Vandousselaere best from the break

Barta takes GC lead for NetApp

Full Results
1Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht4:42:50 
2Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise  
3Jan Barta (Ger) Team Netapp  
4Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 930:00:43 
5Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp0:00:50 
6Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller0:00:51 
7Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:01:14 
8Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
9Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
10Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:01:42 
11Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller  
12Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun  
13Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
14Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
15Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise  
16Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity  
17Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
18Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental  
19Césare Benedetti (Ger) Team Netapp0:01:55 
20Svein-Erik Vold (Nor) Team Joker Bianchi  
21Darren Lapthorne (GBr) Rapha Condor0:02:00 
22Sergey Firsanov (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:02:04 
23Jose Herrada (Spa) Caja Rural0:03:03 
24Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand Horsens  
25Sven Nooytens (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:03:21 
26Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:03:46 
27Bart Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
28René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
29Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental  
30Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 930:03:48 
31Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
32Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity  
33Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordia  
34Jelle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
35Franck Vermeulen (Fra) V.C. Rouen 76  
36Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun  
37Ruben Reig (Spa) Caja Rural0:03:52 
38Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:06:09 
39Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental  
40Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:07:46 
41Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens  
42Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun  
43Dan Craven (GBr) Rapha Condor  
44Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity0:07:59 
45Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:13:45 
46Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
47Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom  
48Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand Horsens0:14:24 
49Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
50Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens  
51Alphonse Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
52Kristian House (GBr) Rapha Condor  
53Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93  
54Cyrille Patoux (Fra) V.C. Rouen 76  
55Vegard-Stake Laengen (Nor) Team Joker Bianchi  
56Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
57Jasper Lenferink (Ned) Metec Cycling Team  
58Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
59Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
60Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha  
61Daniel Schorn (Ger) Team Netapp  
62Evgeny Popov (Rus) Itera - Katusha  
63Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
64Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
65Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
66Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha  
67Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun  
68Michal Olejnik (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
69Remco Te Brake (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
70Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha  
71Florent Gougeard (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
72Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller  
73Christer Rake (Nor) Team Joker Bianchi  
74Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity  
75Nikola Aistrup (Den) Team Concordia  
76Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
77Fabricio Ferrari (Spa) Caja Rural  
78Zakkari Dempster (GBr) Rapha Condor  
79Egoitz Garcia (Spa) Caja Rural  
80Thomas Riber-Selebjerg (Den) Team Concordia  
81Benat Urain (Spa) Orbea  
82Andoni Blazquez (Spa) Orbea  
83Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
84Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water  
85Morten Hoberg (Den) Team Concordia  
86Olivier Pardini (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
87Kévin Lalouette (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
88Gaylord Cumont (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
89Tony Cavet (Fra) V.C. Rouen 76  
90Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
91Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise  
92Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
93Lars Horring (Ned) Metec Cycling Team0:25:09 
94Tom Southam (GBr) Rapha Condor  
95Florian Taillefer (Fra) V.C. Rouen 76  
96David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 76  
97Geoffrey Pichot (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:25:11 
98Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor  
99Mikel Ilundain (Spa) Orbea  
100Stian Remme (Nor) Team Joker Bianchi  
101Adrian Saez De Arregui (Spa) Orbea  
102Dennis Smit (Ned) Metec Cycling Team  
103Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity  
104Gér Soepenberg (Ned) Metec Cycling Team0:25:15 
105Arne Hassink (Ned) Metec Cycling Team0:32:15 
106Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
107Mard Van Blanken (Ned) Metec Cycling Team  
108Oleg Chuzhda (Spa) Caja Rural  
109Nicolas Olesen (Den) Team Concordia  
110Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team Joker Bianchi  
111Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
112Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
113Sander Oostlander (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
114Ricardo Garcia (Spa) Orbea  
115Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental  
116Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
117Aurélien Thilloy (Fra) V.C. Rouen 76  
118Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
119Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha  
120Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller  
121Daniel Foder (Den) Team Concordia  
122Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural  
123Noel Martin (Spa) Orbea  
124Ole Haavardsholm (Nor) Team Joker Bianchi  
General classification after stage 5
1Jan Barta (Ger) Team Netapp13:14:33 
2Julien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:40 
3Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:42 
