Jang sprints to victory in Gangjin

Erler remains in leader's jersey

Full Results
1Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team5:23:08 
2Park Seon Ho (Kor) Seoul Cycling Team  
3Jaan Kirsipuu (Est) Champion System  
4Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
5Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team  
6Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp  
7Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
8Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers  
9Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia  
10Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp  
11Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
12Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
13Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers  
14Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
15Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp  
16Georg Tazreiter (Aut) Champion System  
17Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team  
18Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team  
19Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team  
20William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
21Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
22Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
23Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia National Team  
24Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team  
25Park Sung Baek (Kor) KSPO  
26Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
27Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team  
28Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team  
29Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team  
30Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team  
31Jung Ji Min (Kor) KSPO  
32Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
33Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team  
34Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
35Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
36Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team  
37Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
38Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
39Roger Beuchat (Swi) Champion System  
40Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
41Mat Marshall (NZl) Genesys Wealth Advisers  
42Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
43Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team  
44Zhang Hui (Chn) Max Success Sports  
45Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
46Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:00:12 
47Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
48Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
49Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
50Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team  
51Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu Cycling Team  
52Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
53Shin Dong Hyun (Kor) KSPO  
54Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
55Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
56Jason Bakke (RSA) Team Bonitas  
57Byeong Cheol Kim (Kor) Korea Selection Team  
58Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
59Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
60Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
61Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
62Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda  
63Wu Kin San (HKg) Champion System  
64Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team  
65Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team  
66Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
67Kenji Itami (Jpn) Japan National Team  
68Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
69William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda  
70Seung Woo Choi (Kor) Korea Selection Team  
71Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
72Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team  
73Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
74Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
75Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team  
76Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
77Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team  
78Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team  
79Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team  
80Wang Jiong (Chn) Max Success Sports  
81Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
82Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports  
83Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
84Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas  
85Do Hyeong Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
86Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team  
87Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
88Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
89Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team  
90Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team  
91Christopher Williams (Aus) Champion System  
92Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp  
93Choi Dong Hyun (Kor) KSPO  
94Chau Wai Man (HKg) Champion System  
95Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team  
96Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team  
97Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
98Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers  
99Mathew Gorter (NZl) Subway Cycling Team  
100King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team  
101Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team  
102Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
103Tim Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:23 
104Huang En (Chn) Max Success Sports0:00:31 
105Mohd Nazri Muhamad (Mas) Malaysia National Team0:00:48 
106Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
107Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
HDJoe Eldridge (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:29:25 
DNFJohann Rabie (RSA) Team Bonitas  
DNFJason Allen (NZl) Subway Cycling Team  
DNFLee Ki Joo (Kor) KSPO  
Sprint 1 - Yongjung Village, 99.8km
1Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team5pts
2Roger Beuchat (Swi) Champion System3 
3Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team1 
Sprint 2 - Jangsu crossroad, 168.8km
1Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team5pts
2Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team3 
3Tyler Day (RSA) Team Bonitas1 
Teams
1Rapha Condor - Sharp16:09:24 
2Korea Selection Team  
3Tabriz Petrochemical Team  
4Champion System  
5Genesys Wealth Advisers  
6Malaysia National Team  
7Team Type 1 - Sanofi Aventis  
8Uzbekistan National Team  
9Hong Kong China Team  
10Aisan Racing Team  
11Jelly Belly Cycling p/b Kenda0:00:12 
12Seoul Cycling Team  
13Geumsan Ginseng Asia  
14KSPO  
15Max Success Sports  
16Kazakhstan National Team  
17Team Bonitas  
18Japan National Team0:00:24 
19Subway Cycling Team  
