TechPowered By

More tech

Swedish Road Championships 2010

Date range:
June 23-26, 2010

June 25, Elite men road race: Sollerön 207km

Stevenson surprises Larsson for Swedish title

By:
Cycling News
Published:
June 26, 2010, 21:08 BST,
Updated:
June 26, 2010, 22:12 BST

Olympic medalist outstripped in two-man sprint

Full Results

Men Elite, 207 km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Michael Stevenson (Sparebanken Vest - Ridley) 4:48:44  
2 Gustav Larsson (Saxo Bank)    
3 Michael Olsson (Motala AIF CK) 0:00:25  
4 Johan Lindgren (Team Cykelcity)    
5 Fredrik Kessiakoff (Garmin-Transitions)    
6 Jonas Ljungblad (Omega Pharma-Lotto)    
7 Patrik Morén (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team) 0:00:28  
8 Jonas Bjelkmark (Team Cykelcity) 0:00:39  
9 Alexander Wetterhall (IK Hakarpspojkarna) 0:02:08  
10 Håkan Nilsson (Borås CA)    
11 Jimmy Rönn (EPIC Mölndals CK Elit) 0:02:13  
12 Jonas Ahlstrand (Team Cykelcity) 0:02:33  
13 Philip Lindau (Jönköpings CK) 0:02:34  
14 Lars Andersson (Örebrocyklisterna)    
15 Johan Svensson (Borås CA) 0:02:36  
16 Sebastian Balck (Team Cykelcity)    
17 Andreas Lindén (Borås CA)    
18 Niklas Gustavsson (IK Hakarpspojkarna)    
19 Patrik Ericsson (CK Ringen)    
20 Lucas Persson (Team Cykelcity) 0:02:39  
21 Johan Landström (Team Cykelcity) 0:02:53  
22 Christofer Stevenson (Borås CA)    
23 Patrik Stenberg (Team Cykelcity) 0:03:32  
24 Mattias Eriksson (CK Bure)    
25 Fredrik Christiansson (CK Fix)    
26 Gustaf Wangel (CK Valhall)    
27 Erik Saeden (EPIC Mölndals CK Elit)    
28 Sead Mujacevic (CK Ringen)    
29 Johan Nystrand (Uddevalla CK)    
30 Jan Mattsson (Upsala CK)    
31 Patrik Markling (Spårvägen CF)    
32 Fredrik Svärm (Motala AIF CK)    
33 Joakim Åleheim (Borås CA)    
34 Filip Rudenstam (IK Hakarpspojkarna)    
35 Johan Brengdahl (EPIC Mölndals CK Elit)    
36 Fredrik Frykberg (Borlänge CK)    
37 Fredrik Kingstad (Östersunds CK)    
38 Jakob Södergrann (CK Hymer)    
39 Mikael Andersson (Östersunds CK)    
40 Tobias Johansson (CK Bure)    
41 Paul Wirenstedt (CK C4/Team Refero) 0:04:28  
42 Daniel Brengdahl (CK Hymer) 0:04:33  
43 Fredrik Ericsson (Team Cykelcity) 0:05:22  
44 Tobias Ludvigsson (Team Cykelcity)    
45 Robert Pölder (Team Cykelcity) 0:06:36  
46 Fredrik Edin (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team) 0:11:36  
47 Peter Sundström (CK Hymer) 0:11:38  
48 Emil Eriksson (Fredrikshofs IF CK) 0:11:39  
49 Anders Ekh (CK Master) 0:12:12  
50 Petter Persson (Åstorps CK)    
51 Andreas Arvidsson (CK Fix)    
52 Mathias Hjärtström (CK Hymer)    
53 Mats Andersson (Örebrocyklisterna)    
54 Simon Galle (Fredrikshofs IF CK)    
55 Alexander Nordström (Bålsta CK)    
56 Marcus Johansson (CK Hymer)    
57 Andreas Thell (CK Ringen)    
58 Tommy Hammarström (Brudpiga RK)    
59 Michael Johansson (CK Hymer)    
60 Joel Håland (Fredrikshofs IF CK)    
61 Clas Nordström (Bålsta CK)    
62 Henrik Johansson (Örebrocyklisterna)    
63 Benjamin Hendler (Fredrikshofs IF CK)    
64 Lars Bleckur (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team) 0:12:20  
