Hutarovich wins chaotic Tour of Poland opener

Rain, hail, crashes plague peloton

Yauheni Hutarovich (Ag2r-La Mondiale) claimed victory in the bunch sprint at the end of stage 1 of the Tour of Poland on a day marred by a spate of crashes in treacherous conditions.

Maciej Paterski (CCC Polsat) was the last survivor of the day’s early break – which was itself not immune to the crashes that marked the afternoon’s racing – but he was swept up by the peloton in the streets of Bydgoszcz.

In the subsequent bunch finish, Hutarovich emerged victorious ahead of Roman Maikin (RusVelo) and Manuele Mori (Lampre-Merida), while Paterski gamely held on for fourth place. The sprint, too, was beset by a crash, with Luka Mezgec (Giant-Shimano) hitting a barrier inside the final 150 metres.

How it unfolded

The day's breakaway set off early in the 226km stage, under sunny skies and sweltering temperatures, but the finale of the stage would be contested in polar opposite conditions. Jimmy Engoulvent (Europcar), Matthias Krizek (Cannondale), Kamil Gradek (Poland), Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) and Anton Vorobyev (Katusha) were allowed a generous advantage by the peloton, with their gap exceeding 12 minutes at times.

Gradek won the first sprint in Kwidzyn after 86km, as all five riders cooperated smoothly throughout the day. They still had a lead of four minutes when the skies turned from blue to black, and a freak storm pelted the breakaway with rain, hail and strong winds with 50km to go.

The riders weren't the only beings suffering, as the trees were torn asunder in the gale, with one rather large tree being snapped in two onto the road ahead of the race. The breakaway made it through unscathed, but the debris from the storm caused several serious crashes in the bunch.

In the midst of the chaos, Engoulvent won the second prime in Unislaw at kilometer 171.8, but the stage was less about racing and more about survival by that point.

The situation did not improve much ones the race hit the closing circuits in Bydgoszcz, where the rain-soaked roads were as slippery as ice. The entire breakaway fell in one turn with 20km left to race, and the spill did not help their chances to stay away from the Tinkoff-Saxo led peloton.

Paterski was the first rider back on his bike, and he used the opportunity to set off solo in pursuit of the sole climber's points of the day at 16km to go, while Krizek and Engoulevent struggled to get back onto his wheel.

They duo succeeded in closing the gap, and coming into one lap to go, the trio held a slim 20 second advantage, but the peloton was closing fast.

Paterski used the same turn that caused the earlier crash to distance his companions, but the effort served only to scuttle the trio's only chance at holding off the sprinters.

The peloton swept past in the final kilometer, and BMC's Peter Velits jumped to try and hold off the sprinters. Giant-Shimano chased him down, but its sprinter Luka Mezgec suffered a touch of wheels and crashed headfirst into the barriers.

