TechPowered By

More tech

Tour Alsace 2010

Date range:
July 27 - August 1, 2010

August 01, Stage 5: Ribeauvillé - Ballon d'Alsace 146.3km

Kelderman escapes to take upset win in Alsace

By:
Cycling News
Published:
August 01, 2010, 20:48 BST,
Updated:
August 01, 2010, 21:50 BST

Perichon fades from picture on final stage

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 4:13:14  
2 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes    
3 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:00:02  
4 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes    
5 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 0:00:07  
6 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp 0:00:12  
7 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:00:50  
8 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
9 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi    
10 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence    
11 David Hesselbarth (Ger) Germany    
12 Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme 0:01:13  
13 Maxime Robert (Fra) Alsace 0:01:17  
14 Enrico Franzoi (Ita) BKCP - Powerplus 0:01:21  
15 Elias Schmaeh (Swi) Price - Custom Bikes 0:01:28  
16 Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne    
17 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:01:30  
18 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 0:01:41  
19 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi    
20 George Bennett (NZl) C.R.4.C. Roanne 0:01:52  
21 Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange 0:01:59  
22 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:02:07  
23 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:02:34  
24 Huub Duyn (Ned) Team Netapp 0:03:14  
25 Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne 0:03:30  
26 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:04:22  
27 Michel Koch (Ger) Germany 0:05:02  
28 Daniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme 0:08:33  
29 Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme 0:11:00  
30 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:12:13  
31 Jan Barta (Cze) Team Netapp 0:12:19  
32 Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp    
33 Frédéric Frech (Fra) France Militaire    
34 Olivier Lefrançois (Fra) France Militaire    
35 Johann Rigoulay (Fra) Veranda Rideau Sarthe    
36 Thomas Dietsch (Fra) Alsace    
37 Lawrence Warbasse (USA) US National Team    
38 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team    
39 Marek Canecky (Svk) Centre Mondial du Cyclisme    
40 Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp    
41 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal - BMC    
42 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi    
43 Pèter Kusztor (Hun) Atlas Personal - BMC    
44 Christian Heule (Swi) Team Bürgi - Fidi BC    
45 Herberts Pudans (Lat) C.R.4.C. Roanne    
46 Arnaud Jouffroy (Fra) BKCP - Powerplus    
47 Alexandre Aulas (Fra) France Militaire    
48 Mark O'brien (Aus) U.V. Aube 0:12:25  
49 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus    
50 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
51 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus    
52 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique    
53 Clément Penven (Fra) C.C. Nogent Sur Oise    
54 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:13:40  
55 Christophe Laurent (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:13:57  
56 Mirco Saggiorato (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:14:04  
57 Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:14:13  
58 Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange 0:14:38  
59 Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon 0:14:49  
60 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique    
61 Philipp Ries (Ger) Germany    
62 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof 0:18:18  
63 Franck Charrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:19:09  
64 Edouard Lauber (Fra) Alsace 0:20:03  
65 Carson Milller (USA) US National Team 0:20:06  
66 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:20:09  
67 Bernhard Oberholzer (Swi) Price - Custom Bikes    
68 Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi - Fidi BC    
69 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:20:15  
70 Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange 0:20:22  
71 Pierre-Alain Nicole (Fra) S.C.O. Dijon 0:20:32  
72 Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange 0:20:51  
73 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:21:02  
74 Cédric Gaoua (Fra) Alsace    
75 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:21:09  
76 Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp    
77 Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet EBH Elshof    
78 Julien Gonnet (Fra) France Militaire 0:21:26  
79 Mickaël Renou (Fra) U.C. Nantes Atlantique    
80 Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence    
81 Aymeric Brunet (Fra) C.R.4.C. Roanne    
82 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - BMC 0:21:55  
83 David Rosch (Ger) Atlas Personal - BMC    
84 Jean Edouard Antz (Fra) A.V.C. Aix En Provence    
85 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - BMC    
86 Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal - BMC    
87 Raymond Künzli (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:22:08  
88 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun    
89 Thibaut Villa (Fra) U.V. Aube 0:23:21  
90 Martin Gründer (Ger) Germany 0:23:39  
91 Jonathan Fumeaux (Swi) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard    
92 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus    
93 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team    
