Schurter wins in sprint finish

Last takes a narrow victory against Neff

Results

Elite Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing1:33:42 
2Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing Team  
3Thomas Litscher (Swi) Felt Öztal X-Bionic0:00:16 
4Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing0:00:24 
5Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing0:00:40 
6Julien Absalon (Fra) Orbea0:01:43 
7Fabian Giger (Swi) Rabobank-Giant Offroad0:01:52 
8Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing0:02:25 
9Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team  
10Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing0:02:26 
11Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing  
12Grant Ferguson (GBr) Britain National Team  
13Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing Team  
14Martin Fanger (Swi) Giant Swiss SR-Suntour0:02:34 
15Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team0:02:52 
16Nicola Rohrbach (Swi) Goldwurst-Power/Trek0:02:59 
17Martin Loo (Est) Hard Rock Merida (HRC)0:03:07 
18Lars Forster (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach0:03:17 
19Daniel Mcconnell (Aus) Anytime Fitness | Trek0:03:24 
20Jack Haig (Aus)0:03:48 
21Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling0:04:00 
22Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Factory Team0:04:23 
23Marc Stutzmann (Swi) RSC Aaretal /FreeMountain Scott Racing Team  
24Jürg Graf (Swi) BskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team0:04:46 
25Sepp Freiburghaus (Swi) Thömus Racing Team0:05:47 
26Michael Hutter (Swi) Pink Gili Swiss Racingteam0:05:51 
27Matthias Stirnemann (Swi) Thömus Racing Team0:05:53 
28Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR-Suntour0:06:01 
29Alexander Gehbauer (Swi) RC ARBÖ ASKÖ Klagenfurt0:06:24 
30Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team0:06:28 
31Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Öztal X-Bionic0:06:49 
32Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss SR-Suntour0:07:13 
33Pascal Schmutz (Swi) Goldwurst-Power / Trek0:07:25 
34Nicolas Lüthi (Swi) Prof-Raiffeisen-CCL0:08:11 
35Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team0:08:13 
36Dirk Peters (NZl)0:08:27 
37Matthias Rupp (Swi) Team GREENHOPE-biking against cancer0:08:30 
38Matthias Allenspach (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach0:08:36 
39Claude Koster (Swi) Bergamont Swiss Team0:08:46 
40Michael Stünzi (Swi) Orbea Suisse Team0:09:01 
41Marcel Bartholet (Swi) Wheeler Swiss Team0:09:05 
42Michael Wildhaber (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach0:09:46 
43Sebastian Ostertag (Swi) velo-reichmuth.ch/VC Wädenswil0:09:56 
44Kenta Gallagher (GBr) Great Britain Cycling Team0:10:00 
45Michael Crosbie (Aus) MTBA Specialized0:10:19 
46Severin Sagesser (Swi) Fischer Junior MTB Team0:10:31 
47Marco Arnold (Swi) Giant Swiss SR-Suntour0:10:36 
48Lucien Besancon (Swi) BH-Biketeam  
49Patrick Tresch (Swi) GU+ thomik. / VMC Silenen0:10:41 
50Dumeni Vincenz (Swi) Thömus Racing Team0:11:30 
-1 lapRené Lang (Swi) VMC Liestal/Helvetia Rauber AG/Well&mo  
-1 lapRick Reimann (Swi) Orbea Suisse Team  
-1 lapGuillaume Payot (Swi) MACS TeamWork Frenetic  
-2 lapsGiancarlo Sax (Swi) Thömus Racing Team  
-2 lapsCristobal Silva Ibaceta (Chi) Lapierre Chile  
-2 lapsPatricio Maximiliano Farias Diaz (Chi) Lapierre Bikes Chile  
-2 lapsStefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
-3 lapsMike Schuler (Swi) MTB Kader Zentralschweiz  
-4 lapsSebastian Lehr (Ger) GHOST Racing Team  
DNFTom Bradshaw (NZl)  
DNFRoger Walder (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing  
DNFBernhard Furger (Swi) GS Rufalex Rolladen/VMC Silenen  
Elite Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annie Last (GBr) Brentjens racing team1:22:32 
2Jolanda Neff (Swi) WHEELER iXS Pro-Team0:00:01 
3Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team  
4Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team0:00:13 
5Esther Süss (Swi) Wheeler-IXS Pro Team  
6Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team0:01:50 
7Nathalie Schneitter (Swi) Team Colnago Südtirol0:01:51 
8Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team  
9Helen Grobert (Ger) Lexware-Racing-Team0:02:18 
10Elisabeth Osl (Aut) GHOST Factory Racing Team0:02:21 
11Marielle Saner-Guinchard (Swi) Team BikePark.ch CRAFT0:02:28 
12Michelle Hediger (Swi) Fischer-BMC0:02:30 
13Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team0:04:27 
14Rebecca Henderson (Aus) Anytime Fitness | Trek0:05:55 
15Lisa Mitterbauer (Aut) Team BikePark.ch CRAFT0:06:11 
16Florence Darbellay (Swi) Club Cycliste du Littoral0:06:12 
