Thömel tops Baumann for stage win

Sprint stage no threat to Vrecer's lead

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Timo Thömel (Ger) Team NSP1:41:49 
2Eric Baumann (Ger) Team Netapp  
3Grzegorz Stepniak (Pol) Polilsh National Team  
4Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg  
5Krzysztof Jesowski (Pol) Bank BGs  
6Ralf Matzka (Ger) Thüringer Energie Team  
7Krisztian Lovassy (Hun) Ora Hotels Carrera  
8Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha  
9Dariusz Rudnicki (Pol) Polish National Track Team  
10Thomas Fothen (Ger) Team NSP  
11Markus Eichler (Ger) Team NSP  
12Michal Kadrzynski (Pol) Polilsh National Team  
13Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author  
14Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp  
15Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
16Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice  
17Mariusz Kowal (Pol) Polish National Track Team  
18Jack Bauer (NZl) Endura Racing  
19Piotr Kirpsza (Pol) Polilsh National MTB Team  
20Michal Podlaski (Pol) Polilsh National MTB Team  
21Damian Pinczuk (Pol) Polilsh National U23 Team  
22Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg  
23Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team  
24Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha  
25Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
26Damian Walczak (Pol) Polish National Track Team  
27Vojtech Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha  
28John Anderson (Aus) Endura Racing  
29Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team  
30Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice  
31Adam Wadecki (Pol) Polilsh National MTB Team  
32Kamil Gradek (Pol) Polilsh National Team  
33Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj  
34Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp  
35Mateusz Czajkowski (Pol) Polilsh National U23 Team  
36Pawel Wdowiak (Pol) Polilsh National U23 Team  
37Sven Forberger (Ger) Team NSP  
38Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj  
39Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team  
40Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice  
41Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera  
42Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team  
43Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGs  
44Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice  
45Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGs  
46Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team  
47Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing  
48Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera  
49Martin Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha  
50Damian Miela (Pol) Polilsh National U23 Team  
51Robert Retschke (Ger) Team Netapp  
52Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
53Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
54David Puskas (Hun) Ora Hotels Carrera  
55Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Polilsh National MTB Team  
56Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team  
57Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
58Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj  
59Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team  
60Dariusz Baranowski (Pol) Polish National Track Team  
61Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj  
62Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj  
63Daniel Schorn (Aut) Team Netapp  
64Lucas Schädlich (Ger) Team NSP  
65Karol Domagalski (Pol) Polilsh National Team  
66Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team  
67Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
68Peter Simon (Hun) Ora Hotels Carrera  
69Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing  
70Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera  
71Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj  
72Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author  
73Jaroslaw Rebiewski (Pol) Bank BGs  
74Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg  
75Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj  
76Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
77Michaël Baer (Swi) Team Netapp  
78Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj  
79Konrad Tomasiak (Pol) Polilsh National U23 Team  
80Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice  
81Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team  
82Tomasz Lisowicz (Pol) Bank BGs  
83Evan Oliphant (GBr) Endura Racing  
84Rene Mandri (Est) Endura Racing  
85Wojciech Wrega (Pol) Polilsh National MTB Team  
86Jaroslaw Dabrowski (Pol) Polilsh National MTB Team  
87Marek Kulas (Pol) Polilsh National Team  
88Wojciech Ziólkowski (Pol) Polish National Track Team  
89Pawel Brylowski (Pol) Polilsh National Team  
90Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice  
