Abbot victorious in Osseja

Stage runner-up Pooley takes commanding GC lead

Mara Abbot (US National Team) and Emma Pooley (Cervelo TestTeam) worked together on the Tour de l’Aude’s fourth stage, and both riders benefited from the cooperation. For Abbott working with her British rival gave her a stage victory at the French race, while Pooley’s reward was a strong lead in the general classification.

Pooley trailed Abbot across the line after 97 kilometres of racing, with the pair 43 seconds ahead of third placed Evelyn Stevens (HTC-Columbia). Pooley had started the day 1:03 minutes behind Adrie Visser (HTC-Columbia), but the Dutch rider was over three minutes behind on the day’s stage.

The time loss swung the pendulum in Pooley’s favour by 2:34 minutes, with five stages remaining. "I am very happy today. It is always great to be in the leader's jersey of Tour de l'Aude," said Emma Pooley. "So far I have a good gap over Adrie Visser. We still have some races to go, and something can always happen but I am confident."

The attack by Pooley and Abbot came from a six rider breakaway that escaped during the mountains. Pooley had the advantage of having team-mates Sharon Laws and Regina Bruins in the breakaway with her and Abbott.

"It was a nice day today, we had sun, no wind and now as well the yellow jersey," said Cervelo TestTeam sport director Egon van Kessel. "The peloton with our other riders reached the finish about 3:20 later so there are still five of our riders in a good overall position. Our team is in a comfortable position for the upcoming stages."

