Loh tops Stage 2 for OCBC-Wilier Singapore

Aziz new leader on GC

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team2:29:24 
2Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team0:00:02 
3Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag  
4Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team  
5Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
6Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand  
7Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China  
8William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team  
9Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China  
10King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China0:00:08 
11Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services0:00:31 
12Ho Sung Cho (Kor) SCT  
13Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team  
14Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team0:00:46 
15Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team  
16Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag0:00:53 
17Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team  
18Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project  
19Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team  
20Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
21Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team  
22Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
23Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team  
24Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team  
25Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag0:00:56 
26Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
27Seung Kwon Lee (Kor) SCT0:01:02 
28Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:02 
29Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:01:32 
30Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team0:01:37 
31Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team  
32Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
33Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China  
34Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team  
35Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team  
36Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team  
37Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan  
38Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team0:01:44 
39Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS  
40Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:01:47 
41Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team  
42Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand  
43Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
44Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
45Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
46Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team  
47Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team  
48Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team  
49Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan  
50Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team  
51Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
52King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
53Kyoung Ho Park (Kor) SCT  
54Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
55Tanasak Thanchai (Tha) TAS  
56Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
57Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
58Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project  
59Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
60Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
61Do Kyun Ko (Kor) SCT  
62Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan  
63Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag  
64Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team  
65Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
66Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
67Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team  
68Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team  
69Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
70Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
71Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
72Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
73Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
74Puchol Saiudomsil (Tha) TAS  
75Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
76Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team  
77Won Jae Lee (Kor) SCT  
78Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag  
79Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
80Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
81Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
82Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
83Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
84Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
85Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team  
86Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team  
87Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
88Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan0:01:56 
89Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:02:00 
90Poompat Seehabuntong (Tha) TAS0:02:15 
91Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:02:26 
92Jakapan Ruanpae (Tha) TAS0:02:32 
93En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:02:55 
94Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan0:04:00 
95Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:05:40 
96Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar  
97Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project0:14:46 
DNFPhone Aung (Mya) Team Myanmar  
DSQSoren Petersen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
DSQJoakim Bukdal (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team3 pts
2Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China2 
3Won Jae Lee (Kor) SCT1 
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team16 pts
2Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team14 
3Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag13 
4Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team12 
5Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project11 
6Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand10 
7Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China9 
8William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team8 
9Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China7 
10King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China6 
11Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services5 
12Ho Sung Cho (Kor) SCT4 
13Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team3 
14Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team2 
15Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Hong Kong China7:28:24 
2Shimano Racing Team0:01:36 
3Matrix Powertag0:01:39 
4City Of Perth Cycling Team0:02:20 
5OCBC-Wilier Singapore Team0:02:28 
6Synergy Baku Cycling Project0:02:30 
7Aisan Racing Team  
8Seoul Cycling Team0:03:08 
9Terengganu Cycling Team0:03:14 
10Satalyst Giant Racing Team0:03:24 
11Team Thailand0:03:24 
12Malaysia National Team0:03:53 
13Eddy Hollands Bicycle Services  
14Uzebekistan National Team0:03:58 
15CCN Cycling Team0:04:05 
16Designa Kokken - Knudsgaard0:04:15 
17Vietnam National Team0:04:44 
18Chinese Taipei National Team0:04:49 
19Team Kazakhstan0:04:59 
20T-All Star0:05:06 
21Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:05:09 
Best Asian team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Thailand7:31:48 
2Malaysia National Team0:00:29 
3Vietnam National Team0:01:20 
Best Asian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand2:29:26 
2Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team0:00:29 
3Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:01:30 
4Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team0:01:35 
5Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand0:01:45 
6Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
7Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
8Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
9Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
10Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
11Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
12Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
13Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
14Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
15Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:02:24 
16Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:05:38 
General classification after Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team5:15:19 
2Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China0:00:02 
3William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team0:00:04 
4Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team  
5Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team0:00:33 
6Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:00:46 
7Conner Mcconvey (Irl) Synergy Baku Cycling Project0:00:55 
8Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team0:00:56 
9Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team0:01:02 
10Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag0:01:04 
11Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand0:01:08 
12Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China  
13Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
14King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China0:01:14 
15Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services0:01:37 
16Ho Sung Cho (Kor) SCT  
17Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team0:01:39 
18Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team  
19Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project0:01:39 
20Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand0:01:49 
21Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team  
22Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team  
23Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
24Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
25Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team0:01:52 
26Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team  
27Kazushige Kuboki (Jpn) Matrix Powertag0:01:59 
28Ki Suk Lee (Kor) CCN Cycling Team  
29Nicki Rasmusssen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
30Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team  
31Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team  
32Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team  
33Daiki Yasuhara (Jpn) Matrix Powertag0:02:02 
34Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:02:28 
35Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:02:38 
36Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team0:02:41 
37Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team0:02:43 
38Timur Kazantsev (Kaz) Team Kazakhstan  
39Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China  
40Po Hung Wu (Tpe) Chinese Taipei National Team  
41Konstantin Volik (Uzb) Uzebekistan National Team  
42Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS0:02:49 
43Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team0:02:50 
44Carlo Barendilla (Aus) City Of Perth Cycling Team  
45Won Jae Lee (Kor) SCT0:02:52 
46Ronnel Hualda (Aus) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:02:53 
47Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team  
48Jerry JR Aquino (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
49Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
50Leendertarie Nederlof (Ned) CCN Cycling Team  
51Alexander Smyth (Mas) Satalyst Giant Racing Team  
52Tanasak Thanchai (Tha) TAS  
53Bradeley Hall (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
54Yuya Komaki (Jpn) Matrix Powertag  
55Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
56Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
57Diyas Shagayev (Kaz) Team Kazakhstan  
58Tural Isgandarov (Aze) Synergy Baku Cycling Project  
59Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
60Mark John Galedo (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
61King Wai Cheung (HKg) Team Hong Kong China  
62Choon Huat Goh (Sin) OCBC-Wilier Singapore Team  
63Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
64Eddy Hollands (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services  
65Harvey Sicam (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
66Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
67Peter English (Aus) Satalyst Giant Racing Team  
68Jonipher B Ravina (Phi) Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines  
69Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team  
70Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team  
71Stepan Astafyev (Kaz) Team Kazakhstan0:03:02 
72Do Hyoung Kim (Kor) Matrix Powertag0:03:10 
73Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:03:20 
74Seung Kwon Lee (Kor) SCT0:03:32 
75Jakapan Ruanpae (Tha) TAS0:03:38 
76Kun Hung Hung (Tpe) Chinese Taipei National Team0:04:17 
77Hilton Mcmurdo (Aus) City Of Perth Cycling Team  
78Yusup Abrekov (Uzb) Uzebekistan National Team  
79Puchol Saiudomsil (Tha) TAS  
80Scott Newman (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:04:37 
81Thomas Josephus Rabou (Ned) OCBC-Wilier Singapore Team0:04:52 
82Henry Morley (Aus) Satalyst Giant Racing Team0:04:55 
83Do Kyun Ko (Kor) SCT0:05:24 
84En Chieh Liu (Tpe) Chinese Taipei National Team0:05:25 
85Andrew Williams (Aus) City Of Perth Cycling Team0:05:29 
86Ruslan Karimov (Uzb) Uzebekistan National Team0:05:46 
87Gleb Gorbachev (Uzb) Uzebekistan National Team  
88Kirill Mordvintsev (Kaz) Team Kazakhstan  
89Philip Nielsen (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
90Nozomu Kimori (Jpn) Aisan Racing Team  
91Emil Warsoe (Den) Designa Kokken - Knudsgaard  
92Kyoung Ho Park (Kor) SCT0:05:51 
93Poompat Seehabuntong (Tha) TAS0:06:14 
94Vitaliy Marukhih (Kaz) Team Kazakhstan0:07:59 
95Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:09:23 
96Jake Flynn (Aus) Eddy Hollands Bicycle Services0:15:11 
97Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project0:15:52 
Asian rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team5:15:52 
2Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand0:00:35 
3Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand0:01:16 
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team  
5Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team  
6Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand0:01:55 
7Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team0:02:05 
8Duc Tam Trinh (Vie) Vietnam National Team0:02:10 
9Tri Hung Tang (Vie) Vietnam National Team0:02:20 
10Kritsada Changpad (Tha) Team Thailand  
11Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team  
12Muhamad Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia National Team  
13Hoang Sang Nguyen (Vie) Vietnam National Team  
14Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Team Thailand  
15Van Phuc Ho (Vie) Vietnam National Team  
16Paing Htwe That (Mya) Team Myanmar0:08:50 
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mohd Saiful Anuar Aziz (Mas) Terengganu Cycling Team25 pts
2Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China19 
3Paul Van Der Ploeg (Aus) Satalyst Giant Racing Team17 
4Sea Keong Loh (Mas) OCBC-Wilier Singapore Team16 
5Rico Rogers (Aus) Synergy Baku Cycling Project16 
6William Walker (Aus) City Of Perth Cycling Team14 
7Hayato Yoshida (Tha) Shimano Racing Team14 
8Mariusz Wiesiak (Pol) Matrix Powertag13 
9Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia National Team12 
10Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project11 
11Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand11 
12Amir Mustafa Rusli (Mas) Malaysia National Team10 
13Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Team Thailand10 
14Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team10 
15Caleb Jones (Aus) CCN Cycling Team9 
16Ho Ting Marco Kwok (HKg) Team Hong Kong China7 
17King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China6 
18Heksa Priya Prasetya (Ina) Eddy Hollands Bicycle Services5 
19Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5 
20Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team4 
21Ho Sung Cho (Kor) SCT4 
22Mohd Harrif Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3 
23Nawuti Liphongyu (Tha) Team Thailand3 
24Yi Hao Tseng (Tpe) Chinese Taipei National Team2 
25Douglas Repacholi (Jpn) City Of Perth Cycling Team2 
26Mohd Zamri Salleh (Phi) Terengganu Cycling Team2 
27Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Malaysia National Team1 
28Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzebekistan National Team1 
29Thanawut Sanikwathi (Aus) TAS1 
30Won Jae Lee (Kor) SCT1 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Hong Kong China15:48:23 
2Synergy Baku Cycling Project0:01:26 
3Aisan Racing Team  
4Shimano Racing Team0:01:36 
5Malaysia National Team0:01:45 
6Team Thailand0:02:20 
7City Of Perth Cycling Team  
8Matrix Powertag0:02:43 
9Terengganu Cycling Team0:03:14 
10Satalyst Giant Racing Team0:03:24 
11CCN Cycling Team0:04:05 
12Designa Kokken - Knudsgaard0:05:19 
13Seoul Cycling Team0:05:36 
14Vietnam National Team0:05:48 
15Team Kazakhstan0:06:03 
16T-All Star0:06:10 
17Team 7 Eleven Presented By Road Bike Philippines0:06:13 
18Chinese Taipei National Team  
19OCBC-Wilier Singapore Team0:06:25 
20Uzebekistan National Team0:06:26 
21Eddy Hollands Bicycle Services0:06:41 
Asian team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Malaysia National Team15:50:08 
2Team Thailand0:00:35 
3Vietnam National Team0:04:03 
Back to top