Lanclume wins from break

Carene remains in leader's jersey

Full Results
1Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes3:58:19 
2Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe  
3Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team  
4Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan  
5Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
6Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
7Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN  
8David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 76  
9Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team  
10Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
11Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:00:41 
12Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:02:00 
13Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique  
14Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion  
15Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP  
16Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
17Carter Jones (USA) USA U23 National Team  
18Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
19Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
20Andres Newberry (USA) USA U23 National Team  
21Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
22Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe  
23Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo  
24Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case  
25Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 118  
26Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118  
27Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 118  
28Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 76  
29Frédéric Theobald (Fra) Excelsior  
30Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe  
31Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP  
32Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
33John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case  
34Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN  
35Kenny Darmyn (Fra) Excelsior  
36Nathan Brown (USA) USA U23 National Team  
37Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin  
38Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan  
39Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP  
40Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin  
41Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP  
42Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo  
43Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN  
44Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo  
45Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais  
46Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN  
47Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave0:02:20 
48William Balguy (Fra) Excelsior  
49Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team  
50Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique0:02:30 
51Joastian Perran (Fra) Excelsior  
52Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN  
53William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe  
54Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin  
55Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne  
56Romuald Claudeon (Fra) Régionale 20:02:45 
57Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:04:20 
58Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe  
59Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN  
60Stéphane Matou (Fra) Régionale 20:04:42 
61Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan  
62Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
63Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:04:47 
64Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
65Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault  
66Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 76  
67Stéphane Urie (Fra) Régionale 1  
68Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP  
69Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe  
70Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant  
71Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 118  
72Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe  
73Jimmy Feller (Fra) Régionale 2  
74Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique  
75Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant  
76Palème Belgio (Fra) Excelsior  
77Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
78Martial Gene (Fra) Excelsior  
79Rudy Jeremie (Fra) Régionale 1  
80James Canevet (Fra) Régionale 1  
81Valéry Derby (Fra) Régionale 1  
82Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case  
83Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
84Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
85Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team  
86Michaël Albina (Fra) Régionale 2  
87Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case  
88Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 118  
89Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case  
90Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
91Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe  
92Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team  
93José Chacon (Ven) Gwada Bikers 118  
94Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo  
95Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin  
96Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion  
97Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
98Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion  
99Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team  
100Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
101Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team  
102Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team  
103Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
104Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
105Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin  
106Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique  
107Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
108Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne0:07:21 
109Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave0:09:09 
110Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne  
111René Maladin (Fra) UV Marie-Galante  
112Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
113Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique  
114Denis Permayie (Fra) AS Police  
115Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 2  
116Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo  
117Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion  
118Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant  
119Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante  
120Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case0:11:59 
121Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 76  
122Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
123Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 76  
124Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais  
125Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault  
126Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo0:14:08 
127Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion0:16:20 
128Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault0:16:59 
DNFMartin Frano (Svk) Slovakia National Team  
Points
1Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes25pts
2Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe20 
3Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team16 
4Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan14 
5Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes12 
6Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes10 
7Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN9 
8David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 768 
9Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team7 
10Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor6 
11Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor5 
12Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan4 
13Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique3 
14Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion2 
15Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP1 
Sprint 1 - Sainte-Anne OMCS, 55.2km
1Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan5pts
2Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor3 
3Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes1 
Sprint 2 - Abymes Mairie, 108km
1Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes5pts
2Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor3 
3Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave1 
Sprint 3 - Deshauteurs Ecole, 142km
1Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes5pts
2Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan3 
3Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor1 
Mountain 1 - Saline (Cat. 3) 48km
1Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor4pts
2Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan2 
3Joastian Perran (Fra) Excelsior1 
Mountain 2 - Saline (Cat. 3) 129.4km
1Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes4pts
2Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor2 
3Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe1 
Young riders
1Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes3:58:19 
2Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan  
3Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
4Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team  
5Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:02:00 
6Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP  
7Carter Jones (USA) USA U23 National Team  
8Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
9Andres Newberry (USA) USA U23 National Team  
10Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
11Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe  
12Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP  
13Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
14Nathan Brown (USA) USA U23 National Team  
15Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan  
16Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP  
17Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN  
18Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo  
19Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais  
20Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN  
21William Balguy (Fra) Excelsior0:02:20 
22Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team  
23Joastian Perran (Fra) Excelsior0:02:30 
24Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:04:42 
25Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
26Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 760:04:47 
27Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe  
28Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant  
29Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 118  
30Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe  
31Jimmy Feller (Fra) Régionale 2  
32Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique  
33Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant  
34Palème Belgio (Fra) Excelsior  
35Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
36Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case  
37Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
38Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team  
39Michaël Albina (Fra) Régionale 2  
40Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case  
41Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
42Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
43Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo  
44Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion  
45Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
46Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
47René Maladin (Fra) UV Marie-Galante0:09:09 
48Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
49Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique  
50Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo  
51Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant  
52Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case0:11:59 
53Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 76  
54Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 76  
55Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais  
56Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault  
57Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo0:14:08 
58Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion0:16:20 
Teams
1Jeunesse Cycliste Abymes11:54:57 
2Kazakhstan0:04:00 
3Gilette Fusion Uvn  
4USA U23 National Team  
5Club Region Guadeloupe0:04:30 
6Team Bridgestone Anchor0:05:01 
7USL / CRBRP0:06:00 
8Orange USR Velo  
9Gwada Bikers 118  
10Excelsior0:06:20 
11Velo Club Saint-Martin0:06:30 
12Veloce Club Rouen 760:06:47 
13Velo Club Grand Case0:08:47 
14Selection Martinique0:09:17 
15Slovakia National Team0:09:34 
16Ked Bianchi Team Berlin0:11:29 
17Team Velo Passion0:11:34 
18Velo Centre Et Caraibe  
19Velo Club Trois-Rivieres  
20Regionale 20:12:14 
21Regionale 10:14:21 
22Association Cycliste Levant0:18:43 
23Union Cycliste Moulienne0:19:00 
24As Baie-Mahault0:33:45 
General classification after stage 6
1Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 11823:42:36 
2Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 760:01:01 
3Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 1180:05:49 
4Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique0:05:57 
5Carter Jones (USA) USA U23 National Team0:05:58 
6Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case0:06:01 
7Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:06:10 
8Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion0:06:52 
9Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:07:01 
10Kenny Darmyn (Fra) Excelsior0:07:30 
11Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 1180:07:34 
12Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:09:36 
13Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:09:38 
14Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:10:14 
15Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan0:13:46 
16Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP0:15:06 
17Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe0:15:07 
18Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:15:12 
19John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case0:15:59 
20José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1180:17:13 
21Frédéric Theobald (Fra) Excelsior0:18:07 
22Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team0:19:50 
23Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe0:21:09 
24Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP0:21:22 
25Andres Newberry (USA) USA U23 National Team0:22:00 
26Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:22:08 
27Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:22:31 
28Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:24:00 
29Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN0:24:42 
30Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:26:16 
31Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:29:06 
32Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:30:52 
33Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN0:31:55 
34Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team0:32:22 
35Valéry Derby (Fra) Régionale 10:34:10 
36Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo0:35:32 
37Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team0:35:46 
38Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:37:07 
39Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:38:02 
40Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:38:15 
41Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN0:39:18 
42Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:39:45 
43Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo0:40:17 
44Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:42:14 
45Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:43:29 
46James Canevet (Fra) Régionale 10:43:42 
47Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:44:37 
48Michaël Albina (Fra) Régionale 20:45:19 
49Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe0:47:56 
50Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique0:48:53 
51Nathan Brown (USA) USA U23 National Team0:49:58 
52Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin0:51:44 
53Martial Gene (Fra) Excelsior0:52:11 
54Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:52:35 
55Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo0:53:55 
56Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:53:56 
57Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin0:55:50 
58Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo0:55:55 
59Joastian Perran (Fra) Excelsior0:57:17 
60Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team0:57:18 
61Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:57:37 
62Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:57:39 
63Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:59:20 
64Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:59:24 
65Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault1:03:01 
66Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN1:04:00 
67Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant1:04:20 
68Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique1:04:46 
69Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team1:04:54 
70William Balguy (Fra) Excelsior1:05:05 
71Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:05:20 
72William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe1:05:32 
73Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe1:08:32 
74Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave1:08:43 
75Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo1:09:13 
76Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe1:10:30 
77Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1181:11:14 
78Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais1:11:51 
79Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP1:12:00 
80Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:13:01 
81Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1:14:26 
82Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team1:16:09 
83Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave1:17:19 
84Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:17:31 
85Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin1:19:26 
86Stéphane Matou (Fra) Régionale 21:20:12 
87Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor1:20:20 
88Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne1:22:16 
89Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP1:23:08 
90Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe1:27:56 
91Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes1:28:46 
92Rudy Jeremie (Fra) Régionale 11:29:27 
93Romuald Claudeon (Fra) Régionale 21:30:12 
94Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team1:31:40 
95Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique1:32:20 
96Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP1:32:41 
97Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion1:33:15 
98Stéphane Urie (Fra) Régionale 11:34:25 
99Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique1:35:50 
100Denis Permayie (Fra) AS Police1:36:05 
101Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin1:36:14 
102Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team1:37:02 
103Palème Belgio (Fra) Excelsior1:37:05 
104Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo1:37:41 
105Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe1:38:06 
106Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne1:39:20 
107Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case1:39:21 
108Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1:41:16 
109Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant1:41:54 
110Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne1:43:56 
111Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case1:44:13 
112Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant1:44:22 
113Jimmy Feller (Fra) Régionale 21:45:01 
114Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:46:29 
115David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 761:46:32 
116Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 761:46:42 
117Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor1:47:01 
118Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 761:51:10 
119Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case1:55:06 
120Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 21:55:14 
121Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion2:00:05 
122Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault2:00:34 
123Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 762:03:28 
124René Maladin (Fra) UV Marie-Galante2:05:24 
125Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante2:05:30 
126Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault2:07:43 
127Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case2:10:38 
128Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais2:26:11 
Points classification
1Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 7655pts
2Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 11851 
3Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 11850 
4Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes42 
5Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes35 
6Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes34 
7Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan30 
8Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion28 
9Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan26 
10Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes25 
11Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique25 
12Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan24 
13Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 11821 
14José Chacon (Ven) Gwada Bikers 11820 
15Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe20 
16Kenny Darmyn (Fra) Excelsior18 
17Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP18 
18Carter Jones (USA) USA U23 National Team17 
19Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe16 
20Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team16 
21Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan15 
22Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP14 
23Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN14 
24Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case13 
25Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes12 
26Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes12 
27Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin12 
28Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo12 
29Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN10 
30Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin10 
31Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team9 
32Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor9 
33Martial Gene (Fra) Excelsior8 
34Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan8 
35Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo8 
36David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 768 
37Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe7 
38Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team7 
39Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team6 
40Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN6 
41Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion6 
42Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 766 
43Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor5 
44Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team5 
45Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP4 
