TechPowered By

More tech

Tour de Korea 2013

Date range:
June 9-16, 2013

June 09, Stage 1: Cheonan - Muju 172km

Sbaragli wins stage 1 at Tour de Korea

By:
Cycling News
Published:
June 10, 2013, 22:33 BST,
Updated:
June 10, 2013, 23:38 BST

MTN-Qhubeka Italian earns leader's jersey

Full Results
1 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 4:16:44  
2 Alberto Cecchin (Ita) Team Nippo-De Rosa    
3 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team    
4 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT    
5 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team    
6 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
7 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China    
8 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
9 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:23  
10 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone    
11 Thomas Rabou (Ned) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
12 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka    
13 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:46  
14 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
15 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JLT    
16 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN-Qhubeka    
17 Sungbaek Park (Kor) KSPO 0:02:15  
18 Halmuratov Muradjan (Uzb) RTS Racing Team 0:02:16  
19 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team    
20 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:09  
21 Joonyong Seo (Kor) KSPO    
22 Daniele Aldegheri (Ita) Christina Watches-Onfone    
23 Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
24 Kyunggu Jang (Kor) Korea National Team    
25 Hao Liu (Chn) Max Success Sports    
26 Jesung Yeon (Kor) KSPO    
27 Hoting Kwok (HKg) Team Hong Kong, China    
28 Chanjae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team    
29 Seungwoo Choi (Kor) KSPO    
30 Alex Destribois (Fra) RTS Racing Team    
31 Julian David Arredondo (Col) Team Nippo-De Rosa    
32 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka    
33 Eric Sheppard (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
34 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO    
35 Jimin Jung (Kor) KSPO    
36 Sebastian Balck (Swe) Christina Watches-Onfone    
37 Chunkai Fen (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 0:03:15  
38 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports    
39 Miles Scotson (Aus) Australia National Team 0:03:17  
40 Jordan Kerby (Aus) Christina Watches-Onfone 0:03:48  
41 Jason Christie (NZl) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:04:02  
42 Sunjae Jang (Kor) RTS Racing Team 0:04:10  
43 Do Hyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team    
44 Kisuk Lee (Kor) Korea National Team    
45 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:04:27  
46 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka 0:04:37  
47 Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches-Onfone 0:04:46  
48 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam Cello 0:05:00  
49 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
50 Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team    
51 Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan National Team    
52 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team    
53 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk    
54 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team    
55 Byungchui Kim (Kor) Geumsan Insam Cello    
56 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team    
57 Kiho Choi (HKg) Team Hong Kong, China    
58 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team    
59 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:08:34  
60 Jiong Wang (Chn) Max Success Sports    
61 Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
62 Hugh Carthy (GBr) Rapha Condor JLT    
63 En Huang (Chn) Max Success Sports 0:11:36  
64 Songezo Jim (RSA) MTN-Qhubeka    
65 Tanzou Tokuda (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
66 Kingwai Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
67 Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan National Team    
68 Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team    
69 Yuepeng Liu (Chn) Max Success Sports    
70 Siuwai Ko (HKg) Team Hong Kong, China    
71 Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
72 Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team 0:12:43  
73 Jaehyun Bang (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:12  
74 Choonghyuk Shin (Kor) KSPO    
75 Paolo Cravanzola (Ita) Team Novo Nordisk    
76 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
77 Youngjai Jeon (Kor) Korea National Team    
78 Jack Beckinsale (Aus) Australia National Team    
79 Kirill Mordvintsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
80 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk    
81 Cheunggyo Jeong (Kor) Geumsan Insam Cello    
82 Stephen Hall (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
