Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:35:02 
53Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:41:05 
54Yudiansyah Yudiansyah (Ina) Dki Jakarta0:41:08 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice65:33:24 
2Customs Cycling Club Indonesia0:02:56 
3Ccn - Colossi0:04:51 
47 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines0:05:10 
5Vali Asr Kerman0:05:14 
6Malaysia National Team0:05:19 
7Putra Perjuangan0:05:44 
8Araya Indonesia Cycling Team0:07:44 
9Tirta Cycling Team Solo Raya0:10:26 
10Bintang Kranggan Cycling Club0:11:10 
11United Bike Kencana Team0:11:40 
12Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:12:00 
13Binong Baru Club0:12:57 
14Dki Jakarta0:14:02 
15Team Jabar Muda0:14:11 
16Kutai Kartanegara Cycling Team0:23:10 
17Eddy Hollands Bicycle Services0:38:47 
18Power Move Srilanka1:00:08 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team16 pts
2Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta11 
3Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines10 
4Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team10 
5Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice8 
6Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice8 
7Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia8 
8Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan7 
9Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia5 
10Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines5 
11Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team by Road Bike Philippines5 
12Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club5 
13Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia4 
14Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team4 
15Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team4 
16Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team3 
17Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice3 
18Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team2 
19Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya2 
20Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda2 
21Iman Suparman (Ina) Dki Jakarta2 
22Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda2 
23Abadi Mohammad Zangi (Irn) Vali Asr Kerman1 
24Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan1 
25Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team1 
Back to top