Chtioui fastest from four-man break

Torosantucci takes over the lead

Results
1Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team2:50:30 
2Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura  
3Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
4Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar  
5Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:01:13 
6Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
7Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura  
8Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
9Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
10Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
11David Mclean (GBr) East of England  
12Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
13Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896  
14Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team  
15Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
16Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team  
17Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
18Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team  
19Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
20Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
21Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team  
22Tomislav Danculovic (Cro) Loborika  
23Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
24Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura  
25Stefan Cohnen (Ger) Betonexpressz 2000 - Limonta  
26Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
27Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
28Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team  
29Kristijan Durašek (Cro) Loborika  
30Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura  
31Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
32Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:02:01 
33Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team0:09:45 
34Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team  
35Darko Bla•Evic (Cro) Loborika  
36Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor  
37Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
38Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
39Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team  
40Mert Mutlu (Tur) Brisaspor  
41Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
42Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
43Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team  
44Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
45Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
46Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida  
47Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
48Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida  
49Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
50Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team  
51Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
52Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida  
53Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
54Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
55Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida  
56Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:12:44 
57Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor  
58Behcet Usta (Tur) Brisaspor  
59Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
60Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
61Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor  
62Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team  
63Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team  
64Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
65Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team  
66Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar  
67Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team  
68Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:15:54 
69Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team0:17:55 
70Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
71Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
72Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar  
73Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team  
74Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar  
75Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
76Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta  
77Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
78Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
79Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team  
80Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
81Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar  
82Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
83Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team  
84Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina  
85Andy Hastings (GBr) East of England  
86Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
87Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
88Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
89Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
90Vid Ogriz (Slo) Loborika  
91Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina  
92Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
93Dean Podgornik (Slo) Loborika  
94Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
95Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida  
96Massimo Demarin (Cro) Loborika  
97Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
98Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura  
99Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team  
100Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team  
101Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team0:19:44 
102Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:21:14 
DNFMarkus Gollmann (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
DNFZakhar Nebaba (Ukr) Ukraine National Team  
DNFAymn Ben Hassine (Tun) Tunisia National Team  
DNFLee Tunnicliffe (GBr) East of England  
DNFPavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Merida  
DNFGoran Šmelcerovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS  
DNSKevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team  
Sprint 1 - Aleksinac
1Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg5pts
2Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura3 
3Kristijan Durašek (Cro) Loborika2 
4Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team1 
Sprint 2 - Sokobanja
1Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar5pts
2Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg3 
3Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team2 
4Dean Podgornik (Slo) Loborika1 
Sprint 3 - Boljevac
1Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar5pts
2Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3 
3Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg2 
4Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team1 
Climb 1 - Rtanj
1Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura5pts
2Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar3 
3Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team2 
4Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team1 
Climb 2 - Brdski
1Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team3pts
2Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team2 
3Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura1 
Teams
1Centri Della Calzatura8:33:56 
2Betonexpressz 2000-Limonta0:01:13 
3Hemus 1896  
4Kazakhstan  
5Meridiana Kalev Chocolate  
6Tunisie National Team0:08:32 
7Lkt - Team Bradenburg0:09:45 
8Loborika  
9Srbija National Team  
10Fidea0:18:17 
11National Team Ukraina0:25:14 
12Dukla Trencin Merida0:26:49 
13Morocco National Team  
14Heraklion-Nessebar0:28:13 
15Brisaspor0:29:48 
16Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:40:57 
17Arbo Denzel Cliff Wien0:43:09 
18Srbija Mladi Festina0:46:08 
19Regional Team Srbia0:53:08 
General classification after stage 5
1Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura17:21:37 
2Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar0:00:30 
3Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team  
4Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura0:00:31 
5Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team0:00:42 
6Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:45 
7Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:01:29 
8Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:01:45 
9Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura0:01:46 
10Kristijan Durašek (Cro) Loborika  
11Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg  
12Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team0:01:48 