Full Results
1Mara Abbot (USA) US National Team2:41:30 
2Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team  
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women0:00:43 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:01:57 
5Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team0:03:05 
6Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:03:15 
7Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team  
8Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope0:03:19 
9Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team0:03:23 
10Katheryn Mattis (USA) US National Team  
11Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women  
12Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:03:25 
13Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl  
14Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team  
15Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling  
16Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women  
17Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team  
18Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit  
19Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl  
20Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:03:35 
21Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit  
22Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno0:03:43 
23Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:03:47 
24Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team0:04:16 
25Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team0:05:13 
26Amanda Miller (USA) TIBCO  
27Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:06:53 
28Ruth Corset (Aus) TIBCO0:09:22 
29Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl0:12:28 
30Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:16:07 
31Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
32Carla Swart (RSA) MTN  
33Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara  
34Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox  
35Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets  
36Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets  
37Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets  
38Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN  
39Carmen Small (USA) US National Team  
40Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu  
41Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit  
42Robyn De Groot (RSA) MTN  
43Andrea Dvorak (USA) US National Team  
44Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu  
45Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team  
46Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team  
47Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling0:16:20 
48Rebecca Much (USA) TIBCO  
49Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno  
50Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno  
51Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women  
52Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team0:23:36 
53Martina Zwick (Ger) German National Team  
54Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara  
55Romy Kasper (Ger) Noris Cycling  
56Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl  
57Joanne Kiesanowski (NZl) TIBCO  
58Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
59Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope  
60Katharine Carrol (USA) US National Team  
61Brooke Miller (USA) TIBCO  
62Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl  
63Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling0:23:40 
64Angela Hennig (Ger) Noris Cycling  
65Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women  
66Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team0:28:04 
67Kristin Mac Grath (USA) US National Team  
68Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox  
69Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu  
70Emma Mackie (Aus) TIBCO  
71Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs - Petrogradets  
72Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara  
73Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion  
74Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno  
75Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu  
76Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu  
77Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox  
78Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl  
79Laura Dittmann (Ger) German National Team  
80Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara  
81Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
82Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling  
83Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope  
84Franziska Merten (Ger) German National Team  
85Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 - Gsd Gestion  
86Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team  
87Cashandra Slingerland (RSA) MTN0:29:31 
88Lylanie Lauwrens (RSA) MTN  
DNFElizabeth Hatch (USA) Lotto Ladies Team  
DNFLina-Kristin Schink (Ger) German National Team  
Mountain 1 - Col du Calvaire (HC) 29km
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team12pts
2Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women8 
3Mara Abbot (USA) US National Team5 
4Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team3 
5Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team2 
6Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team1 
Mountain 2 - D4 Col de Creu (HC) 53km
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team12pts
2Mara Abbot (USA) US National Team8 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women5 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team3 
5Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team2 
6Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team1 
Mountain 3 - Col de la Llose (HC) 67km
1Mara Abbot (USA) US National Team12pts
2Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team8 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women5 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team3 
5Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team2 
6Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope1 
Teams
1Cervelo Test Team8:10:50 
2HTC Columbia Women0:01:11 
3Nederland Bloeit0:03:54 
4Leontien.nl0:12:57 
5US National Team0:13:10 
6Redsun Cycling Team0:16:00 
7TIBCO0:24:35 
8Vienne Futuroscope0:27:28 
9Team Valdarno0:30:03 
10Lotto Ladies Team0:30:44 
11Noris Cycling0:37:01 
12S.C. Michela Fanini Record Rox0:41:16 
13Fenixs - Petrogradets0:42:01 
14MTN  
15Safi - Pasta Zara0:49:30 
16Gauss RDZ Ormu0:53:58 
17Esgl 93 - Gsd Gestion1:01:27 
18German National Team  
General classification after stage 4
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team9:44:05 
2Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women0:02:34 
3Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit0:03:09 
4Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team0:03:15 
5Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women0:03:21 
6Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team0:03:27 
7Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl0:03:28 
8Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team0:03:31 
9Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team0:03:35 
10Mara Abbot (USA) US National Team0:03:45 
11Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team0:03:55 
12Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:03:57 
13Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit0:04:09 
14Katheryn Mattis (USA) US National Team0:04:24 
15Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit0:04:27 
16Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl0:04:35 
17Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling0:05:10 
18Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope0:05:23 
19Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team0:05:54 
20Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women0:06:31 
21Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox0:08:03 
22Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno0:08:31 
23Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Ladies Team0:08:49 
24Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:12:46 
