Tour de l'Eurometropole: Theuns sprints to victory on stage 3

Gougeard remains race leader

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3:44:28 
2Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
3Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
4Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo  
5Raymond Kreder (Ned) Roompot Oranje Peloton  
6Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling  
7Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal  
8Rudiger Selig (Ger) Team Katusha  
9Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal  
10Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin  
11Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team  
12Daniel Mc Lay (GBr) Bretagne-Seche Environnement  
13Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
14Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo  
15Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole  
16Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
17Jakub Mareczko (Ita) Southeast  
18Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
19Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
20Eugert Zhupa (Alb) Southeast  
21Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team  
22Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi  
23Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
24Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling  
25Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling  
26Kevyn Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles  
27Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
28Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale  
29Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
30Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr  
31Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
32Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr  
33Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
34Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team  
35Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille Metropole  
36Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr  
37Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
38Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team  
39Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
40Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal  
41Sebastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale  
42Jean Marc Bideau (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
43Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles  
44Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka  
45Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
46Liam Bertazzo (Ita) Southeast  
47Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi  
48Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha  
49Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
50Maurits Lammertink (Ned) Roompot Oranje Peloton  
51Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
52Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits  
53Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team  
54Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling  
55Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal  
56Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
57Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling  
58Brian Van Goethem (Ned) Roompot Oranje Peloton  
59Marco Konig (Ger) Leopard Development Team  
60Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo  
61Ivar Slik (Ned) Roompot Oranje Peloton  
62Gaetan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles  
63Berden De Vries (Ned) Roompot Oranje Peloton  
64Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal  
65Maxime Cam (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
66Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
67Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team  
68Jerome Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
69Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
70Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin  
71Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
72Florian Vachon (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
73Michael Schar (Swi) BMC Racing Team  
74Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo  
75Mirko Tedeschi (Ita) Southeast  
76Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
77Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles  
78Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team  
79Huub Duijn (Ned) Roompot Oranje Peloton  
80Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale  
81Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi  
82Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole  
83Maxim Belkov (Rus) Team Katusha  
84Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
85Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole  
86Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
87Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits  
88Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
89Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
90Gaëtan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
91Nils Politt (Ger) Team Katusha  
92Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
93Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles  
94Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
95Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi  
96Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
97Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
98Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team  
99Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
100Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal  
101Laurent Vanden Bak (Bel) Leopard Development Team  
102Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
103Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast  
104Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin  
105Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi  
106Dimitri .Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
107Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
108Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
109Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi  
110Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
111Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo  
112Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo0:00:17 
113Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille Metropole  
114Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo0:00:21 
115Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale  
116Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
117Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr0:00:30 
118Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:39 
119Reinier Honig (Ned) Roompot Oranje Peloton0:00:45 
120Murilo Fischer (Bra) FDJ.fr0:01:09 
121Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:10 
122Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
123Jay Thomson (RSA) MTN - Qhubeka  
124Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
125Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
126Alexander Geuens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
127Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka  
128Bjorn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:25 
129Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale0:02:07 
130Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale  
131Andrea Dal Col (Ita) Southeast0:02:25 
132Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo  
133Nic Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
134Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin  
135Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin  
136Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha  
137Franck Bonnamour (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
138Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale0:03:02 
139Jesper Asselman (Ned) Roompot Oranje Peloton0:03:20 
140Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal  
141Marc Fournier (Fra) FDJ.fr  
142Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team  
143Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles  
144Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka0:03:31 
145Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal  
146Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole0:06:07 
147Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole  
148Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling  
149Martial Roman (Fra) Veranclassic - Ekoi0:10:24 
150Massimo Morabito (Lux) Leopard Development Team  
151Jordi Van Dingenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
152Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi  
DNSAntwan Tolhoek (Ned) Tinkoff-Saxo  
DNSRick Zabel (Ger) BMC Racing Team  
DNFOlivier Le Gac (Fra) FDJ.fr  
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale12:09:04 
2Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:03 
3Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal0:00:11 
4Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling0:00:12 
5Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling0:00:15 
6Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling0:00:17 
7Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
8Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr0:00:18 
9Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team0:00:19 
10Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha0:00:21 
11Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal0:00:23 
12Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo  
13Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal0:00:25 
14Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr0:00:26 
15Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:29 
16Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling  
17Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team0:00:30 
18Gaëtan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:32 
19Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:38 
20Daniel Mc Lay (GBr) Bretagne-Seche Environnement0:00:39 
21Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo  
22Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles0:00:40 
23Dimitri .Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team  
24Nils Politt (Ger) Team Katusha0:00:41 
25Berden De Vries (Ned) Roompot Oranje Peloton  
26Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole0:00:42 
27Kevyn Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles0:00:43 
28Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits0:00:45 
29Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling0:00:47 
30Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
31Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:48 
32Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin  
33Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal0:00:50 
34Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team0:00:52 
35Maurits Lammertink (Ned) Roompot Oranje Peloton  
36Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:53 
37Brian Van Goethem (Ned) Roompot Oranje Peloton  
38Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole0:00:54 
39Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team0:00:55 
40Huub Duijn (Ned) Roompot Oranje Peloton  
41Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo0:00:56 
42Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team  
43Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
44Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:59 
45Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:00 
46Jerome Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
47Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
48Liam Bertazzo (Ita) Southeast0:01:01 
49Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
50Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast  
51Laurent Vanden Bak (Bel) Leopard Development Team0:01:03 
52Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal  
53Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise  
54Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team0:01:06 
55Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
56Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr0:01:10 
57Mirko Tedeschi (Ita) Southeast  
58Jean Marc Bideau (Fra) Bretagne-Seche Environnement0:01:11 
59Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:12 
60Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:13 
61Florian Vachon (Fra) Bretagne-Seche Environnement  
62Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles  
63Michael Schar (Swi) BMC Racing Team0:01:15 
64Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole0:01:16 
65Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:17 
66Robin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
67Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:01:18 
68Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles  
69Gaetan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:19 
70Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:20 
71Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team  
72Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:21 
73Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:22 
74Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling0:01:24 
75Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:29 
76Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:31 
77Sebastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale0:01:36 
78Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:01:39 
79Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
80Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:01:41 
81Raymond Kreder (Ned) Roompot Oranje Peloton0:01:44 
82Marco Konig (Ger) Leopard Development Team0:01:49 
83Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team  
84Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:50 
85Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits0:01:51 
86Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille Metropole0:01:54 
87Jakub Mareczko (Ita) Southeast0:01:59 
88Eugert Zhupa (Alb) Southeast0:02:00 
89Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:02:06 
90Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille Metropole0:02:08 
91Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits  
92Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka0:02:15 
93Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:02:20 
94Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin0:02:21 
95Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:02:22 
96Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi0:02:26 
97Jay Thomson (RSA) MTN - Qhubeka0:02:29 
98Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:02:32 
99Bjorn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:02:36 
100Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:02:43 
101Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:02:58 
102Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:03:01 
103Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ.fr0:03:03 
104Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:03:14 
105Murilo Fischer (Bra) FDJ.fr0:03:23 
106Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo0:03:35 
107Nic Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
108Franck Bonnamour (Fra) Bretagne-Seche Environnement0:03:44 
109Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Seche Environnement0:03:57 
110Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo0:04:13 
111Ivar Slik (Ned) Roompot Oranje Peloton0:04:30 
112Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:04:31 
113Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:04:33 
114Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:04:36 
115Jesper Asselman (Ned) Roompot Oranje Peloton0:05:04 
116Reinier Honig (Ned) Roompot Oranje Peloton0:05:05 
117Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo0:05:51 
118Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:06:14 
119Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team0:06:15 
120Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka0:06:31 
121Kenny Dehaes (Bel) Lotto Soudal0:07:24 
122Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi0:07:34 
123Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo0:07:38 
124Timothy Stevens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:07:44 
125Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale0:08:39 
126Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale0:08:56 
127Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi0:09:30 
128Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:09:35 
129Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal0:09:49 
130Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles0:09:57 
131Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:10:10 
132Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka0:10:27 
133Alexander Geuens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:10:51 
134Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka0:11:15 
135Maxime Cam (Fra) Bretagne-Seche Environnement0:11:30 
136Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale0:11:33 
137Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale0:11:34 
138Andrea Dal Col (Ita) Southeast0:11:42 
139Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi0:12:10 
140Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:14:24 
141Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Metropole0:14:39 
142Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling0:15:00 
143Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team0:15:05 
144Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole0:15:43 
145Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale0:16:43 
146Marc Fournier (Fra) FDJ.fr0:17:04 
147Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin0:18:56 
148Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi0:20:01 
149Massimo Morabito (Lux) Leopard Development Team0:22:32 
150Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin0:26:46 
151Jordi Van Dingenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:27:30 
152Martial Roman (Fra) Veranclassic - Ekoi0:28:20 

Related Articles

Back to top