91Robert Radosz (Pol) Polish National Track Team  
92Pawel Cieslik (Pol) Bank BGs  
93Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg  
94Joshua Lucas Galloway Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author  
95Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
96Paul Voss (Ger) Endura Racing  
97Martin Blaha (Cze) ASC Dukla Praha  
98Kornel Sójka (Pol) Polilsh National Team  
99Artur Detko (Pol) Bank BGs  
100Mateusz Komar (Pol) Polish National Track Team  
101Radoslaw Romanik (Pol) Bank BGs  
102Wojciech Halejak (Pol) Polilsh National MTB Team  
103Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team  
104Marcin Sapa (Pol) Polish National Track Team  
105Jiri Hochmann (Cze) ASC Dukla Praha  
106Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
107Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing  
108Marek Mixa (Cze) ASC Dukla Praha  
109Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:00:27 
110Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:00:31 
111Damian Fornalski (Pol) Polilsh National U23 Team0:00:36 
112Bernard Bendeguz (Hun) Ora Hotels Carrera0:00:53 
113Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:14 
114Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg  
115Bartosz Banach (Pol) Polilsh National MTB Team0:01:24 
116Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:02:12 
117Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:23 
118Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team0:02:31 
119André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice  
120Mieszko Bulik (Pol) Polilsh National U23 Team0:05:50 
121Wojciech Handzlik (Pol) Polilsh National U23 Team0:06:20 
DNSWalter Proch (Ita) Ora Hotels Carrera  
Sprint 1 - Lubin, km. 37.9
#Rider Name (Country) TeamResult
1162 SAPA Marcin3 pts
224 MANDRI Rene2 
343 DURASEK Kristijan1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team NSP5:05:27 
2Polilsh National Team  
3Team NetApp  
4Polish National Track Team  
5PSK Whirlpool Author  
6ASC Dukla Praha  
7Polilsh National MTB Team  
8Thuringer Energie Team  
9CCC Polsat Polkowice  
10Polilsh National U23 Team  
11Bank BGs  
12Endura Racing  
13Ora Hotels Carrera  
14LKT Team Brandenburg  
15Loborika Favorit Team  
16Perutnina Ptuj  
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj7:13:36 
2Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj0:00:37 
3Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:38 
4Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:44 
5Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice0:00:59 
6Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing0:01:01 
7Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:01:07 
8Jiri Hochmann (Cze) ASC Dukla Praha0:01:10 
9Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:11 
10Pawel Brylowski (Pol) Polilsh National Team0:01:12 
11Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha0:01:17 
12Markus Eichler (Ger) Team NSP0:01:19 
13Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:20 
14Jack Bauer (NZl) Endura Racing0:01:24 
15Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:01:29 
16Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Polilsh National MTB Team0:01:34 
17Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice0:01:35 
18Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:43 
19Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:01:44 
20Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:01:53 
21Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice0:01:54 
22Marcin Sapa (Pol) Polish National Track Team0:01:56 
23Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGs0:01:59 
24Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp0:02:02 
25Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice0:02:03 
26Sven Forberger (Ger) Team NSP0:02:13 
27Konrad Tomasiak (Pol) Polilsh National U23 Team0:02:15 
28Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team0:02:18 
29Vojtech Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha  
30Mateusz Czajkowski (Pol) Polilsh National U23 Team0:02:19 
31Dimitri Claeys (Bel) Team Netapp  
32Tomasz Lisowicz (Pol) Bank BGs0:02:24 
33Robert Radosz (Pol) Polish National Track Team0:02:25 
34Jaroslaw Rebiewski (Pol) Bank BGs0:02:26 
35Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:02:29 
36Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:35 
37Robert Retschke (Ger) Team Netapp0:02:36 
38Dariusz Baranowski (Pol) Polish National Track Team0:02:37 
39Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team0:02:38 
40Wojciech Halejak (Pol) Polilsh National MTB Team0:02:39 
41Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera0:02:41 
42Daniel Schorn (Aut) Team Netapp0:02:46 
43Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team0:02:48 
44Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGs0:02:53 
