Demare nets sprint win on stage 3

Albert holds onto race lead

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise3:33:00 
2Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha  
3Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha  
4Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team  
5Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes  
6Nacer Bouhanni (Fra) FDJ  
7Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat  
8Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller  
9Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
10Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team  
11Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
12Christian Mager (Ger) Team Heizomat  
13Alexandre Blain (Fra) Endura Racing  
14Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team  
15Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
16Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
17Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
18Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
19Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
20Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
21Marcus Johansson (Swe) Team Larger Mulhouse  
22Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
23Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique  
24Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
25Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal  
26Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
27Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
28Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
29Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
30Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo  
31Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
32Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
33Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
34Paul Voss (Ger) Endura Racing  
35Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
36Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
37Maxime Del Piro (Fra) Team Larger Mulhouse  
38Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme  
39Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
40Jacob Fiedler (Ger) Team NSP  
41Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
42Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida  
43Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
44Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
45Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes  
46Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
47Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus  
48Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller  
49Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
50Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
51Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
52Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
53Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique  
54Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
55Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller  
56Stian Remme (Nor) Joker Merida  
57Mario Vogt (Ger) Team Heizomat  
58Franck Charrier (Fra) U Nantes Atlantique  
59Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique  
60Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
61Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93  
62Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
63Christer Rake (Nor) Joker Merida  
64Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
65Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
66Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes  
67Jean-Philippe Maheau (Fra) U Nantes Atlantique  
68Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
69Renaud Vincent (Fra) Team MEDER  
70Daniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
71Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
72Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
73Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
74Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
75Herberts Pudans (Lat) S.C.O. Dijon - Lapierre  
76Maxime Robert (Fra) Team MEDER  
77Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre  
78Kilian Moser (Swi) EKZ Racing Team  
79Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER  
80Yann Guyot (Fra) Armée de Terre  
81Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
82Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
83Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha  
84Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida  
85Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93  
86Christian Heule (Swi) EKZ Racing Team  
87Mirco Saggiorato (Swi) EKZ Racing Team  
88Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
89Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme  
90Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
91Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme  
92Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
93Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
94Vegard Breen (Nor) Joker Merida  
95Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
96Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
97Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
98Olivier Lefrancois (Fra) Armée de Terre  
99Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team  
100Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
101Marius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
102Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
103Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
104Kévin Fouache (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
105Sébastien Gredy (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
106Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
107Rene Mandri (Est) Endura Racing  
108Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo  
109Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
110Franck Vermeulen (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
111Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
112Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
113Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
114Benoit Sinner (Fra) Armée de Terre  
115Cédric Pineau (Fra) FDJ  
116Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
117Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
118Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP  
119Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
120Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
121Pierre Bonnet (Fra) C.C. Étupes  
122Cyrille Vincenti (Fra) U Nantes Atlantique  
123Kenny Elissonde (Fra) C.C. Étupes  
124Raymond Kuenzli (Swi) EKZ Racing Team  
125Yoann Barbas (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
126Francis Mourey (Fra) FDJ  
127Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