83 Andrew Martin (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
84 Michael Freiberg (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
85 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk    
86 Diyas Shagayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
87 Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Malaysia National Team    
88 Luke Parker (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
89 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Christina Watches-Onfone    
90 Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team    
91 Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia National Team    
92 Alexander Edmondson (Aus) Australia National Team    
93 Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT    
94 Elliott Porter (GBr) Rapha Condor JLT    
95 Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor JLT    
96 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team    
97 Bradley Potgieter (RSA) MTN-Qhubeka    
98 Keonwoo Park (Kor) Korea National Team    
99 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team    
100 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team    
101 Bobbie Traksel (Ned) Champion System Pro Cycling Team    
102 Yihui Ni (Chn) Max Success Sports    
103 Jiung Jang (Kor) Korea National Team    
104 Mike Sherer (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
105 Kihong Yoo (Kor) Geumsan Insam Cello    
106 Shimppei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team    
107 Tae Min Gong (Kor) RTS Racing Team    
108 Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team    
109 Chunwing Leung (HKg) Team Hong Kong, China    
110 Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team    
111 Craig Symons (RSA) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
112 Seonho Park (Kor) Korea National Team    
113 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
114 Morten Hoeberg (Den) Christina Watches-Onfone    
115 Dongin Shin (Kor) RTS Racing Team    
116 Tom Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
117 Jiwen Low (Sin) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
118 Junghwan Youm (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:19  
HD Junrong Ho (Sin) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:22:44  
HD Mohd Ekbar Zaman Huri (Mas) Malaysia National Team 0:23:51  
HD Tirian Mcmanus (Aus) Australia National Team 0:23:52  
HD Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team 0:24:05  
HD Aaron Perry (NZl) Team Novo Nordisk 0:27:06  
HD Choon Huat Goh (Sin) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:27:31  
HD Hideto Nakane (Jpn) Team Nippo-De Rosa 0:29:42  
HD Taehee Oh (Kor) RTS Racing Team    
HD Yegor Nikitin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:40:50  
DNF Justin Morris (Aus) Team Novo Nordisk    
DNF Andrei Strelkov (Rus) Team Novo Nordisk    
DNF Luke Davison (Aus) Australia National Team    
DNF Amirul Anuar Jafri (Mas) Malaysia National Team    
DNF Brett Gillespie (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
DNF Trent Derecourt (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
Sprint 1 - Isik Crossroads, 70.2km
1 Sunjae Jang (Kor) RTS Racing Team 5 pts
2 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 3  
3 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 2  
4 En Huang (Chn) Max Success Sports 1  
Sprint 2 - Finish
1 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 15 pts
2 Alberto Cecchin (Ita) Team Nippo-De Rosa 14  
3 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 13  
4 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT 12  
5 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 11  
6 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa 10  
7 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China 9  
8 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China 8  
9 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 7  
10 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone 6  
11 Thomas Rabou (Ned) OCBC Singapore Continental Cycling Team 5  
12 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 4  
13 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3  
14 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team 2  
15 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JLT 1  
Mountain 1 - Itijae (Cat. 3) 51.8km
1 Sungbaek Park (Kor) KSPO 6 pts
2 Chunkai Fen (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 4  
3 Kihong Yoo (Kor) Geumsan Insam Cello 2  
4 En Huang (Chn) Max Success Sports 1  
Mountain 2 - Gungchonjae (Cat. 4) 107km
1 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa 4 pts
2 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports 2  
3 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 1  
Mountain 3 - Haksanjae/Apchi (Cat. 4) 155.6km
1 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 4 pts
2 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 2  
3 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone 1  
Young riders
