Sys too quick for Carene on mountainous stage four

Carene retains overall lead

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 763:36:05 
2Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 118  
3Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion0:02:02 
4Kenny Darmyn (Fra) Excelsior0:02:56 
5Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
6Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:02:56 
7Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118  
8Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan  
9Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 118  
10Carter Jones (USA) USA U23 National Team  
11Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique  
12Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case  
13Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
14Andres Newberry (USA) USA U23 National Team0:03:38 
15Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:06:08 
16Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:06:26 
17Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:06:33 
18Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP0:08:17 
19Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
20Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion  
21Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan  
22Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP  
23Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN0:08:29 
24Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:08:33 
25Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan0:08:42 
26Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team0:10:13 
27Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team  
28Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe  
29Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN  
30Frédéric Theobald (Fra) Excelsior  
31José Chacon (Ven) Gwada Bikers 118  
32Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe0:10:25 
33Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:12:35 
34Valéry Derby (Fra) Régionale 1  
35Michaël Albina (Fra) Régionale 20:13:05 
36Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:13:28 
37Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:13:33 
38Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team0:14:49 
39Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan  
40John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case0:15:22 
41Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:15:41 
42Joastian Perran (Fra) Excelsior  
43Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
44Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team0:17:12 
45Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:18:30 
46Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
47Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion  
48Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo0:18:30 
49Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo  
50Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
51Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique  
52Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN  
53Nathan Brown (USA) USA U23 National Team  
54Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 76  
55Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault0:22:08 
56Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin  
57Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:22:08 
58James Canevet (Fra) Régionale 1  
59Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant  
60Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo  
61Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
62Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe  
63Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin  
64Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo  
65Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin  
66Benoist Simon (Fra) Régionale 10:24:17 
67Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo0:24:25 
68Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:25:42 
69Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave  
70Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:25:45 
71Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:25:50 
72Martial Gene (Fra) Excelsior  
73Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique0:26:01 
74Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:27:33 
75Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
76Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team  
77Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team  
78Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:29:39 
79Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe  
80Stéphane Matou (Fra) Régionale 2  
81William Balguy (Fra) Excelsior0:29:39 
82Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP  
83Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne  
84Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin  
85Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case  
86William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe  
87Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais  
88Palème Belgio (Fra) Excelsior  
89Romuald Claudeon (Fra) Régionale 2  
90Rudy Jeremie (Fra) Régionale 1  
91Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case  
92Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:30:02 
93Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN  
94Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN  
95Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team  
96Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:30:09 
97Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion0:30:15 
98Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave0:31:10 
99Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique0:35:17 
100Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case0:35:37 
101Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant0:35:42 
102Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique  
103René Maladin (Fra) UV Marie-Galante  
104Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne  
105Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
106Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières  
107Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion  
108Denis Permayie (Fra) AS Police  
109Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor  
110Jimmy Feller (Fra) Régionale 2  
111Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP  
112Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP  
113Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes  
114Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo  
115Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team  
116Stéphane Urie (Fra) Régionale 1  
117Sony Eleore (Fra) Union Cycliste Moulienne  
118David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 76  
119Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne  
120Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
121Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais0:38:09 
122Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case  
123Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 760:40:23 
124Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 76  
125Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault0:40:39 
126Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante0:42:44 
127Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 20:45:18 
128Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant0:46:08 
129Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe  
130Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault  
131Omer Ramsahaï (Fra) Régionale 20:46:08 
132Martin Frano (Svk) Slovakia National Team  
133Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1181:10:04 
General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 11815:50:30 
2Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 760:01:02 
3Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion0:05:25 
4Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 1180:05:53 
5Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique0:05:57 
