TechPowered By

More tech

Tour d'Indonesia 2010

Date range:
October 24 - November 3, 2010

October 26, Stage 3: Cirebon - Pekalongan 136.4km

Abdulah continues Indonesian success

By:
Cycling News
Published:
October 26, 2010, 17:12 BST,
Updated:
October 26, 2010, 18:13 BST

Fitriano takes over lead after peloton splits

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 3:07:23  
2 Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
3 Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
4 Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice    
5 Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi    
6 Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines    
7 Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
8 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
9 Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman    
10 Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
11 Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
12 Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team    
13 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
14 Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi    
15 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice    
16 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team    
17 Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
18 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
19 Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
20 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice    
21 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan 0:00:06  
22 Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice    
23 Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines    
24 Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman 0:00:10  
25 Kriswo (Ina) Binong Baru Club    
26 Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan 0:00:15  
27 Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:02:48  
28 Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:02:50  
29 Alex Malone (Aus) CCN - Colossi    
30 Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
31 Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman    
32 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team    
33 Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
34 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:02:57  
35 Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club 0:03:44  
36 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan    
37 Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team    
38 Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
39 Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta    
40 Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
41 Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta    
42 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club    
43 Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
44 Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
45 Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
46 Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines    
47 Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
48 Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
49 Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda    
50 Will Wettenhall (Aus) CCN - Colossi    
51 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
52 Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda    
53 Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club    
54 Lemuel Yunjie Lee (Sin) OCBC Bank Singapore Team    
55 Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka    
56 Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
57 Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda    
58 Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi    
59 Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
60 Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman    
61 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan    
62 Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services    
63 Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
64 Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda    
65 Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
66 Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
67 Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club    
68 Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta    
69 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team    
70 Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines    
71 Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka    
72 Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team    
73 Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda    
74 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan    
75 Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team    
76 Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta    
77 Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman    
78 Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta    
79 Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
80 Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
81 Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team    
82 Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
83 Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team    
84 Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
85 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice    
86 Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka    
87 Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team    
88 Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team    
89 Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:13:01  
90 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 0:13:04  
DNF Panca Surya Noor (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
Sprint 1 - Police Station Cimohong, km. 41.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 5  pts
2 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 3  
3 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 2  
4 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan 1  
Sprint 2 - Rita Super Tegal, km. 65.7
# Rider Name (Country) Team Result
1 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 5  pts
2 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 3  
3 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 2  
4 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team 1  
Indonesian riders
# Rider Name (Country) Team Result
1 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 3:07:23  
2 Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
3 Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
4 Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice    
5 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
6 Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
7 Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
8 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
9 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice    
10 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team    
11 Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
12 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
13 Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
14 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice    
15 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan 0:00:06  
16 Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice    
17 Kriswo (Ina) Binong Baru Club 0:00:10  
18 Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan 0:00:15  
