Bouhanni back in winning form at the Tour de l'Ain

Frenchman sprints to first victory since Tour de Yorkshire crash

Nacer Bohanni (Cofidis) won stage 2 of the Tour de l'Ain after he was a convincing winner in the bunch sprint ahead of Samuel Dumoulin (AG2R La Mondiale) and Maxime Daniel (Fortuneo-Oscaro). It was Bouhanni's first victory since his heavy crash on the final stage of the Tour de Yorkshire in May and came after a trying Tour de France in which he was still struggling the effects of his injuries.

The finale was not without controversy, as Anthony Maldonado (HP BTP-Auber 93) came down in a crash in the finishing straight. There was a delay of several minutes as the commissaires reviewed the footage and eventually confirmed Bouhanni as the stage winner. The time bonus for winning the stage was also sufficient to lift Bouhanni into the overall lead ahead of stage 1 winner Juan José Lobato (LottoNL-Jumbo).

"It's a relief to win again," Bouhanni said afterwards, according to L'Équipe. "It was difficult for me, it's been a hard year. Mentally, I've been through quite a difficult period. I was starting to doubt because I was doing my best every day to get back to my true level. I was off the bike for 20 days in the month of May and they told me that my season was over. Getting to the start of the Tour was a victory, finishing it was another.

"That's cycling. There are highs and lows. I can feel that I'm getting back to where I was, little by little. I knew there was a chance today."

The bunch finish was never in doubt, though the stage was enlivened by a break featuring Ryan Anderson (Direct Energie), Jérémy Lecroq (Roubaix-Lille Métropole) and Robert Kessler (Germany), who were hauled in by the peloton in the final 15 kilometres.

