Park prevails in Taipei City

Phelan remains in leader's jersey

Park Sung Baek (Korea) sprinted to victory in the Taipei City Criterium on stage one of the Tour de Taiwan, putting the disappointment of last year's Asian Games behind him.

In Guangzhou last year, the Korean was denied the gold medal in the men's road race when he was judged to have impeded Hong Kong's Wong Kam Po in the sprint to the finish line.

But this time round there was no controversy as Sung Baek was clearly ahead of nearest challenger Bernardo Riccio (D'Angelo & Antennuci) while Dean Downing (Rapha Condor) crossed the finish line for third place.

"I'm just happy to win, it is always good to take a stage," said the 26-year-old Korean, who began his professional career with the Taiwan-based Giant-Asia Racing team back in 2005.

"The team did a great job for me and Jang (Chan Jae) did a perfect lead-out for me. I was a little concerned about crashes at the start of this race and that was the reason why I was a little cautious.

"For the next several days the strategy will still be the same and that is to look for the opportunity to take another stage win although I really can't wait for the climbs to start."

With the peloton having to complete 60 laps over a 1km circuit, the race saw several teams setting the early pace although it was to be Wai Man Chau (Hong Kong) who took the first sprint.

The Korean National Team was quick to get to the front of the pack and Chan Jae was consistent throughout the remaining two sprints to pick up a total of 11 points to give the rhythm for Sung Baek for the finish.

"I'm just happy to work for the team and to see Sung Baek win the stage," said Chan Jae, who took the sprinter's green jersey.

For Australia's Adam Phelan (Drapac), he was just glad to remain atop the general classification and be in the leader's yellow jersey for stage two.

"I'm happy to be in the yellow still. I can't quite sprint like some of the guys here so it was important that I keep out of trouble. We will see what happens in the next few days," said Phelan.

The best-ranked Asian rider's blue jersey went to Junya Sano (D'Angelo & Antenucci-Nippo) who holds eighth overall on general classification, five seconds behind race leader Phelan.

"It feels good to be in the blue jersey but there are a lot of good riders here and they all would want to win it. So I will just have to stick to the team strategy and hope for the best in the next few stages," added Junya.

"It will be tough for me in the climbs as I'm not a climber, so I hope that I will get to wear this jersey as long as I can."

Stage two will see the peloton covering a distance of 118km from New Taipei City Hall to Linshanbi.