128Nils Plötner (Ger) Team Heizomat  
129Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
130Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
131Jean Edouard Antz (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
132Edouard Lauber (Fra) Team MEDER  
133Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
134Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus  
135Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse  
136Willy Roseau (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
137Fabien Le Coguic (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:01:56 
138Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:05:11 
139Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
140Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
141Jules Pijourlet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
142Florent Mallegol (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:06:41 
143Alexis Vuillermoz (Fra) C.C. Étupes  
DNFTobias Lergenmüller (Ger) Team Heizomat  
DNFBenjamin Pascual (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
DNFThomas Rostollan (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
DNFMatthieu Jeannes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
DNFGérard Beghin (Fra) Team MEDER  
DNFNico Bruengger (Swi) EKZ Racing Team  
DNFSandro Ielmini (Fra) Team Larger Mulhouse  
DNFJohan Nystrand (Swe) Team Larger Mulhouse  
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise20 pts
2Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha16 
3Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha13 
4Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team10 
5Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes8 
6Nacer Bouhanni (Fra) FDJ6 
7Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat4 
8Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller3 
9Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre2 
10Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team1 
Sprint 1 - Ottmarsheim, km 85
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe4 pts
2Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida2 
3Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team1 
Sprint 2 - Kembs, km 99.8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 pts
2Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2 
3Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe1 
Km 68 sprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe5 pts
2Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team3 
3Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida2 
4Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller1 
Mountain 1 - Couvent St Marc (Cat. 2) km 21.3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence10 pts
2Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence8 
3Thibaut Pinot (Fra) FDJ6 
4Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 934 
Mountain 2 - Rantzwiller (Cat. 3) km 115.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal6 pts
2Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 
3Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe2 
Mountain 3 - Willer (Cat. 3) km 135.2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence6 pts
2Paul Voss (Ger) Endura Racing4 
3Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise2 
Combativity
#Rider Name (Country) TeamResult
1Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe12 pts
2Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence8 
3Renaud Vincent (Fra) Team MEDER7 
4Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team5 
5Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida5 
6Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal5 
7Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg4 
8Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence3 
9Thibaut Pinot (Fra) FDJ3 
10Paul Voss (Ger) Endura Racing3 
11Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller2 
12Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise2 
13Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 931 
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 9310:20:16 
2Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:00:40 
3Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:41 
4Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique0:00:42 
5Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
6Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
7Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team0:00:43 
8Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
9Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
10Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
11Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
12Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme  
13Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
14Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique  
15Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme  
16Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
17Kenny Elissonde (Fra) C.C. Étupes  
18Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
19Christian Mager (Ger) Team Heizomat0:02:39 
20Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:05:26 
21Mario Vogt (Ger) Team Heizomat0:07:45 
22Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
23Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team  
24Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:10:46 
25Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes  
26Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:16:37 
27Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:16:42 
28Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:16:45 
29Renaud Vincent (Fra) Team MEDER0:16:46 
30Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:16:49 
31Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes  
32Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
33Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
34Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
35Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
36Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme  
37Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique  
38Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER  
39Marius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
40Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
41Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
42Kévin Fouache (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
43Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
44Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
45Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
46Pierre Bonnet (Fra) C.C. Étupes  
47Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse  
48Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:17:17 
49Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:19:20 
50Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:19:24 
51Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
52Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
53Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
54Maxime Del Piro (Fra) Team Larger Mulhouse  
55Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
56Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
57Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo0:19:34 
58Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:19:38 
59Fabien Le Coguic (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:21:20 
60Florent Mallegol (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:23:30 
61Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht0:24:35 
62Jules Pijourlet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:24:55 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Rabobank Continental Team10:39:00 
2Itera - Katusha  
3Bretagne - Schuller  
4Atlas Personal  
5Team Heizomat  
6Endura Racing  
7LKT Team Brandenburg  
8Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
9C.C. Étupes  
10Centre Mondial du Cyclisme  
11C.C. Nogent sur Oise  
12U Nantes Atlantique  
13Jong Vlaanderen - Bauknecht  
14S.C.O. Dijon - Lapierre  
15Chambéry Cyclisme Formation  
16Big Mat - Auber 93  
17Joker Merida  
18BKCP - Powerplus  
19FDJ  
20Omega Pharma - Lotto - Davo  
21Team NSP  
22Team Larger Mulhouse  
23AVC Aix En Provence  
24Team MEDER  
25Véranda Rideau Sarthe  
26EKZ Racing Team  
27Armée de Terre  
28Brest Iroise Cyclisme 2000  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus10:20:06 
2Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:00:08 
3Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 930:00:10 
4Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:14 
5Paul Voss (Ger) Endura Racing0:00:48 
6Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence0:00:50 
7Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida  
8Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
9Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:51 
10Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique0:00:52 
11Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller  
12Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
13Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller  
14Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team  
15Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller0:00:53 
16Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team  
17Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93  
18Natnael Berhane (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
19Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
20Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
21Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha  
22Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
23Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal  
24Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
25Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal  
26Christer Rake (Nor) Joker Merida  
27Daniel Teklehaymanot (Eri) Centre Mondial du Cyclisme  
28Jeroen Hoorne (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
29Tsgabu Grmay (Eth) Centre Mondial du Cyclisme  
30Thomas Lebas (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
31Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
32Frederik Verkinderen (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
33Erwan Teguel (Fra) U Nantes Atlantique  
34Maxime Robert (Fra) Team MEDER  
35Mirco Saggiorato (Swi) EKZ Racing Team  
36Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
37Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
38Roman Dronin (Uzb) Centre Mondial du Cyclisme  
39Alexis Vuillermoz (Fra) C.C. Étupes  
40Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus  
41Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha  
42Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93  
43Pierre-Luc Perichon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
44Sébastien Gredy (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
45Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP  
46Kenny Elissonde (Fra) C.C. Étupes  
47Matthieu Converset (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
48Thibaut Pinot (Fra) FDJ  
49Edouard Lauber (Fra) Team MEDER  
50Christian Mager (Ger) Team Heizomat0:02:49 
51Willy Roseau (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:03:03 
52Yoann Barbas (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
53Rene Mandri (Est) Endura Racing0:04:55 
54Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
55Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:05:36 
56Mario Vogt (Ger) Team Heizomat0:07:55 
57Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
58Arnaud Courteille (Fra) FDJ  
59Dominik Fuchs (Swi) EKZ Racing Team  
60Francis Mourey (Fra) FDJ  
61Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus  
62Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal0:10:56 
63Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
64Emilien Viennet (Fra) C.C. Étupes  
65Raymond Kuenzli (Swi) EKZ Racing Team  
66Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise0:16:47 
67Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha0:16:52 
68Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe0:16:55 
69Renaud Vincent (Fra) Team MEDER0:16:56 
70Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes0:16:57 
71Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg  
72Cédric Pineau (Fra) FDJ  
73Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida  
74Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:16:58 
75Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat0:16:59 
76Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller  
77Evan Ferrand-Prevot (Fra) C.C. Étupes  
78Thomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
79Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
80Wietse Bosmans (Bel) BKCP - Powerplus  
81Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg  
82Garrit Broeders (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
83Johann Rigoulay (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
84Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
85Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat - Auber 93  
86Arvin Moazemi (IRI) Centre Mondial du Cyclisme  
87Mathieu Cloarec (Fra) U Nantes Atlantique  
88Jean-Philippe Maheau (Fra) U Nantes Atlantique  
89Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal  
90Sébastien Harbonnier (Fra) Armée de Terre  
91Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal  
92Cyrille Vincenti (Fra) U Nantes Atlantique  
93Ludovic Viennet (Fra) Team MEDER  
94Marius Jessenberger (Ger) Team Heizomat  
95Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller  
96Willem Wauters (Bel) Omega Pharma - Lotto - Davo  
97Olivier Lefrancois (Fra) Armée de Terre  