46Frédéric Theobald (Fra) Excelsior4 
47James Canevet (Fra) Régionale 14 
48Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant3 
49Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN2 
50Andres Newberry (USA) USA U23 National Team2 
51Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor1 
52Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team1 
53Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan1 
Mountains classification
1John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case43pts
2Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 11837 
3Andres Newberry (USA) USA U23 National Team32 
4José Chacon (Ven) Gwada Bikers 11832 
5Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan20 
6Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 11818 
7Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 7613 
8Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor12 
9Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan12 
10Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan11 
11Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion10 
12Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe10 
13Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique7 
14Nathan Brown (USA) USA U23 National Team6 
15Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes5 
16Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP4 
17Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes4 
18Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case3 
19Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor2 
20Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan2 
21Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN2 
22Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1182 
23Joastian Perran (Fra) Excelsior2 
24Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe2 
25Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1 
26Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe1 
Sprint classification
1Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes37pts
2Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan21 
3Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP20 
4Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor12 
5Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 11811 
6José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1186 
7Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case6 
8Kenny Darmyn (Fra) Excelsior5 
9Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP5 
10Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN5 
11Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 764 
12Martial Gene (Fra) Excelsior4 
13Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion3 
14John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case3 
15Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan3 
16Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan3 
17Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo3 
18Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan3 
19Nathan Brown (USA) USA U23 National Team3 
20Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN3 
21Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 1182 
22Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin2 
23Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team1 
24Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 1181 
25Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor1 
26Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan1 
27Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor1 
28Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1 
29Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave1 
Young riders classification
1Carter Jones (USA) USA U23 National Team23:48:24 
2Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:01:03 
3Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:03:38 
4Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:04:16 
5Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan0:07:48 
6Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP0:09:08 
7Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe0:09:09 
8Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team0:13:52 
9Andres Newberry (USA) USA U23 National Team0:16:02 
10Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:16:10 
11Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:24:54 
12Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team0:26:24 
13Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo0:29:34 
14Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:31:09 
15Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:32:04 
16Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:32:17 
17Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN0:33:20 
18Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:36:16 
19Michaël Albina (Fra) Régionale 20:39:21 
20Nathan Brown (USA) USA U23 National Team0:44:00 
21Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:46:37 
22Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:47:58 
23Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo0:49:57 
24Joastian Perran (Fra) Excelsior0:51:19 
25Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:53:22 
26Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:53:26 
27Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant0:58:22 
28Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team0:58:56 
29William Balguy (Fra) Excelsior0:59:07 
30Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo1:03:15 
31Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1181:05:16 
32Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais1:05:33 
33Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP1:06:02 
34Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:07:03 
35Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1:08:28 
36Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:11:33 
37Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP1:17:10 
38Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe1:21:58 
39Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique1:26:22 
40Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique1:29:52 
41Palème Belgio (Fra) Excelsior1:31:07 
42Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo1:31:43 
43Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe1:32:08 
44Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case1:33:23 
45Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1:35:18 
46Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant1:35:56 
47Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant1:38:24 
48Jimmy Feller (Fra) Régionale 21:39:03 
49Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 761:40:44 
50Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor1:41:03 
51Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 761:45:12 
52Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case1:49:08 
53Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion1:54:07 
54Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 761:57:30 
55René Maladin (Fra) UV Marie-Galante1:59:26 
56Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault2:01:45 
57Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case2:04:40 
58Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais2:20:13 
Teams classification
1Gwada Bikers 11871:17:13 
2Kazakhstan0:11:36 
3USA U23 National Team0:18:59 
4Team Bridgestone Anchor0:28:59 
5Jeunesse Cycliste Abymes0:32:47 
6Gilette Fusion UVN0:43:01 
7Excelsior0:44:27 
8Club Région Guadeloupe1:06:21 
9Team Vélo Passion1:17:33 
10Vélo Club Grand Case1:25:46 
11USL / CRBTP1:28:47 
12Orange USR Vélo1:43:32 
13Sélection Martinique1:49:19 
14Ked Bianchi Team Berlin1:50:53 
15Slovakia National Team2:19:52 
16Régionale 12:20:26 
17Vélo Club Saint-Martin2:22:14 
18Véloce Club Rouen 762:38:52 
19Vélo CLub Trois-Rivières2:53:54 
20Vélo Centre et Caraïbe3:12:13 
21Régionale 23:22:35 
22Union Cycliste Moulienne4:19:03 
23Association Cycliste Levant4:20:43 
24AS Baie-Mahault5:01:11 
Back to top