TechPowered By

More tech

Tour de San Luis 2014

Date range:
January 20-26

January 21, Stage 2: La Punta - Mirador del Potrero 170.6km

Arredondo nets first win with Trek on stage 2 of Tour de San Luis

By:
Peter Hymas
Published:
January 21, 2014, 20:21 GMT,
Updated:
January 22, 2014, 11:32 GMT

Stetina out-sprinted on mountain top, Gaimon keeps race lead

Julián Arredondo (Trek Factory Racing) outsprinted Peter Stetina (BMC) to win stage 2 of the Tour de San Luis atop the Mirador del Potrero, the first mountain finish of the Argentinean race. The duo escaped early on the 4.8km ascent to the line and just held off an elite chase group to vie for stage honours.

It was an emotional win for Arredondo, as the flyweight, 25-year-old Colombian jumped to the WorldTour this season after spending two seasons racing for the Continental Team Nippo squad in Japan.

"I cannot believe what just happened," said Arredondo. "In the last months I trained hard and was very focused on winning for the team, to thank them for their trust in me. I didn't realize how strong I was. You have no reference in the winter and there are many WorldTour teams here."

Nairo Quintana (Movistar) out-kicked compatriot Darwin Atapuma (BMC) for third to lead in the chasers, three seconds behind Arredondo and Stetina.

Stetina, making his debut for BMC at the Tour de San Luis, initiated the race winning escape with a solo attack one kilometre into the 4.8km finishing ascent. Hoping his teammate Darwin Atapuma, also in his first race for BMC, would then bridge across, instead the 26-year-old American was joined by another Colombian in Arredondo, the 2013 Tour de Langkawi winner.

"It was a tactical climb with a strong headwind so after a kilometre it swelled at the front," said Stetina. "I looked over at Darwin, who's our climber extraordinaire, and he nodded at me so I decided to hit out and make it hard because otherwise it was just going to be too much drafting all the way up.

"I got a gap immediately and I was hoping it would shatter immediately and maybe Darwin could jump across, but Arredondo made it up to me.

"I decided to keep going and make it hard at the front and he wasn't willing to take a pull. That was his tactic and in the end he was willing to lose it more than I was. He played that card and I wasn't willing to let the group get closer. He had a better kick than me at the end."

Phillip Gaimon (Garmin-Sharp) rode strongly in defense of his leader's jersey, finishing 15th at 19 seconds down on Arredondo after climbing with the leaders on the closing ascent. Gaimon started the stage with a 4:35 lead over the general classification favorites after his stage winning breakaway the day before, and retains a firm grip on the general classification. Two other escapees from the opening stage hold second and third, with Marc de Maar (UnitedHealthcare) at 1:47 followed by Christian Meier (Orica-GreenEdge) at 3:56.

Stetina and Arredondo, in fourth and fifth respectively, both 4:16 in arrears of Gaimon, represent the best of those who finished in the peloton yesterday.

"[Tom] Danielson paced me the whole way up [the final climb] and I kind of cracked in the last 500 meters, but the guys all rode awesome today," said Gaimon.

"Now that I know that I can kind of climb with these guys and be up there it's a big relief I think for everybody on the team. No one was really sure what I would do today, myself included."

