Richeze sprints to victory in Serbia

Schumacher leads overall with one day to go

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo3:34:48 
2Enrico Rossi (Ita) Meridiana Kamen Team  
3Ivan Stevic (Srb) Salcano  
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Turkey National Team  
5Adam Wadecki (Pol) BDC - Marcpol Team  
6Sebastien Jullien (Fra) CMI The Trilogy Group  
7Georgios Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro  
8Maarten De Jonge (Ned) CCN-Hong Kong  
9Jovan Zekavica (Srb) Srbija Mladi Festina  
10Roberto Cesaro (Ita) Meridiana Kamen Team  
11Apostolos Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro  
12Manuel Fedele (Ita) Hemus 1896  
13Marko Stankovic (Srb) Srbija Mladi Festina  
14Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team  
15Henning Bommel (Ger) LKT Brandenburg  
16Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone  
17Matej Marin (Slo) RC Arbö Wels Gourmetfein  
18Matej Jurco (Svk) Whirlpool - Author  
19Zbignew Gucwa (Pol) CMI The Trilogy Group  
20Charalampos Kastrantas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro  
21Daniel Paulus (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein  
22Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team  
23Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac  
24Andi Bajc (Slo) Salcano  
25Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone  
26Joshua Prete (Aus) Whirlpool - Author  
27Nebojša Jovanovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
28Nikola Dal Santo (Ita) Hemus 1896  
29Kemal Kucujbay (Tur) Turkey National Team  
30Aleksandar Milivojevic (Srb) Srbija Mladi Festina  
31Alexander Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha  
32Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac  
33Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea  
34Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
35Alessandro Malagoti (Ita) Hemus 1896  
36Frantisek Padour (Cze) Whirlpool - Author  
37Maurizio Biondo (Ita) Meridiana Kamen Team  
38Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo  
39Thomas Frei (Swi) Christina Watches - Onfone  
40Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea  
41Jaume Rovira Pous (Spa) Gios Deyser - Leon Kastro0:00:08 
42Nazim Bakirci (Tur) Turkey National Team  
43Jiri Hudecek (Cze) Whirlpool - Author  
44Mirac Kal (Tur) Turkey National Team  
45Henry Frusto (Ita) Team Nippo  
46Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool - Author  
47Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team  
48Fortunato Balliani (Ita) Team Nippo  
49Rezman Bostjan (Cro) Hemus 1896  
50Jakub Vecera (Cze) Whirlpool - Author  
51Bastian Menzel (Ger) LKT Brandenburg  
52Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
53Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea  
54Fatih Harmanci (Tur) Salcano  
55Rene Joergensen (Den) Christina Watches - Onfone  
56Stefan Petrovski (Mkd) BSK Banja Luka  
57Mert Mutlu (Tur) Turkey National Team  
58Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo  
59Antonio Testa (Ita) Team Nippo  
60Lukas Kalt (Swi) CCN-Hong Kong  
61Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
62Nico Hesslich (Ger) LKT Brandenburg  
63Stefan Rucker (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein  
64Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea  
65Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha  
66Goran Cerovic (Srb) BSK Banja Luka  
67Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha  
68Tobias Knaup (Ger) LKT Brandenburg  
69Gabor Fejes (Hun) Bianchi Regional0:00:13 
70Plamen Dimov (Bul) Železnicar Niš0:00:18 
71Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:00:20 
72Konstantinos Efstathiou (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro  
73Dariusz Baranowski (Pol) BDC - Marcpol Team  
74Nikola Kozomara (Srb) Srbija Mladi Festina0:00:24 
75Dmitry Mokrov (Rus) Itera - Katusha  
76Lewis Fellas (GBr) CCN-Hong Kong0:00:30 
77Esad Hasanovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:00:33 
78Dragiša Jovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:00:30 