Friday's stage to Oyonnax should see the complexion of the race change as the peloton faces no fewer than five climbs, with Thibaut Pinot (FDJ) expected to be to the fore.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits3:19:36 
2Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale  
3Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Oscaro  
4Marco Benfatto (Ita) Androni-Sidermec  
5Juan Jose Lobato (Spa) Team Lotto Nl - Jumbo  
6Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
7Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
8Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
9Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros  
10Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix - Lille Metropole  
11Romain Le Roux (Fra) Armee De Terre  
12Joris Nieuwenhuis (Ned) Development Team Sunweb  
13Patrick Haller (Ger) German National Team  
14Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros  
15Steven Tronet (Fra) Armee De Terre  
16Amund Grondahl Jansen (Nor) Team Lotto Nl - Jumbo  
17Simon Sellier (Fra) France National Team  
18Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo - Oscaro  
19David Gaudu (Fra) FDJ  
20Aurélien Paret-Peintre (Fra) France National Team  
21Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Oscaro  
22Georg Zimmermann (Ger) German National Team  
23Brian Nauleau (Fra) Direct Energie  
24Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb  
25Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
26Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
27Galym Akhmetov (Kaz) Astana City  
28Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert  
29Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
30Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
31Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Oscaro  
32Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City  
33Valentin Madouas (Fra) FDJ  
34Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
35Andrea Palini (Ita) Androni-Sidermec  
36Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Oscaro  
37Damian Lüscher (Swi) Roth - Akros  
38Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
39Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix - Lille Metropole  
40Flavien Maurelet (Fra) France National Team  
41Guillaume Levarlet (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
42Kevin Le Cunff (Fra) HP BTP - Auber 93  
43Christian Maximilian Koch (Ger) German National Team  
44Vladimir Tsoy (Kaz) Astana City  
45Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM  
46Jeremy Bescond (Fra) HP BTP - Auber 93  
47Roland Thalmann (Swi) Roth - Akros  
48Mattia Cattaneo (Ita) Androni-Sidermec  
49Valentin Baillifard (Swi) Roth - Akros  
50Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb  
51Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale  
52Maxime Bouet (Fra) Fortuneo - Oscaro  
53Francesco Gavazzi (Ita) Androni-Sidermec  
54Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
55Matthias Reutimann (Swi) Roth - Akros  
56Pierre Gouault (Fra) HP BTP - Auber 93  
57Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
58Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo  
59Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale  
60Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
61Axel Journiaux (Fra) France National Team  
62Rodolfo Torres (Col) Androni-Sidermec  
63Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale  
64Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie  
65Johan Le Bon (Fra) FDJ  
66Frédéricbrun (Fra) France National Team  
67Nicolas Baldo (Fra) HP BTP - Auber 93  
68Stef Clement (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo  
69Julien Antomarchi (Fra) Roubaix - Lille Metropole  
70Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole  
71Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie  
72Florian Nowak (Ger) German National Team  
73Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
74Paul Ourselin (Fra) Direct Energie  
75Fabien Canal (Fra) Armee De Terre  
76John Anderson Rodriguez (Col) Delko Marseille Provence KTM  
77Matvey Nikitin (Kaz) Astana City  
78Victor Lafay (Fra) France National Team  
79Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale  
80Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits  
81Johannes Schinnagel (Ger) German National Team  
82Clement Russo (Fra) AG2R La Mondiale  
83Bruno Armirail (Fra) FDJ  
84Felix Gall (Aut) Development Team Sunweb  
85Anton Kuzmin (Kaz) Astana City  
86Thibault Ferasse (Fra) Armee De Terre  
87Florian Stork (Ger) Development Team Sunweb  
88Romain Campistrous (Fra) Armee De Terre  
89Louis Pijourlet (Fra) Roubaix - Lille Metropole  
90Ryan Anderson (Can) Direct Energie  
91Vadim Pronskiy (Kaz) Astana City  
92Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie  
93Marco Frapporti (Ita) Androni-Sidermec  
94Robert William Kessler (Ger) German National Team  
95Alexey Vermeulen (USA) Team Lotto Nl - Jumbo  
96Félix Pouilly (Fra) Roubaix - Lille Metropole  
97Julien Loubet (Fra) Armee De Terre0:00:28 
98David Menut (Fra) HP BTP - Auber 93  
99Tanguy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:45 
100Martin Alexander Salmon (Ger) Development Team Sunweb0:09:56 
101Anthony Maldonado (Fra) HP BTP - Auber 93  
Sprint 1 - 79.7km - Le Montellier
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert William Kessler (Ger) German National Team5 pts
2Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole3 
3Ryan Anderson (Can) Direct Energie1 
Finish Line Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits25 pts
2Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale20 
3Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Oscaro16 
4Marco Benfatto (Ita) Androni-Sidermec14 
