Tour de Slovénie: Ovechkin wins stage 1 time trial

RusVelo rider takes the first leader's jersey

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Artem Ovechkin (Rus) RusVelo0:10:22.31 
2Salvatore Puccio (Ita) Team Sky0:00:00.41 
3Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida0:00:02.29 
4Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha0:00:03.83 
5Alexander Porsev (Rus) Team Katusha0:00:05.66 
6Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli0:00:06.13 
7Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:06.49 
8Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:06.83 
9Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:00:07.25 
10Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:07.46 
11Andrew Fenn (GBr) Team Sky0:00:09.22 
12Nathan Earle (Aus) Team Sky0:00:09.60 
13Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:11.18 
14Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida0:00:11.71 
15Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida0:00:12.32 
16Primo_ Roglic (Slo) Adria Mobil0:00:12.77 
17Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana0:00:13.09 
18Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:14.51 
19Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:14.54 
20Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:15.12 
21Artem Nych (Rus) RusVelo0:00:15.94 
22Alexander Serov (Rus) RusVelo0:00:16.08 
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:16.10 
24Artur Ershov (Rus) RusVelo0:00:16.38 
25Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:00:16.72 
26Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana0:00:17.00 
27Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:17.81 
28Jon Bo_ic (Slo) Adria Mobil0:00:17.89 
29Mikel Nieve (Spa) Team Sky0:00:18.42 
30Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF0:00:18.68 
31Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:18.95 
32Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:19.04 
33Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli0:00:19.08 
34Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:00:19.85 
35Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:20.68 
36Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida0:00:20.99 
37Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli0:00:21.00 
38Alexander Foliforov (Rus) RusVelo0:00:21.36 
39Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli0:00:21.37 
40Matija Kvasina (Cro) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:21.48 
41Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky0:00:21.54 
42Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:00:21.84 
43Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:22.12 
44Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:00:22.36 
45Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:22.80 
46Brayan Ramirez (Col) Colombia0:00:22.98 
47Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:23.09 
48Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:23.12 
49Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:23.23 
50Egor Silin (Rus) Team Katusha0:00:24.01 
51Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:24.23 
52Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF0:00:24.24 
53Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:24.38 
54Rodolfo Torres (Col) Colombia0:00:25.95 
55Sergey Firsanov (Rus) RusVelo0:00:26.05 
56Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida0:00:26.16 
57Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:26.41 
58Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil0:00:28.57 
59Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha0:00:29.02 
60Carlos Quintero (Col) Colombia0:00:29.18 
61Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida0:00:29.91 
62Christopher Sutton (Aus) Team Sky0:00:29.92 
63Enea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team0:00:30.46 
64Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:30.51 
65Klemen _timulak (Slo) Adria Mobil0:00:30.58 
66Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:00:31.52 
67Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:31.53 
68Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia0:00:31.55 
69Roman Maikin (Rus) RusVelo0:00:32.14 
70Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:32.26 
71Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida0:00:32.40 
72Rok Koro_ec (Slo) Radenska Ljubljana0:00:33.18 
73Luca Wackermann (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:33.45 
74Cristiano Monguzzi (Ita) Meridiana Kamen Team0:00:33.93 
75Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:00:34.93 
76Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF0:00:35.03 
77Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:00:35.09 
78Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil0:00:35.51 
79David Per (Slo) Adria Mobil0:00:36.10 
80Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:36.34 
81Rafael Andriato (Bra) Southeast Pro Cycling0:00:36.63 
82Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:36.85 
83Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:37.48 
84Ildar Arslanov (Rus) RusVelo0:00:38.43 
85Robert Jenko (Slo) Radenska Ljubljana0:00:38.45 
86Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:38.48 
87Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida0:00:38.58 
88Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:39.99 
89Jure Mi_kulin (Slo) Radenska Ljubljana0:00:40.41 
90Alex Cano (Col) Colombia0:00:40.83 
91Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:00:41.02 
92Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:00:41.53 
93Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:42.26 
94Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:42.84 
95_iga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana0:00:43.07 
96Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini0:00:44.23 
97Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF0:00:44.31 
98Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia0:00:44.59 
99Edward Diaz (Col) Colombia0:00:44.66 
100Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:45.21 
101Paolo Ciavatta (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:45.90 
102Matej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:46.15 
103Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana0:00:46.48 
104Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team0:00:46.51 
105Domen Novak (Slo) Adria Mobil0:00:46.68 
106Giorgio Bocchiola (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:47.23 
107Ga_per Katra_nik (Slo) Slovenia National Team0:00:47.71 
108Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:00:48.95 
109Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:49.57 
110Silvio Giorni (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:51.40 
111Matic Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:00:51.59 
112Walter Pedraza (Col) Colombia0:00:54.29 
113Adriano Brogi (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:57.24 
114Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team0:00:58.31 
115Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana0:00:59.16 
116_iga Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:01:00.02 
117Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team0:01:00.76 
118Uros Rep_e (Slo) Meridiana Kamen Team0:01:03.94 
119Matic Veber (Slo) Slovenia National Team0:01:05.18 
120Andrea Manfredi (Ita) Bardiani CSF0:01:09.18 
121Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli0:01:18.03 
122Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:18.05 
123Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team0:01:20.21 
124Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:25.80 
125Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:01:27.74 
126Nicola Poletti (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:39.63 
127Endi _irol (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:47.59 
128Filip Cengic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:56.61 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Artem Ovechkin (Rus) RusVelo0:10:22 
2Salvatore Puccio (Ita) Team Sky0:00:00 
3Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida0:00:02 
4Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha0:00:04 
5Alexander Porsev (Rus) Team Katusha0:00:06 
6Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli0:00:06 
7Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:06 
8Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:07 
9Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:00:07 
10Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:07 
11Andrew Fenn (GBr) Team Sky0:00:09 
12Nathan Earle (Aus) Team Sky0:00:10 
13Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:11 
14Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida0:00:12 
15Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida0:00:12 
16Primo_ Roglic (Slo) Adria Mobil0:00:13 
17Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana0:00:13 
18Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:15 
19Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:15 
20Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:15 
21Artem Nych (Rus) RusVelo0:00:16 
22Alexander Serov (Rus) RusVelo0:00:16 
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:16 
24Artur Ershov (Rus) RusVelo0:00:16 
25Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:00:17 
26Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana0:00:17 
27Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:18 
28Jon Bo_ic (Slo) Adria Mobil0:00:18 
29Mikel Nieve (Spa) Team Sky0:00:18 
30Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF0:00:19 
31Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:19 
32Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:19 
33Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli0:00:19 
34Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:00:20 
35Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:21 
36Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida0:00:21 
37Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli0:00:21 
38Alexander Foliforov (Rus) RusVelo0:00:21 
39Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli0:00:21 
40Matija Kvasina (Cro) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:21 
41Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky0:00:22 
42Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:00:22 
43Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:22 
44Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:00:22 
45Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:23 
46Brayan Ramirez (Col) Colombia0:00:23 
47Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:23 
48Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:23 
49Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:23 
50Egor Silin (Rus) Team Katusha0:00:24 
51Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:24 
52Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF0:00:24 
53Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:24 
54Rodolfo Torres (Col) Colombia0:00:26 
55Sergey Firsanov (Rus) RusVelo0:00:26 
56Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida0:00:26 
57Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:26 
58Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil0:00:29 
59Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha0:00:29 
60Carlos Quintero (Col) Colombia0:00:29 
61Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida0:00:30 
62Christopher Sutton (Aus) Team Sky0:00:30 
63Enea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team0:00:30 
64Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:31 
65Klemen _timulak (Slo) Adria Mobil0:00:31 
66Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:00:32 
67Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:32 
68Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia0:00:32 
69Roman Maikin (Rus) RusVelo0:00:32 
70Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:32 
71Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida0:00:32 
72Rok Koro_ec (Slo) Radenska Ljubljana0:00:33 
73Luca Wackermann (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:33 
74Cristiano Monguzzi (Ita) Meridiana Kamen Team0:00:34 
75Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:00:35 
76Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF0:00:35 
77Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:00:35 
78Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil0:00:36 