98Fabien Sidaner (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
99Brian Bulgac (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo  
100Franck Charrier (Fra) U Nantes Atlantique  
101Franck Vermeulen (Fra) Véranda Rideau Sarthe  
102Clément Penven (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
103Kévin Fouache (Fra) Chambéry Cyclisme Formation  
104Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
105Rohan Dennis (Aus) Rabobank Continental Team  
106Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
107Pierre Bonnet (Fra) C.C. Étupes  
108Jean Edouard Antz (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence  
109Grégor Weiss (Fra) Team Larger Mulhouse  
110Nils Plötner (Ger) Team Heizomat0:17:27 
111Christian Heule (Swi) EKZ Racing Team0:17:38 
112Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:19:30 
113Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:19:31 
114Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:19:34 
115Raphael Addy (Swi) Atlas Personal  
116Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre  
117Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team  
118Marcus Johansson (Swe) Team Larger Mulhouse  
119Anton Vorobyev (Rus) Itera - Katusha  
120Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
121Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha  
122Kilian Moser (Swi) EKZ Racing Team  
123Maxime Del Piro (Fra) Team Larger Mulhouse  
124Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise  
125Benoit Sinner (Fra) Armée de Terre  
126Julien Jegou (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
127Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
128Herberts Pudans (Lat) S.C.O. Dijon - Lapierre  
129Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
130Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de  
131Yann Guyot (Fra) Armée de Terre  
132Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus  
133Anthony Vignes (Fra) Brest Iroise Cyclisme 2000  
134Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha0:19:38 
135Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo0:19:44 
136Nacer Bouhanni (Fra) FDJ0:19:48 
137Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:19:54 
138Fabien Le Coguic (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:21:30 
139Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:22:10 
140Florent Mallegol (Fra) Brest Iroise Cyclisme 20000:23:40 
141Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:24:45 
142Arnaud Van Den Abeele (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht  
143Jules Pijourlet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation0:25:05 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Leonid Krasnov (Rus) Itera - Katusha26 pts
2Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team23 
3Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent sur Oise22 
4Nacer Bouhanni (Fra) FDJ22 
5Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus20 
6Alexey Tsatevitch (Rus) Itera - Katusha17 
7Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller16 
8Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 9313 
9Stian Remme (Nor) Joker Merida10 
10Mathieu Chiocca (Fra) C.C. Étupes10 
11Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence9 
12Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange - Magic-Sportfood.de8 
13Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller7 
14Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma - Lotto - Davo7 
15Paul Voss (Ger) Endura Racing6 
16Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe5 
17Sondre Gjerdevik Sörveit (Nor) Joker Merida4 
18Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 
19Stijn Steels (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht4 
20Jacob Fiedler (Ger) Team NSP4 
21Jules Pijourlet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation4 
22Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique4 
23Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal4 
24Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal4 
25Alexander Krieger (Ger) Team Heizomat4 
26Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida3 
27Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller3 
28Edouard Lauber (Fra) Team MEDER3 
29Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon - Lapierre3 
30Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de2 
31Bjorn Thurau (Ger) Team NSP2 
32Mathieu Teychenne (Fra) Chambéry Cyclisme Formation2 
33Mirco Saggiorato (Swi) EKZ Racing Team2 
34Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg2 
35Cédric Pineau (Fra) FDJ2 
36Frederik Wilmann (Nor) Joker Merida2 
37Raphael Addy (Swi) Atlas Personal2 
38Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Schuller1 
39Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing1 
40Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team1 
41Alexandre Blain (Fra) Endura Racing1 
42Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team1 
43Kilian Moser (Swi) EKZ Racing Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Clément Koretzky (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence45 pts
2Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida35 
3Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de20 
4Guillaume Malle (Fra) Véranda Rideau Sarthe16 
5Aurélien Ribet (Fra) A.V.C. Aix-en-Provence8 
6Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus6 
7Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal6 
8Fabien Schmidt (Fra) U Nantes Atlantique6 
9Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller6 
10Thibaut Pinot (Fra) FDJ6 
11Paul Voss (Ger) Endura Racing4 
12Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 934 
13Renaud Vincent (Fra) Team MEDER4 
14Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent sur Oise4 
15Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus2 
16Stian Remme (Nor) Joker Merida2 
17Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent sur Oise2 
18Benoit Jarrier (Fra) Véranda Rideau Sarthe2 
19Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 931 
20Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bretagne - Schuller31:02:18 
2Joker Merida  
3Big Mat - Auber 93  
4AVC Aix En Provence0:00:39 
5Centre Mondial du Cyclisme  
6Endura Racing0:04:41 
7BKCP - Powerplus0:06:58 
8Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:07:38 
9Atlas Personal0:10:42 
10C.C. Étupes  
11FDJ0:14:43 
12Rabobank Continental Team0:16:45 
13Itera - Katusha  
14U Nantes Atlantique  
15Omega Pharma - Lotto - Davo  
16Team MEDER  
17Jong Vlaanderen - Bauknecht  
18S.C.O. Dijon - Lapierre  
19EKZ Racing Team0:17:44 
20Véranda Rideau Sarthe0:18:55 
21Chambéry Cyclisme Formation  
22Team NSP0:19:20 
23Team Heizomat0:25:43 
24C.C. Nogent sur Oise0:26:48 
25LKT Team Brandenburg0:48:57 
26Armée de Terre0:51:32 
27Brest Iroise Cyclisme 2000  
28Team Larger Mulhouse0:54:07 
Back to top