Richeze wins stage 1 at Tour de Korea

Argentinean assumes general classification lead

Full Results
1Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo1:11:20 
2Charles Huff (USA) Jelly Belly Cycling  
3Seon Ho Park (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
4Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team  
5Alexander Serebrayakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi  
6Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team  
7Dong Hyun Shin (Kor) KSPO  
8Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
9Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi  
10Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
11Ki Ju Lee (Kor) KSPO  
12Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers  
13Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team  
14Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong-China National Team  
15Ricardo Van Der Velde (Ned) Jelly Belly Cycling  
16Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp  
17Ken Hanson (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
18Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
19Keon Woo Park (Kor) Korea National Team  
20King Lok Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
21Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
22Sun Jae Jang (Kor) Korea National Team  
23Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
24Cheung Gyo Jeong (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
25Sung Jun Kang (Kor) Korea National Team  
26Leonid Krasnov (Rus) RusVelo  
27Sung Baek Park (Kor) KSPO  
28Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
29David McCann (Irl) RTS Racing Team  
30Mohammad Gharehbaghipouri (IRI) Uzbekistan Suren Team  
31Thomas Soladay (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
32Vidal Celis Zabala (Spa) Azad University Cross Team  
33Jesse Anthony (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
34Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo  
35Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team  
36Emerson Oronte (USA) Jelly Belly Cycling  
37King Wai Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
38Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team  
39Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team  
40Sam Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
41Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
42Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling  
43Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
44Richard Lang (Aus) Rapha Condor - Sharp  
45Soon Yeong Kwon (Kor) KSPO  
46Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
47Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
48Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
49Mahdi Olamaei (IRI) Azad University Cross Team  
50Ji Min Jung (Kor) KSPO  
51Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team  
52Seung Woo Choi (Kor) Korea National Team  
53Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Malaysia National Team  
54Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
55Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
56Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi  
57Nikolay Zhurkin (Rus) RusVelo  
58Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers  
59Jakub Kratochvila (Cze) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
60Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
61Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team  
62Benjamin Edmuller (Ger) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
63Joris Boillat (Swi) Champion System Pro Cycling Team  
64Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp  
65Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp  
66Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
67Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
68Tom Robinson (Aus) Genesys Wealth Advisers  
69Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi  
70Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia National Team  
71Kun Jiang (Chn) Champion System Pro Cycling Team  
72Kam Po Wong (HKg) Hong Kong-China National Team  
73Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling  
74Rodriges Arguelyes (Rus) RusVelo  
75Vahid Ghaffari (IRI) Azad University Cross Team  
76Martyn Irvine (Irl) RTS Racing Team  
77Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Cross Team  
78Hyo Suk Gong (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
79Kyung Gu Jang (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
80Alireza Haghi (IRI) Azad University Cross Team  
81Peter Latham (NZl) Subway Cycling Team  
82Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team  
83Valery Valynin (Rus) RusVelo  
84Kinsan Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team  
85Farshad Salehian (IRI) Azad University Cross Team  
86Eugen Wacker (Kgz) Uzbekistan Suren Team  
87Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
88Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
89Mohd Fauzan Amad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
90Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp  
91Biao Liu (Chn) Champion System Pro Cycling Team  
92Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
93Jae Hyun Bang (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
94Ben Dyball (Aus) Genesys Wealth Advisers  
95Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
96Matt Gorter (NZl) Subway Cycling Team  
97Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi  
98Ki Hong Yoo (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
99Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
100Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong-China National Team  
101Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
102Se Yong Oh (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
103Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
104Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo  
105Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers  
106Stefan Stadler (Aut) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
107Ryohei Komori (Jpn) Team Nippo  
108Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong-China National Team  
109Jae Yeon Im (Kor) Korea National Team  
110Khajeh Hamed Pasban (IRI) Uzbekistan Suren Team  
