Wait-Molyneux fastest on short time trial course

Oram continues in yellow

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Colby Wait-Molyneux (USA) United States0:15:09.04 
2Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U190:00:03.97 
3Kristopher Jorgenson (USA) United States0:00:04.73 
4James Oram (NZl) New Zealand0:00:08.89 
5Émile Jean (Can) Canada0:00:17.44 
6Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner0:00:19.30 
7Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:26.67 
8William Zellmer (USA) Team Specialized0:00:29.52 
9Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:30.41 
10Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19  
11Gregory Daniel (USA) United States0:00:30.51 
12Sergio Escutia (Mex) Mexico0:00:36.48 
13George Hubbard (NZl) New Zealand0:00:40.51 
14Nigel Ellsay (Can) Canada0:00:40.75 
15Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional0:00:44.72 
16Tyler Williams (USA) United States0:00:46.68 
17Matthew Lipscomb (USA) United States0:00:47.46 
18Benjamin Perry (Can) Canada0:00:48.73 
19Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:00:49.27 
20Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:50.14 
21Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized0:00:50.23 
22Kyle Torres (USA) Team Specialized0:00:52.77 
23Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:58.33 
24José Aguire (Mex) Mexico0:00:59.65 
25Torey Philipp (USA) Team Specialized0:01:00.14 
26Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec0:01:02.74 
27Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:01:03.03 
28Johnny Quintal (Mex) Mexico0:01:04.00 
29Yohan Patry (Can) Canada0:01:04.01 
30Kevin Goulot (Fra) France0:01:04.29 
31Jérémy Maison (Fra) France0:01:04.65 
32Naoya Uchino (Jpn) Japan0:01:07.92 
33Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:01:08.97 
34Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:10.24 
35Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan0:01:10.66 
36Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala0:01:10.94 
37David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:12.64 
38Steve Arbault (Fra) France0:01:15.08 
39Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:16.02 
40Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:16.12 
41Adam De Vos (Can) Canada0:01:18.18 
42Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique0:01:18.54 
43Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:01:20.99 
44Félix Côté-Bouvette (Can) Québec0:01:21.59 
45Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:01:24.12 
46Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique0:01:24.30 
47Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:01:24.85 
48Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan0:01:24.94 
49Diego Andoval (Mex) Mexico0:01:25.78 
50James Laberge (USA) Team Specialized0:01:29.04 
51Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:30.91 
52Hamish Schreurs (NZl) New Zealand0:01:31.75 
53Charles Matte (Can) Québec0:01:31.84 
54Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand0:01:34.01 
55David Benkoski (USA) Team Specialized0:01:34.18 
56Ohko Shimizu (Jpn) Japan0:01:34.46 
57Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)0:01:34.52 
58Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)0:01:35.09 
59Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:35.46 
60Hiroki Nishimura (Jpn) Japan0:01:39.54 
61Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:01:39.97 
62Anthony Morel (Fra) France0:01:40.14 
63Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand0:01:40.63 
64Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional0:01:40.84 
65Alex Darville (USA) United States0:01:42.35 
66Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:01:43.82 
67Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner0:01:45.60 
68Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:01:47.63 
69David Onsow (Can) Canada0:01:47.74 
70Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:01:49.04 
71David Goodman (USA) South Eastern Regional0:01:50.06 
72Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala0:01:51.56 
73Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala0:01:54.17 
74Lucas Papillon (Fra) France0:01:54.43 
75Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:01:54.97 
76Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional0:01:55.08 
77Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U190:01:58.40 
78Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:01:59.36 
79Élliott Doyle (Can) Québec0:01:59.83 
80Genki Kubota (Jpn) Japan0:02:00.04 
81Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:00.74 
82Frédéric Cossette (Can) Québec0:02:02.45 
83Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan0:02:04.64 
84William Richter (USA) South Eastern Regional0:02:05.18 
85Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:11.36 
86Suguru Tokuda (Jpn) Japan0:02:12.37 
87Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team0:02:13.70 
88Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand0:02:15.00 
89Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:15.35 
90Toshiki Omote (Jpn) Japan0:02:15.59 
91Thomas Nicholson (NZl) New Zealand0:02:20.34 
92Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:20.87 
93Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team0:02:20.90 
94Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:22.39 
95Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:02:27.34 
96Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:02:28.67 
97Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:02:32.16 
98Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:02:33.97 
99Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:02:38.15 
100Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:02:38.50 
101John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:02:42.18 
102Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:02:43.94 
103Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:02:44.20 
104Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner0:02:48.40 
105Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:02:48.80 
106David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:02:51.50 
107Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:51.79 
108Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:54.70 
109Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:02:54.89 
110Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:56.68 
111Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional0:03:00.55 
112Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional0:03:03.52 
113Christopher Putt (USA) Mid-South Regional0:03:06.96 
114Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U190:03:07.11 
115Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:08.06 
116François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:03:08.17 
117José Duran (Mex) Mexico0:03:09.71 
118Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team0:03:10.17 
119Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:03:12.48 
120Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:03:15.85 
121James Anderson (USA) Mid-South Regional0:03:20.71 
122Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team0:03:23.10 
123Jatupong Panlerd (Tha) Thailand0:03:29.39 
124Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:31.83 
125Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:03:45.75 
126Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:48.48 
127Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:04:11.21 
128Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:04:26.46 
129Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:04:26.91 
130Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:04:56.10 
131David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:05:11.05 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand4:58:48.00 
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:19.00 
3Colby Wait-Molyneux (USA) United States0:00:20.00 
4Kristopher Jorgenson (USA) United States0:00:24.00 
5William Zellmer (USA) Team Specialized0:00:31.00 
6Émile Jean (Can) Canada0:00:37.00 
7Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U190:00:39.00 
8Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner  
9Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:48.00 
10Gregory Daniel (USA) United States0:00:50.00 
11Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:56.00 
12Sergio Escutia (Mex) Mexico  
13José Aguire (Mex) Mexico0:00:59.00 
14Matthew Lipscomb (USA) United States0:01:00.00 
15George Hubbard (NZl) New Zealand  
16Nigel Ellsay (Can) Canada  
17Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional0:01:04.00 
18Thibaut Boulanger (Fra) France0:01:06.00 
19Tyler Williams (USA) United States  
20Benjamin Perry (Can) Canada0:01:08.00 
21Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:09.00 
22Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized0:01:10.00 
23Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan  
24Kyle Torres (USA) Team Specialized0:01:12.00 
25Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:01:13.00 
26Torey Philipp (USA) Team Specialized0:01:20.00 
27Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:01:22.00 
28Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec  
29Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:01:23.00 
30Johnny Quintal (Mex) Mexico0:01:24.00 
31Yohan Patry (Can) Canada  
32Kevin Goulot (Fra) France  
33Jérémy Maison (Fra) France  
34Naoya Uchino (Jpn) Japan0:01:27.00 
35Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala0:01:30.00 
36David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:32.00 
37Steve Arbault (Fra) France0:01:34.00 
38Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:36.00 
39Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts  
40Adam De Vos (Can) Canada0:01:38.00 
41Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique  
42James Laberge (USA) Team Specialized0:01:39.00 
43Félix Côté-Bouvette (Can) Québec0:01:41.00 
44Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique0:01:44.00 
45Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized  
46Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan  
47Diego Andoval (Mex) Mexico0:01:45.00 
48Charles Matte (Can) Québec  
49Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:50.00 
50Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
51Hamish Schreurs (NZl) New Zealand0:01:51.00 
52Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand0:01:54.00 
53David Benkoski (USA) Team Specialized  
54Ohko Shimizu (Jpn) Japan  
55Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)  
56Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand  
57Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)0:01:55.00 
58Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
59Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:01:59.00 
60Hiroki Nishimura (Jpn) Japan  
61Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:00.00 
62Anthony Morel (Fra) France  
63Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional  
64Alex Darville (USA) United States0:02:02.00 
65Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner0:02:05.00 
66Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:07.00 
67David Onsow (Can) Canada  
68Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:09.00 
69David Goodman (USA) South Eastern Regional0:02:10.00 
70Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala0:02:11.00 
71Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala0:02:14.00 
72Lucas Papillon (Fra) France  
73Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:02:15.00 
74Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional  
75Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U190:02:18.00 
76Élliott Doyle (Can) Québec0:02:19.00 
77Genki Kubota (Jpn) Japan0:02:20.00 
78Frédéric Cossette (Can) Québec0:02:22.00 
79Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:23.00 
80Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan0:02:24.00 
81Suguru Tokuda (Jpn) Japan0:02:32.00 
82Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team0:02:33.00 
83Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:02:34.00 
84Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand0:02:35.00 
85Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech  
86Toshiki Omote (Jpn) Japan  
87Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:39.00 
88Thomas Nicholson (NZl) New Zealand0:02:40.00 
89Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team  
90Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:42.00 
91Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:02:48.00 
92Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:02:49.00 
93John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:03:02.00 
94Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:03.00 
95Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:08.00 
96Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS  
97Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:03:11.00 
98Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:03:14.00 
99Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock  
100Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:03:20.00 
101Christopher Putt (USA) Mid-South Regional0:03:27.00 
102Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19  
103José Duran (Mex) Mexico0:03:29.00 
104Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team0:03:30.00 
105Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional0:03:35.00 
106Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team0:03:43.00 
107Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:03:47.00 
108David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:04:05.00 
109Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique0:04:32.00 
110Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:05:43.00 
111Jatupong Panlerd (Tha) Thailand0:06:45.00 
112Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:08:08.00 
113Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:08:14.00 
114François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:10:52.00 
115Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:12:11.00 
116Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:12:35.00 
117Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:12:47.00 
118Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:14:36.00 
119Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:15:55.00 
120Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional0:17:16.00 
121Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:17:17.00 
122Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:18:39.00 
123Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:19:27.00 
124Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:21:35.00 
125William Richter (USA) South Eastern Regional0:22:30.00 
126James Anderson (USA) Mid-South Regional0:23:33.00 
127Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:24:40.00 
128Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:27:38.00 
129Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:28:36.00 
130Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:33:28.00 
131David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:45:32.00 
Back to top