Mugerli takes stage from two-man breakaway

Ascani moves into race lead

Full Results
1Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj4:29:36 
2Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere  
3Aurelien Ribet (Fra) Aix En Provence0:00:51 
4Yauhen Sobal (Blr) Partizan Srbija0:00:53 
5Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha  
6Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team  
7Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija  
8Javier Quesada Chacon (Spa) Heraklion Kastro - Murcia  
9Ivan Jimenez Martinez (Spa) Heraklion Kastro - Murcia0:02:03 
10Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazahstan National Team0:03:55 
11Davide D’Angelo (Ita) CDC - Cavaliere  
12Evgeny Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:04:32 
13Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
14Zdenek Stybar (Cze) Telenet - Fidea0:06:31 
15Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazahstan National Team  
16Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
17Kevin Pauwels (Bel) Telenet - Fidea  
18Zsolt Der (Srb) Partizan Srbija  
19Nazar Jumabekov (Kaz) Kazahstan National Team  
20Petr Dlask (Cze) Telenet - Fidea  
21Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
22Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere  
23Alexander Mironov (Rus) Itera-Katusha0:09:26 
24Khakharman Merey (Kaz) Kazahstan National Team0:09:29 
25Patrik Tybor (Svk) Slovakia National Team  
26Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha  
27Danilo Andrenacci (Ita) CDC - Cavaliere  
28Deni Banicek (Cro) Loborika  
29Stefan Shafer (Ger) LKT Team Brandenburg  
30Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija  
31Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea  
32Sergey Kuzmin (Kaz) Kazahstan National Team0:11:41 
33Romain Ramier (Fra) Aix En Provence0:11:48 
34Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbian National Team  
35Georges Lestage (Fra) Aix En Provence  
36Stefan Poll (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
37Gergely Ivanics (Hun) Hungary National Team  
38Rida Cador (Hun) Hungary National Team  
39Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
40Oscar Garcia-Casarrubi (Spa) Heraklion Kastro - Murcia  
41Alexander Porsev (Rus) Itera-Katusha  
42Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha  
43Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo0:11:56 
44Dragan Spasic (Srb) Serbian National Team0:21:08 
45Polychronis Tzortzakis (Gre) Heraklion Kastro - Murcia  
46Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg  
47Brum Imming (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
48Mitche Huenders (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
49Nicolae Juganaru R. (Rom) Dinamo Scorseze  
50Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
51Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
52Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazahstan National Team  
53Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea  
54Arjan Ten Dam (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
55Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
56Robert Gassmayr (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
57Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea  
58Robert Nagy (Svk) Slovakia National Team  
59Gergely Kiss (Hun) Hungary National Team  
60Thomas Lebas (Fra) Aix En Provence  
61Mathieu Converset (Fra) Aix En Provence  
62Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg  
63Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
64Roman Broniš (Svk) Slovakia National Team  
65Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
66Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
67Gabriel Varabiev (Rom) Dinamo Scorseze  
68Goran Šmelcerovic (Srb) Festina - Mladi RT  
69Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
70Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo Scorseze0:35:39 
71Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion Kastro - Murcia  
72Georgios Bouglas (Gre) Heraklion Kastro - Murcia  
73Martijn Stoop (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
74Silvano Valcic (Cro) Loborika  
75Marko Stankovic (Srb) Serbian National Team  
76Jovan Zekavica (Srb) Partizan Srbija  
77Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
78Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team  
79Philip Schinagl (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
80Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team  
81Aleksandar Dukic (Srb) Festina - Mladi RT  
82Philipp Gromer (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
83Marcel Ternovek (Slo) Perutnina Ptuj  
84Nikola Kozomara (Srb) Partizan Srbija  
85Gabor Kasa (Srb) Serbian National Team  
86Milanko Petrovic (Srb) Festina - Mladi RT  
87Rick Fransen (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
88Tamas Csicsaky (Rom) Dinamo Scorseze  
89Jovan Rajkovic (Srb) Serbian National Team  
