Boulanger doubles up with second sprint-win

Oram closing on overall victory

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Boulanger (Fra) France2:34:21 
2Kevin Goulot (Fra) France  
3Anthony Morel (Fra) France  
4Alex Darville (USA) United States  
5Élliott Doyle (Can) Québec  
6Diego Andoval (Mex) Mexico  
7Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
8José Aguire (Mex) Mexico  
9Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
10Dion Smith (NZl) New Zealand  
11Émile Jean (Can) Canada  
12James Laberge (USA) Team Specialized  
13Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
14Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
15Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan  
16Yohan Patry (Can) Canada  
17Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
18Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
19Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
20Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan  
21Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala  
22Steve Arbault (Fra) France  
23Torey Philipp (USA) Team Specialized  
24Jérémy Maison (Fra) France  
25Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand  
26Félix Côté-Bouvette (Can) Québec  
27Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner  
28James Oram (NZl) New Zealand  
29Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
30Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional  
31Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19  
32Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
33Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
34Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional  
35William Zellmer (USA) Team Specialized  
36Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team  
37Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional  
38Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala  
39Matthew Lipscomb (USA) United States  
40Adam De Vos (Can) Canada  
41Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
42Nigel Ellsay (Can) Canada  
43David Goodman (USA) South Eastern Regional  
44Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
45Kristopher Jorgenson (USA) United States  
46Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
47Ohko Shimizu (Jpn) Japan  
48Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19  
49François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
50William Richter (USA) South Eastern Regional  
51David Benkoski (USA) Team Specialized  
52Colby Wait-Molyneux (USA) United States  
53Frédéric Cossette (Can) Québec  
54Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19  
55Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
56Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)  
57José Duran (Mex) Mexico  
58Lucas Papillon (Fra) France  
59Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
60Gregory Daniel (USA) United States  
61Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
62Tyler Williams (USA) United States  
63Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand  
64Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)  
65Benjamin Perry (Can) Canada  
66Sergio Escutia (Mex) Mexico  
67Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique  
68Genki Kubota (Jpn) Japan  
69Kyle Torres (USA) Team Specialized  
70Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner  
71Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional  
72Naoya Uchino (Jpn) Japan  
73Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
74Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand  
75Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
76George Hubbard (NZl) New Zealand  
77Rogelio Rojas (Mex) Mexico  
78Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized  
79Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
80Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
81Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
82Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional  
83Toshiki Omote (Jpn) Japan  
84Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional  
85Johnny Quintal (Mex) Mexico  
86Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan  
87Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
88David Onsow (Can) Canada  
89Suguru Tokuda (Jpn) Japan  
90Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala  
91Simon-Pierre Maltais (Can) Québec  
92Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:03:58 
93Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
94Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique  
95John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock  
96Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
97Jatupong Panlerd (Tha) Thailand0:04:12 
98Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:06:01 
99Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:06:28 
100Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:06:47 
101Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U190:06:52 
102Thomas Nicholson (NZl) New Zealand0:08:17 
103Hamish Schreurs (NZl) New Zealand  
104Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:08:38 
105Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:09:10 
106Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:16:35 
107Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:17:06 
108Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
109James Anderson (USA) Mid-South Regional0:17:09 
110Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team0:17:18 
111Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:19:31 
112Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:19:55 
113Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:22:07 
114Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique  
115Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:24:23 
116Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:24:25 
117Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:24:48 
118David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:25:59 
119Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:26:03 
120Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:26:08 
121David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:29:32 
122Charles Matte (Can) Québec0:31:11 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand8:41:34 
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:17 
3Colby Wait-Molyneux (USA) United States0:00:20 
4Kristopher Jorgenson (USA) United States0:00:24 
5William Zellmer (USA) Team Specialized0:00:31 
6Émile Jean (Can) Canada0:00:37 
7Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U190:00:39 
8Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
9Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:47 
10Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:50 
11Gregory Daniel (USA) United States  
12Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:56 
13Sergio Escutia (Mex) Mexico  
14José Aguire (Mex) Mexico  
15George Hubbard (NZl) New Zealand0:00:57 
16Matthew Lipscomb (USA) United States0:01:00 
17Nigel Ellsay (Can) Canada  
18Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional0:01:04 
19Benjamin Perry (Can) Canada0:01:08 
20Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:09 
21Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized0:01:10 
22Kyle Torres (USA) Team Specialized0:01:12 
23Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:01:13 
24Kevin Goulot (Fra) France0:01:16 
25Torey Philipp (USA) Team Specialized0:01:20 
26Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:01:22 
27Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
28Johnny Quintal (Mex) Mexico0:01:24 
29Yohan Patry (Can) Canada  
30Jérémy Maison (Fra) France  
31Naoya Uchino (Jpn) Japan0:01:27 
32Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala0:01:30 
33Steve Arbault (Fra) France0:01:34 
34Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:36 
35Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
36Adam De Vos (Can) Canada0:01:38 
37Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
38James Laberge (USA) Team Specialized0:01:39 
39Félix Côté-Bouvette (Can) Québec0:01:41 
40Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique0:01:44 
41Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
42Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
43Diego Andoval (Mex) Mexico0:01:45 
44Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:50 
45Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
46Anthony Morel (Fra) France0:01:52 
47Ohko Shimizu (Jpn) Japan0:01:53 
48Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand0:01:54 
49David Benkoski (USA) Team Specialized  
50Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
51Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
52Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)0:01:55 
53Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:01:59 
54Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
55Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:00 
56Alex Darville (USA) United States0:02:02 
57Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner0:02:05 
58Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:07 
59David Onsow (Can) Canada  
60David Goodman (USA) South Eastern Regional0:02:10 
61Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala0:02:11 
62Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala0:02:14 
63Lucas Papillon (Fra) France  
64Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional0:02:15 
65Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U190:02:18 
66Élliott Doyle (Can) Québec0:02:19 
67Genki Kubota (Jpn) Japan0:02:20 
68Frédéric Cossette (Can) Québec0:02:22 
69Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan  
70Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:23 
71Suguru Tokuda (Jpn) Japan0:02:32 
72Tyler Williams (USA) United States0:02:33 
73Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team  
74Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:02:34 
75Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan0:02:37 
76Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:42 
77Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:03 
78Toshiki Omote (Jpn) Japan0:03:07 
79Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:08 
80Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:03:14 
81Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
82Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:03:20 
83José Duran (Mex) Mexico0:03:29 
84Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team0:03:30 
85Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional0:03:35 
86Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand0:05:01 
87Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:05:53 
88Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:06:33 
89Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique0:06:37 
90John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:07:00 
91Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:07:51 
92Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:08:08 
93Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:09:12 
94Hamish Schreurs (NZl) New Zealand0:10:08 
95Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U190:10:19 
96Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:10:47 
97François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:10:52 
98Thomas Nicholson (NZl) New Zealand0:10:57 
99Jatupong Panlerd (Tha) Thailand  
100Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:11:25 
101Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:12:35 
102Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional0:17:16 
103Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:18:34 
104Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:18:58 
105Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team0:19:58 
106Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:20:14 
107William Richter (USA) South Eastern Regional0:22:30 
108Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:24:55 
109Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:25:14 
110Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:25:20 
111Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique0:26:39 
112David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:27:31 
113Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:29:50 
114Charles Matte (Can) Québec0:32:56 
115David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:33:37 
116Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:35:14 
117Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:37:05 
118Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:37:12 
119Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:37:35 
120Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:40:18 
121James Anderson (USA) Mid-South Regional0:40:42 
122Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS1:02:12 
Back to top