79David Per (Slo) Adria Mobil0:00:36 
80Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:36 
81Rafael Andriato (Bra) Southeast Pro Cycling0:00:37 
82Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:37 
83Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:37 
84Ildar Arslanov (Rus) RusVelo0:00:38 
85Robert Jenko (Slo) Radenska Ljubljana0:00:38 
86Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:38 
87Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida0:00:39 
88Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:40 
89Jure Mi_kulin (Slo) Radenska Ljubljana0:00:40 
90Alex Cano (Col) Colombia0:00:41 
91Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:00:41 
92Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:00:42 
93Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:42 
94Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:43 
95_iga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana0:00:43 
96Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini0:00:44 
97Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF0:00:44 
98Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia0:00:45 
99Edward Diaz (Col) Colombia0:00:45 
100Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:45 
101Paolo Ciavatta (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:46 
102Matej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:46 
103Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana0:00:46 
104Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team0:00:47 
105Domen Novak (Slo) Adria Mobil0:00:47 
106Giorgio Bocchiola (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:47 
107Ga_per Katra_nik (Slo) Slovenia National Team0:00:48 
108Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:00:49 
109Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:50 
110Silvio Giorni (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:51 
111Matic Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:00:52 
112Walter Pedraza (Col) Colombia0:00:54 
113Adriano Brogi (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:57 
114Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team0:00:58 
115Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana0:00:59 
116_iga Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:01:00 
117Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team0:01:01 
118Uros Rep_e (Slo) Meridiana Kamen Team0:01:04 
119Matic Veber (Slo) Slovenia National Team0:01:05 
120Andrea Manfredi (Ita) Bardiani CSF0:01:09 
121Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli0:01:18 
122Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:18 
123Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team0:01:20 
124Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:26 
125Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:01:28 
126Nicola Poletti (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:40 
127Endi _irol (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:48 
128Filip Cengic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:57 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Artem Ovechkin (Rus) RusVelo25 pts
2Salvatore Puccio (Ita) Team Sky20 
3Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida16 
4Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha14 
5Alexander Porsev (Rus) Team Katusha12 
6Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli10 
7Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling9 
8Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels8 
9Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha7 
10Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling6 
11Andrew Fenn (GBr) Team Sky5 
12Nathan Earle (Aus) Team Sky4 
13Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3 
14Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida2 
15Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida1 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana0:10:35 
2Artem Nych (Rus) RusVelo0:00:03 
3Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana0:00:04 
4Jon Bo_ic (Slo) Adria Mobil0:00:05 
5Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:13 
6Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia0:00:18 
7Rok Koro_ec (Slo) Radenska Ljubljana0:00:20 
8David Per (Slo) Adria Mobil0:00:23 
9Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:24 
10Ildar Arslanov (Rus) RusVelo0:00:25 
11Jure Mi_kulin (Slo) Radenska Ljubljana0:00:27 
12Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:00:28 
13_iga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana0:00:30 
14Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia0:00:31 
15Edward Diaz (Col) Colombia  
16Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana0:00:33 
17Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team  
18Domen Novak (Slo) Adria Mobil  
19Ga_per Katra_nik (Slo) Slovenia National Team0:00:35 
20Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:00:36 
21Matic Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:00:38 
22Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team0:00:45 
23Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana0:00:46 
24_iga Gro_elj (Slo) Slovenia National Team0:00:47 
25Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team0:00:48 
26Uros Rep_e (Slo) Meridiana Kamen Team0:00:51 
27Matic Veber (Slo) Slovenia National Team0:00:52 
28Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:05 
29Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team0:01:07 
30Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:13 
31Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:01:15 
32Nicola Poletti (Ita) d'Amico Bottecchia0:01:26 
33Filip Cengic (Cro) Meridiana Kamen Team0:01:43 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Katusha0:31:22 
2Team SKY0:00:02 
3Lampre - Merida0:00:10 
4Rusvelo0:00:16 
5Androni Giocattoli-Sidermec0:00:26 
6Team Felbermayr Simplon Wels  
7Topsport Vlaanderen-Baloise0:00:30 
8Nippo - Vini Fantini0:00:31 
9SouthEast0:00:34 
10UnitedHealthCare Professional Cycling Team0:00:37 
11Adria Mobil0:00:43 
12Radenska Ljubljana0:00:47 
13Bardiani CSF0:00:48 
14Colombia0:01:02 
15D'Amico Bottecchia0:01:46 
16Meridiana Kamen Team0:01:52 
17Slovenia National Team0:02:09 
Back to top