19 Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:02:50  
20 Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
21 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:02:57  
22 Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club 0:03:44  
23 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan    
24 Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team    
25 Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta    
26 Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
27 Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta    
28 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club    
29 Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
30 Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
31 Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
32 Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
33 Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
34 Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda    
35 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
36 Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda    
37 Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club    
38 Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
39 Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda    
40 Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
41 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan    
42 Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
43 Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda    
44 Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya    
45 Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
46 Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club    
47 Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta    
48 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team    
49 Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda    
50 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan    
51 Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta    
52 Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta    
53 Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
54 Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team    
55 Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team    
56 Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
57 Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team    
58 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 0:13:04  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Polygon Sweet Nice 9:22:09  
2 Ccn - Colossi 0:02:50  
3 Customs Cycling Club Indonesia    
4 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:02:54  
5 Araya Indonesia Cycling Team 0:02:57  
6 Vali Asr Kerman 0:03:00  
7 Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:03:44  
8 Kutai Kartanegara Cycling Team    
9 Putra Perjuangan 0:04:05  
10 Eddy Hollands Bicycle Services 0:06:34  
11 Bintang Kranggan Cycling Club    
12 Malaysia National Team    
13 Tirta Cycling Team Solo Raya 0:07:28  
14 United Bike Kencana Team    
15 Binong Baru Club 0:07:38  
16 Dki Jakarta 0:11:12  
17 Team Jabar Muda    
18 Ocbc Bank Singapore Cycling Team    
19 Power Move Srilanka    
Indonesian Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Polygon Sweet Nice 9:22:09  
2 Customs Cycling Club Indonesia 0:02:50  
3 Araya Indonesia Cycling Team 0:02:57  
4 Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:03:44  
5 Kutai Kartanegara Cycling Team    
6 Putra Perjuangan 0:04:05  
7 Bintang Kranggan Cycling Club 0:06:34  
8 Tirta Cycling Team Solo Raya 0:07:28  
9 United Bike Kencana Team    
10 Binong Baru Club 0:07:38  
11 Dki Jakarta 0:11:12  
12 Team Jabar Muda    
General classification after stage 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 8:13:56  
2 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 0:00:03  
3 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:00:04  
4 Lex Nederlof (Ned) CCN - Colossi 0:00:11  
5 Dahlberg Nathan (NZl) CCN - Colossi    
6 Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice 0:00:12  
7 Edmund Holland (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:00:22  
8 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
9 Moezedin Seyed Rezaerkhormz (IRI) Vali ASR Kerman 0:00:24  
10 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team 0:00:25  
11 Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:00:34  
12 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:00:42  
13 Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:00:51  
14 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan 0:00:55  
15 Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:00:56  
16 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:00:57  
17 Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:00:59  
18 Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:01:10  
19 Tots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:01:11  
20 Jonipher B. Ravina (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:01:17  
21 Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 0:01:30  
22 Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan 0:01:42  
23 Ahmadfakrullah Alis (Mas) Malaysia National Team 0:01:45  
24 Sam Davis (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:03:12  
25 Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:03:24  
26 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice 0:03:41  
27 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:03:54  
28 Will Wettenhall (Aus) CCN - Colossi 0:03:55  
29 Dave Treacy (Mlt) CCN - Colossi    
30 Abadi Mohammad Zangi (IRI) Vali ASR Kerman 0:04:08  
31 Alireza Asgharzadeh (IRI) Vali ASR Kerman    
32 Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia National Team 0:04:12  
33 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:04:15  
34 Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:04:18  
35 Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
36 Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
37 Mohd Sahrul Mat Amin (Mas) Malaysia National Team 0:04:23  
38 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan 0:04:35  
39 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan    
40 Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:04:39  
41 Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
42 Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:04:40  
43 Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:04:43  
44 Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta 0:04:44  
45 Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta    
46 Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta    
47 Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:04:50  
48 Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:04:52  
49 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team 0:04:53  
50 Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda    
51 Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda    
52 Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda    
53 Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda 0:05:02  
54 Joelb Calderon (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:05:04  
55 Sherwin F. Carrera (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:05:05  
56 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club 0:05:13  
57 Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club    
58 Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:05:16  
59 Martin Mueller (Swi) Power Move Srilanka 0:05:19  
60 Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club 0:05:22  