45Kornel Sójka (Pol) Polilsh National Team0:02:59 
46Martin Blaha (Cze) ASC Dukla Praha0:03:01 
47Peter Simon (Hun) Ora Hotels Carrera0:03:02 
48Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing0:03:03 
49Damian Pinczuk (Pol) Polilsh National U23 Team0:03:05 
50Kamil Gradek (Pol) Polilsh National Team0:03:06 
51John Anderson (Aus) Endura Racing  
52Damian Miela (Pol) Polilsh National U23 Team0:03:08 
53Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:03:10 
54Bjorn Thurau (Ger) Team NSP  
55Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha0:03:22 
56Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team  
57Eric Baumann (Ger) Team Netapp0:03:23 
58Karol Domagalski (Pol) Polilsh National Team0:03:27 
59Wojciech Wrega (Pol) Polilsh National MTB Team  
60Pawel Cieslik (Pol) Bank BGs0:03:29 
61Ralf Matzka (Ger) Thüringer Energie Team0:03:30 
62Paul Voss (Ger) Endura Racing0:03:32 
63Lucas Schädlich (Ger) Team NSP0:03:34 
64Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team  
65Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
66Michal Kadrzynski (Pol) Polilsh National Team  
67Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author0:03:45 
68Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:03:47 
69Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera0:03:51 
70Damian Walczak (Pol) Polish National Track Team0:03:54 
71Piotr Kirpsza (Pol) Polilsh National MTB Team0:03:57 
72Michal Podlaski (Pol) Polilsh National MTB Team0:04:03 
73Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg0:04:08 
74Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj0:04:12 
75Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp0:04:13 
76Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:04:15 
77Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:04:18 
78Marek Kulas (Pol) Polilsh National Team0:04:20 
79Dariusz Rudnicki (Pol) Polish National Track Team0:04:22 
80Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg  
81Michaël Baer (Swi) Team Netapp0:04:26 
82Jaroslaw Dabrowski (Pol) Polilsh National MTB Team0:04:27 
83Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:04:29 
84Krzysztof Jesowski (Pol) Bank BGs  
85Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice0:04:32 
86Mariusz Kowal (Pol) Polish National Track Team0:04:34 
87Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team0:04:35 
88Evan Oliphant (GBr) Endura Racing  
89Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:04:38 
90Grzegorz Stepniak (Pol) Polilsh National Team0:04:39 
91Timo Thömel (Ger) Team NSP0:04:40 
92Thomas Fothen (Ger) Team NSP  
93Joshua Lucas Galloway Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author0:04:48 
94Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj0:04:53 
95Radoslaw Romanik (Pol) Bank BGs  
96Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:05:11 
97Adam Wadecki (Pol) Polilsh National MTB Team0:05:22 
98Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:05:31 
99Mateusz Komar (Pol) Polish National Track Team0:05:49 
100Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:05:54 
101Wojciech Ziólkowski (Pol) Polish National Track Team0:06:06 
102Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team0:06:07 
103Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:06:20 
104Simone Boifava (Ita) Ora Hotels Carrera0:06:41 
105Artur Detko (Pol) Bank BGs0:06:43 
106Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:07:29 
107Martin Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha0:07:40 
108Bartosz Banach (Pol) Polilsh National MTB Team0:08:15 
109Pawel Wdowiak (Pol) Polilsh National U23 Team0:09:06 
110Marek Mixa (Cze) ASC Dukla Praha0:10:07 
111André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice0:10:21 
112Damian Fornalski (Pol) Polilsh National U23 Team0:10:22 
113Mieszko Bulik (Pol) Polilsh National U23 Team0:10:32 
114Rene Mandri (Est) Endura Racing0:15:00 
115Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:15:42 
116Krisztian Lovassy (Hun) Ora Hotels Carrera0:16:54 
117Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team0:17:04 
118Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:17:46 
119Bernard Bendeguz (Hun) Ora Hotels Carrera0:19:19 
120David Puskas (Hun) Ora Hotels Carrera0:19:58 
121Wojciech Handzlik (Pol) Polilsh National U23 Team0:24:05 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg39 pts
2Timo Thömel (Ger) Team NSP37 
3Eric Baumann (Ger) Team Netapp37 
4Krzysztof Jesowski (Pol) Bank BGs31 
5Jiri Hochmann (Cze) ASC Dukla Praha29 
6Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj28 
7Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice27 
8Jack Bauer (NZl) Endura Racing26 
9Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice25 
10Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing22 
11Markus Eichler (Ger) Team NSP21 
12Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj20 
13Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team19 
14Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice18 
15Grzegorz Stepniak (Pol) Polilsh National Team18 
16Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Polkowice16 
17Ralf Matzka (Ger) Thüringer Energie Team15 
18Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team14 
19Krisztian Lovassy (Hun) Ora Hotels Carrera14 
20Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author13 
21Alois Kankovsky (Cze) ASC Dukla Praha13 
22Pawel Brylowski (Pol) Polilsh National Team12 
23Piotr Kirpsza (Pol) Polilsh National MTB Team12 
24Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg12 
25Dariusz Rudnicki (Pol) Polish National Track Team12 
26Maarten De Jonge (Ned) Endura Racing11 
27Thomas Fothen (Ger) Team NSP11 
28Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha10 
29Michal Kadrzynski (Pol) Polilsh National Team9 
30Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author9 
31Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Polilsh National MTB Team7 
32Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp7 
33Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author6 
34Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team6 
35Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author5 
36Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author4 
37Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj4 
38Mariusz Kowal (Pol) Polish National Track Team4 
39Alessandro Malaguti (Ita) Ora Hotels Carrera3 
40Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj2 
41Michal Podlaski (Pol) Polilsh National MTB Team1 
42Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jaroslaw Dabrowski (Pol) Polilsh National MTB Team40 pts
2Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice11 
3Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team8 
4Damian Pinczuk (Pol) Polilsh National U23 Team7 
5Dariusz Rudnicki (Pol) Polish National Track Team7 
6Mariusz Witecki (Pol) CCC Polsat Polkowice7 
7Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team5 
8Jack Bauer (NZl) Endura Racing5 
9Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp5 
10Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj3 
11Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice3 
12Robert Retschke (Ger) Team Netapp2 
U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pawel Brylowski (Pol) Polilsh National Team7:14:48 
2Jaroslaw Kowalczyk (Pol) Polilsh National MTB Team0:00:22 
3Konrad Tomasiak (Pol) Polilsh National U23 Team0:01:03 
4Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team0:01:06 
5Mateusz Czajkowski (Pol) Polilsh National U23 Team0:01:07 
6Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:23 
7Fabian Thiel (Ger) Thüringer Energie Team0:01:26 
8Kornel Sójka (Pol) Polilsh National Team0:01:47 
9Peter Simon (Hun) Ora Hotels Carrera0:01:50 
10Damian Pinczuk (Pol) Polilsh National U23 Team0:01:53 
11Kamil Gradek (Pol) Polilsh National Team0:01:54 
12Damian Miela (Pol) Polilsh National U23 Team0:01:56 
13Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author0:01:58 
14Karol Domagalski (Pol) Polilsh National Team0:02:15 
15Wojciech Wrega (Pol) Polilsh National MTB Team  
16Ralf Matzka (Ger) Thüringer Energie Team0:02:18 
17Michal Kadrzynski (Pol) Polilsh National Team0:02:22 
18Piotr Kirpsza (Pol) Polilsh National MTB Team0:02:45 
19Matthias Plarre (Ger) LKT Team Brandenburg0:02:56 
20Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp0:03:01 
21Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg0:03:03 
22Marek Kulas (Pol) Polilsh National Team0:03:08 
23Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg0:03:10 
24Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team0:03:23 
25Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:03:26 
26Grzegorz Stepniak (Pol) Polilsh National Team0:03:27 
27Joshua Lucas Galloway Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author0:03:36 
28Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:04:42 
29Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:05:08 
30Pawel Wdowiak (Pol) Polilsh National U23 Team0:07:54 
31Damian Fornalski (Pol) Polilsh National U23 Team0:09:10 
32Mieszko Bulik (Pol) Polilsh National U23 Team0:09:20 
33Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team  
34Wojciech Handzlik (Pol) Polilsh National U23 Team  
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1CCC Polsat Polkowice21:43:09 
2Perutnina Ptuj  
3Endura Racing0:01:57 
4ASC Dukla Praha0:02:36 
5Loborika Favorit Team0:03:03 
6PSK Whirlpool Author0:03:43 
7LKT Team Brandenburg0:04:19 
8Team NSP0:04:21 
9Thuringer Energie Team0:04:28 
10Bank BGs  
11Team NetApp0:04:36 
12Polish National Track Team0:04:41 
13Polilsh National Team0:04:56 
14Polilsh National MTB Team0:05:19 
15Polilsh National U23 Team  
16Ora Hotels Carrera0:06:33 
Back to top