Bacquet wins for Big Mat

Bideau remains in overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 933:51:56 
2Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller  
3Tino Thömel (Ger) Team NSP  
4Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent / Oise  
5Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
6Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 76  
7Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
8Dries Depoorter (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
9Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity  
10Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
11Barry Markus (Ned) Rabobank Continental  
12Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
13René Hooghiemster (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
14Niels Brouzes (Fra) V.C. Rouen 76  
15Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
16Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental  
17Thomas Vedel Kvist (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
18Luke Rowe (GBr) Great Britain National Team  
19Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
20Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity  
21Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
22Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke  
23Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp  
24Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental  
25Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
26Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller  
27Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental  
28Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe  
29Benoît Sinner (Fra) C.S.A. Des Loges  
30Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
31Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
32Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha  
33Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
34Andrew Fenn (GBr) Great Britain National Team0:00:05 
35Markus Eichler (Ger) Team NSP  
36Bob Schoonbroodt (Ned) Cycling Team De Rijke  
37Philippe Legrand (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
38Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha  
39Christopher De Souza (Fra) V.C. Rouen 76  
40Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha  
41Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93  
42Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
43Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau Sarthe  
44Stian Remme (Nor) Joker Merida  
45Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise  
46Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
47Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
48Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
49Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin  
50Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.  
51Bouke Kuiper (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
52Stig Broeckx (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
53Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93  
54Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental  
55Quentin Have (Fra) USSA Pavilly Barentin  
56Markus Fothen (Ger) Team NSP  
57Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
58Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental  
59Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
60Øystein-Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo  
61Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha  
62Sander Oostlander (Ned) Cycling Team De Rijke  
63Mark Christian (GBr) Great Britain National Team  
64Christer Rake (Nor) Joker Merida  
65Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise  
66Christopher Juul-Jensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
67Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
68Frédérik Wilmann (Nor) Joker Merida  
69Florent Gougeard (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:12 
70Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin  
71Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau Sarthe  
72Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo  
73Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. Des Loges  
74Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise  
75Erick Roswell (GBr) Great Britain National Team  
76Johan Landström (Swe) Team Cykelcity  
77Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cycling Team De Rijke  
78David Boutville (Fra) V.C. Rouen 76  
79Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau Sarthe  
80Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau Sarthe  
81Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. Des Loges  
82Klaas Sys (Bel) V.C. Rouen 76  
83Arthur Vanoverberghe (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
84Bart Van Haaren (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
85Wim Botman (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
86Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha  
87Jérémy Ortiz (Fra) C.S.A. Des Loges  
88Reinbert Wielinga (Mon) Itera - Katusha  
89Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo  
90Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp  
91Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp  
92John Anderson (Aus) Endura Racing0:00:19 
93Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:00:42 
94Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:01:42 
95René Obst (Ger) Team NSP0:01:50 
96Bjorn Thurau (Ger) Team NSP0:11:12 
97Yoeri Havik (Ned) Cycling Team De Rijke  
98Stef Van Zummeren (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
99Roy Boeve (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team  
100Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller  
101Julien Gonnet (Fra) C.S.A. Des Loges  
102Bjørn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo  
103Christen Jensen (Nor) Joker Merida  
104Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 93  
105Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
106Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team  
107Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo  
108Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
109Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo  
110Sebastian Kvålsvoll (Nor) Plussbank Cervelo  
111Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo  
112Michael Berling (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
113Alexandre Lemair (Fra) V.C. Rouen 76  
114Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller  
115Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
116Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
117Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
118Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller  
119Jean-Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin  
120Daniel Foder (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
121Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team  
122Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
123Michiel Janssen (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller16:45:27 
2Luke Rowe (GBr) Great Britain National Team  
3Thomas Vedel Kvist (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:03 
4Jack Bauer (NZl) Endura Racing0:00:06 
5Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental0:00:10 
6Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller0:00:11 
7Sander Oostlander (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:13 
8Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke  
9Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93  
10Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:14 
11René Hooghiemster (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:15 
12Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ  
13Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental0:00:19 
14Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental0:00:20 
15Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 930:00:22 
16Frédérik Wilmann (Nor) Joker Merida0:00:23 
17Niels Brouzes (Fra) V.C. Rouen 760:00:24 
18Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:00:25 
19Benoît Sinner (Fra) C.S.A. Des Loges  
20Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:26 
21Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93  
22Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:27 
23Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha  
24Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:28 
25Bob Schoonbroodt (Ned) Cycling Team De Rijke  
26Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin  
27Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:00:29 
28Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:31 
29Christopher De Souza (Fra) V.C. Rouen 760:00:33 
30Stian Remme (Nor) Joker Merida  
31Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:34 
32Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller  
33Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:35 
34Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent / Oise  
35Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:36 
36Mark Christian (GBr) Great Britain National Team  
37Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht  
38Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:37 
39Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 76  
40Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:00:40 
41Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental  
42Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:41 
43Quentin Have (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:42 
44Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:43 
45Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity  
46Dries Depoorter (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog  
47Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:47 
48Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:00:49 
49Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:50 
50Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:51 
51Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha  
52Jérémy Ortiz (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:53 
53Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
54Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:00:54 
55Stig Broeckx (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:56 
56Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise  
57Markus Fothen (Ger) Team NSP  
58Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:01:00 
59Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:01 
60Barry Markus (Ned) Rabobank Continental  
61Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:01:03 
62Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:01:04 
63Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:01:05 
64Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin  
65Klaas Sys (Bel) V.C. Rouen 760:01:06 
66Reinbert Wielinga (Mon) Itera - Katusha0:01:10 
67Øystein-Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:01:11 
68Philippe Legrand (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:01:13 
69Andrew Fenn (GBr) Great Britain National Team0:01:16 
70Florent Gougeard (Fra) USSA Pavilly Barentin0:01:17 
71Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp0:01:46 
72Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. Des Loges  
73Erick Roswell (GBr) Great Britain National Team0:01:49 
74Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cycling Team De Rijke0:01:56 
75Christopher Juul-Jensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:02:04 
76Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:02:24 
77Markus Eichler (Ger) Team NSP0:02:35 
78Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:03:12 
79Wim Botman (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:03:14 
80Arthur Vanoverberghe (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:04:04 
81Bouke Kuiper (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:04:23 
82Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp0:04:25 
83Christer Rake (Nor) Joker Merida0:04:55 
84Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:05:00 
85David Boutville (Fra) V.C. Rouen 760:07:59 
86Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:11:15 
87Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller0:11:19 
88Tino Thömel (Ger) Team NSP0:11:25 
89Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller0:11:41 
90Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. Des Loges0:11:45 
91Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:11:51 
92Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp  
93Alexandre Lemair (Fra) V.C. Rouen 760:11:53 
94Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:12:03 
95Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:12:42 
96Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:12:55 
97Bjorn Thurau (Ger) Team NSP0:13:14 
98Yoeri Havik (Ned) Cycling Team De Rijke0:13:28 
99Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:13:53 
100Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:14:29 
101Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:14:55 
102Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:16:22 
103Michiel Janssen (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:16:26 
104John Anderson (Aus) Endura Racing0:16:41 
105Bart Van Haaren (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:16:43 
106Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 930:17:14 
107Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:17:38 
108René Obst (Ger) Team NSP0:18:24 
109Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:22:09 
110Jean-Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin0:22:37 
111Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo0:23:49 
112Stef Van Zummeren (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:24:16 
113Julien Gonnet (Fra) C.S.A. Des Loges0:24:33 
114Sebastian Kvålsvoll (Nor) Plussbank Cervelo0:24:36 
115Roy Boeve (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:24:38 
116Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team0:24:41 
117Bjørn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:24:51 
118Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo0:27:17 
119Daniel Foder (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:28:03 
120Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team0:28:26 
121Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:29:27 
122Michael Berling (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:32:16 
123Christen Jensen (Nor) Joker Merida0:34:11 
Back to top