65 Christian Gustavsson (EPIC Mölndals CK Elit) 0:12:24  
66 Carl-Henrik Sandell (Team Cykelcity) 0:12:28  
67 Martin Halvarsson (Team Cykelcity)    
68 Mattias Svensson (Borås CA) 0:12:31  
69 Per Kumlin (Spårvägen CF) 0:19:49  
70 Johan Carls (Falu CK)    
71 Johan Gransten (CK Hymer)    
72 Fredrik Albing (CK Valhall)    
73 Patrik Paulsson (CK C4/Team Refero) 0:19:53  
74 Peter Vingstedt (Östersunds CK) 0:22:25  
75 Peter Liljebladh (CK C4/Team Refero) 0:24:38  
76 Gustaf Berglund (Östersunds CK) 0:24:51  
77 Fredrik Olofsson (CK C4/Team Refero) 0:41:32  
DNF Ola Thorängen (Arvika IS)    
DNF Anders Stenberg (Borås CA)    
DNF Edvin Wilson (Borås CA)    
DNF Tim Nilsson (CK C4/Team Refero)    
DNF Ludwig Brandt (CK Falken)    
DNF Rasmus Mikiver (CK Hymer)    
DNF Joakim Carlsson (EPIC Mölndals CK Elit)    
DNF Mattias Reck (EPIC Mölndals CK Elit)    
DNF Steve Slättmyr (EPIC Mölndals CK Elit)    
DNF Fredrik Johansson (IK Hakarpspojkarna)    
DNF Jesper Larsson (Kalas CK)    
DNF Jesper Dahlström (Motala AIF CK)    
DNF Marcus Johansson (Motala AIF CK)    
DNF Per Schylström (Motala AIF CK)    
DNF Linus Dahlberg (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Johannes Dunberg (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Johan Eriksson (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Alexander Gingsjö (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Jonatan Havnevik Giske (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF David Höglund (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Erik Kullgren (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Daniel Lundvall (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF David Marklund (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Mattias Svensson (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Olof Södergård (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNF Gustav Jeansson (Oskarshamns CK)    
DNF Glenn Dahl (Team Cykelcity)    
DNF Daniel Dyrander (Team Norrbotten CK)    
DNF Marcus Linder (Upsala CK)    
DNF Tobias Stridsberg (Upsala CK)    
DNF Niklas Fagerlund (Värnamo CK)    
DNF Mathias Bergkvist (Örebrocyklisterna)    
DNF Gunnar Grönlund (Örebrocyklisterna)    
DNF Oscar Nilsson (Örebrocyklisterna)    
DNF Mattias Westling (Örebrocyklisterna)    
DNF Simon Widå (Örebrocyklisterna)    
DNF Sigve Colbjörnsen (Östersunds CK)    
DNF David Ekholm (Östersunds CK)    
DNF Klas Kullman (Östersunds CK)    
DNF Henrik Öijer (Falu CK)    
DNF Tomas Löfgren (Borlänge CK)    
DNF David Mayer (Borlänge CK)    
DNS Björn Andersson (Borås CA)    
DNS Ove Nilsson (Borås CA)    
DNS Henrik Åbom (Borås CA)    
DNS Christian Bertilsson (CK C4/Team Refero)    
DNS Andreas Lundqvist (CK Hymer)    
DNS Christer Myerscough (CSK Ludvika)    
DNS Johan Renhage (EPIC Mölndals CK Elit)    
DNS Nils Magnusson (Fagersta CA)    
DNS Robert Österling (Falu CK)    
DNS Rick Andersson (Motala AIF CK)    
DNS Mattias Jansson (Motala AIF CK)    
DNS Daniel Osterman (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNS Nils Penton (Nordic Eco-Vallentuna Cycling Team)    
DNS Martin Andersson (Oskarshamns CK)