111Michael Friedman (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
112Jaan Kirsipuu (Est) Champion System Pro Cycling Team  
113Jun Bin Kim (Kor) Seoul Cycling Team  
114Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo  
115Alexander Candelario (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
116Alexander Hagman (USA) Jelly Belly Cycling  
117Je Sung Yeon (Kor) KSPO0:01:39 
118Chae Bin Im (Kor) Korea National Team0:01:45 
119Junya Sano (Jpn) Team Nippo0:01:52 
120Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:05:05 
121Michael Sherer (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies0:00:00 
Sprint 1 - Ichon Han River, 36.5km
1Sun Jae Jang (Kor) Korea National Team5pts
2Ki Ju Lee (Kor) KSPO3 
3Leonid Krasnov (Rus) RusVelo2 
4Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers1 
Young riders
1Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team1:11:20 
2Dong Hyun Shin (Kor) KSPO  
3Ki Ju Lee (Kor) KSPO  
4Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers  
5Keon Woo Park (Kor) Korea National Team  
6King Lok Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
7Sung Jun Kang (Kor) Korea National Team  
8Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
9Emerson Oronte (USA) Jelly Belly Cycling  
10Soon Yeong Kwon (Kor) KSPO  
11Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
12Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
13Ji Min Jung (Kor) KSPO  
14Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team  
15Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Malaysia National Team  
16Nikolay Zhurkin (Rus) RusVelo  
17Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp  
18Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp  
19Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
20Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia National Team  
21Kyung Gu Jang (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
22Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
23Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp  
24Jae Hyun Bang (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
25Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong-China National Team  
26Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
27Jae Yeon Im (Kor) Korea National Team  
28Jun Bin Kim (Kor) Seoul Cycling Team  
29Chae Bin Im (Kor) Korea National Team0:01:45 
Teams
1KSPO3:34:00 
2Seoul Cycling Team  
3Jelly Belly Cycling  
4Korea National Team  
5Team Type 1 - Sanofi  
6Hong Kong-China National Team  
7Genesys Wealth Advisers  
8Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
9RTS Racing Team  
10Terengganu Cycling Team  
11ISD - Lampre Continental  
12Rapha Condor - Sharp  
13Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
14RusVelo  
15Uzbekistan Suren Team  
16Champion System Pro Cycling Team  
17Malaysia National Team  
18Azad University Cross Team  
19Subway Cycling Team  
20Geumsan Ginseng Cello  
21Team Nippo  
Asian teams
1KSPO3:34:00 
2Seoul Cycling Team  
3Korea National Team  
4Hong Kong-China National Team  
5RTS Racing Team  
6Terengganu Cycling Team  
7Champion System Pro Cycling Team  
8Malaysia National Team  
9Azad University Cross Team  
10Geumsan Ginseng Cello  
11Team Nippo  
General classification after stage 1
1Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo1:11:10 
2Charles Huff (USA) Jelly Belly Cycling0:00:04 
3Seon Ho Park (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:00:06 
4Sun Jae Jang (Kor) Korea National Team0:00:07 
5Ki Ju Lee (Kor) KSPO0:00:08 
6Leonid Krasnov (Rus) RusVelo0:00:09 
7Aaron Kemps (Aus) Champion System Pro Cycling Team0:00:10 
8Alexander Serebrayakov (Rus) Team Type 1 - Sanofi  
9Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team  
10Dong Hyun Shin (Kor) KSPO  
11Chan Jae Jang (Kor) Terengganu Cycling Team  
12Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
13Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers  
14Joon Yong Seo (Kor) Seoul Cycling Team  
15Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong-China National Team  
16Ricardo Van Der Velde (Ned) Jelly Belly Cycling  
17Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp  
18Ken Hanson (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
19Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
20Keon Woo Park (Kor) Korea National Team  
21King Lok Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
22Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
23Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team  
24Cheung Gyo Jeong (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
25Sung Jun Kang (Kor) Korea National Team  
26Sung Baek Park (Kor) KSPO  
27Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
28David McCann (Irl) RTS Racing Team  
29Mohammad Gharehbaghipouri (IRI) Uzbekistan Suren Team  
30Thomas Soladay (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
31Vidal Celis Zabala (Spa) Azad University Cross Team  
32Jesse Anthony (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
33Alexander Khatuntsev (Rus) RusVelo  
34Hamid Shirisisan (IRI) Uzbekistan Suren Team  
35Emerson Oronte (USA) Jelly Belly Cycling  
36King Wai Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
37Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team  
38Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team  
39Sam Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
40Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
41Nic Hamilton (Can) Jelly Belly Cycling  
42Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
43Richard Lang (Aus) Rapha Condor - Sharp  
44Soon Yeong Kwon (Kor) KSPO  
45Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
46Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
47Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
48Mahdi Olamaei (IRI) Azad University Cross Team  
49Ji Min Jung (Kor) KSPO  
50Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team  
51Seung Woo Choi (Kor) Korea National Team  
52Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Malaysia National Team  
53Oleksandr Martynenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
54Lars Pria (Rom) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
55Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 - Sanofi  
56Nikolay Zhurkin (Rus) RusVelo  
57Kyle Marwood (Aus) Genesys Wealth Advisers  