The day commenced with an early break of five riders comprised of Jorge Giacinti and Cristian Martinez (San Luis Somos Todos), Sebastian Trillini (Argentina), Jonathan Guzman (Chile), and Sebastian Tolosa (Buenos Aires Provincia). The escape was kept in check, with a lead hovering around four minutes, and ultimately the last of the group was swept up in the approach to the finishing climb.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing 4:13:21  
2 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team    
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:03  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team    
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:05  
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing    
7 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge    
8 Damiano Caruso (Ita) Cannondale 0:00:08  
9 Miguel Angel Rubiano (Col) Team Colombia    
10 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement    
11 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp    
12 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 0:00:11  
13 Lucas Euser (USA) Team Unitedhealthcare    
14 Isaac Bolivar (Col) Team Unitedhealthcare    
15 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp 0:00:19  
16 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team    
17 Christian Meier (Can) Orica Greenedge 0:00:23  
18 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge 0:00:31  
19 Robert Squire (USA) Jamis-Hagens Berman    
20 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
21 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 0:00:34  
22 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol 0:00:39  
23 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team    
24 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 0:00:44  
25 Marc De Maar (AHo) Team Unitedhealthcare 0:00:49  
26 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:54  
27 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos    
28 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team    
29 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:00:59  
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida 0:01:01  
31 Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli 0:01:07  
32 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:17  
33 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:01:18  
34 Caio Godoy (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:01:20  
35 Alcides Vieira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:01:31  
36 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha 0:01:33  
37 Juan Pablo Valencia (Col) Team Colombia 0:01:46  
38 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 0:01:49  
39 Clement Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:02:03  
40 Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:02:12  
41 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:02:19  
42 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing 0:02:38  
43 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
44 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk    
45 Fabricio Ferrari (Uru) Uruguay    
46 Juan I. Curuchet (Arg) Argentina 0:02:42  
47 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
48 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos    
49 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team    
50 Daniel Jaramillo (Col) Jamis-Hagens Berman    
51 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:02:47  
52 Wolfgang Burmann (Chi) Chile 0:02:54  
53 Edwin Alcibiades Avila (Col) Team Colombia 0:03:12  
54 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:03:29  
55 Luca Paolini (Ita) Team Katusha    
56 Lucas Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia 0:03:39  
57 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:03:48  
58 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk    
59 Ruben G. Ramos (Arg) Argentina 0:03:51  
60 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:04:03  
61 German N. Tivani (Arg) Argentina 0:04:14  
62 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:04:18  
63 Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay    
64 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:05:39  
65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
66 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale    
67 Patricio Almonacid (Chi) Chile    
68 Juan Esteban Arango (Col) Team Colombia    
69 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol    
70 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol    
71 Matias Presa (Uru) Uruguay    
72 Carlos Alzate (Col) Team Unitedhealthcare    
73 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk    
74 Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
75 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale    
76 Kevin Demesmaekers (Bel) Team Novo Nordisk    
77 Emanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos    
78 Gregory Brenes (CRc) Jamis-Hagens Berman 0:06:38  
79 Marco Marcato (Ita) Cannondale 0:06:41  
80 Cristian Da Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:07:06  
81 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis-Hagens Berman    
82 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team    
83 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team    
84 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge    
85 Aidis Kruopis (Ltu) Orica Greenedge    