The spill opened the door for Hutarovich to claim his first WorldTour stage victory since his win on stage 2 of the 2010 Vuelta a España.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale5:47:50 
2Roman Maikin (Rus) RusVelo  
3Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida  
4Guillaume Boivin (Can) Cannondale  
5Marco Haller (Aut) Team Katusha  
6Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
7Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol  
8Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team  
9Davide Formolo (Ita) Cannondale  
10Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team  
11Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
12Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
13Christian Meier (Can) Orica Greenedge  
14Theo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
15Timofey Kritskiy (Rus) RusVelo  
16Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team  
17Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team  
18Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo  
19Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale  
20Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
21Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha  
22Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
23Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida  
24Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo  
25Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo  
26Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
27Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team  
28Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge  
29Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano  
30Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida  
31Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
32Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
33Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano  
34Artem Ovechkin (Rus) RusVelo  
35Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
36Peter Velits (Svk) BMC Racing Team  
37Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team  
38Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky  
39Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale  
40Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
41Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale  
42Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol  
43Damiano Caruso (Ita) Cannondale  
44Jonas Vangenechten (Bel) Lotto Belisol  
45Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano  
46Graeme Brown (Aus) Belkin Pro Cycling Team  
47Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team  
48Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
49Pawel Cieslik (Pol) Poland  
50Serguei Firsanov (Rus) RusVelo  
51Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team  
52Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida  
53Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo  
54Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo  
55Eros Capecchi (Ita) Movistar Team  
56Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
57Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team  
58Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol  
59Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp  
60Bartosz Warchol (Pol) Poland  
61Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp  
62Pawel Franczak (Pol) Poland  
63Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida  
64Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice  
65Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
66Davide Villella (Ita) Cannondale  
67Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
68Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo  
69Philip Deignan (Irl) Team Sky  
70Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale  
71Kamil Zielinski (Pol) Poland  
72Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano  
73Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing  
74Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr  
75Konrad Dabkowski (Pol) Poland  
76Matthias Krizek (Aut) Cannondale  
77Maxime Mederel (Fra) Team Europcar  
78Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
79Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Poland  
80Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
81Ilnur Zakarin (Rus) RusVelo  
82Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:00:26 
83Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol  
84Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
85Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar  
86Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky  
87Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing  
88Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol  
89Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo  
90Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team  
91Pawel Bernas (Pol) Poland  
92Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha0:00:35 
93Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team  
94Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano  
95Sergey Lagutin (Uzb) RusVelo  
96Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar0:00:40 
97Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge  
98Ivan Balykin (Ita) RusVelo0:00:48 
99Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida0:00:54 
100Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team0:01:06 
101Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing0:01:08 
102Dario Cataldo (Ita) Team Sky  
103Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
104Larry Warbasse (USA) BMC Racing Team  
105Adriano Malori (Ita) Movistar Team0:01:11 
106Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr  
107Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:02:02 
108Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:02:10 
109Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge0:02:32 
110Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge  
111Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha  
112Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo  
113Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano  
114Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale0:02:34 
115Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida0:03:07 
116Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano  
117Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge  
118Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar  
119Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing0:03:36 
120Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha0:03:38 
121Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp0:04:01 
122Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
123Anthony Roux (Fra) FDJ.fr0:05:04 
124Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky0:05:45 
125Salvatore Puccio (Ita) Team Sky  
126Sergey Chernetsky (Rus) Team Katusha  
127David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team0:05:46 
128Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team0:06:03 
129Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo  
130Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing0:06:13 
131Moreno Moser (Ita) Cannondale0:06:16 
132Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr0:06:22 
133Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team0:07:36 
134Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team  
135Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp0:07:47 
136Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge  
137Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge  
138Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr  
139Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
140Kamil Gradek (Pol) Poland  
141Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing0:08:57 
142Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale0:10:22 
143Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team  
144Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team  
145Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha  
146Jerome Cousin (Fra) Team Europcar  
147Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team0:10:25 
148Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
149Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp0:11:32 
150Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing  
151Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol  
152Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr  
153Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr  
154Davide Malacarne (Ita) Team Europcar  
155Oscar Gatto (Ita) Cannondale  
156Ben Swift (GBr) Team Sky  
157Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr  
158Lasse Norman Hansen (Den) Garmin Sharp0:12:33 
159Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp  
160Joshua Edmondson (GBr) Team Sky0:18:30 
161Nathan Brown (USA) Garmin Sharp0:19:00 
162Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team  
163Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano0:19:30 
DNFSerge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
DNFJanez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team  
DNFNiccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida  
DNFRobert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing  
DNFSander Armee (Bel) Lotto Belisol  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale20 pts
2Roman Maikin (Rus) RusVelo19 
3Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida18 
4Guillaume Boivin (Can) Cannondale17 
5Marco Haller (Aut) Team Katusha16 
6Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team15 
7Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol14 
8Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team13 
9Davide Formolo (Ita) Cannondale12 
10Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team11 
11Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice10 
12Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team9 
13Christian Meier (Can) Orica Greenedge8 
14Theo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling Team7 
15Timofey Kritskiy (Rus) RusVelo6 
16Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team5 
17Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team4 
18Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo3 
19Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale2 
20Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice1 
Sprint 1 - Kwidzyn, km. 86.1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kamil Gradek (Pol) Poland  
2Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
3Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar  
Sprint 2 - Unislaw, km. 171.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar  
2Matthias Krizek (Aut) Cannondale  
3Kamil Gradek (Pol) Poland  
Mountain 1 - Bydgoszcz, km. 210.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice3 pts
2Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar2 
3Matthias Krizek (Aut) Cannondale1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team17:23:30 
2RusVelo  
3Cannondale  
4Lampre-Merida  
5CCC Polsat Polkowice  
6BMC Racing Team  
7AG2R La Mondiale  