DNFThomas Rostollan (Fra) Aix En Provence  
DNFVinko Zaninovic (Cro) Loborika  
DNFTomaz Bauman (Slo) Perutnina Ptuj  
DNFGabor Fejes (Hun) Hungary National Team  
DNFDaniel Reiter (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
Sprint 1 - Mokra gora
1Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg5pts
2Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea3 
3Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija2 
4Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss1 
Sprint 2 - Višegrad
1Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj5pts
2Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija3 
3Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj2 
4Gabor Kasa (Srb) Serbian National Team1 
Sprint 3 - Rogatica
1Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija5pts
2Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj3 
3Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea2 
4Romain Ramier (Fra) Aix En Provence1 
Mountain 1 - Sjemč (M.S. I)
1Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo10pts
2Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere6 
3Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj4 
4Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj2 
5Kevin Pauwels (Bel) Telenet - Fidea1 
Mountain 2 - Romanija (M.S. I)
1Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere10pts
2Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj6 
3Aurelien Ribet (Fra) Aix En Provence4 
4Javier Quesada Chacon (Spa) Heraklion Kastro - Murcia2 
5Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team1 
Teams
1Partizan Srbija13:37:05 
2CDC - Cavaliere0:02:09 
3Heraklion Kastro - Murcia0:06:27 
4Itera-Katusha0:06:34 
5Kazahstan National Team0:08:40 
6Telenet - Fidea0:11:16 
7Hemus 1896 - Vivelo0:14:34 
8Aix En Provence0:16:10 
9Perutnina Ptuj0:19:22 
10Slovakia National Team0:23:13 
11Hungary National Team0:36:27 
12LKT Team Brandenburg0:43:28 
13Arbö Ktm - Gebrüder Weiss0:45:47 
14Midi Center Ruiter Wieler0:55:07 
15Serbian National Team1:00:18 
16Dinamo Scorseze1:09:38 
17Festina - Mladi RT1:24:09 
General classification after stage 5
1Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere22:34:27 
2Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:00:23 
3Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija0:00:29 
4Aurelien Ribet (Fra) Aix En Provence0:00:53 
5Javier Quesada Chacon (Spa) Heraklion Kastro - Murcia0:00:59 
6Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha  
7Yauhen Sobal (Blr) Partizan Srbija0:01:21 
8Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team0:01:41 
9Davide D’Angelo (Ita) CDC - Cavaliere0:03:57 
10Evgeny Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:04:38 
11Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha  
12Roman Zhiyentayev (Kaz) Kazahstan National Team0:04:43 
13Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:05:56 
14Kevin Pauwels (Bel) Telenet - Fidea0:05:58 
15Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:06:03 
16Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere0:06:08 
17Zdenek Stybar (Cze) Telenet - Fidea0:06:37 
18Nazar Jumabekov (Kaz) Kazahstan National Team  
19Ivan Jimenez Martinez (Spa) Heraklion Kastro - Murcia0:07:06 
20Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazahstan National Team0:07:07 
21Zsolt Der (Srb) Partizan Srbija0:07:19 
22Petr Dlask (Cze) Telenet - Fidea0:07:27 
23Stefan Shafer (Ger) LKT Team Brandenburg0:09:14 
24Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:09:29 
25Alexander Mironov (Rus) Itera-Katusha0:09:54 
26Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha0:09:56 
27Danilo Andrenacci (Ita) CDC - Cavaliere0:09:57 
28Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija0:10:16 
29Patrik Tybor (Svk) Slovakia National Team0:10:17 
30Khakharman Merey (Kaz) Kazahstan National Team0:10:25 
31Deni Banicek (Cro) Loborika0:10:42 
32Romain Ramier (Fra) Aix En Provence0:12:27 
33Oscar Garcia-Casarrubi (Spa) Heraklion Kastro - Murcia0:12:29 
34Sergey Kuzmin (Kaz) Kazahstan National Team0:12:56 
35Gergely Ivanics (Hun) Hungary National Team0:13:14 
36Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha0:13:36 
37Alexander Porsev (Rus) Itera-Katusha0:13:55 
38Georges Lestage (Fra) Aix En Provence0:14:08 
39Stefan Poll (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
40Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
41Nebojsa Jovanovic (Srb) Serbian National Team  
42Rida Cador (Hun) Hungary National Team0:15:22 
43Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo0:18:45 
44Thomas Lebas (Fra) Aix En Provence0:21:14 
45Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:21:23 
46Goran Šmelcerovic (Srb) Festina - Mladi RT0:22:23 
47Arjan Ten Dam (Ned) Midi Center Ruiter Wieler  
48Mathieu Converset (Fra) Aix En Provence0:22:29 
49Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:22:46 
50Roman Broniš (Svk) Slovakia National Team0:22:56 
51Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg0:23:25 
52Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazahstan National Team0:23:27 
53Nicolae Juganaru R. (Rom) Dinamo Scorseze0:23:28 
54Robert Gassmayr (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss  
55Dragan Spasic (Srb) Serbian National Team  
56Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss0:25:05 
57Gergely Kiss (Hun) Hungary National Team0:27:49 
58Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:28:18 
59Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:28:22 
60Gabriel Varabiev (Rom) Dinamo Scorseze0:28:35 
61Mitche Huenders (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:29:16 
62Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:30:29 
63Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:30:54 
64Polychronis Tzortzakis (Gre) Heraklion Kastro - Murcia0:32:15 
65Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo  
66Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:32:32 
67Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea0:33:32 
68Gabor Kasa (Srb) Serbian National Team0:35:42 
69Rick Fransen (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:39:13 
70Nikola Kozomara (Srb) Partizan Srbija0:39:31 
71Alexandru Ciocan (Rom) Dinamo Scorseze0:39:36 
72Marko Stankovic (Srb) Serbian National Team  
73Silvano Valcic (Cro) Loborika0:39:54 
74Jovan Zekavica (Srb) Partizan Srbija0:40:33 
75Philipp Gromer (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss0:40:48 
76Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:41:05 
77Robert Nagy (Svk) Slovakia National Team0:41:20 
78Jovan Rajkovic (Srb) Serbian National Team0:41:59 
79Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team0:44:26 
80Marcel Ternovek (Slo) Perutnina Ptuj0:44:34 
81Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion Kastro - Murcia0:46:46 
82Georgios Bouglas (Gre) Heraklion Kastro - Murcia  
83Predrag Prokic (Srb) Serbian National Team0:48:03 
84Tamas Csicsaky (Rom) Dinamo Scorseze0:49:09 
85Milanko Petrovic (Srb) Festina - Mladi RT0:49:45 
86Brum Imming (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:55:58 
87Martijn Stoop (Ned) Midi Center Ruiter Wieler0:59:05 
88Aleksandar Dukic (Srb) Festina - Mladi RT0:59:42 
89Philip Schinagl (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss1:16:25 
Sprint classification
1Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj22pts
2Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea18 
3Ivan Stevic (Srb) Partizan Srbija16 
4Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija11 
5Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea11 
6Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj10 
7Gabor Kasa (Srb) Serbian National Team9 
8Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center Ruiter Wieler8 
9Milanko Petrovic (Srb) Festina - Mladi RT7 
10Eric Pidun (Ger) LKT Team Brandenburg6 
11Nikola Kozomara (Srb) Partizan Srbija5 
12Alexander Porsev (Rus) Itera-Katusha5 
13Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj3 
14Deni Banicek (Cro) Loborika3 
15Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo2 
16Stefan Shafer (Ger) LKT Team Brandenburg2 
17Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha2 
18Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazahstan National Team2 
19Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere1 
20Romain Ramier (Fra) Aix En Provence1 
21Georges Lestage (Fra) Aix En Provence1 
22Christian Pavitschitz (Aut) Arbö Ktm - Gebrüder Weiss1 
23Polychronis Tzortzakis (Gre) Heraklion Kastro - Murcia1 
24Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion Kastro - Murcia1 
Mountains classification
1Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo16pts
2Luca Ascani (Ita) CDC - Cavaliere10 
3Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj10 
4Davide Torosantucci (Ita) CDC - Cavaliere10 
5Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj8 
6Esad Hasanovic (Srb) Partizan Srbija5 
7Rida Cador (Hun) Hungary National Team5 
8Aurelien Ribet (Fra) Aix En Provence4 
9Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha3 
10Milanko Petrovic (Srb) Festina - Mladi RT3 
11Kevin Pauwels (Bel) Telenet - Fidea3 
12Ruslan Tleubayev (Kaz) Kazahstan National Team2 
13Javier Quesada Chacon (Spa) Heraklion Kastro - Murcia2 
14Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo1 
15Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team1 
Teams classification
1Partizan Srbija67:52:47 
2CDC - Cavaliere0:00:49 
3Itera-Katusha0:06:05 
4Kazahstan National Team0:09:01 
5Telenet - Fidea0:09:56 
6Heraklion Kastro - Murcia0:11:08 
7Aix En Provence0:15:19 
8Hemus 1896 - Vivelo0:15:28 
9Perutnina Ptuj0:18:53 
10Slovakia National Team0:23:46 
11Hungary National Team0:46:59 
12LKT Team Brandenburg0:52:11 
13Arbö Ktm - Gebrüder Weiss0:53:15 
14Serbian National Team1:03:55 
15Midi Center Ruiter Wieler1:04:45 
16Dinamo Scorseze1:20:00 
17Festina - Mladi RT1:42:22 
Back to top