86 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha    
87 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
88 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
89 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha    
90 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha    
91 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha    
92 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team    
93 Pablo Alarcon (Chi) Chile    
94 Adriano Malori (Ita) Movistar Team    
95 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge    
96 Marcos Crespo (Arg) Buenos Aires Provincia    
97 Emiliano J. Contreras (Arg) Argentina    
98 Luke Keough (USA) Team Unitedhealthcare    
99 Gonzalo Garrido (Chi) Chile    
100 Fabio Andres Duarte (Col) Team Colombia    
101 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol    
102 Peter Sagan (Svk) Cannondale 0:07:26  
103 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida    
104 Oscar Gatto (Ita) Cannondale    
105 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli    
106 Moreno Moser (Ita) Cannondale    
107 Ramiro Cabrera (Uru) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia    
108 Benjamin King (USA) Garmin Sharp    
109 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli    
110 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
111 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
112 Ariel Sivori (Arg) Buenos Aires Provincia    
113 Juan Jose Haedo (Arg) Jamis-Hagens Berman    
114 Leonardo Duque (Col) Team Colombia    
115 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:10:01  
116 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
117 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp    
118 Jonny Clarke (Aus) Team Unitedhealthcare    
119 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 0:10:14  
120 Richard Mascarañas (Uru) Uruguay 0:10:16  
121 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 0:10:37  
122 Yasmani Martinez (Cub) Cuba 0:10:57  
123 Lisnandi Alonso (Cub) Cuba 0:11:04  
124 Yenier Lopez (Cub) Cuba    
125 Julian Barrientos (Arg) Argentina    
126 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:11:27  
127 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing    
128 Pedro Sibila (Cub) Cuba 0:11:29  
129 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol 0:12:11  
130 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing    
131 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp 0:12:28  
132 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:13:09  
133 Eloy Teruel (Spa) Jamis-Hagens Berman    
134 Thiago Rodrigues (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia    
135 Facundo Lezica (Arg) Argentina    
136 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk    
137 Walter Perez (Arg) Buenos Aires Provincia    
138 Jonathan Guzman (Chi) Chile    
139 Claudio Arone (Arg) Buenos Aires Provincia    
140 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
141 Adrian Alvarado (Chi) Chile    
142 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia    
143 Cristian Martinez (Arg) San Luis Somos Todos 0:13:29  
144 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp 0:13:46  
145 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida 0:15:03  
146 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida    
147 Julian Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia 0:15:25  
148 Mauro Abel Richeze (Arg) Argentina    
149 Leandro Marcos (Cub) Cuba 0:15:59  
150 Alvaro Soca (Cub) Cuba 0:26:12  
151 Sixto Nuñez (Uru) Uruguay 0:27:39  
Mountain 1 - La Florida (Cat. 3), km. 68.4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Cristian Martinez (Arg) San Luis Somos Todos 3  pts
2 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 2  
3 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 1  
Mountain 2 - Mirador Del Potrero (Cat. 1), km. 170.6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing 10  pts
2 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team 8  
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 6  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 4  
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 2  
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing 1  
Sprint 1 - El Durazno, km 83,10
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 3  pts
2 Jonathan Guzman (Chi) Chile 2  
3 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 1  
Sprint 2 - Villa De La Quebrada, km 132,10
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 3  pts
2 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 2  
3 Jonathan Guzman (Chi) Chile 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 BMC Racing Team 12:40:45  
2 Orica GreenEdge 0:00:17  
3 UnitedHealthcare 0:00:29  
4 Bretagne - Seche Environnement 0:02:00  
5 Trek Factory Racing 0:02:01  
6 Androni Giocattoli 0:02:08  
7 San Luis Somos Todos 0:02:12  
8 Astana 0:02:50  
9 Movistar Team 0:03:20  
10 Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:04:21  
11 Team Colombia 0:04:24  
12 Lampre-Merida 0:04:41  
13 Garmin Sharp 0:07:11  
14 Lotto Belisol 0:09:05  
15 Jamis-Hagens Berman 0:09:09  
16 Argentina 0:10:05  
17 AG2R La Mondiale 0:10:41  
18 Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:10:44  
19 Team Novo Nordisk 0:11:23  
20 Team Katusha 0:11:26  
21 Cannondale 0:11:46  
22 Uruguay 0:11:53  
23 Chile 0:14:57  
24 Buenos Aires Provincia 0:17:29  
25 Cuba 0:32:23  
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp 8:20:34  