1 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China 4:16:44  
2 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
3 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team 0:01:46  
4 Alex Destribois (Fra) RTS Racing Team 0:03:09  
5 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka    
6 Eric Sheppard (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
7 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO    
8 Jimin Jung (Kor) KSPO    
9 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports 0:03:15  
10 Miles Scotson (Aus) Australia National Team 0:03:17  
11 Jordan Kerby (Aus) Christina Watches-Onfone 0:03:48  
12 Do Hyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team 0:04:10  
13 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:04:27  
14 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka 0:04:37  
15 Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team 0:05:00  
16 Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan National Team    
17 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team    
18 Kiho Choi (HKg) Team Hong Kong, China    
19 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:08:34  
20 Hugh Carthy (GBr) Rapha Condor JLT    
21 Tanzou Tokuda (Jpn) Team Nippo-De Rosa 0:11:36  
22 Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan National Team    
23 Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
24 Jaehyun Bang (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:12  
25 Choonghyuk Shin (Kor) KSPO    
26 Jack Beckinsale (Aus) Australia National Team    
27 Kirill Mordvintsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
28 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk    
29 Andrew Martin (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
30 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk    
31 Diyas Shagayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
32 Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Malaysia National Team    
33 Luke Parker (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
34 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Christina Watches-Onfone    
35 Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team    
36 Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia National Team    
37 Alexander Edmondson (Aus) Australia National Team    
38 Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT    
39 Elliott Porter (GBr) Rapha Condor JLT    
40 Keonwoo Park (Kor) Korea National Team    
41 Yihui Ni (Chn) Max Success Sports    
42 Jiung Jang (Kor) Korea National Team    
43 Chunwing Leung (HKg) Team Hong Kong, China    
44 Dongin Shin (Kor) RTS Racing Team    
Teams
1 MTN-Qhubeka 12:52:21  
2 Team Nippo - De Rosa 0:01:00  
3 Team Hong Kong China    
4 Aisan Racing Team 0:03:16  
5 Champion System Pro Cycling Team 0:04:15  
6 Christina Watches - Onfone 0:04:32  
7 OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:05:25  
8 KSPO 0:06:24  
9 Seoul Cycling Team 0:06:56  
10 RTS Racing Team 0:07:26  
11 Rapha Condor JLT 0:08:11  
12 Max Success Sports 0:12:49  
13 Kazakhstan National Team 0:18:54  
14 Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:20:12  
15 Korea National Team 0:25:22  
16 Geumsan Insam Cello 0:28:03  
17 Australian National Team 0:41:32  
18 Malaysia National Team 0:42:22  
19 Team Novo Nordisk 0:43:15  
20 Bianchi-Lotto-Arbitrage 0:58:27  
General classification after stage 1
1 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 4:16:34  
2 Alberto Cecchin (Ita) Team Nippo-De Rosa 0:00:04  
3 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 0:00:06  
4 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:00:09  
5 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT 0:00:10  
6 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
7 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China    
8 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
9 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:33  
10 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone    
11 Thomas Rabou (Ned) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
12 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka    
13 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:56  
14 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
15 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JLT    
16 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN-Qhubeka    
17 Sungbaek Park (Kor) KSPO 0:02:25  
18 Halmuratov Muradjan (Uzb) RTS Racing Team 0:02:26  
19 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team    
20 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:19  
21 Joonyong Seo (Kor) KSPO    
22 Daniele Aldegheri (Ita) Christina Watches-Onfone    
23 Won Jae Lee (Kor) Seoul Cycling Team    
24 Kyunggu Jang (Kor) Korea National Team    
25 Hao Liu (Chn) Max Success Sports    
26 Jesung Yeon (Kor) KSPO    
27 Hoting Kwok (HKg) Team Hong Kong, China    
28 Chanjae Jang (Kor) Champion System Pro Cycling Team    
29 Seungwoo Choi (Kor) KSPO    
