Mironov escapes to win stage 6

Van Zandbeek takes over as GC leader

Full Results
1Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha4:11:06 
2Jose Herrada (Spa) Caja Rural0:00:06 
3Jetse Bol (Ned) Rabobank0:00:39 
4Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:00:47 
5Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank0:01:00 
6Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:01:05 
7Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:01:09 
8Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
9Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller0:02:05 
10Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise0:02:45 
11Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank0:15:36 
12Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller  
13Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun  
14Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
15Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
16Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
17Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
18Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93  
19Bart Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
20Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank  
21Jan Barta (Cze) Team Netapp  
22Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
23Remco Te Brake (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
24Alphonse Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
25Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
26Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural  
27Gaylord Cumont (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
28Evgeny Popov (Rus) Itera - Katusha  
29Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
30Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun  
31Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
32Sven Nooytens (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
33Benat Urain (Spa) Orbea  
34Florian Taillefer (Fra) V.C. Rouen 76  
35Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water  
36Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise  
37Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93  
38Florent Gougeard (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
39Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
40René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
41Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
42Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank  
43Mikel Ilundain (Spa) Orbea  
44Sander Oostlander (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
45Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens  
46Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha  
47Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
48Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
49Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 93  
50Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller  
51Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller  
52Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity  
53Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha  
54Ricardo Garcia (Spa) Orbea  
55Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
56Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha  
57Svein-Erik Vold (Nor) Team Joker Bianchi  
58Andoni Blazquez (Spa) Orbea  
59Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity  
60Jelle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
61Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
62Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor  
63Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
64Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity  
65Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor  
66Franck Vermeulen (Fra) V.C. Rouen 76  
67Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller  
68Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team Joker Bianchi  
69Stian Remme (Nor) Team Joker Bianchi  
70Tom Southam (GBr) Rapha Condor  
71Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
72Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
73Geoffrey Pichot (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
74Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
75Césare Benedetti (Ita) Team Netapp  
76Egoitz Garcia (Den) Caja Rural  
77Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp  
78Kristian House (GBr) Rapha Condor  
79Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
80Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise  
81Ruben Reig (Spa) Caja Rural  
82Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural  
83Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
84Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
85Thomas Riber-Selebjerg (Den) Team Concordia  
86Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
87Adrian Saez De Arregui (Spa) Orbea  
88Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand Horsens  
89Vegard-Stake Laengen (Nor) Team Joker Bianchi  
90Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
91Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
92Michal Olejnik (Pol) Ussa Pavilly Barentin  
93Tony Cavet (Fra) V.C. Rouen 76  
94Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand Horsens  
95Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordia  
96Mats Boeve (Ned) Rabobank  
97Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
98Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
99Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
100Dennis Smit (Ned) Metec Cycling Team  
101Morten Hoberg (Den) Team Concordia  
102Olivier Pardini (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
103Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
104Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity  
105Kévin Lalouette (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
106Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
107Nikola Aistrup (Den) Team Concordia  
108Aurélien Thilloy (Fra) V.C. Rouen 76  
109Cyrille Patoux (Fra) V.C. Rouen 76  
110Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
111Jasper Lenferink (Ned) Metec Cycling Team0:16:01 
112Arne Hassink (Ned) Metec Cycling Team0:16:04 
113David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 760:16:10 
114Mard Van Blanken (Ned) Metec Cycling Team0:16:24 
115Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:16:53 
116Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:18:44 
117Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
118Lars Horring (Ned) Metec Cycling Team  
119Noel Martin (Spa) Orbea0:29:57 
General classification after stage 6
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop17:28:15 
2Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:00:05 
3Jose Herrada (Spa) Caja Rural0:00:38 
4Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:02:00 