20Terengganu Cycling Team0:00:36 
General classification after stage 2
1Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Team8:01:59 
2William Dugan (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:00:04 
3Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:10 
4Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team0:00:14 
5Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team  
6Kenji Itami (Jpn) Japan National Team0:00:31 
7Chan Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:01:14 
8Park Seon Ho (Kor) Seoul Cycling Team0:01:18 
9Andrew Tennant (GBr) Rapha Condor - Sharp0:01:24 
10Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team  
11Aurélien Passeron (Fra) Geumsan Ginseng Asia  
12Mohamad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team  
13Park Sung Baek (Kor) KSPO  
14Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan National Team  
15Roger Beuchat (Swi) Champion System  
16Alexey Shmidt (Rus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
17Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team  
18Suk Yoon Choi (Kor) Korea Selection Team  
19Johannes Jakobus Kachelhoffer (RSA) Team Bonitas  
20Kam Po Wong (HKg) Hong Kong China Team  
21Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team  
22Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp  
23Zhang Hui (Chn) Max Success Sports  
24Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
25Mat Marshall (NZl) Genesys Wealth Advisers  
26Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team  
27Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team  
28Gong Hyo Suk (Kor) Geumsan Ginseng Asia0:01:36 
29Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team  
30Xu Gang (Chn) Max Success Sports  
31Jason Bakke (RSA) Team Bonitas  
32Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu Cycling Team  
33Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
34Seo Joon Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
35Benjamin King (Aus) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
36Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team  
37Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
38Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda  
39Seung Woo Choi (Kor) Korea Selection Team  
40Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
41Oh Se Yong (Kor) Seoul Cycling Team  
42Scott Stewart (USA) Team Type 1 - Sanofi Aventis  
43Byeong Cheol Kim (Kor) Korea Selection Team  
44William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda  
45Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong China Team  
46Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team  
47Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
48Wang Jiong (Chn) Max Success Sports  
49Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team  
50Tomoya Kano (Jpn) Japan National Team  
51Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan National Team  
52Westley Gough (NZl) Subway Cycling Team  
53Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team  
54Gabriel Combrinck (RSA) Team Bonitas  
55King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China Team  
56Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
57Sun Jae Jang (Kor) Korea Selection Team0:08:34 
58Khakharman Mereiuly (Kaz) Kazakhstan National Team  
59Muhammad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
60Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team  
61Edward Clancy (GBr) Rapha Condor - Sharp  
62Tyler Day (RSA) Team Bonitas  
63Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team  
64Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong China Team  
65Jung Ji Min (Kor) KSPO  
66Azamat Turaev (Uzb) Uzbekistan National Team  
67Lee Won Jae (Kor) Seoul Cycling Team  
68Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:08:46 
69Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team  
70Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Terengganu Cycling Team  
71Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team  
72Wu Kin San (HKg) Champion System  
73Shin Dong Hyun (Kor) KSPO  
74Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp  
75Luthando Kaka (RSA) Team Bonitas  
76Do Hyeong Kim (Kor) Terengganu Cycling Team  
77Samuel Horgan (NZl) Subway Cycling Team  
78Cho Ho-Sung (Kor) Seoul Cycling Team  
79Nick Lovegrove (NZl) Subway Cycling Team  
80Mathew Gorter (NZl) Subway Cycling Team  
81Jiao Pengda (Chn) Max Success Sports  
82Masaru Fukuhara (Jpn) Japan National Team  
83Gu Hyeon Kim (Kor) Korea Selection Team  
84Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp  
85Tim Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers0:08:57 
86Huang En (Chn) Max Success Sports0:09:05 
87Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 - Sanofi Aventis0:13:10 
88Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
89Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team  
90Sean Mazich (USA) Jelly Belly p/b Kenda  
91Georg Tazreiter (Aut) Champion System  
92Dean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp  
93Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:13:11 
94Kane Walker (Aus) Genesys Wealth Advisers0:13:15 
95Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia National Team  
96Yoo Ki Hong (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
97Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team0:13:22 
98Tynys Akanov (Kaz) Kazakhstan National Team  
99Kim Jin Hoon (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
100Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team  
101Christopher Williams (Aus) Champion System  
102Kwon Junoh (Kor) Geumsan Ginseng Asia  
103Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:13:27 
104Chau Wai Man (HKg) Champion System  
105Choi Dong Hyun (Kor) KSPO  
106Jason Rigg (Aus) Genesys Wealth Advisers  
107Mohd Nazri Muhamad (Mas) Malaysia National Team0:13:58 
Sprint classification
1Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team8pts
2Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong China Team6 
3Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong China Team5 
4Roger Beuchat (Swi) Champion System3 
5Paul Odlin (NZl) Subway Cycling Team3 
6Kenji Itami (Jpn) Japan National Team1 
7Tyler Day (RSA) Team Bonitas1 
Mountains classification
1Park Sung Baek (Kor) KSPO6pts
2Youm Jung Hwan (Kor) Seoul Cycling Team4 
3Jason Bakke (RSA) Team Bonitas2 
4Choe Hyeong Min (Kor) Geumsan Ginseng Asia1 
Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team24:07:45 
2Team Type 1 - Sanofi Aventis0:01:10 
3Hong Kong China Team0:01:14 
4Aisan Racing Team0:02:24 
5Korea Selection Team  
6Uzbekistan National Team  
7Seoul Cycling Team0:02:36 
8Geumsan Ginseng Asia  
9Max Success Sports  
10Team Bonitas  
11Jelly Belly Cycling p/b Kenda  
12Genesys Wealth Advisers0:08:24 
13Japan National Team0:08:53 
14Rapha Condor - Sharp0:09:34 
15Subway Cycling Team0:09:58 
16Terengganu Cycling Team0:10:10 
17KSPO0:16:56 
18Champion System0:21:20 
19Malaysia National Team  
20Kazakhstan National Team0:21:32 
Back to top