94 Nicolas Bourdillat (Fra) Creusot Cyclisme 0:23:43  
95 Jérémy Bescond (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:30:47  
96 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon 0:34:42  
97 Anthony Buhler (Fra) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard    
98 Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise    
99 Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:34:47  
100 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus    
101 Grégor Weiss (Fra) Alsace    
102 Julien Rabaud (Fra) U.V. Aube 0:34:56  
103 Jacob Rathe (USA) US National Team 0:37:57  
104 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental    
105 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team    
Sprint, km. 68
# Rider Name (Country) Team Result
1 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - BMC 10  pts
2 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 9  
3 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof 7  
4 Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon 6  
5 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 5  
6 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 5  
7 Michel Koch (Ger) Germany 4  
8 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 3  
9 Enrico Franzoi (Ita) BKCP - Powerplus 3  
10 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 3  
11 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 2  
12 Pèter Kusztor (Hun) Atlas Personal - BMC 1  
13 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - BMC 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 20  pts
2 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes 16  
3 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 13  
4 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 10  
5 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 8  
6 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp 6  
7 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
8 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 3  
9 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 2  
10 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 1  
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 4  pts
2 Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme 2  
3 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 4  pts
2 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 2  
3 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 1  
KOM 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne 6  pts
2 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus 4  
3 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 2  
KOM 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 15  pts
2 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 12  
3 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 10  
4 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 8  
5 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 6  
KOM 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 George Bennett (NZl) C.R.4.C. Roanne 6  pts
2 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 4  
3 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 2  
KOM 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 10  pts
2 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 8  
3 Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne 6  
4 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
KOM 5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 15  pts
2 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes 12  
3 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 10  
4 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 8  
5 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 6  
Final general classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 20:08:04  
2 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes 0:00:05  
3 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:00:09  
4 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp 0:00:23  
5 David Hesselbarth (Ger) Germany 0:00:43  
6 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 0:00:58  
7 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 0:01:00  
8 Enrico Franzoi (Ita) BKCP - Powerplus 0:01:31  
9 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 0:01:48  
10 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 0:03:08  
11 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:03:28  
12 Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme 0:04:17  
13 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 0:04:28  
14 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi 0:04:47  
15 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:05:11  
16 Michel Koch (Ger) Germany 0:05:12  
17 Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne 0:05:49  
18 George Bennett (NZl) C.R.4.C. Roanne 0:06:13  
19 Morten Knudsen (Den) Continental Team Differdange 0:06:20  
20 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team 0:11:14  
21 Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon 0:11:20  
22 Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp 0:11:22  
23 Herberts Pudans (Lat) C.R.4.C. Roanne 0:11:28  
24 Jan Barta (Cze) Team Netapp 0:12:28  
25 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 0:12:30  
26 Alexandre Aulas (Fra) France Militaire    
27 Clément Penven (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:12:36  
28 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun    
29 Daniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme 0:12:54  
30 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal - BMC 0:13:38  
31 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:14:36  
32 Christian Heule (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:15:25  
33 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:16:44  
34 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:17:11  