79Andreas Graf (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:00:49 
80Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka0:00:51 
81Dragan Spasic (Srb) Železnicar Niš  
82Stanimir Cholakov (Bul) BSK Banja Luka  
83Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team  
84Alexander Kamp (Den) Christina Watches - Onfone  
85Michael Humbert (Ger) LKT Brandenburg0:00:58 
86Marek Canecky (Svk) Salcano0:01:00 
87Gullaume Soula (Fra) CMI The Trilogy Group  
88Julien Schick (Fra) CMI The Trilogy Group  
89Gergely Ivanics (Hun) Bianchi Regional  
90Lukas Stoiber (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:01:31 
91Vladimir Koev (Bul) Gios Deyser - Leon Kastro  
92Pavlin Balinski (Bul) Hemus 1896  
93Simeon Green (GBr) CMI The Trilogy Group  
94Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team  
95Luka Grubic (Cro) Meridiana Kamen Team  
96Marcin Sapa (Pol) BDC - Marcpol Team0:01:39 
97Konrad Kott (Pol) BDC - Marcpol Team0:02:57 
98Djordje Stevanovic (Srb) Železnicar Niš0:03:34 
99Solymosi Marton (Hun) Bianchi Regional  
100Marko Bogdanovic (Srb) Železnicar Niš  
101Arnold Lukacs (Rom) Tusnad Cycling Team  
102Domagoj Breznik (Cro) Hemus 1896  
103Aleksandr Sizko Antti (Fin) CCN-Hong Kong  
104Marko Danilovic (Srb) Železnicar Niš  
105Mujo Kurtovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:05:27 
106Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone  
107Balint Bischof (Hun) Bianchi Regional0:05:32 
108Gergeli Kiss (Hun) Bianchi Regional  
109Zoltan Vigh (Hun) Bianchi Regional0:06:00 
110Luke Dunbar (GBr) CMI The Trilogy Group0:06:25 
111Miloš Stojanovic (Srb) Srbija Mladi Festina0:07:17 
112Tamas Csicsaky (Rom) Tusnad Cycling Team0:08:06 
113Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka  
114Blaž Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team0:08:34 
DNFMustafa Sayar (Tur) Turkey National Team  
DNFPetar Panayotov (Bul) Železnicar Niš  
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone17:15:34 
2Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:00:20 
3Alexander Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:00:33 
4Maarten De Jonge (Ned) CCN-Hong Kong0:00:34 
5Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team  
6Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha0:00:42 
7Gabor Fejes (Hun) Bianchi Regional0:00:47 
8Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone0:01:03 
9Fortunato Balliani (Ita) Team Nippo0:01:19 
10Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team0:01:32 
11Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea0:01:34 
12Daniel Paulus (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein  
13Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo  
14Jiri Hudecek (Cze) Whirlpool - Author0:01:42 
15Matej Jurco (Svk) Whirlpool - Author0:02:03 
16Nebojša Jovanovic (Srb) Radnicki Kragujevac  
17Nikola Dal Santo (Ita) Hemus 1896  
18Maurizio Biondo (Ita) Meridiana Kamen Team  
19Joshua Prete (Aus) Whirlpool - Author0:02:36 
20Thomas Frei (Swi) Christina Watches - Onfone  
21Jaume Rovira Pous (Spa) Gios Deyser - Leon Kastro0:02:53 
22Rezman Bostjan (Cro) Hemus 18960:02:55 
23Frantisek Padour (Cze) Whirlpool - Author0:03:12 
24Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team0:03:29 
25Henry Frusto (Ita) Team Nippo0:05:35 
26Andi Bajc (Slo) Salcano0:07:14 
27Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac0:08:34 
28Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:10:29 
29Blaž Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team0:10:35 
30Georgios Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:13:47 
31Matej Marin (Slo) RC Arbö Wels Gourmetfein  
32Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:13:49 
33Alexander Kamp (Den) Christina Watches - Onfone0:17:39 
34Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool - Author0:17:53 
35Mirac Kal (Tur) Turkey National Team0:18:00 
36Enrico Rossi (Ita) Meridiana Kamen Team0:18:09 
37Ivan Stevic (Srb) Salcano0:18:10 
38Dmitry Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:18:11 
39Nico Hesslich (Ger) LKT Brandenburg0:18:31 