30 Alex Destribois (Fra) RTS Racing Team    
31 Julian David Arredondo (Col) Team Nippo-De Rosa    
32 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka    
33 Eric Sheppard (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
34 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO    
35 Jimin Jung (Kor) KSPO    
36 Sebastian Balck (Swe) Christina Watches-Onfone    
37 Chunkai Fen (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 0:03:25  
38 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports    
39 Miles Scotson (Aus) Australia National Team 0:03:27  
40 Jordan Kerby (Aus) Christina Watches-Onfone 0:03:58  
41 Jason Christie (NZl) OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:04:12  
42 Sunjae Jang (Kor) RTS Racing Team 0:04:17  
43 Do Hyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team 0:04:20  
44 Kisuk Lee (Kor) Korea National Team    
45 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:04:37  
46 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka 0:04:47  
47 Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches-Onfone 0:04:56  
48 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam Cello 0:05:10  
49 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
50 Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team    
51 Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan National Team    
52 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team    
53 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk    
54 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team    
55 Byungchui Kim (Kor) Geumsan Insam Cello    
56 Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team    
57 Kiho Choi (HKg) Team Hong Kong, China    
58 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team    
59 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:08:44  
60 Jiong Wang (Chn) Max Success Sports    
61 Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
62 Hugh Carthy (GBr) Rapha Condor JLT    
63 En Huang (Chn) Max Success Sports 0:11:46  
64 Songezo Jim (RSA) MTN-Qhubeka    
65 Tanzou Tokuda (Jpn) Team Nippo-De Rosa    
66 Kingwai Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
67 Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan National Team    
68 Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team    
69 Yuepeng Liu (Chn) Max Success Sports    
70 Siuwai Ko (HKg) Team Hong Kong, China    
71 Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
72 Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team 0:12:53  
73 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 0:20:20  
74 Jaehyun Bang (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:22  
75 Choonghyuk Shin (Kor) KSPO    
76 Paolo Cravanzola (Ita) Team Novo Nordisk    
77 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
78 Youngjai Jeon (Kor) Korea National Team    
79 Jack Beckinsale (Aus) Australia National Team    
80 Kirill Mordvintsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
81 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk    
82 Cheunggyo Jeong (Kor) Geumsan Insam Cello    
83 Stephen Hall (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
84 Andrew Martin (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
85 Michael Freiberg (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
86 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk    
87 Diyas Shagayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
88 Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Malaysia National Team    
89 Luke Parker (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
90 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Christina Watches-Onfone    
91 Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team    
92 Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia National Team    
93 Alexander Edmondson (Aus) Australia National Team    
94 Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT    
95 Elliott Porter (GBr) Rapha Condor JLT    
96 Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor JLT    
97 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team    
98 Bradley Potgieter (RSA) MTN-Qhubeka    
99 Keonwoo Park (Kor) Korea National Team    
100 Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team    
101 Bobbie Traksel (Ned) Champion System Pro Cycling Team    
102 Yihui Ni (Chn) Max Success Sports    
103 Jiung Jang (Kor) Korea National Team    
104 Mike Sherer (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
105 Kihong Yoo (Kor) Geumsan Insam Cello    
106 Shimppei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team    
107 Tae Min Gong (Kor) RTS Racing Team    
108 Ho Sung Cho (Kor) Seoul Cycling Team    
109 Chunwing Leung (HKg) Team Hong Kong, China    
110 Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team    
111 Craig Symons (RSA) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
112 Seonho Park (Kor) Korea National Team    
113 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
114 Morten Hoeberg (Den) Christina Watches-Onfone    