5Jetse Bol (Ned) Rabobank0:04:11 
6Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha0:11:56 
7Jan Barta (Cze) Team Netapp0:13:00 
8Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank0:13:09 
9Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:13:30 
10Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise0:13:40 
11Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:13:42 
12Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 930:13:50 
13Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:14:23 
14Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise0:14:31 
15Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller0:14:38 
16Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank0:14:41 
17Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun0:14:42 
18Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp  
19Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:14:54 
20Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity0:14:57 
21Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:15:00 
22Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller0:15:02 
23Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:15:03 
24Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:15:13 
25Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise  
26Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor0:15:20 
27Svein-Erik Vold (Nor) Team Joker Bianchi0:15:27 
28Césare Benedetti (Ita) Team Netapp0:15:34 
29Sergey Firsanov (Rus) Team Designa Kokken - Blue Water0:15:35 
30Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand Horsens0:16:14 
31Jelle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:17:02 
32Franck Vermeulen (Fra) V.C. Rouen 760:17:03 
33Ruben Reig (Spa) Caja Rural0:17:09 
34Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:17:15 
35Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank0:17:21 
36Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
37Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:17:28 
38Sven Nooytens (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:17:53 
39René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:18:18 
40Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity0:18:49 
41Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank0:19:31 
42Dan Craven (Nam) Rapha Condor0:21:04 
43Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:21:05 
44Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun0:23:28 
45Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity0:27:01 
46Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:27:02 
47Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:27:08 
48Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:27:12 
49Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:27:31 
50Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity0:27:38 
51Nikola Aistrup (Den) Team Concordia0:27:42 
52Cyrille Patoux (Fra) V.C. Rouen 760:27:43 
53Michal Olejnik (Pol) Ussa Pavilly Barentin0:27:44 
54Evgeny Popov (Rus) Itera - Katusha  
55Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:27:45 
56Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
57Gaylord Cumont (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:27:46 
58Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93  
59Kévin Lalouette (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
60Thomas Riber-Selebjerg (Den) Team Concordia0:27:47 
61Egoitz Garcia (Den) Caja Rural  
62Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller  
63Olivier Pardini (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:27:48 
64Kristian House (GBr) Rapha Condor  
65Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
66Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:27:52 
67Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun0:27:54 
68Andoni Blazquez (Spa) Orbea  
69Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:27:57 
70Remco Te Brake (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
71Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:28:01 
72Florent Gougeard (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:28:06 
73Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:28:07 
74Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:28:09 
75Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha0:28:21 
76Benat Urain (Spa) Orbea0:28:27 
77Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor0:29:07 
78Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
79Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:29:08 
80Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand Horsens0:29:25 
81Jasper Lenferink (Ned) Metec Cycling Team0:29:27 
82Vegard-Stake Laengen (Nor) Team Joker Bianchi0:29:42 
83Bart Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:30:27 
84Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordia0:31:11 
85Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller0:32:15 
86Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:34:43 
87Stian Remme (Nor) Team Joker Bianchi0:38:47 
88Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor0:38:54 
89Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:39:08 
90Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:40:18 
91Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:40:53 
92Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:41:16 
93Morten Hoberg (Den) Team Concordia0:42:02 
94Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:42:14 
95Alphonse Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:43:09 
96Dennis Smit (Ned) Metec Cycling Team0:44:17 
97Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:45:17 
98Sander Oostlander (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:45:24 
99Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha0:45:28 
100Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
101Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp0:45:46 
102Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:46:03 
103Aurélien Thilloy (Fra) V.C. Rouen 760:46:14 
104Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 930:46:23 
105Ricardo Garcia (Spa) Orbea0:47:21 
106Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team Joker Bianchi0:47:46 
107Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:48:54 
108Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens0:51:13 
109Florian Taillefer (Fra) V.C. Rouen 760:52:30 
110Geoffrey Pichot (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:52:38 
111Adrian Saez De Arregui (Spa) Orbea0:52:50 
112Tony Cavet (Fra) V.C. Rouen 760:58:48 
113Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:59:13 
114Mats Boeve (Ned) Rabobank0:59:18 
115Lars Horring (Ned) Metec Cycling Team1:00:00 
116Mard Van Blanken (Ned) Metec Cycling Team1:00:43 
117David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 761:11:01 
118Arne Hassink (Ned) Metec Cycling Team1:14:04 
119Noel Martin (Spa) Orbea1:41:33 
Back to top