2 Marc De Maar (AHo) Team Unitedhealthcare 0:01:47  
3 Christian Meier (Can) Orica Greenedge 0:03:56  
4 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team 0:04:16  
5 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing    
6 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 0:04:19  
7 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team    
8 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing 0:04:21  
9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale    
10 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge    
11 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp 0:04:24  
12 Damiano Caruso (Ita) Cannondale    
13 Miguel Angel Rubiano (Col) Team Colombia    
14 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne - Seche Environnement    
15 Enzo Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 0:04:27  
16 Isaac Bolivar (Col) Team Unitedhealthcare    
17 Lucas Euser (USA) Team Unitedhealthcare    
18 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:04:47  
19 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge    
20 Robert Squire (USA) Jamis-Hagens Berman    
21 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 0:04:50  
22 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol 0:04:55  
23 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team    
24 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 0:05:00  
25 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:05:10  
26 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team    
27 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos    
28 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:05:15  
29 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team    
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida 0:05:17  
31 Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli 0:05:23  
32 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:05:33  
33 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:05:34  
34 Caio Godoy (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:05:36  
35 Alcides Vieira (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:05:47  
36 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha 0:05:49  
37 Juan Pablo Valencia (Col) Team Colombia 0:06:02  
38 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 0:06:05  
39 Clement Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:06:19  
40 Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:06:28  
41 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:06:35  
42 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing 0:06:54  
43 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
44 Fabricio Ferrari (Uru) Uruguay    
45 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk    
46 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:06:58  
47 Juan I. Curuchet (Arg) Argentina    
48 Daniel Diaz (Arg) San Luis Somos Todos    
49 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
50 Daniel Jaramillo (Col) Jamis-Hagens Berman    
51 Emiliano J. Contreras (Arg) Argentina 0:06:59  
52 Wolfgang Burmann (Chi) Chile 0:07:10  
53 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement 0:07:23  
54 Edwin Alcibiades Avila (Col) Team Colombia 0:07:28  
55 Luca Paolini (Ita) Team Katusha 0:07:45  
56 Lucas Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia 0:07:55  
57 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:08:04  
58 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk    
59 Ruben G. Ramos (Arg) Argentina 0:08:07  
60 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 0:08:19  
61 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:08:34  
62 Ignacio Maldonado (Uru) Uruguay    
63 Carlos Alzate (Col) Team Unitedhealthcare 0:09:55  
64 Juan Esteban Arango (Col) Team Colombia    
65 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale    
66 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol    
67 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk    
68 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk    
69 Carlos Ochoa (Ven) Androni Giocattoli    
70 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale    
71 Kevin Demesmaekers (Bel) Team Novo Nordisk    
72 Patricio Almonacid (Chi) Chile    
73 Emanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos    
74 Matias Presa (Uru) Uruguay 0:10:21  
75 Cristian Da Rosa (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:10:39  
76 Gregory Brenes (CRc) Jamis-Hagens Berman 0:10:54  
77 Marco Marcato (Ita) Cannondale 0:10:57  
78 Aidis Kruopis (Ltu) Orica Greenedge 0:11:22  
79 Luke Keough (USA) Team Unitedhealthcare    
80 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team    
81 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge    
82 Fabio Andres Duarte (Col) Team Colombia    
83 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
84 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha    
85 Gonzalo Garrido (Chi) Chile    
86 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
87 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol    
88 Adriano Malori (Ita) Movistar Team    
89 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha    
90 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli 0:11:42  
91 Juan Jose Haedo (Arg) Jamis-Hagens Berman    
92 Benjamin King (USA) Garmin Sharp    
93 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli    
94 Leonardo Duque (Col) Team Colombia    