35 Mark O'brien (Aus) U.V. Aube 0:17:12  
36 Frédéric Frech (Fra) France Militaire 0:17:25  
37 Philipp Ries (Ger) Germany 0:17:55  
38 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht    
39 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique 0:18:58  
40 Robert Retschke (Ger) Continental Team Differdange 0:18:59  
41 Huub Duyn (Ned) Team Netapp 0:19:08  
42 Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne 0:19:24  
43 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:19:36  
44 Edouard Lauber (Fra) Alsace 0:21:09  
45 Johann Rigoulay (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:21:25  
46 Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange 0:21:35  
47 Maxime Robert (Fra) Alsace 0:22:41  
48 Elias Schmaeh (Swi) Price - Custom Bikes 0:23:17  
49 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus 0:24:39  
50 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal - BMC 0:25:01  
51 David Rosch (Ger) Atlas Personal - BMC    
52 Carson Milller (USA) US National Team 0:25:12  
53 Cédric Gaoua (Fra) Alsace 0:25:23  
54 Raymond Künzli (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:26:29  
55 Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme 0:26:34  
56 Jonathan Fumeaux (Swi) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard 0:27:59  
57 Pèter Kusztor (Hun) Atlas Personal - BMC 0:28:13  
58 Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp    
59 Marek Canecky (Svk) Centre Mondial du Cyclisme    
60 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus 0:28:19  
61 Olivier Lefrançois (Fra) France Militaire 0:28:46  
62 Lawrence Warbasse (USA) US National Team 0:28:58  
63 Arnaud Jouffroy (Fra) BKCP - Powerplus 0:29:09  
64 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus 0:29:12  
65 Thomas Dietsch (Fra) Alsace 0:29:18  
66 Christophe Laurent (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:29:51  
67 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:30:34  
68 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique 0:31:57  
69 Mirco Saggiorato (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:33:10  
70 Pierre-Alain Nicole (Fra) S.C.O. Dijon 0:34:21  
71 Franck Charrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:35:03  
72 Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:36:03  
73 Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange 0:36:45  
74 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:37:35  
75 Alexander Gottfried (Ger) Team Netapp 0:37:48  
76 Bruno Guggisberg (Swi) Atlas Personal - BMC 0:37:49  
77 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun 0:38:02  
78 Mickaël Renou (Fra) U.C. Nantes Atlantique 0:38:15  
79 Julien Gonnet (Fra) France Militaire 0:38:25  
80 Aymeric Brunet (Fra) C.R.4.C. Roanne 0:39:03  
81 Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:39:45  
82 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:39:52  
83 Georges Lestage (Fra) A.V.C. Aix En Provence 0:41:31  
84 Bernhard Oberholzer (Swi) Price - Custom Bikes 0:41:58  
85 Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:42:42  
86 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team 0:43:02  
87 Martin Gründer (Ger) Germany 0:44:04  
88 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof 0:45:39  
89 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:45:52  
90 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:47:24  
91 Jérémy Bescond (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:47:53  
92 Nicolas Bourdillat (Fra) Creusot Cyclisme 0:50:52  
93 Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:51:21  
94 Grégor Weiss (Fra) Alsace 0:52:17  
95 Jean Edouard Antz (Fra) A.V.C. Aix En Provence 0:52:26  
96 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - BMC 0:52:56  
97 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus 0:53:27  
98 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team 0:57:03  
99 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental 0:59:56  
100 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon 1:01:15  
101 Julien Rabaud (Fra) U.V. Aube 1:02:22  
102 Thibaut Villa (Fra) U.V. Aube 1:02:38  
103 Jacob Rathe (USA) US National Team 1:03:29  
104 Anthony Buhler (Fra) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard 1:11:06  
105 Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:13:44  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team 37  pts
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 21  
3 Alex Meenhorst (NZl) Team Netapp 20  
4 Frédéric Finot (Fra) Creusot Cyclisme 20  
5 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 17  
6 Michel Koch (Ger) Germany 17  
7 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes 16  
8 Herberts Pudans (Lat) C.R.4.C. Roanne 16  
9 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique 16  
10 Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon 13  
11 Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof 13  
12 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 12  
13 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp 12  
14 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 10  
15 Philipp Ries (Ger) Germany 10  
16 Enrico Franzoi (Ita) BKCP - Powerplus 9  
17 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 8  
18 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 8  
19 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 6  
20 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus 6  
21 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 5  
22 Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange 4  
23 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus 4  
24 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
25 David Hesselbarth (Ger) Germany 3  
26 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 3  
