Pooley wins in Roquefeuil

Cervelo TestTeam rider extends her overall lead

Great Britain’s Emma Pooley (Cervelo TestTeam) added another stage victory to her resume as she extended her overall lead at Tour de l'Aude Cycliste Féminin. Pooley crossed the line just eight seconds ahead of USA National Team rider Mara Abbot, while Emma Johansson (Redsun Cycling Team) and Claudia Häusler (Cervelo TestTeam) crossed the line together for third and fourth place respectively a further 2:10 minutes behind.

“I am lucky to have such a great team with me,” said Pooley. “It was a very tough stage but my team mates did a really great job for me. Beside me, Claudia, Sharon and Regina were also able to finish among the top 11 which shows how strong team we have. I am proud to be a part of it. I am also happy that I defended my yellow jersey and I am looking forward to the last two days.”

The results more than doubled Pooley’s lead in the general classification. Pooley started the day 2:03 minutes ahead of Dutch rider Annemiek Van Vleuten (Nederland Bloeit) but after 105km of racing holds a 4:42 minute lead over Abbot, who moved into second overall.

“It was an amazing race again today. In the first climb, seven riders went in a break away – among them Cervélo TestTeam riders Emma Pooley, Sharon Laws and Claudia Häusler,” explained Egon van Kessel, Cervelo's sport director. “Then Claudia attacked but couldn’t get away from the leading group. At the end, Emma made the decisive attack and went away with Mara Abbott on her wheel. Emma won the sprint and took the fourth stage victory for the team. The last two stages have an easier profile but can still be very hard. We are confident and will give our all to defend the yellow jersey."

Just two stages and 202.5 kilometres of racing stands between Pooley and overall victory at the event. An overall win would be Pooley’s first in the French tour and her team’s second consecutive title, after Häusler won the title last year.