5Juan Jose Lobato (Spa) Team Lotto Nl - Jumbo12 
6Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM10 
7Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits9 
8Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert8 
9Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros7 
10Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix - Lille Metropole6 
11Romain Le Roux (Fra) Armee De Terre5 
12Joris Nieuwenhuis (Ned) Development Team Sunweb4 
13Patrick Haller (Ger) German National Team3 
14Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros2 
15Steven Tronet (Fra) Armee De Terre1 
KOM 1 - 10.4km - Côte de Druillat
#Rider Name (Country) TeamResult
1Félix Pouilly (Fra) Roubaix - Lille Metropole5 pts
2Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM3 
3Patrick Haller (Ger) German National Team1 
KOM 2 - 57km - Côte de Loyes
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole5 pts
2Robert William Kessler (Ger) German National Team3 
3Ryan Anderson (Can) Direct Energie1 
KOM 3 - 64.4km - Côte de Saint Eloi
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole5 pts
2Robert William Kessler (Ger) German National Team3 
3Ryan Anderson (Can) Direct Energie1 
Most Combative
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert William Kessler (Ger) German National Team  
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fortuneo - Oscaro9:58:48 
2Roth - Akros  
3Wanty - Groupe Gobert  
4Cofidis, Solutions Credits  
5Delko Marseille Provence KTM  
6Equipe de France  
7Allemagne Espoirs  
8FDJ  
9Team Lotto Nl - Jumbo  
10Development Team Sunweb  
11Androni - Sidermec - Bottecchia  
12Armee De Terre  
13Astana City  
14AG2R La Mondiale  
15Roubaix - Lille Metropole  
16HP BTP - Auber 93  
17Direct Energie  
General Classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits6:35:08 
2Juan Jose Lobato (Spa) Team Lotto Nl - Jumbo0:00:04 
3Johan Le Bon (Fra) FDJ0:00:10 
4Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Oscaro0:00:11 
5Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale0:00:12 
6Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale  
7Thibaut Pinot (Fra) FDJ0:00:13 
8Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:15 
9Valentin Madouas (Fra) FDJ0:00:16 
10Maxime Bouet (Fra) Fortuneo - Oscaro  
11Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo0:00:17 
12Alexey Vermeulen (USA) Team Lotto Nl - Jumbo  
13Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Oscaro  
14David Gaudu (Fra) FDJ0:00:18 
15Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb  
16Clement Russo (Fra) AG2R La Mondiale  
17Jeremy Bescond (Fra) HP BTP - Auber 930:00:19 
18Roland Thalmann (Swi) Roth - Akros  
19Stef Clement (Ned) Team Lotto Nl - Jumbo  
20Patrick Haller (Ger) German National Team  
21Mattia Cattaneo (Ita) Androni-Sidermec0:00:20 
22Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo - Oscaro  
23Amund Grondahl Jansen (Nor) Team Lotto Nl - Jumbo  
24Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Oscaro  
25Fabien Canal (Fra) Armee De Terre  
26Joris Nieuwenhuis (Ned) Development Team Sunweb0:00:21 
27Andrea Palini (Ita) Androni-Sidermec  
28Francesco Gavazzi (Ita) Androni-Sidermec  
29Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix - Lille Metropole0:00:22 
30Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Oscaro  
31Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale0:00:23 
32Brian Nauleau (Fra) Direct Energie  
33Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:00:24 
34Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix - Lille Metropole0:00:25 
35Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros  
36Ryan Anderson (Can) Direct Energie  
37Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
38Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:00:26 
39Frédéricbrun (Fra) France National Team  
40Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie  
41Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
42Marco Frapporti (Ita) Androni-Sidermec  
43Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:27 
44Kevin Le Cunff (Fra) HP BTP - Auber 93  
45Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert0:00:28 
46Victor Lafay (Fra) France National Team  
47Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale  
48Romain Le Roux (Fra) Armee De Terre  
49Matvey Nikitin (Kaz) Astana City0:00:29 
50Flavien Maurelet (Fra) France National Team  
51Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert0:00:30 
52Nicolas Baldo (Fra) HP BTP - Auber 93  
53Simon Sellier (Fra) France National Team  
54Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM  
55Steven Tronet (Fra) Armee De Terre  
56David Menut (Fra) HP BTP - Auber 93  
57Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale0:00:31 
58Valentin Baillifard (Swi) Roth - Akros0:00:32 
59Rodolfo Torres (Col) Androni-Sidermec0:00:33 
60Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City0:00:34 
61Pierre Gouault (Fra) HP BTP - Auber 93  
62Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie  
63Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM  
64Marco Benfatto (Ita) Androni-Sidermec0:00:35 
65Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros0:00:37 
66Anthony Maldonado (Fra) HP BTP - Auber 930:00:39 
67Romain Campistrous (Fra) Armee De Terre  
68Guillaume Levarlet (Fra) Wanty - Groupe Gobert  
69Louis Pijourlet (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:00:40 
70Galym Akhmetov (Kaz) Astana City0:00:42 
71Georg Zimmermann (Ger) German National Team0:00:43 
72Paul Ourselin (Fra) Direct Energie0:00:46 
73Florian Stork (Ger) Development Team Sunweb  
74Aurélien Paret-Peintre (Fra) France National Team0:00:53 
75Johannes Schinnagel (Ger) German National Team0:00:55 
76Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:57 
77Robert William Kessler (Ger) German National Team0:01:01 
78Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:02 
79Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:01:03 
80Félix Pouilly (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:01:11 
81Vadim Pronskiy (Kaz) Astana City0:01:20 
82Anton Kuzmin (Kaz) Astana City0:01:22 
83Florian Nowak (Ger) German National Team0:01:23 
84Julien Loubet (Fra) Armee De Terre0:01:24 
85Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:03:39 
86Julien Antomarchi (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:03:40 
87Damian Lüscher (Swi) Roth - Akros0:03:41 
88Vladimir Tsoy (Kaz) Astana City0:03:45 
89Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:03:46 
90Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:03:51 
91Felix Gall (Aut) Development Team Sunweb0:03:52 
92John Anderson Rodriguez (Col) Delko Marseille Provence KTM0:03:57 
93Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb0:04:26 
94Thibault Ferasse (Fra) Armee De Terre0:05:28 
95Bruno Armirail (Fra) FDJ0:06:10 
96Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:06:20 
97Axel Journiaux (Fra) France National Team0:06:26 
98Matthias Reutimann (Swi) Roth - Akros0:06:29 
99Christian Maximilian Koch (Ger) German National Team0:06:38 
100Tanguy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:08:05 
101Martin Alexander Salmon (Ger) Development Team Sunweb0:13:53 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits46 pts
2Juan Jose Lobato (Spa) Team Lotto Nl - Jumbo43 
3Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Oscaro30 
4Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale20 
5Steven Tronet (Fra) Armee De Terre17 
6Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM16 
7Marco Benfatto (Ita) Androni-Sidermec16 
8Johan Le Bon (Fra) FDJ15 
9Francesco Gavazzi (Ita) Androni-Sidermec14 
10Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale12 
11Clement Russo (Fra) AG2R La Mondiale12 
12Joris Nieuwenhuis (Ned) Development Team Sunweb12 
13Colin Chris Stüssi (Swi) Roth - Akros11 
14Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits10 
15Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits9 
16Anthony Maldonado (Fra) HP BTP - Auber 939 
17Thibaut Pinot (Fra) FDJ8 
18Romain Le Roux (Fra) Armee De Terre8 
19Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert8 
20David Menut (Fra) HP BTP - Auber 937 
21Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix - Lille Metropole6 
22Paul Ourselin (Fra) Direct Energie5 
23Robert William Kessler (Ger) German National Team5 
24Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits5 
25Nicolas Vereecken (Bel) Roubaix - Lille Metropole5 
26Valentin Madouas (Fra) FDJ3 
27Patrick Haller (Ger) German National Team3 
28Johannes Schinnagel (Ger) German National Team3 
29Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole3 
30Maxime Bouet (Fra) Fortuneo - Oscaro2 
31Lukas Jaun (Swi) Roth - Akros2 
32Ryan Anderson (Can) Direct Energie1 
33Kevin Le Cunff (Fra) HP BTP - Auber 931 
34Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City1 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Félix Pouilly (Fra) Roubaix - Lille Metropole10 pts
2Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole10 
3Robert William Kessler (Ger) German National Team6 
4Florian Stork (Ger) Development Team Sunweb3 
5Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM3 
6Ryan Anderson (Can) Direct Energie2 
7Patrick Haller (Ger) German National Team1 
8Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City1 
Best Young Rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Valentin Madouas (Fra) FDJ6:35:24 
2David Gaudu (Fra) FDJ0:00:02 
3Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb  
4Clement Russo (Fra) AG2R La Mondiale  
5Patrick Haller (Ger) German National Team0:00:03 
6Joris Nieuwenhuis (Ned) Development Team Sunweb0:00:05 
7Victor Lafay (Fra) France National Team0:00:12 
8Simon Sellier (Fra) France National Team0:00:14 
9Louis Pijourlet (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:00:24 
10Galym Akhmetov (Kaz) Astana City0:00:26 
11Georg Zimmermann (Ger) German National Team0:00:27 
12Florian Stork (Ger) Development Team Sunweb0:00:30 
13Aurélien Paret-Peintre (Fra) France National Team0:00:37 
14Johannes Schinnagel (Ger) German National Team0:00:39 
15Robert William Kessler (Ger) German National Team0:00:45 
16Vadim Pronskiy (Kaz) Astana City0:01:04 
17Anton Kuzmin (Kaz) Astana City0:01:06 
18Florian Nowak (Ger) German National Team0:01:07 
19Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie0:03:23 
20Damian Lüscher (Swi) Roth - Akros0:03:25 
21Vladimir Tsoy (Kaz) Astana City0:03:29 
22Jérémy Lecroq (Fra) Roubaix - Lille Metropole0:03:30 
23Felix Gall (Aut) Development Team Sunweb0:03:36 
24John Anderson Rodriguez (Col) Delko Marseille Provence KTM0:03:41 
25Nils Eekhoff (Ned) Development Team Sunweb0:04:10 
26Axel Journiaux (Fra) France National Team0:06:10 
27Christian Maximilian Koch (Ger) German National Team0:06:22 
28Tanguy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:07:49 
29Martin Alexander Salmon (Ger) Development Team Sunweb0:13:37 
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1FDJ19:46:03 
2Fortuneo - Oscaro0:00:09 
3Team Lotto Nl - Jumbo  
4AG2R La Mondiale  
5Androni - Sidermec - Bottecchia0:00:23 
6Roth - Akros0:00:30 
7Armee De Terre0:00:32 
8Direct Energie  
9HP BTP- Auber 930:00:37 
10Cofidis, Solutions Credits0:00:40 
11Wanty - Groupe Gobert0:00:41 
12Delko Marseille Provence KTM  
13Development Team Sunweb0:00:42 
14Equipe de France0:00:44 
15Roubaix - Lille Metropole0:00:47 
16Astana City0:00:49 
17Allemagne Espoirs0:01:08 

Related Articles

Back to top