Goesinnen solos to victory

Eibegger remains atop general classification

Floris Goesinnen (Drapac) soloed to victory in the longest stage of the Tour de Taiwan, 182.7km from Hsinchu City to Sun Moon Lake. The Australian finished 42 seconds clear of the peloton, led in by Kam Po Wong (Hong Kong).

"I promised my teammate (Rhys Pollock) who fell yesterday in the last five kilometres that I will try to win today for him, to take revenge and I did," said Goesinnen. "I knew that today is the longest stage with some high mountains and that some of the riders would be tired at the end. I saw the sprinters having difficulty, so I just went for it."

Race leader Markus Eibegger (Tabriz Petrochemical Team) finished fourth on the stage and remains atop the general classification. With five stages remaining, the Austrian is cautious about his chance to claim overall victory. The Austrian leads teammate Mehdi Sohrabi by nine seconds and defending champion David McCann (Giant Kenda Cycling Team) by 19 seconds.

"I don't think that the race is all over," said Eibegger. "There's still that guy in the blue jersey (Mehdi Sohrabi) which I have to look out for.

"But seriously, there are still five more stages to go and anything can happen. We still have to work hard to get to the finish line."

Following the previous day's harsh weather of cold and rain, the ride further south today gave way to warmer conditions and the peloton seemed to be taking it a little easier with fewer attacks when compared to the last two days.

The first sprint at Chulian Primary School was picked up by Chan Jae Jang of the Korea National Team to increase his total haul to 16 points - just a point adrift of current green jersey leader Mart Ojavee of Champion System.

The remaining two sprints at Douhuan Primary School and Shitan Junior High School was picked up by Roger Beuchat (Champion System) and Mehdi Sohrabi respectively.

Sohrabi consolidated further his hold of the mountain classification's red jersey when he was first across the day's first climb heading into Zhuolan and then second at the second climb near Guoxing Bridge.

With the 12 points on the day Sohrabi, who is also in the blue jersey for the best-ranked Asian rider, leads teammate Eibegger by 10 points.

"I'm just very tired and today I just did enough to maintain my position and not risk too much," said Sohrabi.

Going into the last 30km, Floris Goesinnen (Drapac) and Feng Chun Kai (Action Cycling Team) attacked the peloton in pursuit of stage honours. The Dutchman proved too strong for the Action Cycling Team rider and Goesinnen rode alone to the finish with a comfortable 42-second margin.

