Hsiao holds off Australian charge in Harau

Ito retains general classification lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Shihhsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team3:08:43 
2Alexander Edmondson (Aus) Australian National Team  
3Alexander Smyth (Aus) Plan B Racing Team  
4Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
5Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
6Pujol Munoz Oscar (Esp) Azad University Cross Team  
7Pierre Moncorge (Fra) Reine Blanche  
8Joel Pearson (Aus) Genesys Wealth Advisers  
9Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
10Budi Santoso (Ina) WSP Management Jogja  
11Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team  
12Heksa Prasetya (Ina) Colossi Miche Team  
13Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team  
14Farshad Salehian (Iri) Azad University Cross Team  
15Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
16Alexander Clements (Aus) Australian National Team  
17Patria Rastra (Ina) Colossi Miche Team  
18Jai Crawford (Aus) Genesys Wealth Advisers  
19Alexander Malone (Aus) Plan B Racing Team  
20Mohammad Gharehbaghipouri (Iri) Uzbekistan Suren Team  
21Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice  
22Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
23Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team  
24Endra Wijaya (Ina) Uzbekistan Suren Team  
25Petrus Woestenberg (Ned) Global Cycling Team  
26Tedi Andrian Saputra (Ina) Uzbekistan Suren Team  
27Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
28Tjeerd Dudok (Ned) Global Cycling Team  
29Adrien Muffat (Fra) Reine Blanche  
30Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team  
31Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
32Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team  
33Aiman Cahyadi (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
34Nicolas Douglass (Aus) Australian National Team  
35Phillip Mundy (Aus) Australian National Team  
36Yuya Akimaru (Jpn) Japan National Team  
37Hamed Pasban Khajeh (Iri) Uzbekistan Suren Team  
38Clement Dornier (Fra) Reine Blanche  
39Blake Hose (Aus) Genesys Wealth Advisers  
40Julien Liponne (Fra) Reine Blanche  
41Sam Smith (Aus) Antangin Eddy Hollands  
42Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
43Vahid Ghafari (Iri) Azad University Cross Team  
44Peter Griffin (Aus) Antangin Eddy Hollands  
45Muruli Fajar Mulia (Ina) Uzbekistan Suren Team  
46Dadi Suradi (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
47Mohammad Zangiabadi (Iri) MES Kerman  
48Edmund Hollands (Aus) Antangin Eddy Hollands  
49Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
50Kaswanto Kaswanto (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass  
51David Edwards (Aus) Australian National Team  
52Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Cycling Team  
53Agung Ali Sahbana (Ina) Uzbekistan Suren Team0:00:14 
54John Ebsen (Den) CCN Cycling Team  
55M. Basrahil Hasan (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
56Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
57Sean Smith (Usa) CCN Cycling Team0:00:17 
58Iman Suparman (Ina) Cikeas Cycling Team  
59Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australian National Team0:00:19 
60Kobus Hereijgers (Ned) Global Cycling Team0:00:22 
61Abbas Saeidi Tanha (Iri) Azad University Cross Team0:00:28 
62Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team  
63Saeidi Chehrzad (Iri) MES Kerman0:00:37 
64Abdul Gani (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
65Kurniawan Kurniawan (Ina) Cikeas Cycling Team0:00:40 
66Warseno Warseno (Ina) WSP Management Jogja0:00:42 
67Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass0:00:45 
68Trent Morey (Aus) Plan B Racing Team  
69Fito Bakdo Prilanji (Ina) CCN Cycling Team0:01:15 
70Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:01:44 
71Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice0:03:32 
72Samuel De Bernelagarde (Fra) Reine Blanche0:04:34 
73Wei Chieh Liu (Tpe) Action Cycling Team0:11:14 
74Alvin Firlandi (Ina) Cikeas Cycling Team  
75Selamat Juangga (Ina) WSP Management Jogja  
76Wu Hsing Yang (Tpe) Action Cycling Team0:11:16 
77Sadegh Mozafari (Iri) MES Kerman  