115 Dongin Shin (Kor) RTS Racing Team    
116 Tom Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies    
117 Jiwen Low (Sin) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
118 Junghwan Youm (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:29  
Sprint classification
1 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 15 pts
2 Alberto Cecchin (Ita) Team Nippo-De Rosa 14  
3 Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team 13  
4 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 13  
5 Michael Cuming (GBr) Rapha Condor JLT 12  
6 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa 10  
7 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China 9  
8 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China 8  
9 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 7  
10 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone 6  
11 Sunjae Jang (Kor) RTS Racing Team 5  
12 Thomas Rabou (Ned) OCBC Singapore Continental Cycling Team 5  
13 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 4  
14 Ken Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 3  
15 Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team 3  
16 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team 2  
17 Richard Handley (GBr) Rapha Condor JLT 1  
18 En Huang (Chn) Max Success Sports 1  
Mountains classification
1 Sungbaek Park (Kor) KSPO 6 pts
2 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka 5  
3 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Nippo-De Rosa 4  
4 Chunkai Fen (Tpe) Champion System Pro Cycling Team 4  
5 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 2  
6 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports 2  
7 Kihong Yoo (Kor) Geumsan Insam Cello 2  
8 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Christina Watches-Onfone 1  
9 En Huang (Chn) Max Success Sports 1  
Young riders classification
1 Yatwai Chan (HKg) Team Hong Kong, China 4:16:44  
2 Kinglok Cheung (HKg) Team Hong Kong, China    
3 Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team 0:01:46  
4 Alex Destribois (Fra) RTS Racing Team 0:03:09  
5 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka    
6 Eric Sheppard (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
7 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO    
8 Jimin Jung (Kor) KSPO    
9 Yingchuan Gu (Chn) Max Success Sports 0:03:15  
10 Miles Scotson (Aus) Australia National Team 0:03:17  
11 Jordan Kerby (Aus) Christina Watches-Onfone 0:03:48  
12 Do Hyun Ko (Kor) Seoul Cycling Team 0:04:10  
13 Artur Fedosseyev (Kaz) Kazakhstan National Team 0:04:27  
14 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka 0:04:37  
15 Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team 0:05:00  
16 Vitaliy Marukhin (Kaz) Kazakhstan National Team    
17 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team    
18 Kiho Choi (HKg) Team Hong Kong, China    
19 Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team 0:08:34  
20 Hugh Carthy (GBr) Rapha Condor JLT    
21 Tanzou Tokuda (Jpn) Team Nippo-De Rosa 0:11:36  
22 Sergey Luchshenko (Kaz) Kazakhstan National Team    
23 Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
24 Jaehyun Bang (Kor) Geumsan Insam Cello 0:20:12  
25 Choonghyuk Shin (Kor) KSPO    
26 Jack Beckinsale (Aus) Australia National Team    
27 Kirill Mordvintsev (Kaz) Kazakhstan National Team    
28 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk    
29 Andrew Martin (Aus) Bianchi-Lotto-Arbitrage    
30 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk    
31 Diyas Shagayev (Kaz) Kazakhstan National Team    
32 Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Malaysia National Team    
33 Luke Parker (Aus) OCBC Singapore Continental Cycling Team    
34 Mitchell Lovelock-Fay (Aus) Christina Watches-Onfone    
35 Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team    
36 Robert-Jon McCarthy (Aus) Australia National Team    
37 Alexander Edmondson (Aus) Australia National Team    
38 Luke Grivell-Mellor (GBr) Rapha Condor JLT    
39 Elliott Porter (GBr) Rapha Condor JLT    
40 Keonwoo Park (Kor) Korea National Team    
41 Yihui Ni (Chn) Max Success Sports    
42 Jiung Jang (Kor) Korea National Team    
43 Chunwing Leung (HKg) Team Hong Kong, China    
44 Dongin Shin (Kor) RTS Racing Team    
Teams classification
1 MTN-Qhubeka 12:52:21  
2 Team Nippo - De Rosa 0:01:00  
3 Team Hong Kong China    
4 Aisan Racing Team 0:03:16  
5 Champion System Pro Cycling Team 0:04:15  
6 Christina Watches - Onfone 0:04:32  
7 OCBC Singapore Continental Cycling Team 0:05:25  
8 KSPO 0:06:24  
9 Seoul Cycling Team 0:06:56  
10 RTS Racing Team 0:07:26  
11 Rapha Condor JLT 0:08:11  
12 Max Success Sports 0:12:49  
13 Kazakhstan National Team 0:18:54  
14 Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:20:12  
15 Korea National Team 0:25:22  
16 Geumsan Insam Cello 0:28:03  
17 Australian National Team 0:41:32  
18 Malaysia National Team 0:42:22  
19 Team Novo Nordisk 0:43:15  
20 Bianchi-Lotto-Arbitrage 0:58:27