Full Results
1Floris Goesinnen (Ned) Drapac4:35:30 
2Kam Po Wong (HKg) Hong Kong0:00:42 
3Takeaki Ayabe (Jpn) Japan  
4Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
5Adam Semple (Aus) Drapac  
6Miyataka Shimizu (Jpn) Japan  
7Roger Beuchat (Swi) Champion System  
8Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
9Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
10Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
11Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team  
12Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
13David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
14Chan Jae Jang (Kor) Korea  
15Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong  
16Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
17Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
18Adam Phelan (Aus) Drapac  
19Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
20Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
21Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
22Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
23Rhys Pollock (Aus) Drapac  
24Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
25Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
26Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp  
27Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports  
28Kin San Wu (HKg) Champion System  
29Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong  
30Lachlan Norris (Aus) Drapac  
31Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
32Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
33Hayato Yoshida (Jpn) Japan  
34Kyung Gu Jang (Kor) Korea  
35Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
36Kenji Itami (Jpn) Japan  
37Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong  
38Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
39Hyosuk Gong (Kor) Korea  
40Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team  
41Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:00:55 
42En Huang (Chn) Max Success Sports0:01:27 
43Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
44Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
45Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team  
46Vries, De Harm (Ned) Netherlands  
47Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
48Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong  
49Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp0:01:35 
50Taiji Nishitani (Jpn) Japan  
51Sea Keong Loh (Mas) Malaysia0:01:37 
52Sung Baek Park (Kor) Korea0:01:47 
53Wai Man Chau (HKg) Champion System  
54Amir Rusli (Mas) Drapac0:02:14 
55Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia  
56Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:31 
57Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:04:12 
58Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:27 
59Eun Seong Jeong (Kor) Korea  
60Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:04:36 
61Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:41 
62Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:05:25 
63Burger Leon (Ned) Netherlands0:07:12 
64Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:09:27 
65Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:10:16 
66Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
67Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team0:10:39 
68Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports  
69Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp  
70Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp  
71Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:13:16 
72Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:14:30 
73Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:14:37 
74Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
75James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:15:04 
76Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
77Wel Van Ruud (Ned) Netherlands  
78Suhardi Hassan (Mas) Malaysia  
79Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
80Vriend Rudy (Ned) Netherlands  
81Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong  
82Mart Ojavee (Est) Champion System  
83Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
84Shinichi Fukushima (Jpn) Japan  
85Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
86Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:16:55 
87Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:26:26 
88Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:28:41 
89Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:28:43 
90Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:32:04 
91Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team  
92Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team  
93Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:33:11 
DNFChun-Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team  
DNFMasaaki Kukuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
DNFMohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia  
DNFJimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
Sprint 1 - Chulian Primary School, 20.9km
1Chan Jae Jang (Kor) Korea5pts
2Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team3 
3Mart Ojavee (Est) Champion System2 
4Jaan Kirsipuu (Est) Champion System1 
Sprint 2 - Douhan Primary School, 42.8km
1Roger Beuchat (Swi) Champion System5pts
2Lachlan Norris (Aus) Drapac3 
3Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth2 
4Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports1 
Sprint 3 - Shihtan Jr. High, 64.5km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Roger Beuchat (Swi) Champion System3 
3Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team2 
4Lachlan Norris (Aus) Drapac1 
Mountain 1 - Route 3 146k (Cat. 2) 95.6km
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team6pts
2Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team4 
3Lachlan Norris (Aus) Drapac2 
4Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team1 
Mountain 2 - Route 21 (Cat. 1) 128.6km
1Kam Po Wong (HKg) Hong Kong8pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team6 
3Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team5 
4Hyosuk Gong (Kor) Korea3 
5Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong2 
6Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports1 
Teams
1Drapac13:47:54 
2Japan0:00:42 
3Hong Kong  
4Shimano Racing Team  
5Tabriz Petrochemical Team  
6Giant Kenda Cycling Team  
7d'Angelo & Antenucci - Nippo  
8Korea  
9Champion System0:01:47 
10Max Success Sports0:02:12 
11Team Senter-Merida Taiwan0:02:31 
12Malaysia0:03:54 
13Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:04:27 
14Action Cycling Team0:06:23 
15Rapha Condor - Sharp0:11:32 
16Netherlands0:17:31 
17Polygon Sweet Nice0:43:21 
18Exustar Cycling Team1:13:23 
General classification after stage 4
1Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team11:32:00 
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:09 
3David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:00:19 
4Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:45 
5Rhys Pollock (Aus) Drapac0:01:07 
6Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:24 
7Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:01:27 
8Lachlan Norris (Aus) Drapac0:01:28 
9Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:29 
10Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team0:01:31 
11Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:01:34 
12Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:35 
13Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:01:37 
14Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
15Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
16Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:38 
17Kyung Gu Jang (Kor) Korea  
18Kin San Wu (HKg) Champion System  
19Hayato Yoshida (Jpn) Japan  
20Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong0:01:39 
21Hyosuk Gong (Kor) Korea0:01:40 
22Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports0:01:43 
23Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:02:11 
24Chan Jae Jang (Kor) Korea0:02:12 
25Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:14 
26Takeaki Ayabe (Jpn) Japan0:02:16 
27Kam Po Wong (HKg) Hong Kong0:02:17 
28Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
29Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
30Adam Semple (Aus) Drapac0:02:19 
31Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong0:02:20 
32Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team  
33Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:21 
34Kenji Itami (Jpn) Japan0:02:23 
35Miyataka Shimizu (Jpn) Japan0:02:25 
36Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong0:02:26 
37Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:02:29 
38Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team0:02:59 
39Vries, De Harm (Ned) Netherlands0:03:01 
40Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team0:03:06 
41Taiji Nishitani (Jpn) Japan0:03:07 
42Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp0:03:08 
43En Huang (Chn) Max Success Sports0:03:11 
44Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
45Wai Man Chau (HKg) Champion System0:03:51 
46Sung Baek Park (Kor) Korea0:03:57 
47Amir Rusli (Mas) Drapac0:03:59 
48Sea Keong Loh (Mas) Malaysia0:04:07 
49Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:05:08 
50Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:05:55 
51Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:06:17 
52Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:07:05 
53Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:07:55 
54Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong0:08:47 
55Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp0:08:53 
56Burger Leon (Ned) Netherlands0:08:54 
57Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia0:09:39 
58Eun Seong Jeong (Kor) Korea0:10:53 
59Hui Zhang (Chn) Max Success Sports0:10:57 
60Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:11:35 
61Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:11:53 
62Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:12:17 
63Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team0:12:29 
64Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:14:50 
65Mart Ojavee (Est) Champion System0:15:40 
66Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:15:54 
67Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team0:16:08 
68Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp0:16:17 
69Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:16:54 
70Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:18:01 
71Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:18:31 
72Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:19:41 
73Roger Beuchat (Swi) Champion System0:20:53 
74Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:22:13 
75Wel Van Ruud (Ned) Netherlands0:22:20 
76Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:23:04 
77Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:24:13 
78Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports  
79Vriend Rudy (Ned) Netherlands0:24:28 
80James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:25:40 
81Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:28:01 
82Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:28:43 
83Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:30:08 
84Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong0:30:25 
85Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:34:21 
86Shinichi Fukushima (Jpn) Japan0:35:12 
87Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice0:35:27 
88Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:36:19 
89Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:38:04 
90Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:39:02 
91Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team0:40:37 
92Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:45:03 
93Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team0:48:13 
Points classification
1Mart Ojavee (Est) Champion System17pts
2Chan Jae Jang (Kor) Korea16 
3Rhys Pollock (Aus) Drapac11 
4Lachlan Norris (Aus) Drapac9 
5Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team8 
6Roger Beuchat (Swi) Champion System8 
7Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team6 
8David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team5 
9Wai Man Chau (HKg) Champion System5 
10Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice5 
11Vriend Rudy (Ned) Netherlands5 
12Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team4 
13Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
14Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3 
15Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team3 
16Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team2 
17Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth2 
18Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp2 
19Jaan Kirsipuu (Est) Champion System2 
20Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team1 
21Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1 
22Kun Jiang (Chn) Max Success Sports1 
23Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
24Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports1 
Mountains classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team21pts
2Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team11 
3Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team11 
4Kam Po Wong (HKg) Hong Kong8 
5Rhys Pollock (Aus) Drapac8 
6Kyung Gu Jang (Kor) Korea6 
7Mart Ojavee (Est) Champion System6 
8Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team4 
9Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice4 
10Lachlan Norris (Aus) Drapac4 
11Hyosuk Gong (Kor) Korea3 
12Jaan Kirsipuu (Est) Champion System3 
13David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team2 
14Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong2 
15Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2 
16Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong1 
17Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team1 
18Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
19Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports1 
20Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp1 
Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team34:38:10 
2Drapac0:00:40 
3Giant Kenda Cycling Team0:02:01 
4d'Angelo & Antenucci - Nippo0:02:22 
5Shimano Racing Team0:02:25 
6Korea0:03:13 
7Japan0:03:58 
8Hong Kong0:04:06 
9Champion System0:04:14 
10Max Success Sports0:05:38 
11Team Senter-Merida Taiwan0:06:37 
12Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:06:45 
13Action Cycling Team0:10:18 
14Malaysia0:13:00 
15Rapha Condor - Sharp0:16:35 
16Netherlands0:26:22 
17Polygon Sweet Nice1:17:38 
18Exustar Cycling Team1:30:07 
Back to top