8Tinkoff-Saxo  
9Belkin Pro Cycling Team  
10Lotto Belisol  
11Team Giant-Shimano  
12Movistar Team  
13Poland  
14Team Europcar0:00:26 
15Team Sky  
16Team Katusha0:00:35 
17Orica Greenedge0:00:40 
18Trek Factory Racing0:01:34 
19Garmin Sharp0:04:01 
20FDJ.fr0:06:15 
21Astana Pro Team0:08:44 
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale5:47:28 
2Roman Maikin (Rus) RusVelo0:00:04 
3Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida0:00:08 
4Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
5Matthias Krizek (Aut) Cannondale  
6Guillaume Boivin (Can) Cannondale0:00:10 
7Marco Haller (Aut) Team Katusha  
8Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
9Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol  
10Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team  
11Davide Formolo (Ita) Cannondale  
12Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team  
13Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
14Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
15Christian Meier (Can) Orica Greenedge  
16Theo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
17Timofey Kritskiy (Rus) RusVelo  
18Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team  
19Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team  
20Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo  
21Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale  
22Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
23Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha  
24Angelo Tulik (Fra) Team Europcar  
25Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida  
26Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo  
27Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo  
28Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
29Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team  
30Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge  
31Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano  
32Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida  
33Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
34Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
35Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano  
36Artem Ovechkin (Rus) RusVelo  
37Peter Velits (Svk) BMC Racing Team  
38Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team  
39Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky  
40Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale  
41Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
42Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale  
43Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol  
44Damiano Caruso (Ita) Cannondale  
45Jonas Vangenechten (Bel) Lotto Belisol  
46Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano  
47Graeme Brown (Aus) Belkin Pro Cycling Team  
48Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team  
49Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  
50Pawel Cieslik (Pol) Poland  
51Serguei Firsanov (Rus) RusVelo  
52Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team  
53Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida  
54Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo  
55Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo  
56Eros Capecchi (Ita) Movistar Team  
57Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
58Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team  
59Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol  
60Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp  
61Bartosz Warchol (Pol) Poland  
62Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp  
63Pawel Franczak (Pol) Poland  
64Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida  
65Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice  
66Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team  
67Davide Villella (Ita) Cannondale  
68Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
69Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo  
70Philip Deignan (Irl) Team Sky  
71Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale  
72Kamil Zielinski (Pol) Poland  
73Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano  
74Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing  
75Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr  
76Konrad Dabkowski (Pol) Poland  
77Maxime Mederel (Fra) Team Europcar  
78Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
79Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Poland  
80Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice  
81Ilnur Zakarin (Rus) RusVelo  
82Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano  
83Christophe Kern (Fra) Team Europcar0:00:36 
84Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol  
85Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team  
86Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar  
87Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky  
88Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing  
89Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol  
90Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo  
91Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team  
92Pawel Bernas (Pol) Poland  
93Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar  
94Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha0:00:45 
95Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team  
96Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano  
97Sergey Lagutin (Uzb) RusVelo  
98Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge0:00:50 
99Ivan Balykin (Ita) RusVelo0:00:58 
100Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida0:01:04 
101Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team0:01:16 
102Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing0:01:18 
103Dario Cataldo (Ita) Team Sky  
104Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team  
105Larry Warbasse (USA) BMC Racing Team  
106Adriano Malori (Ita) Movistar Team0:01:21 
107Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr  
108Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:02:12 
109Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:02:20 
110Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge0:02:42 
111Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge  
112Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha  
113Andrey Solomennikov (Rus) RusVelo  
114Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale0:02:44 
115Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida0:03:17 
116Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano  
117Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge  
118Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar  
119Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing0:03:46 
120Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha0:03:48 
121Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp0:04:11 
122Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale  
123Anthony Roux (Fra) FDJ.fr0:05:14 
124Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky0:05:55 
125Salvatore Puccio (Ita) Team Sky  
126Sergey Chernetsky (Rus) Team Katusha  
127David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team0:05:56 
128Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team0:06:13 
129Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo  
130Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing0:06:23 
131Moreno Moser (Ita) Cannondale0:06:26 
132Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr0:06:32 
133Kamil Gradek (Pol) Poland0:07:23 
134Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team0:07:46 
135Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team  
136Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp0:07:57 
137Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge  
138Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge  
139Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr  
140Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team  
141Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing0:09:07 
142Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale0:10:32 
143Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team  
144Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team  
145Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha  
146Jerome Cousin (Fra) Team Europcar  
147Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team0:10:35 
148Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team  
149Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp0:11:42 
150Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing  
151Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol  
152Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr  
153Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr  
154Davide Malacarne (Ita) Team Europcar  
155Oscar Gatto (Ita) Cannondale  
156Ben Swift (GBr) Team Sky  
157Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr  
158Lasse Norman Hansen (Den) Garmin Sharp0:12:43 
159Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp  
160Joshua Edmondson (GBr) Team Sky0:18:40 
161Nathan Brown (USA) Garmin Sharp0:19:10 
162Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team  
163Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano0:19:40 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale20 pts
2Roman Maikin (Rus) RusVelo19 
3Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida18 
4Guillaume Boivin (Can) Cannondale17 
5Marco Haller (Aut) Team Katusha16 
6Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team15 
7Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol14 
8Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team13 
9Davide Formolo (Ita) Cannondale12 
10Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team11 
11Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Polsat Polkowice10 
12Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team9 
13Christian Meier (Can) Orica Greenedge8 
14Theo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling Team7 
15Timofey Kritskiy (Rus) RusVelo6 
16Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team5 
17Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team4 
18Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo3 
19Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale2 
20Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice1 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar4 pts
2Kamil Gradek (Pol) Poland4 
3Matthias Krizek (Aut) Cannondale2 
4Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice2 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice3 pts
2Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar2 
3Matthias Krizek (Aut) Cannondale1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team17:23:30 
2RusVelo  
3Cannondale  
4Lampre-Merida  
5CCC Polsat Polkowice  
6BMC Racing Team  
7AG2R La Mondiale  
8Tinkoff-Saxo  
9Belkin Pro Cycling Team  
10Lotto Belisol  
11Team Giant-Shimano  
12Movistar Team  
13Poland  
14Team Europcar0:00:26 
15Team Sky  
16Team Katusha0:00:35 
17Orica Greenedge0:00:40 
18Trek Factory Racing0:01:34 
19Garmin Sharp0:04:01 
20FDJ.fr0:06:15 
21Astana Pro Team0:08:44 

Related Articles

Back to top