Pinot triumphs at Tour Alsace

Frenchman solos to victory on final stage, wins GC

Full Results
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ4:31:13 
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:00:53 
3Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 930:01:17 
4Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:01:21 
5Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha0:01:23 
6Stian Remme (Nor) Joker Merida  
7Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
8Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:01:24 
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:02:03 
10Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
11Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:02:19 
12Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team  
13Mirco Saggiorato (Swi) EKZ Racing Team0:02:31 
14Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:02:47 
15Paul Voss (Ger) Endura Racing  
16Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
17Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique0:02:54 
18Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
19Edouard Lauber (Fra) Team MEDER0:03:33 
20Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes0:03:42 
21Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller0:04:07 
22Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
23Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:04:58 
24Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:05:23 
25Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:06:16 
26Maxime Robert (Fra) Team MEDER  
27Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:06:26 
28Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme0:06:45 
29Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:07:07 
30Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
31Sébastien Gredy (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
32Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:08:59 
33Christer Rake (Nor) Joker Merida0:09:26 
34Raymond Kuenzli (Swi) EKZ Racing Team0:09:28 
35Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal0:10:11 
36Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme0:10:49 
37Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing0:12:18 
38Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
39Yann Guyot (Fra) Armée de Terre0:13:53 
40Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:14:13 
41Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team0:15:01 
42Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus0:16:47 
43Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
44Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
45Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
46Cédric Pineau (Fra) FDJ  
47Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
48Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
49Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
50Rene Mandri (Est) Endura Racing  
51Francis Mourey (Fra) FDJ  
52Mario Vogt (Ger) Team Heizomat0:17:49 
53Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:17:57 
54Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:20:11 
55Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:20:15 
56Cyrille Vincenti (Fra) U Nantes Atlantique0:20:48 
57Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique  
58Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:20:59 
59Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER0:21:45 
60Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
61Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida  
62Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
63Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
64Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre  
65Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
66Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
67Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
68Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse  
69Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
70Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
71Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
72Christian Heule (Swi) EKZ Racing Team  
73Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes  
74Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
75Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:22:11 
76Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:22:14 
77Renaud Vincent (Fra) Team MEDER  
78Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:22:30 
79Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo0:23:46 
80Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:23:51 
81Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:24:53 
82Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:28:05 
83Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:28:30 
84Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:28:57 
85Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha  
86Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
87Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme0:29:59 
88Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:33:14 
89Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
90Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:34:17 
91Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
92Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
93Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes  
94Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
95Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme  
96Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
97Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique  
98Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
99Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
100Kilian Moser (Swi) EKZ Racing Team  
101Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha  
102Jean-Philippe Maheau (Fra) U Nantes Atlantique  
103Franck Vermeulen (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
DNFNacer Bouhanni (Fra) FDJ  
DNFArnaud Courteille (Fra) FDJ  
DNFAlexandre Blain (Fra) Endura Racing  
DNFGuillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
DNFNicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93  
DNFJonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
DNFBjorn Thurau (Ger) Team NSP  
DNFKévin Fouache (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
DNFJules Pijourlet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
DNFMarius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
DNFChristian Mager (Ger) Team Heizomat  
DNFPierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
DNFAlexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
DNFHerberts Pudans (Lat) S.C.O. Dijon - Lapierre  
DNFFrederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
DNFFranck Charrier (Fra) U Nantes Atlantique  
DNFBrian Bulgac (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo  
DNFJean Edouard Antz (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
DNFAurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
DNFTino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFStefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
DNFFabien Le Coguic (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
DNFFlorent Mallegol (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
DNFPierre Bonnet (Fra) C.C. Étupes  
DNFGarrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
DNFStijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
DNFGediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
DNFOlivier Lefrancois (Fra) Armée de Terre  
DNFDaniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
DNFMarcus Johansson (Swe) Team Larger Mulhouse  
DNFMaxime Del Piro (Fra) Team Larger Mulhouse  
DNSTimofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha  
DNSBenjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
Points
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ20pts
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha16 
3Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9313 
4Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10 
5Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha8 
6Stian Remme (Nor) Joker Merida6 
7Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal4 
8Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida3 
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller2 
10Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus1 
Sprint 1 - Ste Marie aux Mines, 17.7km
1Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg4pts
2Arnaud Courteille (Fra) FDJ2 
3Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe1 
Sprint 2 - Sentheim, 129km
1Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller4pts
2Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller2 
3Jack Bauer (NZl) Endura Racing1 
Mountain 1 - Col de Bagenelles (Cat. 2) 29.1km
1Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10pts
2Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg8 
3Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe6 
4Arnaud Courteille (Fra) FDJ4 
Mountain 2 - Col du Platzerwasel (Cat. 1) 80km
1Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe15pts
2Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg12 
3Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10 
4Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 938 
5Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo6 
Mountain 3 - Col du Grand Ballon (Cat. 1) 94.5km
1Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe15pts
2Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence12 
3Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal10 
4Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo8 
5Christer Rake (Nor) Joker Merida6 
Mountain 4 - Col du Hundsruck (Cat. 2) 118.6km
1Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10pts
2Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing8 
3Paul Voss (Ger) Endura Racing6 
4Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence4 
Mountain 5 - Finish (Cat. 1) 156.4km
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ15pts
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha12 
3Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9310 
4Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence8 
5Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha6 
Teams
1Bretagne - Schuller13:43:56 
2Joker Merida0:01:56 
3Rabobank Continental Team0:16:41 
4EKZ Racing Team0:16:43 
5Endura Racing0:17:06 
6Omega Pharma - Lotto - Davo0:18:27 
7AVC Aix En Provence0:19:56 
8Jong Vlaanderen - Bauknecht0:20:29 
9Itera - Katusha0:20:56 
10Team MEDER0:21:17 
11Atlas Personal0:23:02 
12FDJ0:23:17 
13BKCP - Powerplus0:25:20 
14Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:32:07 
15U Nantes Atlantique0:34:13 
16Centre Mondial du Cyclisme0:37:16 
17Véranda Rideau Sarthe0:47:08 
18C.C. Nogent sur Oise0:48:01 
19C.C. Étupes0:49:27 
20Team Heizomat0:49:32 
21LKT Team Brandenburg0:55:43 
22Brest Iroise Cyclisme 20001:01:56 
Final general classification
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ18:54:34 
2Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:54 
3Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:00:57 
4Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 930:01:23 
5Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:01:32 
6Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:01:33 
7Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
8Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:01:39 
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:02:13 
10Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 930:02:14 
11Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team0:02:29 
12Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:02:37 
13Mirco Saggiorato (Swi) EKZ Racing Team0:02:41 
14Paul Voss (Ger) Endura Racing0:02:52 
15Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:02:57 
16Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique0:03:03 
17Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
18Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:03:32 
19Edouard Lauber (Fra) Team MEDER0:03:51 
20Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller0:04:16 
21Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:05:08 
22Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:05:33 
23Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:06:26 
24Maxime Robert (Fra) Team MEDER  
25Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme0:06:55 
26Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:07:14 
27Sébastien Gredy (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre0:07:17 
28Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:07:25 
29Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus0:09:15 
30Christer Rake (Nor) Joker Merida0:09:36 
31Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme0:11:07 
32Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing0:12:27 
33Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes0:13:55 
34Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:14:23 
35Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus0:16:04 
36Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus0:16:57 
37Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:17:05 
38Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
39Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:17:24 
40Raymond Kuenzli (Swi) EKZ Racing Team0:19:49 
41Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique0:20:58 
42Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida0:21:52 
43Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal0:21:55 
44Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
45Rene Mandri (Est) Endura Racing0:22:24 
46Francis Mourey (Fra) FDJ0:23:59 
47Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team0:24:04 
48Mario Vogt (Ger) Team Heizomat0:25:09 
49Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:25:15 
50Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal0:26:35 
51Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:29:04 
52Jack Bauer (NZl) Endura Racing0:31:09 
53Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:31:58 
54Cédric Pineau (Fra) FDJ0:33:01 
55Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:33:03 
56Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
57Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
58Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller0:34:26 
59Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme0:34:35 
60Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:34:48 
61Yann Guyot (Fra) Armée de Terre0:35:52 
62Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes0:37:59 
63Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:38:01 
64Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
65Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:38:07 
66Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:38:08 
67Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER0:38:09 
68Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:38:19 
69Cyrille Vincenti (Fra) U Nantes Atlantique0:38:29 
70Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:38:40 
71Christian Heule (Swi) EKZ Racing Team0:38:48 
72Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:39:10 
73Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre0:39:49 
74Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse0:39:52 
75Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:39:54 
76Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:39:55 
77Renaud Vincent (Fra) Team MEDER0:40:18 
78Raphael Addy (Swi) Atlas Personal0:40:36 
79Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
80Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:41:49 
81Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:42:07 
82Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo0:42:47 
83Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:44:52 
84Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:44:56 
85Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme0:46:23 
86Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:46:49 
87Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:47:05 
88Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:47:38 
89Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:48:46 
90Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:49:15 
91Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:49:39 
92Jean-Philippe Maheau (Fra) U Nantes Atlantique0:50:33 
93Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique  
94Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:50:41 
95Franck Vermeulen (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
96Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes0:52:24 
97Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha0:53:12 
98Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller0:53:41 
99Kilian Moser (Swi) EKZ Racing Team0:54:59 
100Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:55:55 
101Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:56:14 
102Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:57:14 
103Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:59:31 
Points classification
1Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha37pts
2Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise36 
3Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha26 
4Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team24 
5Thibaut Pinot (Fra) FDJ20 
6Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus20 
7Stian Remme (Nor) Joker Merida16 
8Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha16 
9Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller16 
10Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9313 
11Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 9313 
12Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo13 
13Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de12 
14Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe11 
15Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller11 
16Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10 
17Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller10 
18Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes10 
19Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence9 
20Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal8 
21Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha8 
22Paul Voss (Ger) Endura Racing6 
23Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida6 
24Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida4 
25Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre4 
26Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 
Mountains classification
1Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence55pts
2Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe52 
3Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de38 
4Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida35 
5Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence32 
6Thibaut Pinot (Fra) FDJ21 
7Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg20 
8Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo14 
9Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha12 
10Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence12 
11Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 9310 
12Paul Voss (Ger) Endura Racing10 
13Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal10 
14Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing8 
15Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20008 
16Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus6 
17Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal6 
18Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha6 
19Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
20Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique6 
21Christer Rake (Nor) Joker Merida6 
22Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre4 
23Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 
24Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise4 
25Stian Remme (Nor) Joker Merida2 
26Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise2 
27Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus2 
28Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe2 
29Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation2 
30Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 931 
31Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de1 
32Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20001 
Young rider classification
1Thibaut Pinot (Fra) FDJ18:54:34 
2Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha0:00:57 
3Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:01:32 
4Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 930:02:14 
5Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team0:02:29 
6Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:02:57 
7Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique0:03:03 
8Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
9Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:05:33 
10Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:06:26 
11Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme0:06:55 
12Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:07:14 
13Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme0:11:07 
14Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes0:13:55 
15Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:17:05 
16Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique0:20:58 
17Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team0:24:04 
18Mario Vogt (Ger) Team Heizomat0:25:09 
19Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus0:33:03 
20Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
21Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller0:34:26 
22Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme0:34:35 
23Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:34:48 
24Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:38:01 
25Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
26Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER0:38:09 
27Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:38:19 
28Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo0:38:40 
29Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse0:39:52 
30Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:39:54 
31Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:39:55 
32Renaud Vincent (Fra) Team MEDER0:40:18 
33Raphael Addy (Swi) Atlas Personal0:40:36 
34Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
35Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:41:49 
36Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:42:07 
37Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo0:42:47 
38Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:44:52 
39Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:44:56 
40Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme0:46:23 
41Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:47:38 
42Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:48:46 
43Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:49:15 
44Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:49:39 
45Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique0:50:33 
46Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes0:52:24 
47Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:55:55 
48Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha0:56:14 
Teams classification
1Bretagne - Schuller56:53:50 
2Joker Merida0:01:56 
3AVC Aix En Provence0:20:43 
4Endura Racing0:21:47 
5BKCP - Powerplus0:32:18 
6Rabobank Continental Team0:33:26 
7Atlas Personal0:33:44 
8EKZ Racing Team0:34:43 
9Omega Pharma - Lotto - Davo0:35:12 
10Jong Vlaanderen - Bauknecht0:37:30 
11Itera - Katusha0:37:41 
12FDJ0:38:00 
13Centre Mondial du Cyclisme0:38:11 
14Team MEDER0:38:18 
15Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:39:53 
16U Nantes Atlantique0:50:58 
17C.C. Étupes1:02:00 
18Véranda Rideau Sarthe1:06:19 
19Team Heizomat1:15:23 
20C.C. Nogent sur Oise1:16:22 
21LKT Team Brandenburg1:44:48 
22Brest Iroise Cyclisme 20001:58:27 
Back to top