Full Results
1Sung Baek Park (Kor) Korea1:21:39 
2Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
3Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp  
4Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp  
5Chan Jae Jang (Kor) Korea  
6Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
8Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
9Takeaki Ayabe (Jpn) Japan  
10Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
11Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia  
12Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
13Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team  
14Kam Po Wong (HKg) Hong Kong  
15Adam Phelan (Aus) Drapac  
16Taiji Nishitani (Jpn) Japan  
17Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
18Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
19Miyataka Shimizu (Jpn) Japan  
20James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp  
21Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
22Kyung Gu Jang (Kor) Korea  
23David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
24Roger Beuchat (Swi) Champion System  
25Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong  
26Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
27Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
28Vries, De Harm (Ned) Netherlands  
29Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
30Vriend Rudy (Ned) Netherlands  
31Hayato Yoshida (Jpn) Japan  
32Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
33Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
34Kenji Itami (Jpn) Japan  
35Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp  
36Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
37Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
38Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
39Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia  
40Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
41Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong  
42Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
43Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team  
44Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
45Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
46Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
47Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
48Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
49Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team  
50Wai Man Chau (HKg) Champion System  
51Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong  
52Adam Semple (Aus) Drapac  
53Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
54Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
55Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
56Lachlan Norris (Aus) Drapac  
57Rhys Pollock (Aus) Drapac  
58Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong  
59Mart Ojavee (Est) Champion System  
60Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp  
61Chin-Feng Liu (Tpe) Exustar Cycling Team  
62Amir Rusli (Mas) Drapac  
63Kin San Wu (HKg) Champion System  
64Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team  
65Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team  
66Springintveld Joost (Ned) Netherlands  
67Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
68Wel Van Ruud (Ned) Netherlands  
69Burger Leon (Ned) Netherlands  
70Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
71Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice  
72Sea Keong Loh (Mas) Malaysia  
73Suhardi Hassan (Mas) Malaysia  
74Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
75Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
76Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team  
77Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
78Shinichi Fukushima (Jpn) Japan  
79Masaaki Kukuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
80Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
81Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
82Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
83En Huang (Chn) Max Success Sports  
84Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong  
85Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
86Hyosuk Gong (Kor) Korea  
87Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
88Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
89Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports  
90Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
91Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports  
92Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
93Ting-Chuan Chang (Tpe) Exustar Cycling Team  
94Chun-Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team  
95Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
96Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia0:00:54 
97Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:01:40 
98Eun Seong Jeong (Kor) Korea0:02:07 
99Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team0:00:00 
100Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:00:00 
101Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:03:43 
DNFDani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice  
Sprint 1 - Lap 24
1Wai Man Chau (HKg) Champion System5pts
2Chan Jae Jang (Kor) Korea3 
3Mart Ojavee (Est) Champion System2 
4Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo1 
Sprint 2 - Lap 36
1Vriend Rudy (Ned) Netherlands5pts
2Chan Jae Jang (Kor) Korea3 
3Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2 
4Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
Sprint 3 - Lap 48
1Chan Jae Jang (Kor) Korea5pts
2Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
3Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team2 
4Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1 
General classification after stage 1
1Adam Phelan (Aus) Drapac1:24:22 
2Mart Ojavee (Est) Champion System  
3Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:02 
4Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
5Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team  
6Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:00:03 
7Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:04 
8Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:05 
9Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:06 
10Taiji Nishitani (Jpn) Japan  
11Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
12Sung Baek Park (Kor) Korea  
13Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team  
14Chan Jae Jang (Kor) Korea0:00:07 
15Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
16Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp  
17Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
18Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team  
19Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:00:08 
20Vries, De Harm (Ned) Netherlands  
21Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:09 
22David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
23Lachlan Norris (Aus) Drapac  
24Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System  
25Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team  
26Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team  
27Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong  
28Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team  
29Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
30Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:00:10 
31Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
32Shinichi Fukushima (Jpn) Japan  
33Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
34Sai Fei Xue (Chn) Max Success Sports  
35Hao Liu (Chn) Max Success Sports  
36Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth  
37James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:11 
38Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
39Adam Semple (Aus) Drapac  
40Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
41Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team  
42Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong0:00:12 
43Vriend Rudy (Ned) Netherlands  
44Rhys Pollock (Aus) Drapac  
45Takeaki Ayabe (Jpn) Japan  
46Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp  
47Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
48Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team  
49Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:00:13 
50Ting-Chuan Chang (Tpe) Exustar Cycling Team  
51Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
52Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team  
53Chin-Feng Liu (Tpe) Exustar Cycling Team  
54Floris Goesinnen (Ned) Drapac  
55Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
56Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
57Mohd Zamri Saleh (Mas) Malaysia0:00:14 
58Roger Beuchat (Swi) Champion System  
59Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team  
60Kyung Gu Jang (Kor) Korea  
61Kin San Wu (HKg) Champion System  
62Hayato Yoshida (Jpn) Japan  
63Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team  
64Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:00:15 
65Kam Po Wong (HKg) Hong Kong  
66Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong  
67Kenji Itami (Jpn) Japan  
68Shu-Ming Liu (Tpe) Exustar Cycling Team  
69Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:16 
70Burger Leon (Ned) Netherlands  
71Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia  
72Hyosuk Gong (Kor) Korea  
73Chun-Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:00:17 
74Wai Man Chau (HKg) Champion System  
75Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team  
76Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
77Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
78Miyataka Shimizu (Jpn) Japan  
79En Huang (Chn) Max Success Sports0:00:18 
80Kun Jiang (Chn) Max Success Sports  
81Hui Zhang (Chn) Max Success Sports  
82Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team  
83Masaaki Kukuchi (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo  
84Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong  
85Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan  
86Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia  
87Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:00:19 
88Amir Rusli (Mas) Drapac  
89Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports  
90Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
91Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
92Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:00:20 
93Sea Keong Loh (Mas) Malaysia  
94Wel Van Ruud (Ned) Netherlands  
95Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice0:00:22 
96Yat Wai Chan (HKg) Hong Kong0:00:24 
97Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia0:01:13 
98Wen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team0:01:29 
99Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:01:54 
100Eun Seong Jeong (Kor) Korea0:02:21 
101Antonius Christopher Tjondrokusumo (Ina) Polygon Sweet Nice0:04:16 
Points classification
1Chan Jae Jang (Kor) Korea11pts
2Vriend Rudy (Ned) Netherlands5 
3Wai Man Chau (HKg) Champion System5 
4Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3 
5Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3 
6Mart Ojavee (Est) Champion System2 
7Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team2 
8Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1 
9Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1 
Teams classification
1Kelly Benefit Strategies - OptumHealth4:13:20 
2Champion System0:00:02 
3Rapha Condor - Sharp0:00:04 
4Giant Kenda Cycling Team0:00:06 
5d'Angelo & Antenucci - Nippo  
6Drapac  
7Shimano Racing Team0:00:09 
8Korea0:00:13 
9Tabriz Petrochemical Team  
10Japan0:00:14 
11Netherlands0:00:19 
12Team Senter-Merida Taiwan0:00:20 
13Hong Kong0:00:22 
14Exustar Cycling Team0:00:23 
15Max Success Sports0:00:24 
16Malaysia0:00:34 
17Polygon Sweet Nice0:00:41 
18Action Cycling Team0:01:49 
Back to top