25Ruth Corset (Aus) TIBCO0:13:14 
26Anriette Schoeman (RSA) Lotto Ladies Team0:15:32 
27Marijn De Vries (Ned) Leontien.nl0:16:43 
28Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu0:16:52 
29Carmen Small (USA) US National Team0:16:54 
30Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team0:17:22 
31Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling0:18:05 
32Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:19:01 
33Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team0:19:05 
34Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu0:19:12 
35Amanda Miller (USA) TIBCO0:19:13 
36Rebecca Much (USA) TIBCO0:20:21 
37Carla Swart (RSA) MTN0:21:10 
38Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets0:21:36 
39Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit0:22:13 
40Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women0:22:26 
41Sylwia Kapusta (Pol) Safi - Pasta Zara0:24:17 
42Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets0:25:28 
43Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets0:25:51 
44Robyn De Groot (RSA) MTN0:26:49 
45Andrea Dvorak (USA) US National Team0:27:01 
46Eugenie Mermillod (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion0:27:06 
47Joanne Kiesanowski (NZl) TIBCO0:27:37 
48Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team  
49Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara0:27:45 
50Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Record Rox0:27:57 
51Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno0:28:09 
52Martina Zwick (Ger) German National Team0:28:25 
53Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team0:29:35 
54Marissa Van Der Merwe (RSA) MTN0:29:50 
55Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women0:29:51 
56Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team0:31:05 
57Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl0:31:34 
58Katharine Carrol (USA) US National Team0:32:18 
59Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl0:32:19 
60Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion0:32:29 
61Angela Hennig (Ger) Noris Cycling0:33:48 
62Brooke Miller (USA) TIBCO0:34:32 
63Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling0:35:14 
64Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:35:47 
65Emma Mackie (Aus) TIBCO0:37:11 
66Romy Kasper (Ger) Noris Cycling0:37:45 
67Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu0:37:52 
68Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion0:38:04 
69Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox0:38:06 
70Veronica Andreasson (Swe) Lotto Ladies Team0:38:07 
71Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno0:38:08 
72Laura Dittmann (Ger) German National Team0:40:11 
73Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:40:56 
74Marlen Jöhrend (Ger) Noris Cycling0:42:59 
75Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:43:15 
76Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 - Gsd Gestion0:43:46 
77Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Record Rox0:43:56 
78Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu0:45:49 
79Yulia Iliynikh (Rus) Fenixs - Petrogradets0:46:23 
80Franziska Merten (Ger) German National Team0:47:58 
81Kristin Mac Grath (USA) US National Team0:48:25 
82Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl0:48:32 
83Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu0:49:39 
84Cashandra Slingerland (RSA) MTN0:50:24 
85Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope0:52:06 
86Tania Belvederesi (Ita) Team Valdarno0:54:19 
87Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara0:54:33 
88Lylanie Lauwrens (RSA) MTN0:55:53 
Points classification
1Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit66pts
2Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team61 
3Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team53 
4Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team52 
5Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl48 
6Adrie Visser (Ned) HTC Columbia Women47 
7Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women45 
8Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team44 
9Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu36 
10Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl34 
11Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women31 
12Mara Abbot (USA) US National Team30 
13Carmen Small (USA) US National Team30 
14Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope26 
15Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit24 
16Linda Melanie Villumsen (NZl) HTC Columbia Women24 
17Brooke Miller (USA) TIBCO23 
18Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit21 
19Liesbet De Vocht (Bel) Nederland Bloeit20 
20Katheryn Mattis (USA) US National Team20 
21Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team19 
22Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling19 
23Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion18 
24Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team18 
25Romy Kasper (Ger) Noris Cycling16 
26Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team12 
27Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team12 
28Emma Mackie (Aus) TIBCO10 
29Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara8 
30Madeleine Sandig (Ger) Noris Cycling8 
31Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team7 
32Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara5 
33Martina Zwick (Ger) German National Team4 
34Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox4 
35Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl2 
36Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu1 
Mountains classification
1Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team32pts
2Mara Abbot (USA) US National Team25 
3Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women18 
4Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl10 
5Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team8 
6Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team8 
7Carmen Small (USA) US National Team5 
8Ina Teutenberg (Ger) HTC Columbia Women5 
9Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team1 
10Claudia Häusler (Ger) Cervelo Test Team1 
11Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope1 
12Brooke Miller (USA) TIBCO1 
Young rider classification
1Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl9:47:33 
2Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit0:00:29 
3Elizabeth Armitstead (GBr) Cervelo Test Team0:02:26 
4Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope0:09:18 
5Oxana Kozonchuk (Rus) Safi - Pasta Zara0:15:33 
6Carla Swart (RSA) MTN0:17:42 
7Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs - Petrogradets0:18:08 
8Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit0:18:45 
9Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets0:22:00 
10Marie Lindberg (Swe) Redsun Cycling Team0:24:09 
11Martina Zwick (Ger) German National Team0:24:57 
12Josien Van Wingerden (Ned) Leontien.nl0:28:51 
13Stephanie Pohl (Ger) Noris Cycling0:31:46 
14Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope0:32:19 
15Romy Kasper (Ger) Noris Cycling0:34:17 
16Mélanie Bravard (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion0:34:36 
17Laura Dittmann (Ger) German National Team0:36:43 
18Rasa Leleivyte (Ltu) Safi - Pasta Zara0:37:28 
19Denise Zuckermandel (Ger) German National Team0:39:47 
20Giada Borgato (Ita) Gauss RDZ Ormu0:42:21 
21Franziska Merten (Ger) German National Team0:44:30 
22Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl0:45:04 
23Jenifer Letue (Fra) Vienne Futuroscope0:48:38 
24Lorena Foresi (Ita) Safi - Pasta Zara0:51:05 
Teams classification
1Cervelo Test Team29:17:56 
2HTC Columbia Women0:04:47 
3Nederland Bloeit0:06:46 
4US National Team0:23:22 
5Leontien.nl0:26:59 
6Redsun Cycling Team0:30:29 
7TIBCO0:40:15 
8Noris Cycling0:51:50 
9Vienne Futuroscope0:58:09 
10Safi - Pasta Zara1:08:56 
11Team Valdarno1:12:37 
12Lotto Ladies Team1:13:10 
13Fenixs - Petrogradets1:13:51 
14Gauss RDZ Ormu1:15:54 
15S.C. Michela Fanini Record Rox1:16:22 
16MTN1:27:58 
17German National Team1:28:36 
18Esgl 93 - Gsd Gestion1:45:03 

 

Back to top