95 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
96 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida    
97 Oscar Gatto (Ita) Cannondale    
98 Ramiro Cabrera (Uru) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia    
99 Peter Sagan (Svk) Cannondale    
100 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
101 Ariel Sivori (Arg) Buenos Aires Provincia    
102 Moreno Moser (Ita) Cannondale    
103 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis-Hagens Berman 0:11:51  
104 Pablo Alarcon (Chi) Chile 0:11:56  
105 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha 0:11:58  
106 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha 0:12:02  
107 German N. Tivani (Arg) Argentina 0:12:04  
108 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team 0:13:32  
109 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team    
110 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge 0:14:16  
111 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 0:14:17  
112 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
113 Jonny Clarke (Aus) Team Unitedhealthcare    
114 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 0:14:30  
115 Richard Mascarañas (Uru) Uruguay 0:14:32  
116 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 0:14:53  
117 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:15:01  
118 Yenier Lopez (Cub) Cuba 0:15:20  
119 Lisnandi Alonso (Cub) Cuba    
120 Julian Barrientos (Arg) Argentina    
121 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale 0:15:30  
122 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:15:43  
123 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing    
124 Yasmani Martinez (Cub) Cuba 0:15:53  
125 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol 0:16:27  
126 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing    
127 Adrian Alvarado (Chi) Chile 0:16:42  
128 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp 0:16:44  
129 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 0:17:25  
130 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement    
131 Eloy Teruel (Spa) Jamis-Hagens Berman    
132 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk    
133 Jonathan Guzman (Chi) Chile    
134 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale    
135 Facundo Lezica (Arg) Argentina    
136 Claudio Arone (Arg) Buenos Aires Provincia    
137 Cristian Martinez (Arg) San Luis Somos Todos 0:17:45  
138 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp 0:18:02  
139 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 0:19:19  
140 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida    
141 Leandro Marcos (Cub) Cuba 0:20:15  
142 Mauro Abel Richeze (Arg) Argentina 0:20:21  
143 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:22:51  
144 Thiago Rodrigues (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:23:11  
145 Walter Perez (Arg) Buenos Aires Provincia 0:23:45  
146 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol 0:25:01  
147 Julian Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia 0:25:21  
148 Marcos Crespo (Arg) Buenos Aires Provincia 0:26:28  
149 Pedro Sibila (Cub) Cuba 0:28:18  
150 Alvaro Soca (Cub) Cuba 0:45:34  
151 Sixto Nuñez (Uru) Uruguay 0:47:01  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing 10  pts
2 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team 8  
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 6  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 4  
5 Cristian Martinez (Arg) San Luis Somos Todos 3  
6 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp 3  
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 2  
8 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 2  
9 Marc De Maar (AHo) Team Unitedhealthcare 2  
10 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing 1  
11 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Sebastian Tolosa (Arg) Buenos Aires Provincia 6  pts
2 Julian Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia 5  
3 Emiliano J. Contreras (Arg) Argentina 3  
4 Marc De Maar (AHo) Team Unitedhealthcare 3  
5 Jorge Giacinti (Arg) San Luis Somos Todos 3  
6 Jonathan Guzman (Chi) Chile 3  
7 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp 1  
U23 classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge    
2 Caio Godoy (Bra) Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia    
3 Juan I. Curuchet (Arg) Argentina    
4 Emiliano J. Contreras (Arg) Argentina    
5 Lucas Gaday (Arg) Buenos Aires Provincia    
6 Ruben G. Ramos (Arg) Argentina    
7 German N. Tivani (Arg) Argentina    
8 Julian Barrientos (Arg) Argentina    
9 Facundo Lezica (Arg) Argentina    
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 UnitedHealthcare 25:12:23  
2 San Luis Somos Todos 0:01:52  
3 Orica GreenEdge 0:02:23  
4 BMC Racing Team 0:02:49  
5 Bretagne - Seche Environnement 0:04:49  
6 Trek Factory Racing 0:04:50  
7 Androni Giocattoli 0:04:57  
8 Garmin Sharp 0:05:25  
9 Astana 0:05:39  
10 Movistar Team 0:06:09  
11 Clube Dataro de Ciclismo-Bottecchia 0:06:27  
12 Team Colombia 0:07:13  
13 Lampre-Merida 0:07:30  
14 Argentina 0:08:31  
15 Lotto Belisol 0:11:54  
16 Jamis-Hagens Berman 0:11:58  
17 AG2R La Mondiale 0:13:30  
18 Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:13:33  
19 Team Novo Nordisk 0:14:12  
20 Team Katusha 0:14:15  
21 Cannondale 0:14:35  
22 Uruguay 0:14:42  
23 Chile 0:17:03  
24 Buenos Aires Provincia 0:20:18  
25 Cuba 0:35:12