61 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team 0:05:25  
62 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan 0:06:13  
63 Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda 0:08:35  
64 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 0:13:34  
65 Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:15:36  
66 Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman 0:17:48  
67 Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:17:56  
68 Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:18:19  
69 Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:18:22  
70 Marcus Leong (Sin) OCBC Bank Singapore Team 0:18:23  
71 Yusrizal Usoff (Mas) Malaysia National Team 0:18:48  
72 Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team 0:18:49  
73 Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:19:03  
74 Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:19:20  
75 Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club 0:19:47  
76 Kriswo (Ina) Binong Baru Club 0:23:07  
77 Alex Malone (Aus) CCN - Colossi 0:24:29  
78 Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta 0:25:30  
79 Peter Griffin (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:25:34  
80 Nicolas Wintel (Swi) Power Move Srilanka 0:26:47  
81 Alexandee Smyth (Aus) Power Move Srilanka    
82 Jalil Eslami (IRI) Vali ASR Kerman 0:35:06  
83 Mark John Laxer G. Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:36:40  
84 Lemuel Yunjie Lee (Sin) OCBC Bank Singapore Team 0:38:06  
85 Dean Gathercole (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 0:38:38  
86 Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:39:13  
87 Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta 0:39:16  
88 Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team 0:39:25  
89 Calvin Teck Kwang Sim (Sin) OCBC Bank Singapore Team 0:54:15  
90 Chris Glasby (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services 1:02:13  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team 11  pts
2 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 9  
3 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 5  
4 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 5  
5 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan 4  
6 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 3  
7 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 2  
8 Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 2  
9 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 2  
10 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan 1  
Indonesian rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice 8:13:56  
2 Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice 0:00:03  
3 Taufik M. (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:00:04  
4 Matnur Matnur (Ina) Polygon Sweet Nice 0:00:12  
5 Fatahilah Abdulah (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:00:22  
6 Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Team 0:00:25  
7 Parno (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:00:34  
8 Setiawan Iwan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:00:42  
9 Rachmadani (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:00:51  
10 Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan 0:00:55  
11 Projo Waseso (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:00:56  
12 Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:00:57  
13 Maruli Fajar Mulia (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:00:59  
14 Edi Purnomo (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:01:10  
15 Rosta Patria Dinawan (Ina) Polygon Sweet Nice 0:01:30  
16 Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan 0:01:42  
17 Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:03:24  
18 Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:03:54  
19 Prasetya P. Heksa (Ina) Customs Cycling Club Indonesia 0:04:15  
20 Nugroho Krisnanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:04:18  
21 Wijaya Endra (Ina) Customs Cycling Club Indonesia    
22 Didit Purwanto (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta    
23 Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan 0:04:35  
24 Arri Pratama (Ina) Putra Perjuangan    
25 Elan.S Riyadi (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:04:39  
26 Edi Susanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club    
27 Ade Solihin (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:04:40  
28 Yuli Haryanto (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:04:43  
29 Alvin Firlandi (Ina) DKI Jakarta 0:04:44  
30 Imam Suparman (Ina) DKI Jakarta    
31 Rizky P Anugerah (Ina) DKI Jakarta    
32 Kaswanto (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:04:50  
33 Warseno (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:04:52  
34 Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Team 0:04:53  
35 Ricky Rinaldy (Ina) Team Jabar Muda    
36 Kurniawan Kurniawan (Ina) Team Jabar Muda    
37 Ahmad Jukardi Ady (Ina) Team Jabar Muda    
38 Suprianto Erik (Ina) Team Jabar Muda 0:05:02  
39 Idris Purnama Kasih (Ina) Binong Baru Club 0:05:13  
40 Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club    
41 Adi Wibowo (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:05:16  
42 Jelly Dorisman (Ina) Binong Baru Club 0:05:22  
43 Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan 0:06:13  
44 Agus Sofian Ziad (Ina) Team Jabar Muda 0:08:35  
45 Usman Ali (Ina) United Bike Kencana Team 0:13:34  
46 Bayu Satrio S. Putra (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:15:36  
47 Yonata Pungky K. (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:17:56  
48 Tedy S Adrian (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club 0:18:19  
49 Galih Wardana (Ina) Tirta Cycling Team Solo Raya 0:18:22  
50 Ibnu Rully Faroka (Ina) United Bike Kencana Team 0:18:49  
51 Agus Suhariawan (Ina) Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:19:03  
52 Fauziansyah (Ina) Kutai Kartanegara Cycling Team 0:19:20  
53 Irvan Firmanyah (Ina) Binong Baru Club 0:19:47  
54 Kriswo (Ina) Binong Baru Club 0:23:07  
55 Andri Prawita (Ina) DKI Jakarta 0:25:30  
56 Awang Sumbodho (Ina) Araya Indonesia Cycling Team 0:39:13  
57 Yudiansyah Yudiansyah (Ina) DKI Jakarta 0:39:16  
58 Ferinanto (Ina) United Bike Kencana Team 0:39:25  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Polygon Sweet Nice 24:10:09  
2 Ccn - Colossi 0:03:00  
3 Customs Cycling Club Indonesia 0:03:23  
4 Vali Asr Kerman    
5 Araya Indonesia Cycling Team 0:04:02  
6 Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:04:03  
7 7 Eleven Racing Team By Road Bike Philippines 0:04:04  
8 Putra Perjuangan 0:04:44  
9 Malaysia National Team 0:07:10  
10 Bintang Kranggan Cycling Club 0:07:28  
11 United Bike Kencana Team 0:07:58  
12 Tirta Cycling Team Solo Raya 0:08:35  
13 Binong Baru Club 0:09:15  
14 Dki Jakarta 0:12:11  
15 Team Jabar Muda 0:12:20  
16 Kutai Kartanegara Cycling Team 0:19:28  
17 Eddy Hollands Bicycle Services 0:28:23  
18 Power Move Srilanka 0:55:42  
19 Ocbc Bank Singapore Cycling Team 1:47:21  
Indonesian teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Polygon Sweet Nice 24:10:09  
2 Customs Cycling Club Indonesia 0:03:23  
3 Araya Indonesia Cycling Team 0:04:02  
4 Pengprov Issi Daerah Istimewa Yogyakarta 0:04:03  
5 Putra Perjuangan 0:04:44  
6 Bintang Kranggan Cycling Club 0:07:28  
7 United Bike Kencana Team 0:07:58  
8 Tirta Cycling Team Solo Raya 0:08:35  
9 Binong Baru Club 0:09:15  
10 Dki Jakarta 0:12:11  
11 Team Jabar Muda 0:12:20  
12 Kutai Kartanegara Cycling Team 0:19:28