27 Pirmin Lang (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 3  
28 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof 3  
29 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - BMC 3  
30 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 2  
31 Blaise Sonnery (Fra) Creusot Cyclisme 2  
32 Jan Barta (Cze) Team Netapp 2  
33 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 2  
34 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team 2  
35 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Florent Barle (Fra) A.V.C. Aix En Provence 38  pts
2 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 29  
3 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 18  
4 Raymond Künzli (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 18  
5 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 16  
6 Nicolas Schnyder (Swi) Price - Custom Bikes 16  
7 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun 15  
8 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal - BMC 14  
9 Hubert Schwab (Swi) Price - Custom Bikes 12  
10 Hakan Nilsson (Swe) Continental Team Differdange 12  
11 Nicolas Edet (Fra) Veranda Rideau Sarthe 11  
12 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi 10  
13 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus 10  
14 Benoit Luminet (Fra) C.R.4.C. Roanne 10  
15 Christoph Pfingsten (Ger) Van Vliet EBH Elshof 10  
16 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal - BMC 9  
17 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun 8  
18 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 8  
19 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team 8  
20 George Bennett (NZl) C.R.4.C. Roanne 6  
21 Jérôme Mainard (Fra) C.R.4.C. Roanne 6  
22 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi 6  
23 Edouard Lauber (Fra) Alsace 4  
24 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 4  
25 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus 4  
26 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 4  
27 Alexandre Aulas (Fra) France Militaire 2  
28 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof 2  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental 20:08:04  
2 David Hesselbarth (Ger) Germany 0:00:43  
3 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi 0:01:48  
4 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Bianchi 0:04:47  
5 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:05:11  
6 Michel Koch (Ger) Germany 0:05:12  
7 George Bennett (NZl) C.R.4.C. Roanne 0:06:13  
8 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team 0:11:14  
9 Clément Penven (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:12:36  
10 Daniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme 0:12:54  
11 Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:14:36  
12 Sibrecht Pieters (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:16:44  
13 Philipp Ries (Ger) Germany 0:17:55  
14 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique 0:18:58  
15 Edouard Lauber (Fra) Alsace 0:21:09  
16 Johann Rigoulay (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:21:25  
17 David Rosch (Ger) Atlas Personal - BMC 0:25:01  
18 Carson Milller (USA) US National Team 0:25:12  
19 Cédric Gaoua (Fra) Alsace 0:25:23  
20 Jonathan Fumeaux (Swi) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard 0:27:59  
21 Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp 0:28:13  
22 Marek Canecky (Svk) Centre Mondial du Cyclisme    
23 Lawrence Warbasse (USA) US National Team 0:28:58  
24 Arnaud Jouffroy (Fra) BKCP - Powerplus 0:29:09  
25 Benoit Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe 0:30:34  
26 Mirco Saggiorato (Swi) Team Bürgi - Fidi BC 0:33:10  
27 Pierre-Alain Nicole (Fra) S.C.O. Dijon 0:34:21  
28 Tom Thill (Lux) Continental Team Differdange 0:36:45  
29 Frédéric Brun (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:37:35  
30 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun 0:38:02  
31 Nicolas Bonnet (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:39:45  
32 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental 0:39:52  
33 Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet EBH Elshof 0:42:42  
34 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team 0:43:02  
35 Martin Gründer (Ger) Germany 0:44:04  
36 Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:45:52  
37 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:47:24  
38 Jérémy Bescond (Fra) V.C. Vaulx En Velin 0:47:53  
39 Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise 0:51:21  
40 Grégor Weiss (Fra) Alsace 0:52:17  
41 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team 0:57:03  
42 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental 0:59:56  
43 Thibaut Villa (Fra) U.V. Aube 1:02:38  
44 Jacob Rathe (USA) US National Team 1:03:29  
45 Anthony Buhler (Fra) CC Etupes Doubs Pays Montbeliard 1:11:06  
46 Yoeri Havik (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:13:44  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Joker Bianchi 60:27:35  
2 C.R.4.C. Roanne 0:07:13  
3 Team Netapp 0:11:57  
4 Germany 0:20:25  
5 Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:20:46  
6 Price - Custom Bikes 0:23:13  
7 Saur - Sojasun 0:35:23  
8 Continental Team Differdange 0:38:13  
9 BKCP - Powerplus 0:39:28  
10 Veranda Rideau Sarthe 0:41:37  
11 France Militaire 0:43:00  
12 Van Vliet Ebh Elshof 0:49:43  
13 Atlas Personal 0:50:08  
14 Alsace 0:51:27  
15 Creusot Cyclisme 0:51:28  
16 A.V.C. Aix En Provence 0:58:30  
17 Team Bürgi - Fidi BC 1:02:50  
18 C.C. Nogent Sur Oise 1:04:02  
19 S.C.O. Dijon 1:25:18  
20 U.C. Nantes Atlantique 1:25:43  
21 Rabobank Continental Continental 1:29:39  
22 V.C. Vaulx En Velin 1:34:16  
23 Thüringer Energie Team 1:47:53  
24 US National Team U23 1:49:12  
25 U.V. Aube 2:18:49