Othman takes bunch sprint into Yeongju

Eibegger sitting pretty in yellow going into rest day

Results

Stage 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team3:39:23 
2Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
3Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team  
4Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team  
5Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
6Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia  
7Park Sung Baek (Kor) KSPO  
8Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team  
9Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas  
10Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
11William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda  
12Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team  
13Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team  
14Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
15Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
16Roger Beuchat (Swi) Champion System  
17Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
18Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
19Jason Bakke (RSA) Team Bonitas  
20Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
21Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team  
22Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team  
23Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
24William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
25Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
26Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team  
27Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team  
28Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
29Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
30Jung Ji Min (Kor) KSPO  
31Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
32Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
33Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports  
34Zhang Hui (Chn) Max Success Sports  
35Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
36Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
37Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team  
38Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
39Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team  
40Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
41Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
42Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
43Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team  
44Wang Jiong (Chn) Max Success Sports  
45Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team  
46Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
47Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
48Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team  
49Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
50Xu Gang (Chn) Max Success Sports  
51Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
52Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
53Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team  
54Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:18 
55Wu Kin San (HKg) Champion System0:03:47 
56Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team  
57Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team  
58Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu Cycling Team0:04:53 
59Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
60Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team  
61Byeong Cheol Kim (Kor) Korea Selection Team  
62Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team  
63Huang En (Chn) Max Success Sports  
64Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
65Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team  
66Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
67Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
68Chau Wai Man (HKg) Champion System  
69Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team  
70Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team  
71Mathew Gorter (NZl) Subway Cycling Team  
72Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp  
73Park Seon Ho (Kor) Seoul Cycling Team  
74Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
75Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
76Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
77Mat Marshall (NZl) Genesys Wealth Advisers  
78Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
79Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
80Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp  
81Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp  
82Choi Dong Hyun (Kor) KSPO  
83Shin Dong Hyun (Kor) KSPO0:07:22 
84Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
85King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team  
86Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
87Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team  
88Do Hyeong Kim (Kor) Terengganu Cycling Team0:09:19 
89Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers  
90Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers  
91Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
92Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia National Team  
93Mohd Nazri Muhamad (Mas) Malaysia National Team  
94Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team  
95Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda  
96Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
97Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:13:47 
98Georg Tazreiter (Aut) Champion System  
99Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
100Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
101Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
102Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
Teams Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Korea Selection Team10:58:09 
2Team Type 1 - Sanofi Aventis  
3Uzbekistan National Team  
4Jelly Belly Cycling  
5Aisan Racing Team  
6Tabriz Petrochemical Team  
7Geumsan Ginseng Asia  
8Max Success Sports  
9Hong Kong China Team  
10Seoul Cycling Team  
11Rapha Condor - Sharp0:00:18 
12Japan National Team0:03:47 
13Kazakhstan National Team0:04:53 
14Team Bonitas  
15KSPO  
16Subway Cycling Team  
17Champion System0:08:40 
18Malaysia National Team0:09:46 
19Genesys Wealth Advisers0:14:12 
20Terengganu Cycling Team  
Mountains 1, 37km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team6 pts
2Park Sung Baek (Kor) KSPO4 
3Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia2 
4Xu Gang (Chn) Max Success Sports1 
Mountains 2, 111km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp9 pts
2Park Sung Baek (Kor) KSPO6 
3Jason Bakke (RSA) Team Bonitas4 
4Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia2 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team23:36:16 
2Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team0:00:04 
3William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:08 
4Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:14 
5Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team0:00:18 
6Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:01:07 
7Roger Beuchat (Swi) Champion System0:01:10 
8Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
9Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
10Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
11Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
12Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:01:14 
13Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:01:16 
14Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
15Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:01:18 
16Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:01:22 
17Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
18Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:01:27 
19Park Sung Baek (Kor) KSPO0:01:28 
20Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia  
21Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
22Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team  
23Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
24Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team  
25Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team  
26Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
27Zhang Hui (Chn) Max Success Sports  
28Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:01:40 
29Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas  
30Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
31Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
32Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team  
33Wang Jiong (Chn) Max Success Sports  
34Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team  
35Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team  
36Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team  
37William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:02:07 
38Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team0:04:37 
39Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:04:39 
40Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team0:05:27 
41Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team0:06:04 
42Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:06:21 
43Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
44Mat Marshall (NZl) Genesys Wealth Advisers  
45Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team0:08:38 
46Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team  
47Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
48Jung Ji Min (Kor) KSPO  
49Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team  
50King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team0:08:50 
51Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports  
52Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:08:56 
53Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:09:32 
54Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:10:59 
55Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:11:36 
56Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team0:12:15 
57Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
58Wu Kin San (HKg) Champion System0:12:24 
59Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp0:13:17 
60Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team0:13:31 
61Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
62Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:13:34 
63Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu Cycling Team0:13:43 
64Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
65Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team  
66Huang En (Chn) Max Success Sports0:14:02 
67Jason Bakke (RSA) Team Bonitas0:14:17 
68Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:15:50 
69Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team0:16:00 
70Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:16:12 
71Shin Dong Hyun (Kor) KSPO  
72Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team0:16:22 
73Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team0:16:40 
74Park Seon Ho (Kor) Seoul Cycling Team0:16:50 
75Mathew Gorter (NZl) Subway Cycling Team0:17:35 
76Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:18:01 
77Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:18:04 
78Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team0:18:09 
79Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team0:18:19 
80Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team  
81Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team0:19:13 
82Byeong Cheol Kim (Kor) Korea Selection Team0:19:34 
83Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team0:20:45 
84Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:20:55 
85Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:21:18 
86Choi Dong Hyun (Kor) KSPO0:21:21 
87Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp0:21:30 
88Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:21:42 
89Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:23:54 
90Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team0:25:24 
91Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas0:25:34 
92Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:26:46 
93Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:28:37 
94Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers0:28:38 
95Do Hyeong Kim (Kor) Terengganu Cycling Team0:31:10 
96Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers0:31:17 
97Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia National Team0:33:13 
98Tyler Day (RSA) Team Bonitas0:33:24 
99Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:35:26 
100Mohd Nazri Muhamad (Mas) Malaysia National Team0:37:17 
101Georg Tazreiter (Aut) Champion System0:40:02 
102Chau Wai Man (HKg) Champion System0:44:16 
Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team70:50:17 
2Team Type 1 - Sanofi Aventis0:01:21 
3Hong Kong China Team0:01:33 
4Korea Selection Team0:02:37 
5Uzbekistan National Team  
6Aisan Racing Team  
7Seoul Cycling Team0:02:44 
8Max Success Sports  
9Jelly Belly Cycling0:03:07 
10Geumsan Ginseng Asia0:05:25 
11Rapha Condor - Sharp0:09:53 
12Team Bonitas0:10:57 
13Japan National Team0:17:14 
14Subway Cycling Team0:18:01 
15KSPO0:22:20 
16Genesys Wealth Advisers0:22:52 
17Kazakhstan National Team0:26:56 
18Terengganu Cycling Team0:29:58 
19Champion System0:30:00 
20Malaysia National Team0:31:37 
Sprint Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team11 pts
2Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team9 
3Roger Beuchat (Swi) Champion System8 
4Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team7 
5Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team5 
6Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team3 
7Tyler Day (RSA) Team Bonitas1 
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Park Sung Baek (Kor) KSPO22 pts
2Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team16 
3Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp13 
4Xu Gang (Chn) Max Success Sports9 
5Jason Bakke (RSA) Team Bonitas8 
6Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team6 
7Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team6 
8Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team6 
9Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia6 
10Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team2 
11Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team1 
12Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia1 
13Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia1 
14Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team1 
15Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda1 
Back to top