Full Results
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team3:04:19 
2Mara Abbot (USA) US National Team0:00:08 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:02:18 
4Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team  
5Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling0:04:11 
6Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team  
7Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women  
8Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:04:52 
9Carla Swart (RSA) MTN  
10Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope  
11Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team  
12Katheryn Mattis (USA) US National Team  
13Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women  
14Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team  
15Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno  
16Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl  
17Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
18Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno  
19Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:04:58 
20Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit0:07:55 
21Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team0:11:50 
22Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
23Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit0:16:40 
24Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
25Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:18:21 
26Ruth Corset (Aus) Tibco  
27Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox  
28Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team  
29Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women0:18:33 
30Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
31Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets0:21:51 
32Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara  
33Robyn De Groot (RSA) MTN  
34Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara  
35Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN  
36Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl  
37Amanda Miller (USA) Tibco  
38Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team  
39Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team  
40Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets0:22:47 
41Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl0:34:23 
42Andrea Dvorak (USA) US National Team  
43Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
44Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
45Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
46Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox  
47Romy Kasper (Ger) Noris Cycling  
48Martina Zwick (Ger) German National Team  
49Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling  
50Emma Mackie (Aus) Tibco  
51Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
52Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team  
53Laura Dittmann (Ger) German National Team  
54Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu  
55Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara  
56Carmen Small (USA) US National Team  
57Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets  
58Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team  
59Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno  
60Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
61Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
62Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
63Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs - Petrogradets  
64Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu  
65Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco  
66Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team  
67Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara  
68Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno  
69Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women  
70Brooke Miller (USA) Tibco  
71Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling  
72Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl  
73Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl  
74Franziska Merten (Ger) German National Team  
75Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team  
76Angela Hennig (Ger) Noris Cycling  
77Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team  
78Cashandra Slingerland (RSA) MTN  
79Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women  
80Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 - Gsd Gestion  
DNFRebecca Much (USA) Tibco  
Sprint- 7km - Alet Les bains
1Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco5pts
2Brooke Miller (USA) Tibco3 
3Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team2 
4Andrea Dvorak (USA) US National Team1 
Sprint - 17.5km - Esperanza
1Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling5pts
2Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team3 
3Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team2 
4Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit1 
Sprint - 65km - Axat
1Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit5pts
2Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team3 
3Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team2 
4Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team1 
Mountain - 33.5km - Col du Portel
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team8pts
2Mara Abbot (USA) US National Team5 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women3 
4Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team2 
5Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling1 
Mountain - 38km - Col des Coudons
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team5pts
2Mara Abbot (USA) US National Team3 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women2 
4Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team1 
Mountain - 79km - Col de Dent
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team12pts
2Mara Abbot (USA) US National Team8 
3Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team5 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team3 
5Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women2 
6Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling1 
Mountain - 100.2km - Côte d'Espezel
1Mara Abbot (USA) US National Team5pts
2Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team3 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team2 
4Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team1 
Teams
1Cervelo TestTeam9:19:26 
2Nederland Bloeit0:08:13 
3HTC Columbia Women0:21:07 
4US National Team0:32:54 
5Team Valdarmo0:37:38 
6MTN0:42:05 
7Lotto Ladies Team0:44:36 
8Vienne Futuroscope0:49:26 
9Redsun Cycling Team0:52:03 
10Leontien0:54:37 
11S.C. Michela Fanini Record Rox1:04:36 
12Noris Cycling1:06:28 
13Tibco1:08:06 
14Safi-Pasta Zara1:11:36 
15Fenixs-Petrogadets1:12:32 
16Esgl93-Gestion1:14:07 
17German National Team1:20:38 
18Gauss Rdz Ormu1:20:50 
General Classification after stage 7
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team18:28:28 
2Mara Abbot (USA) US National Team0:04:42 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:05:40 
4Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team0:06:51 
5Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit0:07:08 
6Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women0:07:45 
7Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team0:07:48 
8Katheryn Mattis (USA) US National Team0:07:54 
9Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team0:08:04 
10Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:09:00 
11Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:09:02 
12Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling0:10:36 
13Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl0:10:42 
14Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope0:11:10 
15Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit0:12:06 
16Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women0:12:18 
17Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:14:36 
18Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno0:17:52 
19Carla Swart (RSA) MTN0:26:57 
20Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team0:32:17 
21Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:39:39 
22Ruth Corset (Aus) Tibco0:44:29 
23Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno0:47:53 
24Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu0:49:21 
25Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women0:50:53 
26Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team0:51:22 
27Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion0:52:11 
28Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team0:54:12 
29Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:54:48 
30Amanda Miller (USA) Tibco0:55:00 
31Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team0:55:03 
32Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women0:55:42 
33Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit0:57:35 
34Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox1:00:14 
35Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl1:01:54 
36Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara1:03:32 
37Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets1:04:42 
38Carmen Small (USA) US National Team1:05:13 
39Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team1:05:41 
40Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling1:06:24 
41Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets1:09:30 
42Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN1:12:56 
43Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu1:13:16 
44Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope1:13:42 
45Robyn De Groot (RSA) MTN1:16:21 
46Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara1:17:22 
47Andrea Dvorak (USA) US National Team1:20:06 
48Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team1:20:37 
49Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets1:21:29 
50Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team1:22:40 
51Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team1:23:15 
52Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women1:25:25 
53Romy Kasper (Ger) Noris Cycling1:26:04 
54Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco1:29:38 
55Martina Zwick (Ger) German National Team1:30:29 
56Angela Hennig (Ger) Noris Cycling1:31:01 
57Brooke Miller (USA) Tibco1:31:43 
58Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl1:33:38 
59Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl1:34:23 
60Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion1:34:33 
61Emma Mackie (Aus) Tibco1:39:15 
62Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu1:39:56 
63Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion1:40:08 
64Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox1:40:10 
65Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team1:40:11 
66Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno1:40:42 
67Laura Dittmann (Ger) German National Team1:42:15 
68Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara1:43:00 
69Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling1:45:03 
70Denise Zuckermandel (Ger) German National Team1:45:19 
71Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 - Gsd Gestion1:45:50 
72Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu1:47:53 
73Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs - Petrogradets1:48:27 
74Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu1:51:43 
75Franziska Merten (Ger) German National Team1:56:05 
76Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno1:56:36 
77Cashandra Slingerland (RSA) MTN1:57:30 
78Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope2:00:13 
79Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl2:01:05 
80Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara2:07:06 
Points Classification
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit114pts
2Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team106 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team105 
4Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women85 
5Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team82 
6Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit75 
7Mara Abbot (USA) US National Team54 
8Katheryn Mattis (USA) US National Team54 
9Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team52 
10Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope51 
11Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling50 
12Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women49 
13Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women47 
14Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu45 
15Brooke Miller (USA) Tibco43 
16Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit40 
17Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl40 
18Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team37 
19Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team36 
20Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women35 
21Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu35 
22Carmen Small (USA) US National Team30 
23Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit26 
24Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion18 
25Romy Kasper (Ger) Noris Cycling16 
26Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara14 
27Emma Mackie (Aus) Tibco13 
28Carla Swart (RSA) MTN13 
29Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team12 
30Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team12 
31Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco12 
32Martina Zwick (Ger) German National Team11 
33Denise Zuckermandel (Ger) German National Team10 
34Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling8 
35Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara8 
36Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team7 
37Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara5 
38Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox4 
39Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl2 
40Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team2 
41Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu1 
42Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno1 
Sprint Classification
1Brooke Miller (USA) Tibco35pts
2Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team14 
3Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team11 
4Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women10 
5Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women8 
6Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit7 
7Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit5 
8Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling5 
9Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco5 
10Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit5 
11Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team4 
12Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team3 
13Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team3 
14Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team3 
15Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team3 
16Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women2 
17Carmen Small (USA) US National Team2 
18Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu2 
19Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl1 
20Amanda Miller (USA) Tibco1 
21Andrea Dvorak (USA) US National Team1 
22Romy Kasper (Ger) Noris Cycling1 
23Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu1 
Mountains Classification
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team68pts
2Mara Abbot (USA) US National Team51 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women30 
4Katheryn Mattis (USA) US National Team15 
5Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit13 
6Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team13 
7Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team13 
8Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women12 
9Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl10 
10Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team10 
11Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team6 
12Carmen Small (USA) US National Team5 
13Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit5 
14Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling3 
15Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu2 
16Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope1 
17Brooke Miller (USA) Tibco1 
Young Riders Classification
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit18:37:28 
2Carla Swart (RSA) MTN0:17:57 
3Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team0:45:12 
4Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:45:48 
5Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit0:48:35 
6Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets0:55:42 
7Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets1:00:30 
8Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope1:04:42 
9Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team1:14:15 
10Romy Kasper (Ger) Noris Cycling1:17:04 
11Martina Zwick (Ger) German National Team1:21:29 
12Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl1:25:23 
13Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion1:31:08 
14Laura Dittmann (Ger) German National Team1:33:15 
15Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara1:34:00 
16Denise Zuckermandel (Ger) German National Team1:36:19 
17Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu1:38:53 
18Franziska Merten (Ger) German National Team1:47:05 
19Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope1:51:13 
20Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl1:52:05 
21Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara1:58:06 
Teams Classification
1Cervelo Testteam55:37:40 
2Nederland Bloeit0:13:12 
3HTC Columbia Women0:39:24 
4US National Team1:09:51 
5Redsun Cycling Team1:55:15 
6Leontien2:11:21 
7Tibco2:18:27 
8Noris Cycling2:26:59 
9Team Valdarmo2:37:24 
10Vienne Futuroscope2:43:23 
11Lotto Ladies Team2:53:57 
12MTN2:58:47 
13Safi-Pasta Zara3:07:00 
14S.C. Michela Fanini Record Rox3:15:44 
15Fenixs-Petrogadets3:30:02 
16Gauss Rdz Ormu3:38:02 
17Allemagne3:58:26 
18Esgl93-Gestion4:07:41 

 

Related Articles

Back to top