78Rhamadani Rhamadani (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
79Satrio Bayu (Ina) Colossi Miche Team0:11:18 
80Elan Riyadi Sulomo (Ina) Wim Cycle - Araya  
81Abd Aziz Raihaan (Bru) CCN Cycling Team  
82Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
83Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers  
84Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice  
85Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team  
86Parno Parno (Ina) Wim Cycle - Araya  
87Celis Zabala Vidal (Esp) Azad University Cross Team  
88Roeland Dijkshoorn (Ned) Global Cycling Team  
89Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team  
90Robin Manuliang (Ina) Wim Cycle - Araya  
91Agus Sofyan Ziad (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
92Samuel Davis (Aus) Genesys Wealth Advisers  
93Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
94Eiichi Hirai (Jpn) Japan National Team  
95Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team  
96Wataru Mutsumine (Jpn) Japan National Team  
97Muhammad Maskanu Korib (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass  
98Taufiq Mohammad (Ina) WSP Management Jogja  
99Muhamad Nur Fathoni (Ina) Uzbekistan Suren Team  
100Petrus Van Agtmaal (Ned) Global Cycling Team0:11:22 
101Faujiansyah Faujiansiah (Ina) Wim Cycle - Araya0:12:09 
102Mahyar Karaminejadranjbar (Iri) MES Kerman0:12:13 
103Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:12:19 
104Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:13:04 
105Nugroho Kisnanto (Ina) WSP Management Jogja  
106Yeppy Kurniawan (Ina) Tuah Sakato Cycling Team0:21:12 
107Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:21:15 
108Damien Fol (Fra) Reine Blanche  
109Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
110Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass  
111Ferinanto Ferinanto (Ina) WSP Management Jogja  
112Mohammad Shobry Abdullah (Mas) Terengganu Cycling Team  
113Irvan Firmansyall (Ina) Tuah Sakato Cycling Team  
114Gunawan Hartono (Ina) Uzbekistan Suren Team  
115Chipo Banda (Ned) Global Cycling Team  
116Ahmad Haidar Bin Anuawar (Mas) OCBC Singapore Cycling Team  
117Matnur Matnur (Ina) Colossi Miche Team  
118Christopher Glasby (Aus) Antangin Eddy Hollands0:25:32 
119Andri Prawata (Ina) Cikeas Cycling Team  
120Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team  
121Amin Eslampour (Iri) MES Kerman  
122Suherman Heryadi (Ina) Tuah Sakato Cycling Team0:28:17 
DNFPratama Aryi (Ina) Tuah Sakato Cycling Team  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team3 pts
2Heksa Prasetya (Ina) Colossi Miche Team2 
3Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Petrus Woestenberg (Ned) Global Cycling Team3 pts
2Heksa Prasetya (Ina) Colossi Miche Team2 
3Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Cycling Team1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Shihhsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team15 pts
2Alexander Edmondson (Aus) Australian National Team12 
3Alexander Smyth (Aus) Plan B Racing Team9 
4Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team7 
5Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung6 
6Pujol Munoz Oscar (Esp) Azad University Cross Team5 
7Pierre Moncorge (Fra) Reine Blanche4 
8Joel Pearson (Aus) Genesys Wealth Advisers3 
9Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice2 
10Budi Santoso (Ina) WSP Management Jogja1 
KoM (Cat. 2)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Liponne (Fra) Reine Blanche10 pts
2Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice7 
3Agung Ali Sahbana (Ina) Uzbekistan Suren Team5 
4Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
5Blake Hose (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
6Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team1 
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team4:59:50 
2Jai Crawford (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:06 
3Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:00:14 
4Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Cycling Team0:00:19 
5Alexander Malone (Aus) Plan B Racing Team0:00:20 
6Dadi Suradi (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
7Alexander Clements (Aus) Australian National Team0:00:22 
8Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team  
9Blake Hose (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:44 
10David Edwards (Aus) Australian National Team  
11Phillip Mundy (Aus) Australian National Team0:00:46 
12Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:52 
13Pujol Munoz Oscar (Esp) Azad University Cross Team0:01:23 
14Farshad Salehian (Iri) Azad University Cross Team0:01:25 
15Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:31 
16Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice  
17Patria Rastra (Ina) Colossi Miche Team  
18Yuya Akimaru (Jpn) Japan National Team  
19Julien Liponne (Fra) Reine Blanche  
20Vahid Ghafari (Iri) Azad University Cross Team  
21Tonton Susanto (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
22Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team0:01:32 
23Pierre Moncorge (Fra) Reine Blanche0:01:35 
24Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team  
25Chelly Aristya (Ina) Putra Perjuangan Bandung  
26Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice  
27Aiman Cahyadi (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
28Adrien Muffat (Fra) Reine Blanche  
29Nicolas Douglass (Aus) Australian National Team  
30Kaswanto Kaswanto (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass  
31John Ebsen (Den) CCN Cycling Team0:01:41 
32Warseno Warseno (Ina) WSP Management Jogja0:01:48 
33Ryan Ariehaan Hilman (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel0:01:56 
34Sean Smith (Usa) CCN Cycling Team  
35Petrus Woestenberg (Ned) Global Cycling Team0:01:57 
36Shihhsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:01:58 
37Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Australian National Team  
38Mohammad Gharehbaghipouri (Iri) Uzbekistan Suren Team0:02:00 
39Heksa Prasetya (Ina) Colossi Miche Team0:02:04 
40Lex Nederlof (Ned) CCN Cycling Team0:02:08 
41Tedi Andrian Saputra (Ina) Uzbekistan Suren Team  
42Endra Wijaya (Ina) Uzbekistan Suren Team  
43Sam Smith (Aus) Antangin Eddy Hollands  
44Abdul Gani (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel  
45Agung Ali Sahbana (Ina) Uzbekistan Suren Team0:02:10 
46Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice0:02:11 
47Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team0:02:18 
48Tjeerd Dudok (Ned) Global Cycling Team  
49Clement Dornier (Fra) Reine Blanche  
50Edmund Hollands (Aus) Antangin Eddy Hollands0:02:29 
51M. Basrahil Hasan (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:02:32 
52Alexander Edmondson (Aus) Australian National Team0:02:41 
53Alexander Smyth (Aus) Plan B Racing Team0:02:43 
54Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
55Abbas Saeidi Tanha (Iri) Azad University Cross Team0:02:46 
56Mohammad Zangiabadi (Iri) MES Kerman0:02:47 
57Budi Santoso (Ina) WSP Management Jogja  
58Muruli Fajar Mulia (Ina) Uzbekistan Suren Team  
59Agung Riyanto (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass0:02:58 
60Kobus Hereijgers (Ned) Global Cycling Team0:03:09 
61Peter Griffin (Aus) Antangin Eddy Hollands0:03:10 
62Kurniawan Kurniawan (Ina) Cikeas Cycling Team0:03:27 
63Iman Suparman (Ina) Cikeas Cycling Team  
64Hamed Pasban Khajeh (Iri) Uzbekistan Suren Team0:03:30 
65Trent Morey (Aus) Plan B Racing Team0:03:36 
66Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:03:37 
67Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:03:52 
68Fito Bakdo Prilanji (Ina) CCN Cycling Team0:04:02 
69Saeidi Chehrzad (Iri) MES Kerman0:04:53 
70Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice0:05:31 
71Joel Pearson (Aus) Genesys Wealth Advisers0:06:20 
72Samuel De Bernelagarde (Fra) Reine Blanche0:07:21 
73Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:11:38 
74Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
75Robin Manuliang (Ina) Wim Cycle - Araya0:12:49 
76Abd Aziz Raihaan (Bru) CCN Cycling Team0:12:53 
77Samuel Davis (Aus) Genesys Wealth Advisers  
78Wei Chieh Liu (Tpe) Action Cycling Team0:13:25 
79Parno Parno (Ina) Wim Cycle - Araya0:13:26 
80Eiichi Hirai (Jpn) Japan National Team  
81Rhamadani Rhamadani (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel0:13:27 
82Arin Iswana (Ina) Putra Perjuangan Bandung0:13:29 