40Nazim Bakirci (Tur) Turkey National Team0:19:38 
41Roberto Cesaro (Ita) Meridiana Kamen Team0:19:48 
42Esad Hasanovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:20:03 
43Henning Bommel (Ger) LKT Brandenburg0:23:32 
44Andreas Graf (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:24:21 
45Dragan Spasic (Srb) Železnicar Niš0:24:23 
46Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:24:31 
47Jovan Zekavica (Srb) Srbija Mladi Festina0:29:09 
48Bastian Menzel (Ger) LKT Brandenburg0:30:22 
49Nikola Kozomara (Srb) Srbija Mladi Festina0:30:38 
50Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo0:31:09 
51Alessandro Malagoti (Ita) Hemus 18960:31:29 
52Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo0:31:37 
53Stefan Rucker (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein  
54Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac0:32:00 
55Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea0:32:07 
56Tobias Knaup (Ger) LKT Brandenburg0:32:10 
57Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:32:20 
58Mert Mutlu (Tur) Turkey National Team0:32:21 
59Apostolos Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:32:35 
60Marcin Sapa (Pol) BDC - Marcpol Team0:33:01 
61Luka Grubic (Cro) Meridiana Kamen Team0:33:31 
62Adam Wadecki (Pol) BDC - Marcpol Team0:34:47 
63Kemal Kucujbay (Tur) Turkey National Team0:34:53 
64Jakub Vecera (Cze) Whirlpool - Author0:35:01 
65Dariusz Baranowski (Pol) BDC - Marcpol Team0:35:13 
66Aleksandar Milivojevic (Srb) Srbija Mladi Festina0:35:31 
67Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea0:35:32 
68Gullaume Soula (Fra) CMI The Trilogy Group0:35:52 
69Julien Schick (Fra) CMI The Trilogy Group0:35:53 
70Lukas Stoiber (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:36:33 
71Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone0:37:49 
72Charalampos Kastrantas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:38:00 
73Rene Joergensen (Den) Christina Watches - Onfone0:38:08 
74Manuel Fedele (Ita) Hemus 18960:38:10 
75Plamen Dimov (Bul) Železnicar Niš0:38:18 
76Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team0:38:25 
77Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea0:38:37 
78Simeon Green (GBr) CMI The Trilogy Group0:38:40 
79Vladimir Koev (Bul) Gios Deyser - Leon Kastro  
80Marek Canecky (Svk) Salcano0:39:00 
81Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:39:31 
82Gergeli Kiss (Hun) Bianchi Regional0:40:25 
83Solymosi Marton (Hun) Bianchi Regional0:40:43 
84Antonio Testa (Ita) Team Nippo0:41:05 
85Zoltan Vigh (Hun) Bianchi Regional0:41:33 
86Tamas Csicsaky (Rom) Tusnad Cycling Team0:42:59 
87Konrad Kott (Pol) BDC - Marcpol Team0:44:40 
88Luke Dunbar (GBr) CMI The Trilogy Group0:47:22 
89Pavlin Balinski (Bul) Hemus 18960:47:23 
90Gergely Ivanics (Hun) Bianchi Regional0:47:40 
91Fatih Harmanci (Tur) Salcano0:48:36 
92Sebastien Jullien (Fra) CMI The Trilogy Group0:49:33 
93Ali Riza Tanriverdi (Tur) Turkey National Team0:49:53 
94Dragiša Jovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:51:20 
95Goran Cerovic (Srb) BSK Banja Luka0:52:20 
96Arnold Lukacs (Rom) Tusnad Cycling Team  
97Michael Humbert (Ger) LKT Brandenburg0:52:23 
98Konstantinos Efstathiou (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:52:36 
99Marko Stankovic (Srb) Srbija Mladi Festina0:53:06 
100Lukas Kalt (Swi) CCN-Hong Kong0:54:43 
101Marko Danilovic (Srb) Železnicar Niš0:55:50 
102Stanimir Cholakov (Bul) BSK Banja Luka0:57:06 
103Djordje Stevanovic (Srb) Železnicar Niš0:57:30 
104Stefan Petrovski (Mkd) BSK Banja Luka0:57:39 
105Lewis Fellas (GBr) CCN-Hong Kong0:58:21 
106Zbignew Gucwa (Pol) CMI The Trilogy Group0:59:40 
107Marko Bogdanovic (Srb) Železnicar Niš1:02:05 
108Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka1:02:47 
109Aleksandr Sizko Antti (Fin) CCN-Hong Kong1:04:00 
110Miloš Stojanovic (Srb) Srbija Mladi Festina1:04:28 
111Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka1:06:04 
112Domagoj Breznik (Cro) Hemus 18961:09:24 
113Mujo Kurtovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team1:11:09 
114Balint Bischof (Hun) Bianchi Regional1:12:50 
Back to top