Abdulah continues Indonesian success

Fitriano takes over lead after peloton splits

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3:07:23 
2Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
3Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
4Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
5Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi  
6Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
7Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
8Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
9Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman  
10Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
11Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
12Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team  
13Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
14Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi  
15Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
16Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
17Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
18Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
19Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
20Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
21Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:06 
22Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
23Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
24Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman0:00:10 
25Kriswo (Ina) Binong Baru Club  
26Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:00:15 
27Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:02:48 
28Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:02:50 
29Alex Malone (Aus) CCN - Colossi  
30Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
31Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman  
32Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team  
33Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
34Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:02:57 
35Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:03:44 
36Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
37Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team  
38Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
39Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta  
40Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
41Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta  
42Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club  
43Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
44Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
45Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
46Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
47Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
48Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
49Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda  
50Will Wettenhall (Aus) CCN - Colossi  
51Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
52Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda  
53Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
54Lemuel Yunjie Lee (Sin) OCBC Bank Singapore Team  
55Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka  
56Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
57Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
58Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi  
59Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
60Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman  
61Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
62Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
63Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
64Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda  
65Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
66Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
67Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club  
68Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
69Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team  
70Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines  
71Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka  
72Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team  
73Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
74Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan  
75Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team  
76Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
77Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman  
78Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta  
79Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
80Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
81Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team  
82Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
83Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team  
84Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
85Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
86Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka  
87Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team  
88Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team  
89Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:13:01 
90Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:04 
DNFPanca Surya Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
Sprint 1 - Police Station Cimohong, km. 41.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia5 pts
2Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3 
3Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team2 
4Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan1 
Sprint 2 - Rita Super Tegal, km. 65.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice5 pts
2Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3 
3Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia2 
4Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team1 
Indonesian riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3:07:23 
2Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
3Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
4Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice  
5Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
6Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
7Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
8Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
9Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
10Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team  
11Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
12Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
13Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
14Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
15Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:06 
16Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice  
17Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:00:10 
18Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:00:15 
19Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:02:50 
20Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
21Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:02:57 
22Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:03:44 
23Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan  
24Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team  
25Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta  
26Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
27Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta  
28Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club  
29Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
30Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
31Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
32Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
33Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
34Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda  
35Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
36Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda  
37Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
38Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
39Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
40Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
41Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
42Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
43Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda  
44Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya  
45Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
46Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club  
47Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
48Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team  
49Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
50Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan  
51Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
52Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta  
53Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
54Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team  
55Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team  
56Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
57Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team  
58Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:04 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice9:22:09 
2Ccn - Colossi0:02:50 
3Customs Cycling Club Indonesia  
47 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:02:54 
5Araya Indonesia Cycling Team0:02:57 
6Vali Asr Kerman0:03:00 
7Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:03:44 
8Kutai Kartanegara Cycling Team  
9Putra Perjuangan0:04:05 
10Eddy Hollands Bicycle Services0:06:34 
11Bintang Kranggan Cycling Club  
12Malaysia National Team  
13Tirta Cycling Team Solo Raya0:07:28 
14United Bike Kencana Team  
15Binong Baru Club0:07:38 
16Dki Jakarta0:11:12 
17Team Jabar Muda  
18Ocbc Bank Singapore Cycling Team  
19Power Move Srilanka  
Indonesian Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice9:22:09 
2Customs Cycling Club Indonesia0:02:50 
3Araya Indonesia Cycling Team0:02:57 
4Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:03:44 
5Kutai Kartanegara Cycling Team  
6Putra Perjuangan0:04:05 
7Bintang Kranggan Cycling Club0:06:34 
8Tirta Cycling Team Solo Raya0:07:28 
9United Bike Kencana Team  
10Binong Baru Club0:07:38 
11Dki Jakarta0:11:12 
12Team Jabar Muda  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice8:13:56 
2Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:03 
3Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:04 
4Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi0:00:11 
5Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi  
6Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:12 
7Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:00:22 
8Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
9Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman0:00:24 
10Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:00:25 
11Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:34 
12Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
13Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:00:51 
14Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:55 
15Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:00:56 
16Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:00:57 
17Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:00:59 
18Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:01:10 
19Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:01:11 
20Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:01:17 
21Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:30 
22Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:01:42 
23Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team0:01:45 
24Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:03:12 
25Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:24 
26Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:03:41 
27Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:54 
28Will Wettenhall (Aus) CCN - Colossi0:03:55 
29Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi  
30Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman0:04:08 
31Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman  
32Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team0:04:12 
33Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:04:15 
34Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:18 
35Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
36Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
37Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team0:04:23 
38Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:04:35 
39Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
40Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:39 
41Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
42Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40 
43Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:43 
44Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta0:04:44 
45Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
46Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
47Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:04:50 
48Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:52 
49Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:04:53 
50Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda  
51Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
52Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
53Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:05:02 
54Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:05:04 
55Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:05:05 
56Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:05:13 
57Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
58Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:05:16 
59Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka0:05:19 
60Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:05:22 
61Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:05:25 
62Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:13 
63Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:35 
64Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:34 
65Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:15:36 
66Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman0:17:48 
67Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:17:56 
68Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:18:19 
69Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:18:22 
70Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:18:23 
71Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team0:18:48 
72Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:18:49 
73Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:19:03 
74Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:20 
75Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:19:47 
76Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:23:07 
77Alex Malone (Aus) CCN - Colossi0:24:29 
78Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta0:25:30 
79Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:25:34 
80Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka0:26:47 
81Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka  
82Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman0:35:06 
83Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:36:40 
84Lemuel Yunjie Lee (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:38:06 
85Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:38:38 
86Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:39:13 
87Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta0:39:16 
88Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team0:39:25 
89Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team0:54:15 
90Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services1:02:13 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team11 pts
2Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta9 
3Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice5 
4Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia5 
5Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan4 
6Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta3 
7Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia2 
8Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya2 
9Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team2 
10Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan1 
Indonesian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice8:13:56 
2Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:03 
3Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:04 
4Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice0:00:12 
5Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:00:22 
6Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team0:00:25 
7Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:34 
8Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:00:42 
9Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:00:51 
10Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan0:00:55 
11Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:00:56 
12Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:00:57 
13Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:00:59 
14Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:01:10 
15Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice0:01:30 
16Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan0:01:42 
17Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:03:24 
18Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:03:54 
19Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia0:04:15 
20Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:18 
21Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia  
22Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta  
23Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan0:04:35 
24Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan  
25Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:39 
26Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club  
27Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:04:40 
28Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:43 
29Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta0:04:44 
30Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta  
31Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta  
32Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:04:50 
33Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:04:52 
34Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team0:04:53 
35Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda  
36Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda  
37Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda  
38Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda0:05:02 
39Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club0:05:13 
40Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club  
41Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:05:16 
42Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club0:05:22 
43Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan0:06:13 
44Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda0:08:35 
45Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team0:13:34 
46Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:15:36 
47Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:17:56 
48Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:18:19 
49Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya0:18:22 
50Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team0:18:49 
51Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:19:03 
52Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:20 
53Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club0:19:47 
54Kriswo (Ina) Binong Baru Club0:23:07 
55Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta0:25:30 
56Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team0:39:13 
57Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta0:39:16 
58Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team0:39:25 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice24:10:09 
2Ccn - Colossi0:03:00 
3Customs Cycling Club Indonesia0:03:23 
4Vali Asr Kerman  
5Araya Indonesia Cycling Team0:04:02 
6Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:03 
77 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines0:04:04 
8Putra Perjuangan0:04:44 
9Malaysia National Team0:07:10 
10Bintang Kranggan Cycling Club0:07:28 
11United Bike Kencana Team0:07:58 
12Tirta Cycling Team Solo Raya0:08:35 
13Binong Baru Club0:09:15 
14Dki Jakarta0:12:11 
15Team Jabar Muda0:12:20 
16Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:28 
17Eddy Hollands Bicycle Services0:28:23 
18Power Move Srilanka0:55:42 
19Ocbc Bank Singapore Cycling Team1:47:21 
Indonesian teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Polygon Sweet Nice24:10:09 
2Customs Cycling Club Indonesia0:03:23 
3Araya Indonesia Cycling Team0:04:02 
4Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta0:04:03 
5Putra Perjuangan0:04:44 
6Bintang Kranggan Cycling Club0:07:28 
7United Bike Kencana Team0:07:58 
8Tirta Cycling Team Solo Raya0:08:35 
9Binong Baru Club0:09:15 
10Dki Jakarta0:12:11 
11Team Jabar Muda0:12:20 
12Kutai Kartanegara Cycling Team0:19:28 
Back to top