83Wataru Mutsumine (Jpn) Japan National Team0:13:31 
84Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:13:44 
85Agus Sofyan Ziad (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel0:13:53 
86Wu Hsing Yang (Tpe) Action Cycling Team0:14:01 
87Celis Zabala Vidal (Esp) Azad University Cross Team0:14:03 
88Sadegh Mozafari (Iri) MES Kerman  
89Satrio Bayu (Ina) Colossi Miche Team0:14:05 
90Muhamad Nur Fathoni (Ina) Uzbekistan Suren Team  
91Taufiq Mohammad (Ina) WSP Management Jogja  
92Selamat Juangga (Ina) WSP Management Jogja0:14:18 
93Mahyar Karaminejadranjbar (Iri) MES Kerman0:14:24 
94Chun Liang Pan (Tpe) Action Cycling Team0:14:29 
95Elan Riyadi Sulomo (Ina) Wim Cycle - Araya0:14:51 
96Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers0:14:54 
97Chia Chun Chen (Tpe) Action Cycling Team  
98Faujiansyah Faujiansiah (Ina) Wim Cycle - Araya0:15:20 
99Alvin Firlandi (Ina) Cikeas Cycling Team0:15:21 
100Muhammad Maskanu Korib (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass0:15:34 
101Junaidi Bin Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team0:15:51 
102Roeland Dijkshoorn (Ned) Global Cycling Team  
103Nugroho Kisnanto (Ina) WSP Management Jogja0:16:55 
104Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:17:02 
105Petrus Van Agtmaal (Ned) Global Cycling Team0:17:42 
106Gunawan Hartono (Ina) Uzbekistan Suren Team0:23:26 
107Damien Fol (Fra) Reine Blanche0:24:02 
108Mohammad Shobry Abdullah (Mas) Terengganu Cycling Team  
109Dealton Nur Arif Prayogo (Ina) Polygon Sweet Nice Gilass0:24:19 
110Ferinanto Ferinanto (Ina) WSP Management Jogja  
111Amin Suryana (Ina) Binong Baru Club / BBC Pessel0:24:36 
112Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:25:08 
113Irvan Firmansyall (Ina) Tuah Sakato Cycling Team  
114Matnur Matnur (Ina) Colossi Miche Team  
115Yeppy Kurniawan (Ina) Tuah Sakato Cycling Team0:25:53 
116Ahmad Haidar Bin Anuawar (Mas) OCBC Singapore Cycling Team0:26:55 
117Chipo Banda (Ned) Global Cycling Team0:27:35 
118Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team0:28:19 
119Amin Eslampour (Iri) MES Kerman0:29:48 
120Andri Prawata (Ina) Cikeas Cycling Team0:30:31 
121Christopher Glasby (Aus) Antangin Eddy Hollands0:30:38 
122Suherman Heryadi (Ina) Tuah Sakato Cycling Team0:30:46 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team15 pts
2Shihhsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team15 
3Jai Crawford (Aus) Genesys Wealth Advisers12 
4Alexander Edmondson (Aus) Australian National Team12 
5Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team9 
6Alexander Smyth (Aus) Plan B Racing Team9 
7Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team7 
8Mohd Zamri Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team7 
9Nunung Burhanudin (Ina) Putra Perjuangan Bandung6 
10Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice6 
11Alexander Malone (Aus) Plan B Racing Team5 
12Pujol Munoz Oscar (Esp) Azad University Cross Team5 
13Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
14Sea Keong Loh (Mas) OCBC Singapore Cycling Team4 
15Dadi Suradi (Ina) Putra Perjuangan Bandung4 
16Pierre Moncorge (Fra) Reine Blanche4 
17Heksa Prasetya (Ina) Colossi Miche Team4 
18Petrus Woestenberg (Ned) Global Cycling Team3 
19Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team3 
20Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team3 
21Joel Pearson (Aus) Genesys Wealth Advisers3 
22Alexander Clements (Aus) Australian National Team2 
23Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice2 
24Genki Yamamoto (Jpn) Japan National Team1 
25Budi Santoso (Ina) WSP Management Jogja1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Julien Liponne (Fra) Reine Blanche10 pts
2Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice7 
3Chun Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team5 
4Agung Ali Sahbana (Ina) Uzbekistan Suren Team5 
5Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
6Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team3 
7Jai Crawford (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
8Blake Hose (Aus) Genesys Wealth Advisers2 
9Alexander Clements (Aus) Australian National Team1 
10Hamid Shirisisan (Iri) Uzbekistan Suren Team1 
Back to top