Hat-trick for Boulanger

Oram still leads with one day to go

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Boulanger (Fra) France2:13:43 
2Alex Darville (USA) United States  
3Anthony Morel (Fra) France  
4Dion Smith (NZl) New Zealand  
5Élliott Doyle (Can) Québec  
6Émile Jean (Can) Canada  
7Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized  
8Adam De Vos (Can) Canada  
9Charles Matte (Can) Québec  
10Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional  
11Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan  
12Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan  
13Tyler Williams (USA) United States  
14Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19  
15José Aguire (Mex) Mexico  
16Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan  
17Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
18Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
19Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
20Félix Côté-Bouvette (Can) Québec  
21Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional  
22Kevin Goulot (Fra) France  
23Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
24Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
25Yohan Patry (Can) Canada  
26Naoya Uchino (Jpn) Japan  
27Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
28Toshiki Omote (Jpn) Japan  
29George Hubbard (NZl) New Zealand  
30Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19  
31Jérémy Maison (Fra) France  
32Simon-Pierre Maltais (Can) Québec  
33Frédéric Cossette (Can) Québec  
34James Laberge (USA) Team Specialized  
35James Oram (NZl) New Zealand  
36David Onsow (Can) Canada  
37Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala  
38Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
39Kristopher Jorgenson (USA) United States  
40Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
41Torey Philipp (USA) Team Specialized  
42Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan  
43Lucas Papillon (Fra) France  
44Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala  
45Benjamin Perry (Can) Canada  
46Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
47Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional  
48Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
49Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team  
50Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique  
51Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
52Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional  
53William Richter (USA) South Eastern Regional  
54Genki Kubota (Jpn) Japan  
55Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)  
56Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala  
57David Goodman (USA) South Eastern Regional  
58Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)  
59Nigel Ellsay (Can) Canada  
60William Zellmer (USA) Team Specialized  
61Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
62Gregory Daniel (USA) United States  
63Owen Graves (USA) Mid-South Regional  
64Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
65David Benkoski (USA) Team Specialized  
66Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
67Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner  
68Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U19  
69Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner  
70Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
71Colby Wait-Molyneux (USA) United States  
72Ohko Shimizu (Jpn) Japan  
73Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
74Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
75Matthew Lipscomb (USA) United States  
76Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
77Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
78Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
79Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team  
80Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
81Kyle Torres (USA) Team Specialized  
82Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:00:17 
83Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
84Sergio Escutia (Mex) Mexico0:00:19 
85Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19  
86Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner  
87Hamish Schreurs (NZl) New Zealand  
88Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner  
89Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand  
90Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand  
91Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
92James Anderson (USA) Mid-South Regional0:02:35 
93Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:14:17 
94Steve Arbault (Fra) France  
95Suguru Tokuda (Jpn) Japan  
96David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:15:06 
97François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
98Diego Andoval (Mex) Mexico  
99Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team  
100Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
101Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala  
102Rogelio Rojas (Mex) Mexico  
103Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:15:16 
104John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:17:18 
105Johnny Quintal (Mex) Mexico  
106Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19  
107Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:17:24 
108Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:19:43 
109Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:22:57 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand10:55:14 
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:19 
3Colby Wait-Molyneux (USA) United States0:00:23 
4Kristopher Jorgenson (USA) United States0:00:27 
5William Zellmer (USA) Team Specialized0:00:34 
6Émile Jean (Can) Canada0:00:36 
7Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner0:00:42 
8Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:43 
9Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:50 
10Gregory Daniel (USA) United States0:00:53 
11Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:56 
12José Aguire (Mex) Mexico0:00:59 
13George Hubbard (NZl) New Zealand0:01:00 
14Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U190:01:01 
15Matthew Lipscomb (USA) United States0:01:03 
16Nigel Ellsay (Can) Canada  
17Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional0:01:05 
18Benjamin Perry (Can) Canada0:01:11 
19Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:12 
20Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized0:01:13 
21Sergio Escutia (Mex) Mexico0:01:15 
22Kyle Torres (USA) Team Specialized  
23Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:01:16 
24Kevin Goulot (Fra) France0:01:19 
25Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:01:23 
26Torey Philipp (USA) Team Specialized  
27Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec0:01:25 
28Yohan Patry (Can) Canada0:01:27 
29Jérémy Maison (Fra) France  
30Naoya Uchino (Jpn) Japan0:01:30 
31Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala0:01:33 
32Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:39 
33Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
34Adam De Vos (Can) Canada0:01:41 
35Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
36James Laberge (USA) Team Specialized0:01:42 
37Félix Côté-Bouvette (Can) Québec0:01:44 
38Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:01:47 
39Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
40Anthony Morel (Fra) France0:01:51 
41Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:53 
42Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
43Ohko Shimizu (Jpn) Japan0:01:56 
44David Benkoski (USA) Team Specialized0:01:57 
45Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
46Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
47Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)0:01:58 
48Alex Darville (USA) United States0:01:59 
49Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:02:02 
50Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
51Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:03 
52Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner0:02:08 
53Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:10 
54David Onsow (Can) Canada  
55David Goodman (USA) South Eastern Regional0:02:13 
56Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand0:02:16 
57Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala0:02:17 
58Lucas Papillon (Fra) France  
59Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional0:02:18 
60Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U190:02:21 
61Élliott Doyle (Can) Québec0:02:22 
62Genki Kubota (Jpn) Japan0:02:23 
63Frédéric Cossette (Can) Québec0:02:25 
64Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
65Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:26 
66Tyler Williams (USA) United States0:02:36 
67Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
68Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan0:02:40 
69Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:45 
70Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:06 
71Toshiki Omote (Jpn) Japan0:03:10 
72Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:03:17 
73Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:03:23 
74Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:30 
75Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team0:03:33 
76Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:03:34 
77Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand0:05:23 
78Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:05:56 
79Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:07:54 
80Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:08:11 
81Hamish Schreurs (NZl) New Zealand0:10:30 
82Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:10:50 
83Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:11:28 
84Steve Arbault (Fra) France0:15:54 
85Suguru Tokuda (Jpn) Japan0:16:52 
86Diego Andoval (Mex) Mexico0:16:54 
87Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala0:17:20 
88Johnny Quintal (Mex) Mexico0:18:45 
89Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:20:01 
90Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:20:53 
91William Richter (USA) South Eastern Regional0:22:33 
92John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:24:21 
93Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:24:58 
94Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:25:23 
95Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:25:34 
96François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:26:01 
97Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U190:27:40 
98Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:27:44 
99Charles Matte (Can) Québec0:32:59 
100Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:33:53 
101Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team0:35:07 
102Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:35:17 
103Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:35:23 
104Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:37:15 
105Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:40:40 
106James Anderson (USA) Mid-South Regional0:43:20 
107David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:48:46 
108Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:52:50 
109Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS1:21:58 
Back to top