58Jakub Kratochvila (Cze) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
59Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan Suren Team  
60Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team  
61Benjamin Edmuller (Ger) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
62Joris Boillat (Swi) Champion System Pro Cycling Team  
63Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp  
64Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp  
65Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
66Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team  
67Tom Robinson (Aus) Genesys Wealth Advisers  
68Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 - Sanofi  
69Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia National Team  
70Kun Jiang (Chn) Champion System Pro Cycling Team  
71Kam Po Wong (HKg) Hong Kong-China National Team  
72Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling  
73Rodriges Arguelyes (Rus) RusVelo  
74Vahid Ghaffari (IRI) Azad University Cross Team  
75Martyn Irvine (Irl) RTS Racing Team  
76Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Cross Team  
77Hyo Suk Gong (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
78Kyung Gu Jang (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
79Alireza Haghi (IRI) Azad University Cross Team  
80Peter Latham (NZl) Subway Cycling Team  
81Jung Hwan Youm (Kor) Seoul Cycling Team  
82Valery Valynin (Rus) RusVelo  
83Kinsan Wu (HKg) Champion System Pro Cycling Team  
84Farshad Salehian (IRI) Azad University Cross Team  
85Eugen Wacker (Kgz) Uzbekistan Suren Team  
86Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental  
87Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
88Mohd Fauzan Amad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
89Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp  
90Biao Liu (Chn) Champion System Pro Cycling Team  
91Do Hyoung Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
92Jae Hyun Bang (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
93Ben Dyball (Aus) Genesys Wealth Advisers  
94Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
95Matt Gorter (NZl) Subway Cycling Team  
96Ki Hong Yoo (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
97Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
98Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong-China National Team  
99Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
100Se Yong Oh (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
101Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
102Kohei Uchima (Jpn) Team Nippo  
103Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers  
104Stefan Stadler (Aut) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
105Ryohei Komori (Jpn) Team Nippo  
106Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong-China National Team  
107Jae Yeon Im (Kor) Korea National Team  
108Khajeh Hamed Pasban (IRI) Uzbekistan Suren Team  
109Michael Friedman (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
110Jaan Kirsipuu (Est) Champion System Pro Cycling Team  
111Jun Bin Kim (Kor) Seoul Cycling Team  
112Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo  
113Alexander Candelario (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
114Alexander Hagman (USA) Jelly Belly Cycling  
115Michael Sherer (USA) Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
116Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 - Sanofi0:00:30 
117Joe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi  
118Chae Bin Im (Kor) Korea National Team0:01:55 
119Junya Sano (Jpn) Team Nippo0:02:02 
120Je Sung Yeon (Kor) KSPO0:02:49 
121Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:05:35 
Sprint classification
1Sun Jae Jang (Kor) Korea National Team5pts
2Ki Ju Lee (Kor) KSPO3 
3Leonid Krasnov (Rus) RusVelo2 
4Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers1 
Young riders classification
1Ki Ju Lee (Kor) KSPO1:11:18 
2Kyoung Ho Park (Kor) Seoul Cycling Team0:00:02 
3Dong Hyun Shin (Kor) KSPO  
4Alex Carver (Aus) Genesys Wealth Advisers  
5Keon Woo Park (Kor) Korea National Team  
6King Lok Cheung (HKg) Hong Kong-China National Team  
7Sung Jun Kang (Kor) Korea National Team  
8Seung Kwon Lee (Kor) Seoul Cycling Team  
9Emerson Oronte (USA) Jelly Belly Cycling  
10Soon Yeong Kwon (Kor) KSPO  
11Nur Amirull Fakhruddin Mazuki (Mas) Terengganu Cycling Team  
12Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team  
13Ji Min Jung (Kor) KSPO  
14Suk Ho Kang (Kor) Seoul Cycling Team  
15Muhammad Khairul Azizi Abdullah (Mas) Malaysia National Team  
16Nikolay Zhurkin (Rus) RusVelo  
17Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp  
18Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp  
19Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental  
20Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia National Team  
21Kyung Gu Jang (Kor) Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
22Hyeong Min Choe (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
23Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp  
24Jae Hyun Bang (Kor) Geumsan Ginseng Cello  
25Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong-China National Team  
26Vladyslav Bakumenko (Ukr) ISD - Lampre Continental  
27Jae Yeon Im (Kor) Korea National Team  
28Jun Bin Kim (Kor) Seoul Cycling Team  
29Chae Bin Im (Kor) Korea National Team0:01:47 
Teams classification
1KSPO3:34:00 
2Seoul Cycling Team  
3Jelly Belly Cycling  
4Korea National Team  
5Team Type 1 - Sanofi  
6Hong Kong-China National Team  
7Genesys Wealth Advisers  
8Team Optum presented by Kelly Benefit Strategies  
9RTS Racing Team  
10Terengganu Cycling Team  
11ISD - Lampre Continental  
12Rapha Condor - Sharp  
13Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer  
14RusVelo  
15Uzbekistan Suren Team  
16Champion System Pro Cycling Team  
17Malaysia National Team  
18Azad University Cross Team  
19Subway Cycling Team  
20Geumsan Ginseng Cello  
21Team Nippo  
Asian teams classification
1KSPO3:34:00 
2Seoul Cycling Team  
3Korea National Team  
4Hong Kong-China National Team  
5RTS Racing Team  
6Terengganu Cycling Team  
7Champion System Pro Cycling Team  
8Malaysia National Team  
9Azad University Cross Team  
10Geumsan Ginseng Cello  
11Team Nippo  

Related Articles

Back to top