17Sabrina Maurer (Swi) BskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team0:06:24 
18Linda Indergand (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:06:25 
19Jessica Schneeberger (Swi) Team Ramseier/ Veloshop Studer Aadorf0:08:01 
20Lorraine Truong (Swi) BH SR-SUNTOUR Peisey-Vallandry0:08:26 
21Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team0:08:31 
22Vivienne Meyer (Swi) Team Colnago Südtirol0:08:55 
23Céline Farner (Swi) JB Felt Team0:09:29 
24Franziska Ebinger (Swi) Radsport Lafranchi Madiswil0:10:01 
25Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Arreghini Südtirol0:10:20 
26Tanja Starkermann (Swi) Fischer Junior MTB Team0:10:50 
27Romaine Wenger (Swi) Thömus Racing Team0:11:36 
28Rowena Fry (Aus) AvantiI/TIS0:12:09 
29Franziska Brun (Swi) Bergamont Swiss Team  
30Marine Groccia (Swi) CCM-Alouettes.ch/RACE0:12:43 
31Sabrina Baumgartner (Swi) Raiffeisen Bikeshop Studer Raceteam0:13:04 
Junior Men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anton Cooper (NZL) Trek World Racing Team1:12:35 
2Andri Frischknecht (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing0:02:13 
3Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team0:02:20 
4Enea Vetsch (Swi) BskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team  
5Dominic Zumstein (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing0:02:53 
6Raphael Koch (Swi) Team GREENHOPE-biking against cancer0:03:08 
7Andrin Beeli (Swi) BskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team0:04:08 
8Manuel Boog (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach  
9Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team0:04:21 
10Michael Mayer (Aut) Team Inn-Bike ARBÖ0:04:45 
11Nicolas Sessler (Bra) Scott-Fittipaldi0:05:20 
12Mattia Setti (Ita) Canossa Merida0:05:34 
13Romain Bannwart (Swi) Prof-Raiffeisen-CCL0:05:44 
14Heiko Hog (Ger) Rothaus-Poison/Hochschwarzwald0:06:07 
15Maurus Dürr (Swi) Merida Liechtenstein RV Buchs VC Ruggell0:06:09 
16Romain Corti (Swi) Team dom cycle merida0:06:37 
17Ulisse Fieschi (Swi) JB Felt Team0:06:57 
18Lars Hubacher (Swi) BskGraf-ROLLMAT-KOBA MTB Team  
19Bruno Vitali (Swi) VTT Club Jura0:07:03 
20Andreas Mündle (Lie) Merida Liechtenstein0:07:04 
21Simon Vitzthum (Swi) RV Altenrhein / Team bischibikes/kopierpapier.ch  
22Tom Filmer (Swi) Tasmann Weelers  
23Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn0:07:53 
24Ben Bradley (Aus) Australian National Team0:07:58 
25Ben Comfort (Aus) Australian National Team0:08:57 
26Dominic Grab (Swi) Team Grab-Credo/ VC Maur0:09:24 
27Niklas Grobert (Ger) Rothaus-Poison/Hochschwarzwald0:09:37 
28Christopher Aitken (Aus) Australian National Team0:09:52 
29Fabian Strittmatter (Swi) Specialized Racing  
30Joel Koller (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach0:10:17 
31Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn0:10:20 
32Sebastian Egger (Swi) Bike Sport Simplon0:10:49 
33Paul Schmidt (Ger) Lindi Bike Raceteam VC Vaduz RV Buchs0:10:55 
34Sammy Leumann (Swi) VC Maur0:11:32 
35Fabian Bucher (Swi) Team GREENHOPE-biking against cancer0:11:49 
36Bastian Juillerat (Swi) alouettes.ch0:13:47 
37Jannick Guler (Swi) Fischer Junior MTB Team0:14:15 
38Florian Recht (Swi) VC- Reinach/Goldwurstpower0:14:16 
-1 LAPFabio Franz (Swi) Fischer Junior MTB Team  
-1 LAPNicolas Allenspach (Swi) KOBA / RV Buchs  
-1 LAPPatrick Riesterer (Ger) Bike-Crew-Münstertal  
-1 LAPJohann Sansonnens (Swi) Zeta cycling club  
-1 LAPSandro Schober (Swi) Team Signer Felt RV Altenrhein  
-1 LAPDominic Burkard (Swi) Poison Sport Team  
-1 LAPSimon Gutmann (Ger) RSV Hochschwarzwald/Bergamont  
-1 LAPStefan Vögeli (Swi) Ski+Velo-Center Recing Team / Bike Club Spiez  
DNFJoël Haubensak (Swi) VC Bürglen-Märwil  
DNFThomas Kunz (Swi) Goldwurst Power  
DNFTimothy Mazzuchelli (Swi) Orbea Suisse Team  
Junior Women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrea Waldis (Swi) VC Gersau / Colnago1:10:28 
2Sofia Wiedenroth (Ger) TSV Niederstaufen / Stevens Schubert Racing Team0:00:15 
3Lena Putz (Ger) SSV Mounty Altenberg/ Solution XXL0:00:46 
4Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz0:02:35 
5Eliane Müggler (Swi) Pink Gili Swiss Racingteam0:02:59 
6Mallory Barth (Swi) Alouettes.ch / VC Jurassia0:03:04 
7Franziska Niederacher (Aut) MTB Racing Team Tirol0:03:14 
8Mary Gray (NZl)0:03:57 
9Deborah Inauen (Swi) Pink Gili Swiss Racingteam0:04:38 
10Chantal Eheim (Swi) Tropical Pro Team0:04:59 
11Bethany Crumpton (GBr) Great Britain National team0:05:31 
12Jennifer Kupferschmied (Swi) Bike Club Spiez / Velo Schneiter Thun0:09:47 
13Maéva Berset (Swi) Pédale Bulloise0:10:00 
14Chrystelle Baumann (Swi) MACS Teamwork Frenetic0:12:35 

Related Articles

Back to top