Engen and Lindgren win Swedish cross country titles

Rissveds and Wahlqvist race to junior victories

Full Results

Elite men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Emil Lindgren (Alingsås SC)1:50:48 
2Magnus Darvell (Kalas CK)0:01:19 
3Matthias Wengelin (Kalas CK)0:02:09 
4Olof Jonsson* (Alingsås SC)0:02:35 
5Lars Bleckur (Föreningen Cyklote)0:04:23 
6Mattias Nilsson (Kalas CK)0:06:01 
7Fredrik Edin (F. Cykloteket RT)0:07:04 
8Ludwig Söderquist* (Föreningen Cyklote)0:08:38 
9Pontus Fagerhill* (Kopparbergs CK)0:09:10 
10Axel Lindh* (Härnösands CK)0:10:42 
11Niclas Andersson (Kolmårdens MTB)0:13:17 
12Stefan Carlsson (Kolmårdens MTB)0:13:46 
-1lapDaniel Brengdahl (CK Hymer)  
-1lapErik Jonsson* (Alingsås SC)  
-1lapPer Lindberg (CK Master)  
-2lapsJesper Andersson (Sigtuna Märsta Arla)  
-2lapsOscar Byhlinder* (Varbergs MTB)  
-2lapsJakob Björklund (Kristinehamns Multi)  
-2lapsJohn Carlsson* (Mjölby CK)  
-2lapsDavid Kangas* (Uddevalla CK)  
-2lapsJesper Gustafsson* (Hjo Velocipedklubb)  
-3lapsJohan Axelsson (Kolmårdens MTB)  
-3lapsRobin Cederth* (Kungsörs SK)  
-3lapsPontus Johansson (Föreningen Cyklote)  
-4lapsJohan Nogéus (Kolmårdens MTB)  
-4lapsFredrik Lagercrantz (Kolmårdens MTB)  
-4lapsTomas Viklund (IK Jarl Rättvik)  
-4lapsFelix Hagberg* (IK Ymer)  
-4lapsTommy Hammarström (IK Jarl Rättvik)  
-4lapsJonas Andersson (Mariestadcyklisten)  
-5lapsLudvig Bengtsson* (IK Ymer)  
-5lapsJohan Norén (Mariestadcyklisten)  
DNFErik Karlsson* (Göteborgs CK)  
DNFHåkan Löfström (IK Jarl Rättvik)  
DNFTomas Kristoffersson* (Härnösands CK)  
DNFChristoffer Kvist* (Borlänge CK)  
DNFPierre Stjernman (CK Master)  
DNFJohannes Carlsson (Kvänums IF)  
DNSMathias Karlsson (Göteborgs CK)  
DNSMartin Eriksson* (Föreningen Cyklote)  
Elite women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Engen (Jönköpings CK)1:43:10 
2Ann Berglund (IK Hakarpspojkarna)0:01:21 
3Kajsa Snihs (IK Jarl Rättvik)0:04:41 
4Åsa Erlandsson (Varbergs MTB)0:07:49 
5Angelica Edvardsson (Föreningen Cyklote)0:09:43 
6Annika Bergman (MTB Täby)0:16:56 
7Emmy Thelberg (Härnösands CK)0:17:15 
-4lapsAngelica Ek (Södertälje CK)  
DNFCecilia Thomasson (Östersunds CK)  
Junior men
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dennis Wahlqvist (Alingsås SC)1:20:12 
2Gustav Höög (FK Trampen)0:00:17 
3David Eriksson (Göteborgs CK)0:01:26 
4Johan Widén (CK Natén Säter)0:04:32 
5Henrik Jansson (Eskilstuna CK)0:04:50 
6August Martin (CK Antilopen)0:05:24 
7Niklas Sjölund (Härnösands CK)0:06:28 
8Niklas Johansson (Norbergs CK)0:08:44 
-1lapHenrik Palander (CK Natén Säter)  
DNFIsak Jonsson (Alingsås SC)  
DNSEmil Linde (Gävle CA)  
Junior women
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jenny Rissveds (Falu CK)1:13:32 
2Felicia Ferner (Borlänge CK)0:03:03 
3Caroline Fagerhill (Kopparbergs CK)0:09:22 
4Linn Gustafsson (Falu CK)0:12:27 
5Alexandra Sömskar (Norbergs CK)0:13:41 
6Ida Olsson (Mölndals CK)0:19:07 
DNFElin Wånggren (Motala AIF CK)  
Back to top