4Johan Mombaerts (Fra) Big Mat - Auber 930:00:50 
5Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:01:25 
6Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:01:30 
7Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:01:34 
8Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller0:01:38 
9Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental0:01:41 
10Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun0:01:42 
11Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp  
12Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:01:54 
13Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity0:01:57 
14Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:02:00 
15Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:02:03 
16Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller0:02:05 
17Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:02:13 
18Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise  
19Darren Lapthorne (GBr) Rapha Condor0:02:20 
20Svein-Erik Vold (Nor) Team Joker Bianchi0:02:27 
21Césare Benedetti (Ger) Team Netapp0:02:34 
22Sergey Firsanov (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:02:35 
23Lasse Bochman (Den) Glud & Marstrand Horsens0:03:14 
24Jose Herrada (Spa) Caja Rural0:03:15 
25Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:03:49 
26Jelle Wallays (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:04:02 
27Franck Vermeulen (Fra) V.C. Rouen 760:04:03 
28Ruben Reig (Spa) Caja Rural0:04:09 
29Christopher Juul-Jensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:04:15 
30Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental0:04:21 
31Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93  
32Michael Reihs (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:04:28 
33Sven Nooytens (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:04:53 
34René Jorgensen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:05:18 
35Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity0:05:49 
36Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:06:12 
37Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental0:06:31 
38Dan Craven (GBr) Rapha Condor0:08:04 
39Mads Christensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:08:05 
40Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun0:10:28 
41Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity0:14:01 
42Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:14:02 
43Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:14:08 
44Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:14:12 
45Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise0:14:22 
46Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:14:31 
47Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity0:14:38 
48Nikola Aistrup (Den) Team Concordia0:14:42 
49Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha0:14:43 
50Cyrille Patoux (Fra) V.C. Rouen 76  
51Michal Olejnik (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:14:44 
52Evgeny Popov (Rus) Itera - Katusha  
53Fabricio Ferrari (Spa) Caja Rural0:14:45 
54Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun  
55Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental  
56Gaylord Cumont (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:14:46 
57Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93  
58Kévin Lalouette (Fra) Ussa Pavilly Barentin  
59Thomas Riber-Selebjerg (Den) Team Concordia0:14:47 
60Egoitz Garcia (Spa) Caja Rural  
61Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller  
62Olivier Pardini (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:14:48 
63Kristian House (GBr) Rapha Condor  
64Daniel Schorn (Ger) Team Netapp  
65Christer Rake (Nor) Team Joker Bianchi0:14:49 
66Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:14:52 
67Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun0:14:54 
68Andoni Blazquez (Spa) Orbea  
69Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:14:57 
70Remco Te Brake (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
71Klaas Sys (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:15:01 
72Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshop  
73Florent Gougeard (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:15:06 
74Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:15:07 
75Kasper Jebjerg (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:15:09 
76Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha0:15:21 
77Benat Urain (Spa) Orbea0:15:27 
78Jasper Lenferink (Ned) Metec Cycling Team0:16:02 
79Zakkari Dempster (GBr) Rapha Condor0:16:07 
80Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
81Morten Voss Christiansen (Den) Team Designa Kokken - Blue Water0:16:08 
82Michael Tronborg (Den) Glud & Marstrand Horsens0:16:25 
83Vegard-Stake Laengen (Nor) Team Joker Bianchi0:16:42 
84Bart Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:17:27 
85Kaspar Schjonnemann (Den) Team Concordia0:18:11 
86Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:21:43 
87Stian Remme (Nor) Team Joker Bianchi0:25:47 
88Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor0:25:54 
89Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:26:06 
90Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:26:08 
91Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity0:26:59 
92Tom Southam (GBr) Rapha Condor0:27:18 
93Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand Horsens0:27:53 
94Morten Hoberg (Den) Team Concordia0:29:02 
95Alphonse Vermote (Bel) Beveren 2000 - Quick Step0:30:09 
96Dennis Smit (Ned) Metec Cycling Team0:31:17 
97Oleg Chuzhda (Spa) Caja Rural0:32:17 
98Sander Oostlander (Ned) Van Vliet Ebh Elshop0:32:24 
99Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha0:32:28 
100Sven Jodts (Bel) Beveren 2000 - Quick Step  
101Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller0:32:46 
102Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp  
103Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
104Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:33:03 
105Aurélien Thilloy (Fra) V.C. Rouen 760:33:14 
106Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 930:33:23 
107Ricardo Garcia (Spa) Orbea0:34:21 
108Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team Joker Bianchi0:34:46 
109Michael Berling (Den) Glud & Marstrand Horsens0:38:13 
110Florian Taillefer (Fra) V.C. Rouen 760:39:30 
111Geoffrey Pichot (Fra) Ussa Pavilly Barentin0:39:38 
112Adrian Saez De Arregui (Spa) Orbea0:39:50 
113Daniel Foder (Den) Team Concordia0:41:27 
114Lars Horring (Ned) Metec Cycling Team0:43:52 
115Tony Cavet (Fra) V.C. Rouen 760:45:48 
116Garikoitz Bravo (Spa) Caja Rural0:46:13 
117Mats Boeve (Ned) Rabobank Continental0:46:18 
118Mard Van Blanken (Ned) Metec Cycling Team0:46:55 
119Nicolas Olesen (Den) Team Concordia0:49:48 
120Gér Soepenberg (Ned) Metec Cycling Team0:49:51 
121David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 760:57:27 
122Arne Hassink (Ned) Metec Cycling Team1:00:36 
123Ole Haavardsholm (Nor) Team Joker Bianchi1:07:38 
124Noel Martin (Spa) Orbea1:14:12 
Back to top