13Stefan Cohnen (Ger) Betonexpressz 2000 - Limonta0:01:49 
14Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
15Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura  
16Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta  
17Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896  
18Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team  
19Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
20Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team0:09:18 
21Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team0:09:33 
22Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:09:39 
23Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:09:56 
24Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team0:10:05 
25Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura0:10:06 
26Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor0:10:21 
27Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team  
28Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team  
29Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
30Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18960:10:38 
31David Mclean (GBr) East of England0:10:41 
32Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta  
33Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida0:11:35 
34Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:11:49 
35Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg0:11:58 
36Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team0:11:59 
37Darko Bla•Evic (Cro) Loborika0:17:02 
38Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta0:17:48 
39Dean Podgornik (Slo) Loborika0:18:25 
40Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team0:18:29 
41Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:18:31 
42Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team0:19:13 
43Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team  
44Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896  
45Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team  
46Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team  
47Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar0:21:10 
48Rino Zampilli (Ita) Hemus 18960:21:18 
49Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida0:21:36 
50Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
51Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor0:22:12 
52Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor  
53Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg0:24:05 
54Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta0:24:31 
55Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team0:26:00 
56Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team0:27:19 
57Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896  
58Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien  
59Mert Mutlu (Tur) Brisaspor0:28:37 
60Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team0:28:53 
61Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor0:30:18 
62Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida0:32:29 
63Massimo Demarin (Cro) Loborika0:34:07 
64Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida0:34:08 
65Vid Ogriz (Slo) Loborika0:34:12 
66Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team0:35:03 
67Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team0:35:29 
68Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida0:35:51 
69Borislav Ivanov (Bul) B1450:36:59 
70Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team0:37:07 
71Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team0:38:25 
72Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar0:42:04 
73Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team0:42:10 
74Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:43:35 
75Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina0:43:38 
76Andy Hastings (GBr) East of England0:47:18 
77Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar0:48:46 
78Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien  
79Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team0:48:49 
80Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina  
81Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS0:51:47 
82Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura1:02:07 
83Behcet Usta (Tur) Brisaspor1:03:16 
84Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team1:03:36 
85Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar1:08:47 
86Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team  
87Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team  
88Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team  
89Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team1:08:50 
90Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team  
91Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team  
92Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team  
93Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien1:09:00 
94Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien1:09:39 
95Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina1:09:48 
96Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina1:10:06 
97Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina1:10:17 
98Igor Pajovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS1:12:17 
99Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina1:18:03 
100Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar1:18:19 
101Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team1:18:23 
102Marko Vuleta Ðukanov (Srb) Serbia Regional Team1:20:12 
Sprint classification
1Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg34pts
2Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar10 
3Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team8 
4Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg8 
5Kristijan Durašek (Cro) Loborika7 
6Dean Podgornik (Slo) Loborika6 
7Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura6 
8Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg6 
9Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
10Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team5 
11Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura5 
12Tomislav Danculovic (Cro) Loborika4 
13Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team4 
14Massimo Demarin (Cro) Loborika3 
15Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS3 
16Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura3 
17Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team3 
18Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team3 
19Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team3 
20Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura2 
21Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg2 
22Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida2 
23Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team1 
24Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg1 
25Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team1 
26Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor1 
27Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar-3 
28Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS-4 
Mountains classification
1Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura10pts
2Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team7 
3Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team6 
4Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura6 
5Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta5 
6Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team5 
7Pavel Shumanov (Bul) Hemus 18965 
8Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team4 
9Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team3 
10Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar3 
11Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar2 
12Tomislav Danculovic (Cro) Loborika2 
13Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura1 
14Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg1 
15Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta1 
16Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team1 
Teams classification
1Centri Della Calzatura52:07:14 
2Betonexpressz 2000-Limonta0:00:22 
3Meridiana Kalev Chocolate0:03:04 
4Lkt - Team Bradenburg0:10:32 
5Loborika0:10:34 
6Kazakhstan0:11:20 
7Srbija National Team0:18:45 
8Hemus 18960:20:48 
9Fidea0:45:42 
10Tunisie National Team0:46:23 
11Dukla Trencin Merida0:47:55 
12Brisaspor0:49:23 
13Morocco National Team0:53:22 
14Heraklion-Nessebar1:01:27 
15National Team Ukraina1:06:15 
16Zeleznicar MBN Car Simeon NIS1:19:44 
17Arbo Denzel Cliff Wien2:22:32 
18Srbija Mladi Festina2:30:25 
19Regional Team Srbia3:44:59 

Related Articles

Back to top