6Carter Jones (USA) USA U23 National Team0:05:58 
7Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case0:06:01 
8Kenny Darmyn (Fra) Excelsior0:06:03 
9Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 1180:06:07 
10Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:06:10 
11Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:07:01 
12Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:07:15 
13Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:09:36 
14Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:10:12 
15Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:10:14 
16Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe0:13:40 
17Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP0:14:28 
18Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP0:15:06 
19Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:15:08 
20Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan0:15:53 
21Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:16:37 
22Frédéric Theobald (Fra) Excelsior0:16:40 
23José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1180:16:53 
24Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team0:17:01 
25John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case0:18:29 
26Valéry Derby (Fra) Régionale 10:19:37 
27Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:19:46 
28Andres Newberry (USA) USA U23 National Team0:20:33 
29Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:21:20 
30Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe0:21:48 
31Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:22:08 
32Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:23:21 
33Nathan Brown (USA) USA U23 National Team0:25:08 
34Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN0:25:15 
35Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo0:25:26 
36Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo0:25:37 
37Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:26:02 
38Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin0:26:20 
39Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN0:27:06 
40James Canevet (Fra) Régionale 10:29:09 
41Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:29:31 
42Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:29:57 
43Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN0:30:12 
44Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe0:30:29 
45Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team0:30:35 
46Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique0:31:25 
47Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team0:31:32 
48Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:32:36 
49Michaël Albina (Fra) Régionale 20:34:43 
50Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:35:18 
51Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:35:20 
52Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:35:26 
53Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:35:28 
54Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:35:42 
55Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN0:36:47 
56Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin0:37:09 
57Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team0:37:17 
58Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:37:35 
59Martial Gene (Fra) Excelsior0:37:41 
60William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe0:38:19 
61Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP0:38:54 
62Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo0:39:15 
63Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:39:51 
64Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo0:39:53 
65Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo0:41:22 
66Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:41:27 
67Joastian Perran (Fra) Excelsior0:42:07 
68Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:42:44 
69Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault0:43:21 
70Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave0:43:58 
71Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team0:44:42 
72Benoist Simon (Fra) Régionale 10:44:47 
73Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin  
74Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique0:45:01 
75Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant0:47:28 
76Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:47:53 
77Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave0:47:59 
78Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:48:31 
79William Balguy (Fra) Excelsior0:50:40 
80Stéphane Matou (Fra) Régionale 20:50:47 
81Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:51:05 
82Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:52:43 
83Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:53:47 
84Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team0:54:04 
85Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:56:09 
86Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP0:56:25 
87Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:56:59 
88Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais0:57:11 
89Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne0:57:20 
90Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:57:51 
91Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique0:58:28 
92Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team0:58:42 
93Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo0:58:50 
94Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:59:16 
95Sony Eleore (Fra) Union Cycliste Moulienne0:59:45 
96Rudy Jeremie (Fra) Régionale 10:59:57 
97Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant1:00:58 
98Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 761:01:54 
99Romuald Claudeon (Fra) Régionale 21:02:44 
100Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP1:03:11 
101Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion1:03:55 
102Denis Permayie (Fra) AS Police1:04:06 
103Stéphane Urie (Fra) Régionale 11:04:55 
104Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique1:06:20 
105Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin1:06:44 
106Palème Belgio (Fra) Excelsior1:07:35 
107Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe1:08:36 
108Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne1:09:02 
109Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor1:09:25 
110Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne1:09:33 
111Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières1:09:47 
112Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case1:09:51 
113Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe1:10:29 
114Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant1:14:52 
115Jimmy Feller (Fra) Régionale 21:15:31 
116Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case1:17:30 
117Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault1:18:52 
118Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion1:19:02 
119Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team1:19:35 
120Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 21:21:22 
121Omer Ramsahaï (Fra) Régionale 21:22:16 
122David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 761:23:42 
123Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin1:23:49 
124Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault1:24:35 
125Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 761:25:32 
126Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case1:25:50 
127Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 761:26:31 
128Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case1:26:46 
129René Maladin (Fra) UV Marie-Galante1:31:32 
130Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante1:31:38 
131Martin Frano (Svk) Slovakia National Team1:39:32 
132Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais1:43:03 
Best Young Rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Carter Jones (USA) USA U23 National Team15:56:28 
Points Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion  
Mountains Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118  
Back to top