Ferinanto claims sprint

Indonesians maintain control

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team3:36:57 
2Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
3Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
4Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
5Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team  
6Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka  
7Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
8Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
9Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka  
10Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
11Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
12Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka  
13Alex Malone (Aus) CCN - Colossi  
14Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
15Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
16Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
17Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman  
18Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman  
19Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
20Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
21Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
22Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi  
23Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
24Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team  
25Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta  
26Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta  
27Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
28Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
29Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
30Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
31Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
32Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
33Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
34Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta  
35Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman  
36Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
37Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team  
38Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club  
39Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
40Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
41Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
42Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
43Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
44Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
45Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
46Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club  
47Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
48Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
49Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
50Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
51Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
52Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan  
53Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team  
54Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi  
55Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman  
56Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
57Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
58Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan  
59Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
60Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
61Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
62Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
63Kriswo (Ina) Binong Baru Club  
64Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
65Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
66Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
67Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda  
68Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
69Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team  
70Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman  
71Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda  
72Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
73Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team  
74Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
75Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
76Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
77Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan  
78Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club  
79Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
80Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
81Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team  
82Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi0:00:50 
83Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team0:02:06 
84Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:03:20 
85Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:28:17 
86Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:30:10 
DNFLemuel Yunjie Lee (Sin) OCBC Bank Singapore Team  
DNFDidit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
Sprint 1 - Grand Mall Solo, km. 51.52
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team5 pts
2Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice3 
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team2 
4Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team1 
Sprint 2 - Mantingan Bridge at Border of C & East Java, km. 100.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines5 pts
2Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team3 
3Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team2 
4Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team1 
Sprint 3 - Petrol Station Ngawi, km. 134.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice5 pts
2Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3 
3Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia2 
4Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team1 
Indonesian riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team3:36:57 
2Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
3Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
4Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
5Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
6Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
7Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
8Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
9Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
10Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
11Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
12Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta  
13Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta  
14Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
15Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
16Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
17Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
18Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
19Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
20Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta  
21Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team  
22Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club  
23Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
24Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
25Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
26Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
27Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
28Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
29Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club  
30Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
31Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
32Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
33Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
34Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
35Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan  
36Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team  
37Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
38Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
39Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan  
40Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
41Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
42Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
43Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
44Kriswo (Ina) Binong Baru Club  
45Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
46Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
47Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda  
48Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
49Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda  
50Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
51Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
52Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan  
53Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club  
54Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
55Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team  
56Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:28:17 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Power Move Srilanka10:50:51 
2Customs Cycling Club Indonesia  
37 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
4United Bike Kencana Team  
5Polygon Sweet Nice  
6Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
7Vali Asr Kerman  
8Malaysia National Team  
9Dki Jakarta  
10Ccn - Colossi  
11Bintang Kranggan Cycling Club  
12Araya Indonesia Cycling Team  
13Tirta Cycling Team Solo Raya  
14Putra Perjuangan  
15Binong Baru Club  
16Kutai Kartanegara Cycling Team  
17Eddy Hollands Bicycle Services  
18Team Jabar Muda  
Indonesian teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Customs Cycling Club Indonesia10:50:51 
2United Bike Kencana Team  
3Polygon Sweet Nice  
4Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
5Dki Jakarta  
6Bintang Kranggan Cycling Club  
7Araya Indonesia Cycling Team  
8Tirta Cycling Team Solo Raya  
9Putra Perjuangan  
10Binong Baru Club  
11Kutai Kartanegara Cycling Team  
12Team Jabar Muda  
General classification after stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice13:56:52 
2Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:01 
3Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi0:00:12 
4Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi  
5Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:21 
6Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:00:23 
7Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman0:00:25 
8Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
9Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:33 
10Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:35 
11Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
12Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:00:52 
13Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:00:53 
14Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:56 
15Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:00:58 
16Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:01:00 
17Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:01:11 
18Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:01:12 
19Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:01:18 
20Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:31 
21Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:01:43 
22Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team0:01:46 
23Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:03:13 
24Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:03:24 
25Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:25 
26Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:55 
27Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman0:04:09 
28Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman  
29Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:04:16 
30Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:19 
31Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
32Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team0:04:20 
33Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:04:36 
34Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
35Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40 
36Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
37Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:41 
38Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:44 
39Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta0:04:45 
40Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
41Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
42Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi0:04:46 
43Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:04:51 
44Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:53 
45Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:04:54 
46Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
47Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
48Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:05:02 
49Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:05:03 
50Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:05:06 
51Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:05:14 
52Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
53Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:05:17 
54Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka0:05:20 
55Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:05:22 
56Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:05:23 
57Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team0:06:13 
58Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:14 
59Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:36 
60Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:34 
61Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:15:37 
62Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman0:17:49 
63Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:17:57 
64Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:18:20 
65Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:18:23 
66Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team0:18:49 
67Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:18:50 
68Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:19:04 
69Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:21 
70Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:19:48 
71Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:23:08 
72Alex Malone (Aus) CCN - Colossi0:24:30 
73Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta0:25:31 
74Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka0:26:48 
75Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka0:29:23 
76Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:33:11 
77Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman0:35:07 
78Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:35:49 
79Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:36:38 
80Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team0:39:13 
81Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:39:14 
82Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta0:39:17 
83Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:48:34 
84Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:54:16 
85Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services1:01:46 
86Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services1:12:28 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team13 pts
2Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice7 
3Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team7 
4Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia6 
5Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta6 
6Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice5 
7Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines5 
8Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines5 
9Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team5 
10Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia4 
11Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan4 
12Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team4 
13Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice3 
14Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya2 
15Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team1 
16Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan1 
17Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team1 
Indonesian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice13:56:52 
2Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:01 
3Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:21 
4Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:00:25 
5Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:33 
6Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:35 
7Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
8Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:00:52 
9Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:00:53 
10Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:56 
11Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:00:58 
12Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:01:00 
13Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:01:11 
14Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:31 
15Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:01:43 
16Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:25 
17Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:55 
18Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:04:16 
19Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:19 
20Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
21Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:04:36 
22Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
23Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40 
24Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
25Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:41 
26Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:44 
27Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta0:04:45 
28Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
29Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
30Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:04:51 
31Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:53 
32Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:04:54 
33Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
34Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
35Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:05:03 
36Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:05:14 
37Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
38Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:05:17 
39Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:05:23 
40Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:14 
41Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:36 
42Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:34 
43Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:15:37 
44Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:17:57 
45Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:18:20 
46Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:18:23 
47Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:18:50 
48Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:19:04 
49Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:21 
50Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:19:48 
51Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:23:08 
52Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta0:25:31 
53Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda0:33:11 
54Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team0:39:13 
55Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:39:14 
56Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta0:39:17 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice41:19:00 
2Ccn - Colossi0:03:00 
3Customs Cycling Club Indonesia0:03:23 
4Vali Asr Kerman  
5Araya Indonesia Cycling Team0:04:02 
6Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:03 
77 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:04:04 
8Putra Perjuangan0:04:44 
9Malaysia National Team0:07:10 
10Bintang Kranggan Cycling Club0:07:28 
11United Bike Kencana Team0:07:58 
12Tirta Cycling Team Solo Raya0:08:35 
13Binong Baru Club0:09:15 
14Dki Jakarta0:12:11 
15Team Jabar Muda0:12:20 
16Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:28 
17Eddy Hollands Bicycle Services0:38:37 
18Power Move Srilanka0:58:17 
Indonesian teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice41:19:00 
2Customs Cycling Club Indonesia0:03:23 
3Araya Indonesia Cycling Team0:04:02 
4Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:03 
5Putra Perjuangan0:04:44 
6Bintang Kranggan Cycling Club0:07:28 
7United Bike Kencana Team0:07:58 
8Tirta Cycling Team Solo Raya0:08:35 
9Binong Baru Club0:09:15 
10Dki Jakarta0:12:11 
11Team Jabar Muda0:12:20 
12Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:28 
Back to top